Γενικά Οδικώς προς ΕΕ!!!

subdee

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάποιυ στην ΕΕ!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Γειά σας ταξιδιώτες, και χαίρομαι που σας βρίσκω!

Λέμε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα ταξίδι οδικώς σε κάποια χώρα της ΕΕ (εντός Σένγκεν ε, δεν έχουμε διαβατήρια). Αρχικές μου προτιμήσεις είναι Αυστρία και αν όχι, Ιταλία.
Επίσης λόγω περιορισμένου budget, λέγαμε να διαμείνουμε σε hostel αντι για ξενοδοχείο. Επίσης θέλουμε να ευχαριστηθούμε και τη διαδρομή προς τον προορισμό μας, να το κάνουμε ας πούμε road trip. Θα είναι off-season, μάλλον μέσα με τέλη Οκτώβρη, για κανα 5-7 μέρες.

Τι έχετε να προτείνετε, και ποιές οι συμβουλές σας.

:D:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως το Low Budget -τουλάχιστον για μένα- δεν συνάδει με το Road Trip.

Αξίζει και με το παραπάνω να κινηθείς με όχημα σε αυτές τις χώρες αλλά αν πάρεις δικό σου αμάξι από εδώ ανεβάζεις σημαντικά το κόστος.
 

subdee

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάποιυ στην ΕΕ!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Λόγω βενζίνης, ταλαιπωρίας του οχήματος ή κάτι άλλο;

Είμαι ανοιχτός σε όλες τις συμβουλές. Αν το road trip φανεί ακριβό στην τελική, καταλήγω σε προορισμό και πάω αεροπορικώς.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με δεδομένο πως δεν έχετε διαβατήρια όπως είπατε ο μόνος τρόπος να προσεγγίσετε Ίταλια ή Αυστρία είναι μέσω θάλασσας.

Το κόστος του πλοίου + οι βενζίνες + τα διόδια ανεβάζουν σημαντικά λοιπόν το κόστος σας,πόσο μάλλον που για Ρώμη ή Μιλάνο μπορείς να βρείς προσφορές για αεροπορικά σε εξευτελιστικά χαμηλές τιμές Οκτώβρη μήνα.

Στο κάτω-κάτω μπορείτε να νοικιάσετε εκεί ένα αυτοκίνητο αν θέλετε να κινηθείτε πιο έξω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με δεδομένο πως δεν έχετε διαβατήρια όπως είπατε ο μόνος τρόπος να προσεγγίσετε Ίταλια ή Αυστρία είναι μέσω θάλασσας.
Γιατί? Με ταυτότητες μπορούν κάλιστα να πανε και μέσω Βουλγαρίας - Ρουμανίας - Ουγγαρίας, που είναι στην ΕΕ (και ανάλογα με την περίπτωση, μπορεί να είναι ανοικτά και τα σύνορα για ταξίδι μόνο με ταυτότητα από FYROM - Σερβία).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
5-7 μέρες διαθέσιμες έχουν οι άνθρωποι.Αν θέλουν να είναι τις μισές στο δρόμο......

Πάντως νομίζω πως έγινε αντιληπτό το πνεύμα μου.Όποιος θέλει ας προτείνει κάτι διαφορετικό.
 

subdee

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάποιυ στην ΕΕ!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Ίσως να έχεις και δίκιο. Απλά σκέφτομαι το κόστος της ενοικίασης, αλλά πάλι, αν τα αεροπορικά βγούν φτηνά, τότε πάλι κερδισμένος βγαίνω.

Άρα μάλλον αεροπορικώς θα πάμε. Καλύτερος προορισμός για την κοπέλα μου που βγαίνει πρώτη φορά απο Ελλάδα, ποιός θα ήταν; Σκεφτόμουν σε Αυστρία για να δεί κάτι διαφορετικό. Δεν έχω πάει Ιταλία αλλά φοβάμαι πως θα μοιάζει λίγο με Ελλάδα εκτός απο τη γλώσσα και την ιστορία της.

Διαφωτίστε με!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αχμμμμ,ααααααχμμμμμμμμ λέω......

Λοιπόν κλείστε εισιτηριάκια για Ρώμη το γρηγορότερο και γυρίστε εκεί καμιά βδομαδούλα.Και όχι δεν μοιάζει καθόλου με την Ελλάδα η Ιταλία.

Αν καταφέρετε βρείτε και καμιά εκδρομούλα για Πομπηία ή εναλλακτικά κάντε μια μονοήμερη Φλωρεντία να πάρετε μια ιδέα από αναγέννηση και Τοσκάνη.


Άσε που Αυστρία τέτοια εποχή θα έχει πολλές βροχές.....καλά τα λέω Taver;
 

subdee

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάποιυ στην ΕΕ!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Με πείθεις μαλτάκια!

Μου αρέσεουν οι ιδέες σου, ιδιάιτερα της Φλωρεντίας/Τοσκάνης. Θα το συζητήσω με το έτερον ήμισυ και θα επανέλθω.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αχμμμμ,ααααααχμμμμμμμμ λέω......

Λοιπόν κλείστε εισιτηριάκια για Ρώμη το γρηγορότερο και γυρίστε εκεί καμιά βδομαδούλα.Και όχι δεν μοιάζει καθόλου με την Ελλάδα η Ιταλία.

Αν καταφέρετε βρείτε και καμιά εκδρομούλα για Πομπηία ή εναλλακτικά κάντε μια μονοήμερη Φλωρεντία να πάρετε μια ιδέα από αναγέννηση και Τοσκάνη.


Άσε που Αυστρία τέτοια εποχή θα έχει πολλές βροχές.....καλά τα λέω Taver;
Οκτώβρης = Φθινόπωρο, πεσμένα φύλλα, κιτρινοκόκκινες πλαγιές κλπ. Μην πάτε σε πόλη. Πάρτε ένα αυτοκίνητο, και "πάρτε τους κάμπους και τα βουνά" καλύτερα.
Θέμα βροχών στην Αυστρία δεν υπάρχει ιδιαίτερο, αλλά δεν έχει σημασία.
Αυτή την εποχή θα πρότεινα τις Άλπεις: (Δολομιτες, καντόνι Graubunden Ελβετίας, Τυρόλο). Ίσως και με ένα touch από ιταλικές λίμνες.
 

subdee

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάποιυ στην ΕΕ!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κάποια μου πρότεινε Τιρόλο και Βαυαρία. Το ψήνω αρκετά και αυτό. Είμαστε και οι δύο φυσιολάτρες, θα είναι μια καλή ευκαιρία/εμπειρία για μας.

Γενικώς, όσο ακούω συμβουλές και προτάσεις, τόσο θέλω να τα κάνω όλα!!! Θα πρέπει να αποφασίσω σε ένα τώρα :)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μισό λεπτό ρε παιδιά γιατί ο βασικός γνώμονας είναι το οικονομικό αν δεν κάνω λάθος.Αλλιώς πήγαινε και στον Καναδά να δεις σούπερ φύση.

Με άλλα λόγια αν γενικώς μιλάμε για ταξίδι τον Οκτώβρη μπορούμε να αραδιάσουμε δεκάδες προορισμούς.Κι εγώ ετοιμαζόμουν για εκείνο το διάστημα για οδικό Βαυαρία-Τιρόλο ασχέτως που τελικά αναβάλεται λόγω επικείμενης σφαγής στη δουλειά μου.Αν θες πάντως subdee έχω έτοιμο πρόγραμμα να σου στείλω για εκεί.

Εδώ οι άνθρωποι λένε ότι η κοπέλα βγαίνει πρώτη φορά έξω και ο ίδιος δεν έχει πάει Ιταλία,κι εσύ τον αποτρέπεις να πάει στη Ρώμη;;;

Εγώ πάλι επιμένω γιατί α) είμαι της άποψης ότι αν δεν έχεις δει 5 βασικά πράγματα δεν παίρνεις τους δρόμους (όπως και να το κάνεις ο τουρισμός σε πόλη σε "ξεβγάζει" ) και β)η οικονομική διαφορά της μιας λύσης απ'την άλλη απέχουν παρασάγγας.

Τώρα αν θέλουμε να διαφωνούμε για να διαφωνούμε,έχει καλώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom