Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Nαι.... :) Αυτα που τελικα δεν εκανα, ηταν να παω στο Madam Tissue, να παω στο Regent's και στα μαγαζια στην Oxford. Την ειδα ομως απο το δυοροφο λεωφορειο και σιγουρα το βραδυ ειναι πολυ ομορφα. Γενικα μου βγηκε το προγραμμα αν και τα ποδια μου δε τα ενιωθα!!! Μια πανεμορφη πολη γεματη ζωη και φως (ακομα κι οταν ειναι συννεφιασμενη). Ο καιρος ηταν τελειος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ημουν 100% σιγουρος οτι θα σ' αρεσει.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μανελακι γραψε βρε παιδι μου λεπτομερειες
 

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Τέλος του μήνα πετάω για Λονδίνο για τέσσερις μέρες (Πέμπτη-Κυριακή) και έχοντας διαβάσει μια προς μια όλες τις σελίδες αυτού του θέματος, έχω καταλήξει σε ένα πρόγραμμα. Θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας και να μου πείτε
α) Αν πιστεύετε πως είναι καλό για κάποιον που πάει πρώτη φορά Λονδίνο
β) Αν μπορεί να βγεί χρονικά.

Το ξενοδοχείο μου είναι κοντά στο σταθμό King's Cross.

Παρασκευη λοιπόν..
10.00-11.00Επίσκεψη στο Βρετανικό Μουσείο όπου σκέφτομαι να μείνω για 1 ώρα
12.00-13.00 Tate Modern
14.00-17.30 London Dungeon / London Tower / Tower Bridge

Σας φαίνονται νορμάλ οι ώρες? Βασικά δε ξέρω πόσο θα μου φάνε οι μετακινήσεις.

Σάββατο
10.00-11.00 London Eye
11.30-15.00 Westminster Bridge / Big Ben / House of Parliament / Westminster Abbey / Buckingham Palace / Hyde Park / Green Park / St James Park.

Μετά, επιστροφή στο κέντρο για βόλτα σε Οxford Street και γενικά στα μαγαζιά. Πως σας φαίνεται?

Κυριακή έχω να πάω σε ένα ματς της Premier League και να αναχωρίσω....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Την Πεμπτη τι θα κανεις; Φτανεις αργα;
London Dungeon, γνωμη μου, ειναι χασιμο χρονου.

Αυτα μαζι:
London Eye/Westminster Bridge / Big Ben / House of Parliament / Westminster Abbey.

Μετα αυτα:
Buckingham Palace / Green Park / St James Park

Και τελος αυτο:Hyde Park

Σε καμμια αγορα δε θα πας; πχ Covent Garden; Κι ενα μιουζικαλ πηγαινε, κανε και καμμια βολτα σοχο και εισαι ΟΚ για πρωτη φορα.
 

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
Γεια σου τρυπάκια. Πέμπτη φτάνω Gatwick στις 4.30. Μετά δεν ξέρω τι να κάνω.. Λες να πάω Covent Garden? Τι ακριβώς είναι αυτό και που είναι? Σόρρυ αν σε ταλαιπωρώ τώρα αλλά έχω πάθει overload από τις πληροφορίες και προσπαθώ να οργανωθώ λίγο.

Σε μιούζικαλ δε θέλω να πάω, δε τα γουστάρω αυτά. Προτιμώ να πάω να δω μπαλίτσα (ένα ματς της Φούλαμ την Κυριακή με ένα φίλο).

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να μου πεις στο περίπου πόση ώρα θα μου φάνε με tube οι αποστάσεις της Παρασκευής? Δηλαδή από Βρετανικό Μουσείο σε Tate Modern και από Tate Modern σε London Dungeon (θέλω να πάω!!) / London Tower / Tower Bridge.

Σε αυτά εδώ: Buckingham Palace / Green Park / St James Park
πόση ώρα πιστεύεις ότι αξίζει να χαλάσω?

Χίλια thanks...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.894
Likes
9.971
Την Πεμπτη τι θα κανεις; Φτανεις αργα;
London Dungeon, γνωμη μου, ειναι χασιμο χρονου.

Αυτα μαζι:
London Eye/Westminster Bridge / Big Ben / House of Parliament / Westminster Abbey.

Μετα αυτα:
Buckingham Palace / Green Park / St James Park

Και τελος αυτο:Hyde Park

Σε καμμια αγορα δε θα πας; πχ Covent Garden; Κι ενα μιουζικαλ πηγαινε, κανε και καμμια βολτα σοχο και εισαι ΟΚ για πρωτη φορα.
Ο άνθρωπος σου λέει ότι θέλει να πάει και London Tower, Tower Bridge...:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο άνθρωπος σου λέει ότι θέλει να πάει και London Tower, Tower Bridge...:D
Δεν ειχα διαφωνια σ' αυτο.

Γεια σου τρυπάκια. Πέμπτη φτάνω Gatwick στις 4.30. Μετά δεν ξέρω τι να κάνω.. Λες να πάω Covent Garden? Τι ακριβώς είναι αυτό και που είναι? Σόρρυ αν σε ταλαιπωρώ τώρα αλλά έχω πάθει overload από τις πληροφορίες και προσπαθώ να οργανωθώ λίγο.

Σε μιούζικαλ δε θέλω να πάω, δε τα γουστάρω αυτά. Προτιμώ να πάω να δω μπαλίτσα (ένα ματς της Φούλαμ την Κυριακή με ένα φίλο).

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να μου πεις στο περίπου πόση ώρα θα μου φάνε με tube οι αποστάσεις της Παρασκευής? Δηλαδή από Βρετανικό Μουσείο σε Tate Modern και από Tate Modern σε London Dungeon (θέλω να πάω!!) / London Tower / Tower Bridge.
Την αγορα στο Covent Garden μαλλον δεν την προλαβαινεις, αλλα αμα θες πηγαινε να πιεις καμμια μπυριτσα.

Οι αποστασεις με tube ειναι αρκετα κοντινες. Υπολογισε κανα μισαωρο να πας στο χαλαρο απο το ενα μερος στο αλλο.

Σε αυτά εδώ: Buckingham Palace / Green Park / St James Park
πόση ώρα πιστεύεις ότι αξίζει να χαλάσω?

Χίλια thanks...
10-15 λεπτα. Οσο χρειαζεται για να τα διασχισεις.

my pleasure;)
 

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
Είδα τί παίζει Covent Garden και πρέπει να πάω οπωσδήποτε. Εκεί τι ώρα κλείνουν τα μαγαζιά καθημερινές και ΣΚ? Θα κατέβω με το μετρό στο σταθμό Covent Garden και θα περπατήσω όλη την Long Acre (όταν φτάσω caffe nero βλέπω να λιποθυμάω)
 

Sebastiengr

Member
Μηνύματα
73
Likes
2
Το έχω σημειώσει κι αυτό Ευαγγελία μου!
Εσύ για το Covent Garden τι γνώμη έχεις? Ξέρεις ωράρια καταστημάτων?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
8 νομιζω κλεινουν. Η αγορα εχω την εντυπωση στις 6. Μπορει ομως να σου λεω και βλακειες. Θα σου πω αυριο με σιγουρια.
Πες μου μονο πως θα πας Covent Garden και θα τρεξεις στο caffe Nero να παω στο τρελλοκομειο ΤΩΡΑ (αν και ομολογουμενως εχει πολυ ωραιο καφε).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.635
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom