ΗΠΑ Πέρι τελωνείου

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Αγοραζοντας ηλεκτρικα ειδη απο USA-KANADA περνας απο τελωνειο? ΚΑι ναι που? Εκεί ή εδω? Οταν μπεις μεσα σε αυτες δηλωνεις πχ. την Φ.μηχανή σου ?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Οτιδήποτε εισέρχεται στη χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης θεωρείται ως εισαγωγή από τρίτες χώρες και πρέπει να εκτελωνιστεί.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ο εκτελωνισμός γίνεται στο πρώτο σημείο εισόδου στη χώρα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εξαρτάται!
Αν το παραγγείλεις σίγουρα περνάει τελωνείο. Αν ταξιδεψεις και το φέρνεις εσύ είναι στην τύχη. Μπορεί να σταματήσουν τον προηγούμενό σου με 1 βαλίτσα και εσύ να μπαίνεις με 3 τίγκα βαλίτσες και να μη σε σταματήσουν... όπως εγώ ας πούμε!!!!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εξαρτάται!
Αν το παραγγείλεις σίγουρα περνάει τελωνείο. Αν ταξιδεψεις και το φέρνεις εσύ είναι στην τύχη. Μπορεί να σταματήσουν τον προηγούμενό σου με 1 βαλίτσα και εσύ να μπαίνεις με 3 τίγκα βαλίτσες και να μη σε σταματήσουν... όπως εγώ ας πούμε!!!!
Αντωνη και εγω!! Πεντε βαλιτσες και μια χειραποσκευη και δεν με σταματησε κανεις!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εξαρτάται!
Αν το παραγγείλεις σίγουρα περνάει τελωνείο. Αν ταξιδεψεις και το φέρνεις εσύ είναι στην τύχη. Μπορεί να σταματήσουν τον προηγούμενό σου με 1 βαλίτσα και εσύ να μπαίνεις με 3 τίγκα βαλίτσες και να μη σε σταματήσουν... όπως εγώ ας πούμε!!!!
Συγνώμη αλλά αυτό δεν λέγεται τύχη! Αλλιώς το λέμε εμείς:haha::haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.533
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
διαβάζοντας το τόπικ θυμήθηκα μια είδηση της περασμένης εβδομάδας
οταν γνωστός ποδοσφαιρικός σταρ του πρόσφατου παρελθόντος...
την ...πάτησε άσχημα με το γερμανικό τελωνείο:

Γερμανία: Στα… μαλακά ο Oliver Kahn για τα λαθραία από το Dubai

Δημοσιεύθηκε: 22.04.11 08:06






Πρόστιμο 125.000 ευρώ θα κληθεί να πληρώσει ο Oliver Kahn για τα αντικείμενα που μετέφερε από τον Dubai και τα οποία δεν είχε δηλώσει στο τελωνείο. Ο πρώην τερματοφύλακας της Bayern Munchen και της εθνικής Γερμανίας, όταν ρωτήθηκε αν έχει να δηλώσει κάτι από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, απάντησε αρνητικά, ωστόσο οι τελωνειακοί είχαν άλλη γνώμη. «Αγόρασε ρούχα και μανικετόκουμπα αξίας λίγο κάτω από 7.000 ευρώ», ανέφερε σχετικά ο δικηγόρος του Kahn, ο οποίος γλίτωσε τελικά το πρόστιμο που πρότεινε αρχικά η εισαγγελία ύψους 350.000 ευρώ!
Γερμανία: Στα
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αφελής ερώτηση: και που ξέρουν ότι τα ρούχα τα ψώνισες από εκεί...; Δηλαδή αν βγάλεις καρτελάκια κλπ πώς το αποδεικνύουν; Το ίδιο θα απορούσα και για τη φωτογραφική μηχανή (αν φυσικά είναι εκτός κουτιού)
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Δεν ξερω για απευθειας πτησεις αλλα για πτηση μεσω Παρισιου κανενας έλεγχος
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
505
Likes
1.758
Γενικά μέσω ανταπόκρισης από Ευρώπη τίποτα...γιατί εκεί κ καλά συνεχίζεις το ταξίδι..ενώ εδώ είσαι από Ευρώπη...Ακόμα και όπως λέτε χωρίς τα καρτελάκια δε σε ελέγχει κανείς..Είχα φέρει από ΗΠΑ laptop, ψηφιακή κτλ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα..Ακόμα και αν παραγγέλνεις κάτι μόνο του, αν είναι σε συσκευασία δώρου, δεν περνάει τελωνείο ..ακόμα κ χωρίς, αν είναι μικρής αξίας πάλι δεν περνάει..αν και οι περιπτώσεις και τα παραδείγματα είναι πολλά και διαφέρουν..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.869
Likes
16.231
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
λοιπόν,για να ξέρουμε τι λέμε και να μη παραπληροφορούμε τον κόσμο,θα ήθελα και εγώ να πώ ότι άσχετα άν έχεις ενδιάμεσο σταθμό στην Ευρώπη, ο έλεγχος γίνετε έκει που έχουν προορισμό οι αποσκεύές π.χ. ερχόμενος από Κούβα με εδιάμεσο σταθμό στο Παρίσι,στην Αθήνα όταν πήρα τις αποσκευές μου,μου έγινε έλεγχος.
ερχόμενος από Ντουμπάι με ενδιάμεσο σταθμό στην Αθήνα,όταν πήρα τις βαλίτσες μου στη Θεσσαλονίκη μου έγινε έλεγχος.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Συγνώμη αλλά αυτό δεν λέγεται τύχη! Αλλιώς το λέμε εμείς:haha::haha:
Καλά το λές nenena μου! Ούτε εγώ πίστευα στα μάτια μου. Σταμάτησαν την κοπελίτσα πρίν απο μένα με μιά βαλίτσα (άντε και μια χειραποσκευή-δε θυμαμαι) και μένα που φαινόμουν σα γαϊδούρι φορτωμένο τίποτα (είχα πάρει το ελληνικό-κλαψιάρικο ύφος μάλλον). Μάλλον βαριόταν ο τελωνιακός τη μούγρα μου...

Αφελής ερώτηση: και που ξέρουν ότι τα ρούχα τα ψώνισες από εκεί...; Δηλαδή αν βγάλεις καρτελάκια κλπ πώς το αποδεικνύουν; Το ίδιο θα απορούσα και για τη φωτογραφική μηχανή (αν φυσικά είναι εκτός κουτιού)
Ναι, έτσι δεν ξέρουν. Φυσικά είχα βγάλει όοοοσα καρτελάκια μπορούσα. Αλλά σε 3 βαλίτσες και στον πανικό που ετοιμάζεις τα πράγματα απο Αμερική, ξέρεις πόσα καρτελάκια έχεις ξεχάσει πάνω που τελικά τα βρίσκεις πάνω όταν έρθεις Ελλάδα; Όπως επίσης τα δώρα, που πολλά θα τα φέρεις με τα καρτελάκια και τα ρολόγια. Το να κουβαλάς απο 2-3 ρολόγια σε κάθε βαλίτσα ακόμη κι αν έχεις πετάξει τα καρτελάκια τους, έχεις ακόμη τα κουτιά, αλλά και τόσα ρολόγια!! Η φωτογραφική (αφού και απο αυτήν πήρα) έχει το κουτί της. Το είχα διπλώσει βέβαια, αλλά το κρατησα και έτσι κι αλλιώς, κρατάς οδηγίες χρήσεως, λογισμικό που περιείχε η συσκευασία κλπ... Δηλαδή αν είσαι γκαντέμης, ξέχνα το.........
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.360
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom