Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
για να ξανα δω :)

και εγώ είχα μπερδευτεί στην αρχή, το point είναι να βγάλεις αυτήν την travel card από ταμείο με μια φωτογραφία σου στο χέρι ! δε ξέρω κατά ποσο σου βγάζουν εκεί αν δεν έχεις .
οποτε πηγαίνεις σε έναν σταθμό τρένου όμως, όχι του metro και βγάζεις αυτήν την κάρτα!!
και μετά με κάθε κουπόνι έχεις k ένα free εισιτήριο. καλά μας χριστούγεννα :)
μα αφου ΔΕΝ χρειαζεται φωτογραφια για την χαρτινη (που δεν υπαρχει και αλλου είδους) travelcard 7days......
κουπονι ;; από που ;;;
Βρε παιδια, σοβαρα, πειτε το μου μην ντρεπεστε.....
εχω παθει μαλακυνση η τοσο πολύπλοκα και ακαταλαβίστικα είναι ........ τοσο απλα πραγματα όπως το να κινηθείς με το μετρο η να παρεις εκπτωτικη εισοδο σε καποιο αξιοθεατο ;;;;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
μα αφου ΔΕΝ χρειαζεται φωτογραφια για την χαρτινη (που δεν υπαρχει και αλλου είδους) travelcard 7days......
κουπονι ;; από που ;;;
Βρε παιδια, σοβαρα, πειτε το μου μην ντρεπεστε.....
εχω παθει μαλακυνση η τοσο πολύπλοκα και ακαταλαβίστικα είναι ........ τοσο απλα πραγματα όπως το να κινηθείς με το μετρο η να παρεις εκπτωτικη εισοδο σε καποιο αξιοθεατο ;;;;
Υπάρχει και η travelcard που δεν είναι χάρτινη και τη "φορτώνεις" σε oyster.. Αυτή δε κάνει για 2for1..Μόνο η χάρτινη που παίρνεις από σταθμό τρένου κάνει (γιαυτό σε συμβούλευε σχετικά παραπάνω ο tripakias)..
Εγώ έβγαζα ημερησιες χαρτινες travelcards και δεν ήθελαν φωτογραφία, αλλά όσο το είχα ψάξει πέρσι είχα δει πως η εβδομαδιαία θέλει φωτο!
Τα κουπόνια τα εκτυπώνεις από το λινκ που εδωσα παραπάνω!

ps: παίζει να'ναι και η 10η φορά που γράφω τα ίδια! Αν προσθέσουμε και τις φορές που έχουν ξαναγράψει τα ίδια άλλα μέλη, στο ίδιο θέμα, λίγες σελίδες πριν, ο "οδηγός λονδίνο" θα φτάσει τις 500 σελίδες! Προτείνω να γίνει ένα άρθρο μόνο για το θέμα "oyster - travelcard - 2for1" και όποιον ρωτάει να τον στέλνουμε να διαβάζει εκει!
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Υπάρχει και η travelcard που δεν είναι χάρτινη και τη "φορτώνεις" σε oyster.. Αυτή δε κάνει για 2for1..Μόνο η χάρτινη που παίρνεις από σταθμό τρένου κάνει (γιαυτό σε συμβούλευε σχετικά παραπάνω ο tripakias)..
Εγώ έβγαζα ημερησιες χαρτινες travelcards και δεν ήθελαν φωτογραφία, αλλά όσο το είχα ψάξει πέρσι είχα δει πως η εβδομαδιαία θέλει φωτο!
Τα κουπόνια τα εκτυπώνεις από το λινκ που εδωσα παραπάνω!

ps: παίζει να'ναι και η 10η φορά που γράφω τα ίδια! Αν προσθέσουμε και τις φορές που έχουν ξαναγράψει τα ίδια άλλα μέλη, στο ίδιο θέμα, λίγες σελίδες πριν, ο "οδηγός λονδίνο" θα φτάσει τις 500 σελίδες! Προτείνω να γίνει ένα άρθρο μόνο για το θέμα "oyster - travelcard - 2for1" και όποιον ρωτάει να τον στέλνουμε να διαβάζει εκει!
Λοιπον συμφωνα με το FAQ της travelcard,
I have received my 7 Day Travelcard order and read it’s “valid only when shown with a photo card”. What does this mean and where do I get one from? This refers to the previous policy which no longer applies to 7 Day Travelcards. You will not need an accompanying photo card.
και
Is a family Travelcard available? No, family Travelcards are no longer available. However, you can buy adult and child Travelcards from this website. If you are travelling in a group of 10 or more you can buy Group Day Tickets when you arrive in London from a Tube station.

οποτε δεν χρειαζεται φωτογραφια πλεον και χρειαζεται μια καρτα για τον καθενα !!!
Αυτό τουλάχιστον το λυσαμε. Θα τις παραγγειλω λοιπον με ημερομηνια εναρξης τις 25/12 (παρολο που όπως λενε δεν δουλευουν), μηπως και τελικα χρειαστουν πουθενα!!!
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Χαρτινη Travelcard μπορεί να αγοράσει κανείς μόνο στους παρακάτω σταθμούς:
Paddington, Euston, St Pancras, Kings Cross, Liverpool Street, London Bridge, Charing Cross, Waterloo and Victoria. Travelcards sold at airports and underground stations or other agents including on-line are not valid for 2 for 1.
Αυτό είναι σιγουρο ;
γιατι στο FAQ της 2for1 ειδα αυτό

Can I participate in the promotion if I'm visiting London from outside the UK?
Yes
. But please remember the offers are only available to anyone who buys a valid National Rail train ticket to either travel to London, or within London e.g. Travelcards issued by a National Rail operated ticket Office.

Βεβαια δεν ξερω αν οι travelcard που παραγγειλω και μου στειλουν, θα περιλαμβάνονται στην προσφορα.
Κατά τα αλλα από ότι καταλαβα τυπωνεις οσα κουπόνια θελεις και οπου θελεις η προλάβεις τελικα πηγαίνεις. Σωστα ;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Αυτό είναι σιγουρο ;
γιατι στο FAQ της 2for1 ειδα αυτό

Can I participate in the promotion if I'm visiting London from outside the UK?
Yes
. But please remember the offers are only available to anyone who buys a valid National Rail train ticket to either travel to London, or within London e.g. Travelcards issued by a National Rail operated ticket Office.

Βεβαια δεν ξερω αν οι travelcard που παραγγειλω και μου στειλουν, θα περιλαμβάνονται στην προσφορα.
Κατά τα αλλα από ότι καταλαβα τυπωνεις οσα κουπόνια θελεις και οπου θελεις η προλάβεις τελικα πηγαίνεις. Σωστα ;
Aν παραγγείλεις travelcards απ'το ίντερνετ σίγουρα ΔΕΝ θα κάνουν για τη προσφορά.
Αυτές που παίρνεις απ'το ίντερνετ μπορεί να γίνονται δεκτές στα μέσα συγκοινωνίας χωρίς φωτος, δε το γνωρίζω, αλλά αφού βρήκες λινκ λογικά έτσι θα'ναι.. Δε θα ισχύουν όμως στο 2-for1. Αν τις θες λοιπόν και για την προσφορά δε πρέπει να τις αγοράσεις απ'το ιντερνετ, μονο από σταθμό τρένου, και να κρατατε και φωτος μαζί σας αν παρετε εβδομαδιαίες. Ο λόγος είναι πως μόνο οι αγορασμένες από σταθμό τρένου φέρουν το λογότυπο του national rail και όπως λεει και το απόσπασμα που έβαλες πρέπει να'χεις εισητήριο τρένου "issued by a National Rail".. Όχι απαραίτητα travelcard, μπορείς να'χεις και απλό εισητήριο τρένου της μέρας εκείνης αρκεί να έχει εκδοθεί από τη national rail και όχι από ίντερνετ, πράκτορα κτλ.
Για τα κουπόνια ναι, τυπώνεις όσα θες και πας σε όσα αξιοθέατα θες, αρκεί να έχουν και τα δύο άτομα την σωστή travelcard (εβδομαδιαία ή ημερήσια travelcard, ή εισητήρια τρένου απο national rail)..
Κάποιοι σταθμοί έχουν και τρένο και μετρό (π.χ. victoria που πήγαμε εμείς) οπότε ρωτήστε μη μπερδευτείτε και βγάλετε κάρτες στο σταθμό μετρό αντί στο σταθμό τρένων..
 
Last edited:

jose

Member
Μηνύματα
714
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Εγω να ρωτήσω κάτι άλλο??
Γνωρίζει κάποιος μια γραμμή bus (αυτα τα 2πλα) που μπορώ να πάρω και να εχει μια διαδρομή καλή? Δηλαδή να περνάει απο κανα αξιοθέατο κτλ, οχι το hop on hop off, μια απλη γραμμή λεωφοριου.....!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω να ρωτήσω κάτι άλλο??
Γνωρίζει κάποιος μια γραμμή bus (αυτα τα 2πλα) που μπορώ να πάρω και να εχει μια διαδρομή καλή? Δηλαδή να περνάει απο κανα αξιοθέατο κτλ, οχι το hop on hop off, μια απλη γραμμή λεωφοριου.....!!!!
9Η και 15Η τουριστικες διαδρομες που ειναι και οι μοναδικες που χρησιμοποιουν τα Routemasters. Τα παλια κοκκινα λεωφορεια
 

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Καλησπέρα,

Να ρωτήσω θα είμαι στο Λονδίνο για μια ημέρα και το βράδυ θα αναχωρήσω για Κέμπριτζ, αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχουν χώροι να αφήσω την βαλίτσα μου να κάνω καμια βόλτα γιατί δεν θα εχω δωμάτιο για αυτήν την ημέρα, στο γυρισμο θα κάτσω στο Λονδινο 3 ημέρες απλά μην κουβαλάω την 1η μερα την βαλίτσα οπου πάω..

Είδα στους σταθμούς π.χ
London Liverpool St έχει Left luggage μπορώ να αφήσω εκει την βαλίτσα μου;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
2.611
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μήπως ξέρετε να μου πείτε, επειδή θα την χρησιμοποιήσω σίγουρα την προσφορά 2for1, σκέφτομαι όμως από τις 5 μέρες που θα μείνω να βγάλω μια απλή από το Heathrow ημερήσια travelcard για ζώνη 1-6 την πρώτη ημέρα και τις επόμενες 4 ξεχωριστά ημερήσιες χάρτινες από national rail (την τελευταία μέρα πάλι για ζώνη 1-6) για την προσφορά, αντί για εβδομαδιαία. Η ερώτησή μου είναι: Μπορώ όταν πάω στον σταθμό να τους πω να μου βγάλουν ξεχωριστά για τις επόμενες 4 ημέρες με την ανάλογη ημερομηνία και ζώνες επάνω, ή όχι? Υπάρχει φόβος για "κουλουβάχατο", καλύτερα να πηγαίνω κάθε μέρα? Θα έχει τις σωστές ημερομηνίες επάνω? Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω ξενοδοχείο και να μείνω λίγο πιο μακριά από national rail, ίσως βόλευε να πάω μια φορά και να ξεμπερδεύω.. Αλλά και να μην αλλάξω, πάλι θα βόλευε..:rolleyes:

Τέλος, απ΄ότι κατάλαβα, φτάνει ένα voucher για ένα ζευγάρι για να μπει στα αξιοθέατα με την προσφορά έτσι? Δηλαδή δεν πρέπει να έχουμε π.χ. και οι δύο από ένα voucher για το Tower of London? Μόνο travelcards + ένα voucher?
 

jose

Member
Μηνύματα
714
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
9Η και 15Η τουριστικες διαδρομες που ειναι και οι μοναδικες που χρησιμοποιουν τα Routemasters. Τα παλια κοκκινα λεωφορεια
σε αυτά τα λεωφορεία δηλαδή μπαίνεις κανονικά με την travel card που θα έχουμε ? υπάρχει άραγε κάποιος χάρτης για να δω την διαδρομή ?
σε ευχαριστώ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Μήπως ξέρετε να μου πείτε, επειδή θα την χρησιμοποιήσω σίγουρα την προσφορά 2for1, σκέφτομαι όμως από τις 5 μέρες που θα μείνω να βγάλω μια απλή από το Heathrow ημερήσια travelcard για ζώνη 1-6 την πρώτη ημέρα και τις επόμενες 4 ξεχωριστά ημερήσιες χάρτινες από national rail (την τελευταία μέρα πάλι για ζώνη 1-6) για την προσφορά, αντί για εβδομαδιαία. Η ερώτησή μου είναι: Μπορώ όταν πάω στον σταθμό να τους πω να μου βγάλουν ξεχωριστά για τις επόμενες 4 ημέρες με την ανάλογη ημερομηνία και ζώνες επάνω, ή όχι? Υπάρχει φόβος για "κουλουβάχατο", καλύτερα να πηγαίνω κάθε μέρα? Θα έχει τις σωστές ημερομηνίες επάνω? Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω ξενοδοχείο και να μείνω λίγο πιο μακριά από national rail, ίσως βόλευε να πάω μια φορά και να ξεμπερδεύω.. Αλλά και να μην αλλάξω, πάλι θα βόλευε..:rolleyes:

Τέλος, απ΄ότι κατάλαβα, φτάνει ένα voucher για ένα ζευγάρι για να μπει στα αξιοθέατα με την προσφορά έτσι? Δηλαδή δεν πρέπει να έχουμε π.χ. και οι δύο από ένα voucher για το Tower of London? Μόνο travelcards + ένα voucher?
Kαι γω αυτό έκανα, έβγαλα ημερήσιες προκαταβολικά και για επόμενες μέρες.. Μην ανησυχείς δε θα γίνει μπλέξιμο, έχουν πάνω τις ζώνες και τις ημερομηνίες που θα πεις. Αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει μεχρι 7 μερες προκαταβολικά γίνεται..
Για τα vouchers καλά κατάλαβες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.200
Μέλη
39.273
Νεότερο μέλος
777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom