Πήγαινε Θεσσαλονίκη και βρέθηκε...στη Ρώμη!

fenia42

Member
Μηνύματα
3.973
Likes
15.526
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θυμήθηκα τώρα μια πτήση με τον «εθνικό μας αερομεταφορέα» όπως τη χαρακτηρίζουν πολλοί... Η πτήση από Κεμαλ Αταττουρκ παρακαλώ,όπου υποτίθεται τα μέτρα ασφαλείας είναι δρακόντεια.
Έρχεται έξαλλος Έλληνας στην επιβίβαση και απαιτεί από το προσωπικό να «πάρει τον κιτριναρη από τη θέση του». Τα εισιτήρια έδειχναν ότι ο κύριος είχε το 15 f το οποίο όμως ήταν κατειλημμένο από έναν κινεζικής καταγωγής επιβάτη.
Όμως και το εισιτήριο του δεύτερου είχε την ίδια θέση. Τι είχε συμβεί;
Ο ευγενέστατος κύριος είχε εισιτήριο για την επομένη. Είχε φτάσει στο αεροπλάνο χωρίς να το έχει αντιληφθεί κανεις,ούτε καν ο ίδιος ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είχα ακούσει κάτι μεμπτό για εκείνους, ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Όπως και να έχει να έφτιαξαν ψεύτικο λογαριασμό για να σχολιάσει ως κόρη της συγκεκριμένης κυρίας δε νομίζω.
Εγώ πάντως 9 στις 10 φορές σκάω στα γέλια με τις αναρτήσεις τους, δε χρειάζεται να "ακούσω" κάτι.

Το ενδεχόμενο π.χ. η κυρία και η κόρη της να μη λέει όλη την αλήθεια με κίνητρο τη διεκδίκηση αποζημίωσης ή ότι άλλο δε σου περνάει από το μυαλό; (ως ενδεχόμενο απλώς, δεν ξέρω κάτι άλλο).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν η κυρία ταξίδεψε πράγματι στο Τσιαμπίνο κατά λάθος θα υπάρχει συν ένα άτομο στην καταμέτρηση που έγινε απ' το πλήρωμα (αυτό φυσικά τώρα πώς έγινε, δεν έχουν λίστα με τον αριθμό επιβατών πριν την αναχώρηση; ), το ίδιο και στην επιστροφή στην Αθήνα. Ή ταξίδεψε ή δεν ταξίδεψε. Ή λέει αλήθεια και είναι ευθύνη της αεροπορικής ή λέει ψέμματα και δεν ταξίδεψε ποτέ στο Τσιαμπίνο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.508
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ πάντως 9 στις 10 φορές σκάω στα γέλια με τις αναρτήσεις τους, δε χρειάζεται να "ακούσω" κάτι.

Το ενδεχόμενο π.χ. η κυρία και η κόρη της να μη λέει όλη την αλήθεια με κίνητρο τη διεκδίκηση αποζημίωσης ή ότι άλλο δε σου περνάει από το μυαλό; (ως ενδεχόμενο απλώς, δεν ξέρω κάτι άλλο).
Τι να σου πω, δεν τους παρακολουθώ τόσο στενά, οι αναρτήσεις τους όσο έχω δει (ή τέλος πάντων όσες εμφανίζονται στο news feed μου) συνήθως δελτία τύπου είναι ή κάποιες ειδήσεις όπως αυτή καλή ώρα. Πόσο γραφικό να είναι ένα δελτίο τύπου για να προκαλεί γέλιο 9 στις 10 φορές; Αλλά ξαναλέω, ίσως να μου διαφεύγουν δεδομένα!

Όσο για τα κίνητρα της κυρίας ή της κόρης της δεν ξέρω και δεν μιλάω για αυτά, εγώ ανέφερα τι διάβασα σχετικά με το αν πρόκειται για αληθινό ή όχι περιστατικό. Το πώς μπορεί να θέλει να διαχειριστεί κάποιος ένα αντικειμενικό γεγονός (επιβίβαση σε λάθος πτήση) ή τι διεκδικήσεις θέλει να κάνει είναι άλλο ζήτημα. Άλλωστε δεν είναι κάτι που συμβαίνει πρώτη φορά, έχω διαβάσει και άλλες παρόμοιες ιστορίες, η @fenia42 λέει ότι το έχει δει εκ των έσω.

(Για την ιστορία η κόρη της κυρίας δεν έγραφε κάτι τόσο "συγκλονιστικό", περισσότερο διευκρινίσεις και απαντήσεις σε όσους αναφέρονταν στη μάνα της σαν "ηλίθια", "γριά με το ένα πόδι στον τάφο" ή έκαναν σχόλια όπως "τα μεταξωτά βρακιά θέλουν επιδέξιους κώλους")
 

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι να σου πω, δεν τους παρακολουθώ τόσο στενά, οι αναρτήσεις τους όσο έχω δει (ή τέλος πάντων όσες εμφανίζονται στο news feed μου) συνήθως δελτία τύπου είναι ή κάποιες ειδήσεις όπως αυτή καλή ώρα. Πόσο γραφικό να είναι ένα δελτίο τύπου για να προκαλεί γέλιο 9 στις 10 φορές; Αλλά ξαναλέω, ίσως να μου διαφεύγουν δεδομένα!
Προφανώς δεν αναφέρομαι στα δελτία τύπου, αναφέρομαι στα υπόλοιπα. Δες π.χ. κάτι "ανταποκρίσεις" από Αυστραλία πρόσφατα, λίγο να ξέρεις τι πραγματικά συμβαίνει σε σχέση με το τι γράφουν και δε θέλει και πολύ να τρέξει το δάκρυ του γέλλωτα....
Αν και με τα δελτία τύπου, και την άκριτη αναπαραγωγή τους, υπάρχει κι εκεί θέμα.
Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι τα "όμορφα ταξίδια" το θέμα μας εδώ, νομίζω όλοι συμφωνούμε πως το "το έγραψε η εφημερίδα" (όποιο μέσο και να αφορά), στην εποχή των fake news, δεν είναι από μόνο του τεκμήριο αλήθειας (ούτε και αναλήθειας βέβαια).

Όσο για τα κίνητρα της κυρίας ή της κόρης της δεν ξέρω και δεν μιλάω για αυτά, εγώ ανέφερα τι διάβασα σχετικά με το αν πρόκειται για αληθινό ή όχι περιστατικό. Το πώς μπορεί να θέλει να διαχειριστεί κάποιος ένα αντικειμενικό γεγονός (επιβίβαση σε λάθος πτήση) ή τι διεκδικήσεις θέλει να κάνει είναι άλλο ζήτημα. Άλλωστε δεν είναι κάτι που συμβαίνει πρώτη φορά, έχω διαβάσει και άλλες παρόμοιες ιστορίες, η @fenia42 λέει ότι το έχει δει εκ των έσω.
Το αν το γεγονός είναι αντικειμενικό ή όχι εκκρεμεί ακόμα προς απάντηση. Παρεπιπτοντως, δεν ξέρω από που προκύπτει η εντύπωση της Φένιας ότι τα μέτρα ασφαλείας στο IST είναι δρακόντεια ή ότι είναι φρούριο, ίσα ίσα που είχαν και κυρώσεις πρόσφατα από τις ΗΠΑ και το UK λόγω ελλειπών μέτρων.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αν η κυρία ταξίδεψε πράγματι στο Τσιαμπίνο κατά λάθος θα υπάρχει συν ένα άτομο στην καταμέτρηση που έγινε απ' το πλήρωμα (αυτό φυσικά τώρα πώς έγινε, δεν έχουν λίστα με τον αριθμό επιβατών πριν την αναχώρηση; ), το ίδιο και στην επιστροφή στην Αθήνα. Ή ταξίδεψε ή δεν ταξίδεψε. Ή λέει αλήθεια και είναι ευθύνη της αεροπορικής ή λέει ψέμματα και δεν ταξίδεψε ποτέ στο Τσιαμπίνο.
Στην εν λογω εταιρια οι επιβατες εχουν ηδη κανει τσεκ ιν αλλα δεν εμφανιζονται ολοι στην εξοδο, καποιοι τις περισσοτερες φορες δεν ταξιδευουν, οποτε και ξεφορτωνονται. Δεν ειναι κ πολυ δυσκολο να γινει λαθος αφου περασει τη πυλη, το θεμα ειναι οτι δεν ειδαν οτι ο προορισμος ειναι Θεσσαλονίκη κ οχι Τσιαμπινο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.973
Likes
15.526
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αν η κυρία ταξίδεψε πράγματι στο Τσιαμπίνο κατά λάθος θα υπάρχει συν ένα άτομο στην καταμέτρηση που έγινε απ' το πλήρωμα (αυτό φυσικά τώρα πώς έγινε, δεν έχουν λίστα με τον αριθμό επιβατών πριν την αναχώρηση; ), το ίδιο και στην επιστροφή στην Αθήνα. Ή ταξίδεψε ή δεν ταξίδεψε. Ή λέει αλήθεια και είναι ευθύνη της αεροπορικής ή λέει ψέμματα και δεν ταξίδεψε ποτέ στο Τσιαμπίνο.
Η καταμέτρηση δε γίνεται από το πλήρωμα αλλά από το προσωπικό εδάφους. Εικάζω ότι η κυρία μπέρδεψε τα λεωφορεία ή πήγε από τη διπλανή πύλη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.598
Likes
29.750
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε όλες τις εταιρίες, για να περάσεις το gate σκανάρεται το boarding pass, και φυσικά αν ο επιβάτης είναι σε άλλη πτήση χτυπάει alert. Αν δεν πέρασε από την πύλη αλλά βρέθηκε με άλλο τρόπο στο αεροπλάνο (π.χ. λάθος λεωφορείο), θα το ανακαλύψει η καταμέτρηση (που στις περισσότερες εταιρίες γίνεται από το πλήρωμα και όχι από το προσωπικό εδάφους - η Aegean είναι εξαίρεση) και η σύγκριση με τη λίστα επιβατών, που φυσικά είναι η λίστα όσων πέρασαν την πύλη κι όχι όσων έκαναν checkin. Ή θα το ανακαλύψει ο άλλος επιβάτης που έχει τον ίδιο αριθμό θέσης.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
Είμαστε στο αεροδρόμιο του Domodedovo στη Μόσχα. Επιστροφή με την Αιγαίου για Θεσσαλονικη. Πέντε άτομα η παρέα. Προχωράμε. Έχουμε απομακρυνθεί λίγο ο ένας από τον άλλο. Τελευταίος έχει μείνει ο φίλος μου ο Κωστάκης. Με βρύζει. "Τι έπαθες ρε;". Με κατηγορεί ότι του έκλεισα εισιτήριο με το δικό μου ονοματεπώνυμο. Ξανακοιτάζω τις κρατήσεις. Τα έχω κλείσει σωστά. Αλλά στο check in, η υπάλληλος εξέδωσε δύο κάρτες επιβίβασης με το δικό μου όνομα. Ο φίλος μου κατάφερε να περάσει με το δικό μου όνομα όλους τους ελέγχους και να επιβιβαστεί στο αεροπλάνο. Και ένας υπάλληλος που τον τσίμπησε και του είπε ότι ο αναγραφόμενος επιβάτης έχει περάσει, του έκανε φασαρία στα ελληνικά παρακαλώ και τον προσπέρασε και αυτόν. Και πώς τον πήραν χαμπάρι και του άλλαξαν τελικά το εισιτήριο; Ένας επιβάτης έκανε παράπονο στις αεροσυνοδούς ότι κάθεται ο φίλος μου στη θέση του. Δηλαδή σε περίπτωση που ήταν ένας πιο νορμάλ άνθρωπος και απλά του είχε ζητήσει να αλλάξει θέση, πιθανόν να μην τον έπερναν καν χαμπάρι.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Σε όλες τις εταιρίες, για να περάσεις το gate σκανάρεται το boarding pass, και φυσικά αν ο επιβάτης είναι σε άλλη πτήση χτυπάει alert. Αν δεν πέρασε από την πύλη αλλά βρέθηκε με άλλο τρόπο στο αεροπλάνο (π.χ. λάθος λεωφορείο), θα το ανακαλύψει η καταμέτρηση (που στις περισσότερες εταιρίες γίνεται από το πλήρωμα και όχι από το προσωπικό εδάφους - η Aegean είναι εξαίρεση) και η σύγκριση με τη λίστα επιβατών, που φυσικά είναι η λίστα όσων πέρασαν την πύλη κι όχι όσων έκαναν checkin. Ή θα το ανακαλύψει ο άλλος επιβάτης που έχει τον ίδιο αριθμό θέσης.
Ειναι η λιστα των επιβατων αλλα αυτη μπορει κ ν αλλαξει τελευταια στιγμη. Επισης λογω πιεσης χρονου μπορει ο υπαλληλος να μην προσεξε καν το σκανερακι. Εχει συμβει. Το πιο πιθανο ειναι οτι δεν προσεξε τον προορισμο, δεν ειδε το σκανερακι κ το ατομο που καθοταν σε αυτη τη θεση απλα δεν εμφανιστηκε στην εξοδο. Η λιστα λοιπον θα βγει με το 15Α στο αεροπλανο. Σπανιο? Πιθανον.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η καταμέτρηση δε γίνεται από το πλήρωμα αλλά από το προσωπικό εδάφους. Εικάζω ότι η κυρία μπέρδεψε τα λεωφορεία ή πήγε από τη διπλανή πύλη.
Δηλαδή οι πτήσεις ξεκινάνε χωρίς να γνωρίζει ο καπετάνιος πόσους επιβάτες κουβαλάει;
Kαι μια συσκευή που είδα πρόσφατα να κρατάει μια αεροσυνοδός της Ryanair σα χρονόμετρο που το πάταγε από πάνω τι είναι αν δεν είναι για καταμέτρηση επιβατών;
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.635
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom