Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.531
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αλήθεια μιας και είναι σχετικό με το θέμα: Υπάρχει κάποιος σε αυτή τη χώρα που δεν πολυσυμπαθεί ή έστω που δεν πολύ τρελαίνεται με τον Τεντόγλου ή μόνο εγώ θα ψιλοχαρώ αν δεν πάρει χρυσό μετάλλιο;
Κρίμα που δεν θες να ανήκεις σε αυτούς...
Screenshot_20240806_234034.jpg Screenshot_20240806_234113.jpg
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.220
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κρίμα που δεν θες να ανήκεις σε αυτούς...
View attachment 470236 View attachment 470237
Ναι δεν είμαι. Επιμένω σε αυτό που είπα. Πολύ χλιαρός τύπος για τα γούστα μου. Τάχα μου ανεμελος που απλά σηκώνεται ένα πρωί και πηδαει 8 μισι μέτρα ενώ το προηγούμενο βράδυ ξέρω γω έπινε τάχα μου δήθεν φούντες. 16 ώρες την ημέρα κάνει προπόνηση . Άπειρες θυσίες για να πάρει το χρυσό έχει κάνει ο τύπος. Τώρα τα γλυκανάλατα για τους περήφανους Έλληνες δεν με απασχολούν. Για την πάρτη του το έκανε και μπράβο του.
Σε βαρετό άθλημα αγωνίζεται και τέρμα βαρετός είναι μέσα και έξω από τα γήπεδα.

Χίλιες φορές ο Τσιτσιπας ο προβοκάτορας που τολμά και εκφράζει την άποψη του αυθεντικά χωρίς φίλτρα κι ας εκτίθεται. Ναι λέει πολλές φορές μαλακίες, προκαλεί το δημόσιο αίσθημα αλλά είναι αυθεντικός και στην τελική έχει και τη πλάκα του να μετατρέπει μαζί με τον Κυργιο ένα ματς τένις σε ματς ποδοσφαίρου να τσακώνεται με την μάνα του να κλειδώνεται στις τουαλέτες και να στέλνει μηνύματα με τον πατέρα του. Δεν το παίζει χαλαρός και δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του θα πούλαγε και τη μάνα του για τη δόξα. Έτσι είναι ο πρωταθλητισμός.

Και πέρα από τις επιδόσεις ο αθλητισμός είναι και πολιτιστικό προϊόν και τι αρέσει στον καθένα να βλέπει. Είναι υποκειμενικό το τι εξάπτει τον καθένα να βλέπει. Ο Αντετοκούμπο με συγκινεί, ο Τσιτσιπάς λιγότερο αλλά με συγκινεί με τον Τεντόγλου νυστάζω, σόρρυ. Μόνο βιτρίνα . Βαρετό πολύ...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Σημερα:
- Το προγραμμα δεν ακολουθειται ποτε εδω και μερες γιατι δε φυσαει (;) αν καταλαβα καλα, εκπληκτικη ανοργανωσια στο αθλημα.
Δεν εχουμε και καμια Ιφιγενεια να "σφαξουμε"
ο Αιολος που ειναι, για τσίπουρα;;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.503
Likes
4.577
Ναι δεν είμαι. Επιμένω σε αυτό που είπα. Πολύ χλιαρός τύπος για τα γούστα μου. Τάχα μου ανεμελος που απλά σηκώνεται ένα πρωί και πηδαει 8 μισι μέτρα ενώ το προηγούμενο βράδυ ξέρω γω έπινε τάχα μου δήθεν φούντες. 16 ώρες την ημέρα κάνει προπόνηση . Άπειρες θυσίες για να πάρει το χρυσό έχει κάνει ο τύπος. Τώρα τα γλυκανάλατα για τους περήφανους Έλληνες δεν με απασχολούν. Για την πάρτη του το έκανε και μπράβο του.
Σε βαρετό άθλημα αγωνίζεται και τέρμα βαρετός είναι μέσα και έξω από τα γήπεδα.

Χίλιες φορές ο Τσιτσιπας ο προβοκάτορας που τολμά και εκφράζει την άποψη του αυθεντικά χωρίς φίλτρα κι ας εκτίθεται. Ναι λέει πολλές φορές μαλακίες, προκαλεί το δημόσιο αίσθημα αλλά είναι αυθεντικός και στην τελική έχει και τη πλάκα του να μετατρέπει μαζί με τον Κυργιο ένα ματς τένις σε ματς ποδοσφαίρου να τσακώνεται με την μάνα του να κλειδώνεται στις τουαλέτες και να στέλνει μηνύματα με τον πατέρα του. Δεν το παίζει χαλαρός και δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του θα πούλαγε και τη μάνα του για τη δόξα. Έτσι είναι ο πρωταθλητισμός.

Και πέρα από τις επιδόσεις ο αθλητισμός είναι και πολιτιστικό προϊόν και τι αρέσει στον καθένα να βλέπει. Είναι υποκειμενικό το τι εξάπτει τον καθένα να βλέπει. Ο Αντετοκούμπο με συγκινεί, ο Τσιτσιπάς λιγότερο αλλά με συγκινεί με τον Τεντόγλου νυστάζω, σόρρυ. Μόνο βιτρίνα . Βαρετό πολύ...
Σέβομαι την άποψη σου αλλά διαφωνώ 100%.
Βιτρίνα και μή αυθεντικός ο... Τεντόγλου? o_O
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.220
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Σέβομαι την άποψη σου αλλά διαφωνώ 100%.
Βιτρίνα και μή αυθεντικός ο... Τεντόγλου? o_O
Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά. Ή βιτρίνα ή πιο χλιαρός πεθαίνει. Μάλλον το δεύτερο.
Μου αρέσουν πιο συγκρουσιακές προσωπικότητες
 

Hayate

Member
Μηνύματα
932
Likes
6.003
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αλήθεια μιας και είναι σχετικό με το θέμα: Υπάρχει κάποιος σε αυτή τη χώρα που δεν πολυσυμπαθεί ή έστω που δεν πολύ τρελαίνεται με τον Τεντόγλου ή μόνο εγώ θα ψιλοχαρώ αν δεν πάρει χρυσό μετάλλιο;
Εκφράζει προοδευτικές απόψεις πολλές φορές και δε στέκεται σε στερεοτυπικες δηλώσεις.Ξερω πολλούς δεξιών πεποιθήσεων που θεωρούν τη στάση του έλλειψη καθωσπρεπισμού .Για μενα προσωπικά ο Τεντογλου,ο Καραλης,ο Αντετοκούμπο και πολλοί άλλοι αθλητές είναι λόγος να συνεχίσω να πιστεύω ότι ίσως υπάρχει κάποιο μέλλον στη χώρα μας ..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
3.797
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά μου είναι συμπαθεστατοι και ο Καραλης και ο Τεντογλου- και ναι μου βγάζουν αμφότεροι μια αυθεντικοτητα στις αντιδράσεις τους και σε αυτά που λενε. Ο Τσιτσιπας είναι το επηρμένο αγοράκι που μεγάλωσε στα πλούτη (απίστευτα κόμπλεξ μου βγάζει η συμπεριφορά του) και θεωρεί ότι οι πάντες και τα πάντα του ανήκουν. Σε παρόμοιο μοτίβο και η Μαρία Σακκαρη.
Επίσης για ένα αδιευκρινηστο λόγο και χωρίς να ξέρω το γιατί μου "κλωτσάει" κάπως πια ο Πετρουνιας. Διακρίνω ένα ανεπαίσθητο "ντιβαλικι", χώρια αυτή η υπερπροβολη του πόσο καλός οικογενειαρχης είναι (ναι αυτός νοιώθω ότι χτίζει μια δημόσια εικόνα αλά Σάκης Ρουβας!). Βέβαια ο Λευτέρης Πετρούνιας είναι ένας πολύ μεγάλος αθλητής, ο Σάκης Ρουβάς μάλλον όχι και τόσο μεγάλος τραγουδιστής!
Η μεγάλη μου όμως αγάπη στους Έλληνες αθλητές είναι ο Στέφανος Ντουσκος!!! Με αυτό το παλικαράκι νοιώθω πραγματικά ότι θα μπορούσα να κάνω απίστευτη παρέα. Και λατρεύω και τον τρόπο που γελάει- ακόμα και το γιαννιωτικο accent του μου αρέσει πάρα πολύ! Είναι αθληταρας, αλλά αν και φαινόταν μέχρι τώρα χαμηλών τόνων, είπε στο σωστό timing στο Παρίσι αυτά που έπρεπε να πει για προπονητή κ ομοσπονδία. Μακάρι στο μέλλον να επανακαμψει εκεί που του αξίζει!
Edit: Εννοείται πως με συγκινούν απίστευτα οι περιπτώσεις των αδερφών Αντετοκουμπο
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
2.167
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Δεν είναι θέμα Κάστρο ή όχι, είναι αποτέλεσμα δύο παραγόντων:
α) η οικονομία έχει πάρει την κατιούσα, η χώρα τα περνάει ΠΑΡΑ πολύ δύσκολα αυτή τη στιγμή με σχολεία όπου παιδιά αντί για το μπιφτέκι σόγιας που έτρωγαν κάθε μεσημέρι να πίνουν νερό με ζάχαρη. Ξεκίνησε με τα μέτρα Τραμπ, κορυφώθηκε με τον κορωνοϊό (έλλειψη συναλλάγματος) και συνεχίζεται με δεδομένη την κακή συγκυρία για τους συμμάχους της χώρας (η Βενεζουέλα δεν έχει καμία σχέση με τη χώρα του 2007 ή έστω του 2012, η Βραζιλία το ίδιο, στην Αργεντινή δεξιά κυβέρνηση, η Ρωσία είναι σε πόλεμο). Θα ήταν παράδοξο να δίνονταν χρήματα για τον αθλητισμό όταν υπάρχει ενεργειακό και διατροφικό θέμα, δε γίνεται να μην υπάρχει ρεύμα ή αλεύρι ή βενζίνη και να δίνονται χρήματα για προετοιμασίες και αθλητικό υλικό, προέχει να έχει καύσιμα το ασθενοφόρο, έστω τα βασικά φάρμακα το νοσοκομείο ή ένα πιάτο φαγητό το γηροκομείο κλπ, που κι αυτά με κόπο επιτυγχάνονται κι όχι πάντα. Η Κούβα δεν προκρίθηκε σε κανένα ομαδικό σπορ, μεταξύ άλλων γιατί το μπέιζμπολ δεν είναι πια ολυμπιακό άθλημα κι επειδή ανδρικό και γυναικείο βολεϊ δεν είχαν γήπεδο να προπονηθούν κι έπαιζαν όλα τα ματς... στον Άγιο Δομίνικο λόγω προβλημάτων με τον κλιματισμό στο κλειστό της Αβάνας. Φέτος δε θα γίνουν τα περισσότερα πρωταθλήματα στη χώρα λόγω έλλειψης καυσίμων, χρημάτων και γενικώς πόρων.


β) οι αθλητές της χώρας αυτομολούν σε πρωτόγνωρο βαθμό. Πάντα γινόταν αλλά ήταν λίγοι κάθε χρόνο οι πρωταθλητές που έφευγαν. Τώρα όμως σύμφωνα με επίσημες πηγές (Cuba y sus deportistas que desertan: mirá cuántos atletas se quedaron en Chile tras los Juegos Panamericanos), από το 2022 έχουν αυτομολήσει 187 αθλητές υψηλών επιδόσεων. Πολλοί από αυτούς ήταν μεγάλες ελπίδες της Κούβας για μετάλλια, και κάποιοι θα γίνουν Ολυμπιονίκες για τις "νέες" τους χώρες. Στο τριπλούν πχ δεν αποκλείεται και τα τρία μετάλλια να καταλήξουν σε χέρια Κουβανών (Πιτσάρδο- Πορτογαλία, Ντίας-Ιταλία, κι ο άλλος Ντίας για την Ισπανία), χωρίς η Κούβα να μετρήσει κανένα στη συγκομιδή της. Στο μποξ οι Ιμπάνιες, Τέγιες και Αλφόνσο θα εκπροσωπήσουν Βουλγαρία, Ισπανία και Αζερμπαϊτζάν αντίστοιχα, με τον τελευταίο να αποκλείει από τα μετάλλια τον Κουβανό Ντε Λα Κρουζ, παγκόσμιο πρωταθλητή και μεγάλη ελπίδα για χρυσό. Δηλαδή, δε φτάνει που χάνει αθλητές η Κούβα, αλλά... αυτοί που της απομένουν χάνουν συχνά και μετάλλια από πρώην συναθλητές τους! Στην ελληνορωμαϊκή τα ίδια, όπου από τους δύο αθλητές που θα εκπροσωπήσουν τη Χιλή, ο ένας θα παίξει (απόψε νομίζω) με το Μιχαιν Λόπες, ένα φαινόμενο του παγκόσμιου αθλητισμού που στα 42 του διεκδικεί το 5ο του χρυσό μετάλλιο σε ΟΑ και ίσως το χάσει από.. συμπατριώτη του που όμως παίζει για τη Χιλή. Υπάρχει κι άλλος παλαιστής που εκπροσωπεί τη Χιλή, υπάρχουν δυο αθλητές που παίζουν για τους απάτριδες με σημαία των αιτούντων πολιτικό άσυλο, υπάρχουν τζουντόκες, μη μιλήσουμε για το βόλεϊ όπου ου δυο καλύτεροι αθλητές στον κόσμο, ο Λεόν στους άνδρες και η Μελίσσα Βάργκας στις γυναίκες, παίζουν για τις ομάδες της Πολωνίας και της Τουρκίας αντίστοιχα, όταν οι κουβανικές εθνικές δεν προκρίθηκαν καν αφού ξέμειναν από αθλητές (ο δεύτερος καλύτερος Κουβανός βολεϊμπολίστας παίζει με την εθνική Βραζιλίας). Λογικά Κουβανοί αθλητές θα πάρουν μετάλλιο και στο κανό, την ξιφασκία, την ελευθέρα πάλη και την πυγμαχία και φαντάζομαι και σε άλλα σπορ που παρακολουθώ λιγότερο, με άλλες -ή και με καμία- σημαία.
Τι εχει τραβηξει αυτη η χωρα...Με τον τουρισμό τι γίνεται?
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.829
Vinesh Phogat disqualified from Paris Olympics ahead of gold medal wrestling bout

Είναι αυτό φυσιολογικό; Ζυγίζονται πριν κάθε αγώνα; Κ τα 100γρ δεν είναι μέσα σε φυσιολογικά επίπεδα αν ένας άνθρωπος δεν πήγε στην τουαλέτα μια μερα ξέρω γω;

Επίσης με τις δρομείς τι έγινε που κάποιες δεν μπόρεσαν να μπουν πριν τον τελικό των 100m κ η μία αποχώρησε ενώ η άλλη λέγεται ότι περπάτησε μισή ώρα να μπει μέσα κ έτρεξε χωρίς προθέρμανση;

Όσο για τη δοκό, δύο Αμερικανες αθλήτριες δήλωσαν ότι την ένιωθαν περίεργη.

Αν κάποιος ξέρει ας μας πει γιατί τώρα στο ίντερνετ ακόμα κ σοβαρές σελίδες μεταδίδουν fake news.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.996
Likes
16.824
Εμένα μου είναι συμπαθείς σχεδόν όλοι οι αθλητές μας που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Και ο χαμογελαστός Χρήστου που μας έφερε το ασημένιο και ο Πετρούνιας που στα 33 του έχει οικογένεια, έχει σπάσει ρεκόρ σερί ολυμπιακών μεταλλίων στους κρίκους και ο χαλαρός Τεντογλου που είναι ταλένταρα και ο Καραλης που έχει μια παιδικότητα και πανηγυρίζει το χάλκινο πιο έντονα και από όσους παίρνουν χρυσό...
Ο Τσιτσιπας τώρα είναι όντως μεγάλος αθλητής, απλώς προσωπικά στο εν λόγω άθλημα , πανηγυρίζω με τη μεγάλη οικογένεια των ανθρώπων ανά τον κόσμο που λατρεύει το Νόβακ...
Έβλεπα πόσες απαντήσεις είχε το ερώτημα "εσείς από ποια χώρα του πλανήτη πανηγυρίσατε τη νίκη του Νόβακ;":)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.872
Likes
9.876
Χίλιες φορές ο Τσιτσιπας ο προβοκάτορας που τολμά και εκφράζει την άποψη του αυθεντικά χωρίς φίλτρα κι ας εκτίθεται. Ναι λέει πολλές φορές μαλακίες, προκαλεί το δημόσιο αίσθημα αλλά είναι αυθεντικός και στην τελική έχει και τη πλάκα του να μετατρέπει μαζί με τον Κυργιο ένα ματς τένις σε ματς ποδοσφαίρου να τσακώνεται με την μάνα του να κλειδώνεται στις τουαλέτες και να στέλνει μηνύματα με τον πατέρα του. Δεν το παίζει χαλαρός και δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του θα πούλαγε και τη μάνα του για τη δόξα. Έτσι είναι ο πρωταθλητισμός.

Την καφριλα και την αγενεια την θεωρεις αυθεντικη ενω την χαλαροτητα και ευγενεια του Τεντογλου βαρεμαρα; ΟΚ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.996
Likes
16.824
Ξέρει κάποιος ποσο μετράει το χρυσό σε σχέση με τα άλλα μετάλλια στον πίνακα κατάταξης;
Χώρες με 1 χρυσό μόνο είναι πάνω από άλλες με πολλά χάλκινα και αργυρά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.528
Μηνύματα
899.159
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom