Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.901
Likes
9.987
Ευχαριστω παρα πολυ! Κραταω Lillywhite, Sportdirect και Primark. Η ποιοτητα δε με απασχολει παρα πολυ. Ετσι κι αλλιως ακριβα, φτηνα, καλης ή κακης ποιοτητας τα βαριεμαι ολα γρηγορα. Κι απο ελλαδα ας ειναι καλα τα H&M, Zara, Pull and Bear και ολα αυτα....
Ουσιαστικα ψαχνω για νεανικα μοδατα ρουχα σε χαμηλες τιμες.
Καποιο αλλο ισως που να αξιζει;
Eγώ πάντως μοδάτα έως εκκεντρικά ρούχα και παpούτσια έχω βρεί στο Notting Hill και σε πολύ καλές τιμές... Κατά τ' άλλα δεν έχω δεί κάτι διαφορετικό από Ελλάδα...βέβαια δεν είμαι και shopping maniac που έχει γυρίσει όλο το Λονδίνο...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Λύστε μου μια απορία: Στην Ελλάδα δεν έχει φτηνά μαγαζιά (ειδικά αυτή την εποχή) και πρέπει να σπαταλάτε από τον ελάχιστο χρόνο που έχετε σε ένα ταξίδι για να ψωνίσετε πράγματα όπως ρούχα από αλυσίδες, τα οποία μάλιστα είναι τα ίδια σε όλο τον κόσμο?
Νομιζω πως καποιες τιμες δε παιζουν στην Ελλαδα σε καποια κομματια. Και δε μιλαω για ενα απλο ασπρο μπλουζακι που κι εδω μπορει να το βρεις με 5 ευρω. Παντως ακομα και στις εκπτωσεις που εριξα μια ματια ειχαν βγαλει ολη τη σαβουρα τους, τα ωραια ρουχα τα ειχαν "νεα παραλαβη". Φυσικα δεν εχω ξαναπαει στο Λονδινο οτι εχω δει στις διαφορες ιστοσελιδες των μαγαζιων. Παρ'ολα αυτα αν μπω δω και δε μ'αρεσει θα φυγω και θα συνεχισω τη βολτα μου χωρις να σπαταλισω χρονο. Δε παω για ψωνια αλλα δεν ειναι και τυχαιο που ακομα κι απ'αυτα τα μαγαζια πολυς κοσμος εχει ενθουσιαστει κι εχει ψωνισει. Θα δω ομως και τοτε θα'χω καλυτερη αποψη...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παντως νομιζω σε περιοδο μη εκπτωσεων δυσκολα βρισκεις μεγαλες ευκαιριες στα ρουχα (οχι πως δεν βρισκεις). Πριν χρονια ναι, υπηρχε διαφορα στις τιμες, πλεον ομως υπαρχουν προσφορες και με λιγο παζαρι πετυχαινεις στην Ελλαδα τις ιδιες ή και καλυτερες. Εκει που μπορεις να βρεις πραγματικες ευκαιριες, ειναι στα ρουχα των ακριβων οικων μοδας και στα παλια σχεδια, που στην Ελλαδα λανσαρονται ως νεα μοδα.
Το ζητουμενο ειναι αν αξιζει -οπως λεει και ο taver- να σπαταλησεις το λιγο χρονο σου στα μαγαζια. Απο τις 6 μ.μ. μεχρι να κλεισουν τα μαγαζια, υπαρχει αυτο το περιθωριο.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Κατα τις 7 κλεινουν τα καταστηματα τις καθημερινες.
Τα πολυκαταστηματα ομως και οι αλυσιδες τυπου h&m κλεινουν κατα τις 9..
Κυριακες λειτουγουν 12-6.
Ριξε μια ματια στα μαγαζια της carnaby str, θα βρεις νεανικα ρουχα σε καλουτσικες τιμες
Και μια "γυναικεια" συμβουλη: Πηγαινε οπωσδηποτε σε ενα Boots, εχει πολλα στο κεντρο και oxford st και piccadilly. Τα Max factor 60% κατω απο την τιμη που εχουν στην Ελλαδα..
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
για τις μετακινήσεις να προτιμήσω oyster και οχι την κάρτα απεριορίστων τι συμφέρει καλύτερα?
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Nike: Δεν εχει μεγαλες διαφορες στις τιμες απο την Ελλαδα.

Selfridges: Ακριβο. Δεν αξιζει να χανεις το χρονο σου, εκτος κι αν θελεις να παρεις το κιτρινο σακουλακι να κανεις τη φιγουρα σου.

Primark: Ποιοτητα αναλογη με τις τιμες τους. Χαμηλες τιμες, χαμηλη ποιοτητα. Επισης η συνηθης πολυκοσμια του δυσκολευει τις αγορες.

Marks & Spencer: Αν θες να πιεις νερο, να φας κατι προχειρο ή να παρεις 2-3 πραγματα αναγκης (π.χ. οδοντοκρεμα), μπορεις να πας. Για ρουχα δεν...

Αντρικα εχουν ολα ναι...

Selfridges: Το καλύτερο μαγαζί στο Λονδίνο (και επίσημα το καλύτερο πολυκατάστημα στο κόσμο). Ο μοναδικός λόγος για να πάει κάποιος Oxford Str. Αν είχε και Rock & Republic θα ήταν ακόμα καλύτερο...

Σε μερικές μάρκες είναι φθηνότερο απο Ελλάδα (7 for all makind, etc).


M&S: Λάθος λάθος λάθος. Εάν κάποιος ψάχνει ποιοτικά ρούχα για τη δουλεία, το M&S είναι μια πάρα πολύ καλή λύση. Ράφτες της Saville Row έχουν πεί οτί είναι καλύτερο να πάρει κάποιος κουστούμι εκεί παρά απο κάποιες μάρκες.

Primark: Ούτε στον εχθρό μου...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
M&S: Λάθος λάθος λάθος. Εάν κάποιος ψάχνει ποιοτικά ρούχα για τη δουλεία, το M&S είναι μια πάρα πολύ καλή λύση. Ράφτες της Saville Row έχουν πεί οτί είναι καλύτερο να πάρει κάποιος κουστούμι εκεί παρά απο κάποιες μάρκες.
Εδω μπορει να κανω και λαθος οντως. Γενικα δεν τα 'χω σε εκτιμηση ουτε στην Ελλαδα και δεν εχω ασχοληθει μαζι τους σχεδον καθολου. Δυο ερωτησεις μονο:

1)Τι εννοεις ρουχα δουλειας; Καθημερινα ρουχα ή φορμες εργασιας;
2)Σ' εστειλαν εσενα απο τη Saville Row στα Marks&Spencer για κοστουμι;

@panosast ποτε φτανεις; και ποτε φευγεις;
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Εδω μπορει να κανω και λαθος οντως. Γενικα δεν τα 'χω σε εκτιμηση ουτε στην Ελλαδα και δεν εχω ασχοληθει μαζι τους σχεδον καθολου. Δυο ερωτησεις μονο:

1)Τι εννοεις ρουχα δουλειας; Καθημερινα ρουχα ή φορμες εργασιας;
2)Σ' εστειλαν εσενα απο τη Saville Row στα Marks&Spencer για κοστουμι;

1. Εσυ τι λές? Εννοώ σακάκια, πουκάμισα κτλ...

2. Εγώ δεν ψωνίζω στη Saville Row ;). Έχω αρκετους φίλους όμως που ενώ τα σακάκια τους είναι απο Saville Row τα πουκάμισα τα πέρνουν απο M&S. Η αναφορά του ράφτη στο άρθο που δίαβαζα ήταν φυσικά ότι όταν φεύγεις απο το made to order/ bespoke κουστούμι, τότε μπορείς να κάνεις ωραιότατα τη δουλεία σου με ένα κουστούμι απο τα M&S που έχουν και ώραιο κόψιμο και πολύ καλή ποιότητα σε πολύ καλές τιμές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Εσυ τι λές? Εννοώ σακάκια, πουκάμισα κτλ...

2. Εγώ δεν ψωνίζω στη Saville Row ;). Έχω αρκετους φίλους όμως που ενώ τα σακάκια τους είναι απο Saville Row τα πουκάμισα τα πέρνουν απο M&S. Η αναφορά του ράφτη στο άρθο που δίαβαζα ήταν φυσικά ότι όταν φεύγεις απο το made to order/ bespoke κουστούμι, τότε μπορείς να κάνεις ωραιότατα τη δουλεία σου με ένα κουστούμι απο τα M&S που έχουν και ώραιο κόψιμο και πολύ καλή ποιότητα σε πολύ καλές τιμές.
1. Που να ξερω γω ρε; Δεν φοραμε ολοι τα ιδια ρουχα στη δουλεια.

2. Δεν το κατεχω το θεμα κουστουμι. Εδω στους γαμους προσπαθω να το αποφυγω κι εσυ με βαζεις να αγορασω απο το Λονδινο για να τα φορω στη δουλεια;
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ομολογουμενως τη λατρεψα κι εγω αυτη τη πολη!!!!! Ι'm in love with London! :)
ε πήγες ...διαβασμένη:haha:γι΄αυτό!
τελικά σου βγήκε το πρόγραμμα κατάφερες να επισκεφθείς τα περισσότερα απ αυτά που είχες στο πρόγραμμα;;
Μικρή Βενετία πήγες;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.736
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom