Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτά τα διαμερίσματα: https://www.airbnb.gr/rooms/812895
https://www.airbnb.gr/rooms/861389
https://www.airbnb.gr/rooms/285224

έχουν καλές κριτικές, είναι οικονομικά και λένε πώς είναι στο κέντρο.
Θα σου πουν και ειδικότεροι επί του Παρισιού, απλώς σου υπογραμμίζω τα εξής σημεία:

1) το πρώτο λέει:
My roommate and I will be at the apartment, but we're respectful and nice people and there's enough place for one or two more people :)

Οπότε δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς θα βολευτείτε σε 1 σαλόνι με καναπέ που ανοίγει και 1 δωμάτιο με 2 μονά κρεβάτια οι 2 ιδιοκτήτες + 2 ( ;) επισκέπτες. Και να δώσετε και 40+ τη μέρα γι'αυτό...Αν θες να γνωριστείς τόσο στενά και να φιλοξενηθείς (ουσιαστικά), γιατί δεν κάνεις couch surfing?

2) Το 2ο υπ'όψιν πρέπει να είναι απίστευτα μικρούλι (αν σας ενδιαφέρει αυτό) αλλά κατά τα άλλα μου φαίνεται καλό

3) Το 3ο είναι ΚΟΝΤΑ στο Παρίσι (in a city of Arcueil at the south border of Paris)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
επειδη εκει διπλα μενω σχεδον παντα, μια χαρα συνδεση εχει με το κεντρο η περιοχη :)
Θελει ομως 25-30 λεπτα για να καταβει κεντρο. Κι αυτο μπορει να το κανει μονο με RER που σημαινει πως αν εχει καποιο προβλημα που πολυ συχνα συμβαινει μπορει να κανει και 1-1,5 ή και παραπανω ωρα για να φτασει κεντρο. Τελος στη συγκεκριμενη γραμμη τις ωρες αιχμης 5-7 το απογευμα για την επιστροφη προς κεντρο γινεται της μουρλης. Τελος τα εισιτηρια ειναι πιο ακριβα γιατι βρισκεται εκτος της ζωνης 2 (εκτος κι αν βγαλουν navigo).
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Έχει βρεθεί κανείς στο Παρίσι 14 Ιουλίου (ημέρα της Βαστίλης); Γνωρίζετε αν λειτουργούν κανονικά τα καταστήματα και τα μέσα μεταφοράς;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.170
Likes
25.497
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πριν από πολλά χρόνια βρέθηκα στο Παρίσι αυτή τη μέρα.
Δε θυμάμαι να υπήρχε κάποιο πρόβλημα στις μετακινήσεις εκτός από την υπερβολική κίνηση στο τμήμα από την πλατεία Concord μέχρι την Αψίδα σου Θριάμβου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχει βρεθεί κανείς στο Παρίσι 14 Ιουλίου (ημέρα της Βαστίλης); Γνωρίζετε αν λειτουργούν κανονικά τα καταστήματα και τα μέσα μεταφοράς;
Τα ΜΜΜ λειτουργουν κανονικα ομως με συχνοτητα οπως αυτη των ΣΚ. Μερικα λεωφορεια μονο που παιρνουν απο δρομους οπου γινονται παρελασεις σταματουν για λιγο κατα τη διαρκεια αυτη. Καφε και ρεστο στο κεντρο και στα τουριστικα μερη ειναι ανοιχτα ενω τα περισσοτερα εμπορικα καταστηματα (με εξαιρεση αυτα που βρισκονται σε καποια εμπορικα κεντρα οπως Forum des Halles), τραπεζες, ταχυδρομεια και εταιριες ειναι κλειστα.

Ειναι απο τις σημαντικοτερες μερες για τους Γαλλους και τη γιορταζουν ειτε με φαγητο σε καποιο εστιατοριο, ειτε κανοντας πικ-νικ. Οπως καταλαβαινεις στους δρομους γινεται πανικος. Σε ολη την πολη γινονται διαφορες εκδηλωσεις με κορυφαιες τη μεγαλη στρατιωτικη παρελαση στη Champs Elysees και τα πυροτεχνηματα στον πυργο του Αιφελ αργα το βραδι (11 παρα. Αν θελετε να τα δειτε φροντιστε να ειστε τουλαχιστον 2 ωρες νωριτερα).

ΥΓ Η ημερα ονομαζεται La Fete Nationale ή Le 14 juillet. Αν πεις Μερα Βαστιλης σχεδον κανεις Γαλλος δεν θα καταλαβει.
 

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Συγγνώμη! εγω ψάχνω διαμέρισμα που να μένουν και οι ιδιοκτήτες μέσα?! νόμιζα οτι κοιτάζω μόνο ιδιωτικό!:shock:

παρεμπιπτόντως 8-16 Ιουλίου θα βρίσκομαι κ εκεί.. οπότε θα είμαι κ εγώ τη μέρα της Βαστίλης
 

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχει βρεθεί κανείς στο Παρίσι 14 Ιουλίου (ημέρα της Βαστίλης); Γνωρίζετε αν λειτουργούν κανονικά τα καταστήματα και τα μέσα μεταφοράς;
Ναι, τα ΜΜΜ λειτουργούν. Τα καταστήματα, λειτουργούν όπως και τις υπόλοιπες Κυριακές (φέτος άλλωστε πέφτει Κυριακή).

Τα πυροτεχνήματα το βράδυ είναι στον Πύργο του Άιφελ.
 

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εχω καταμπερδευτεί και δεν μπορώ να βρω άκρη... 8-16/7 θα είμαι στο παρίσι (για πρώτη φορά)και ψάχνω ένα διαμέρισμα-ξενοδοχείο που να μην υπερβαίνει τα 60e τη βραδυά... υπάρχει περίπτωση να βρώ τίποτα? οτι βρίσκω είναι αρκετά μακριά απο το κέντρο :/
 

xoumniko

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Μη σε ενοχλει καθολου εαν εισαι μακρυα απο το κεντρο αρκει να εχει κοντα μια σταση μετρο.Ειναι τοσο αψογο που δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Hotel στη 2 ζωνη θαναι ok.Ειναι η καλυτερη λυση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Να μην υπερβαινει τα 60€ ακομη και στη ζωνη2 χλωμο. Αν εβαζες 5-10€ τη βραδια παραπανω ισως να εβρισκες κατι αξιοπρεπες μεσα στο δημο του Παρισιου.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Εγώ πάντως το καλύτερο value for money που βρήκα είναι για 5 βράδια 425€. Στο κέντρο του Παρισιού, Gare Du Nord. Η περιοχή τριγύρω δε λέει πολλά, αλλά το επέλεξα γιατί η στάση του μετρό είναι δίπλα και μάλιστα δε χρειάζεται να αλλάξω καν γραμμή από και προς Charles De Gaulle. Τελικά πάντως είναι πολύ ακριβά τα ξενοδοχεία στο Παρίσι. Όχι γιατί δεν υπάρχει κάτω από 70€ αλλά γιατί αυτό των 70€ είναι πανάθλιο και θα έπρεπε να κάνει 30€....Το ακριβό και το φθηνό είναι πάντα σε σχέση με τις παροχές ούτως ή άλλως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.635
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom