Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το αποφασισα...δεν προκειται να παω ποτε ξανα Λονδινο(ειχα παει 18 χρ.)....γιατι:
1.δεν προκειται να διαβασω τις 876.459 σελιδες του φοορουμ για το Λονδινο.:p
2.για να μετακινηθει καποιος στο Λονδινο...πρεπει να ειναι δεκτο απο μαστερ και ανω...και δεν εχω:D
Ή, μπορείς απλά να πας εκεί και να κινηθείς κατά περίπτωση με όποιον τρόπο σε βολεύει καλύτερα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.033
Likes
12.174
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχει δηλαδή και εκεί εκδοτήρια εισητηρίων με υπαλλήλους; Θυμαμαι όταν το έψαχνα είχα δει ότι μπορείς και σε άλλους σταθμούς τρένου να βγάλεις travelcard αλλά κάποιοι έχουν μόνο αυτοματο μηχάνημα και τα εισητήρια από εκεί δε κάνουν για το 2for1.. Οι σταθμοί που αναφέρω παραπάνω λογικά δόθηκαν επειδή έχουν και κανονικά ταμεία.. Μπορεί βέβαια να υπάρχουν και άλλοι δε το γνωρίζω, αυτούς μόνο έλεγε το site..
Ναι, ειναι ο κεντρικος σταθμος της Chiltern. Και το ωραριο λειτουργιας.

Ticket office opening times

Mon - Fri: 0630-2210
Sat: 0630-2210
Sun: 0730-2140
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.991
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
2.για να μετακινηθει καποιος στο Λονδινο...πρεπει να ειναι δεκτο απο μαστερ και ανω...και δεν εχω:D
αν μπορούσε να ξεσκαρτάρει αυτό το θέμα δε θα είχε μέγεθος πάνω από 10 σελίδες. απλώς ο καθείς που πάει Λονδίνο θέλει να μάθει τι travelcard θα βγάλει από τον δεύτερο παράλληλο στα αριστερά της Russell square μέχρι την Pub Oyster & Castle... Τα πράγματα είναι απλούστατα. Και τη μεγαλύτερη πατάτα να κάνεις με τις κάρτες, δεν πρόκειται να δώσεις περισσότερα από την πατατιά που θα κάνεις για να πας στο Madame Tussauds.
 

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Ταξιδεύω για Λονδίνο με easy, θέλω να αγοράσω travelcard για να χρησιμοποιήσω το 2for1 , γνωρίζει κάποιος μπορώ να αγοράσω την travelcard στο αεροδρόμιο gatwick όταν θα φτάσω ή θα πρέπει να αγοράσω σε κάποιο σταθμό στο Λονδίνο?
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
212
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
απο echo2011 Λιγο πιο πανω!!!

Χαρτινη Travelcard μπορεί να αγοράσει κανείς μόνο στους παρακάτω σταθμούς:
Paddington, Euston, St Pancras, Kings Cross, Liverpool Street, London Bridge, Charing Cross, Waterloo and Victoria. Travelcards sold at airports and underground stations or other agents including on-line are not valid for 2 for 1.
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Καταρχήν σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις και την βοηθεια σας.
Επιτρεψτε μου μια διευκρινηση, η ημερομηνια αφιξης μας είναι η 25 Δεκεμβριου και ΟΧΙ η 26. Η ημερομηνια επιστροφης είναι η 31. Για αυτό και επιπλέον του πολυπλοκου (τουλάχιστον για πρωτη φορα) συστηματος τους πρεπει να βρω εναλλακτικο τροπο μεταφορας στο ξενοδοχειο σε δημοσια αργια, οπου κατά δηλωση τους δεν θα υπαρχει συγκοινωνια και στην επιστροφη εναλακτικο τροπο για να ξεπερασω τα εργα και να φτασω στο αεροδρομιο.
O karfitsas στο δευτερο τμημα του σχολιου του εκφραζει ακριβως τα αισθηματα μου και την συγχυση μου.
Θα διαχωρισω λοιπον (αν εχω καταλαβει καλα) το θεμα σε 2 κατηγοριες.
1) Η μεταβαση από/προς ξενοδοχειο και αεροδρομιο.
2) Η κινηση τις ημερες παραμονης μας με τα μεσα μεταφορας.
Θα ξεκινησω από το δευτερο. Ο tripakias μου προτεινει αντι για 2 oyster να παρω 2 travelcard 7ημερων για τους ενηλικες και στην κριση μου αν θα βγαλω και μια παιδικη.
Συμφωνα με τον παρακατω πινακα
http://visitorshop.tfl.gov.uk/travelcards/7-day/product/7-day-travelcard.html
το κοστος θα είναι 30,40+30,40+15,20 για τις ζωνες 1-2, και ξενοιαζω από το κοστος εισιτηριων κατά την διαρκεια της επισκεψης μας. Επισης βλεπω ότι αποστέλλονται στην Ελλαδα σε 8-14 ημερες, οποτε ξενοιαζω και από τον ποιο σταθμο θα τις προμηθευτω. Επισης οι travelcard 7ημερων ειναι χαρτινες (το γραφω γιατι το αναφερετε σαν να υπαρχουν και αλλου είδους, πχ πλαστικες). Σωστα ;;;

Εκει βγαζεις τη χαρτινη 7day travelcard ** για 2 ατομα, εφοσον τα μικρα δεν πληρωνουν, χοντας μαζι σου δυο φωτογραφιες.
Δεν ειδα να υπαρχει 7day travelcard για 2 ατομα. Μονο ατομικες με κοστος 30,40 η καθεμια. Επισης συμφωνα με αυτό "You can get adult and child-rate Travelcards - photo ID is not required." δεν χρειαζονται φωτογραφιες. Κανω καπου λαθος ;;;

Οσον αφορα το πρωτο θεμα νομιζω πως δεν εχει νοημα να σας κουρασω με πιθανους συνδυασμούς και κοστη αφου αφενος θα είναι αργια αφετέρου θα εκτελούνται εργα. Δεν σας κρυβω ότι ολο αυτό το βρισκω ΠΑΑΑΡΑ πολύ πολυπλοκο, ειδικα όταν υπαρχουν και παιδια, αποσκευες και πρεπει να φτασεις εγκαίρως.. Το παραμικρο λαθος μπορει να οδηγησει σε καθυστερηση που να φτασει να χαθει η πτηση. Μακαρι όταν με το καλο γυρισουμε να γελαω διαβαζοντας το ποσο δυσκολα μου φαινονταν πριν. Τελικα προσανατολίζομαι η να απευθυνθώ σε καποιο γραφειο από εδώ με χρεωση μεταφορικων από/προς αεροδρομιο η εκει με ταξι η καποιο ειδος μινιβαν η πουλμαν (αν υπαρχει). Μηπως γνωριζει κανεις το κοστος από το Heathrow --> Marriott Maida Vale και από Marriott Maida Vale --> Gatwick για να εχω μια εικονα ;

@tripakias
δεν καταλαβα τι εννοεις με την προσφορα 2-4-1.
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
212
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Δες εδώ:
http://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london
Με χάρτινες travelcards οταν επισκεπτεστε 2 άτομα ένα αξιοθέατο πληρώνει μόνο ο ένας εισητήριο..
οκ καταλαβα το λογοπαιγνιο :)
πρεπει να κανεις όμως καποιου είδους εγγραφη από πριν και να τυπωσεις κουπονι η απλως εμφανίζεσαι και επιδεικνύεις τις καρτες σου ;


ακόμα δεν έχουν βάλει το London EYE στο 2for1
μα αν βλεπω καλα υυπαρχει !!!
 
Last edited:

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
212
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
οκ καταλαβα το λογοπαιγνιο :)
Συγγνωμη, αλλα βλεπω τι κερδίζεις με το 2for1, αλλα δεν καταλαβαινω που βγαζεις αυτές τις καρτες. Είναι διαφορετικες από τις travelcard 7days που αναφέραμε πριν ; Η απλως εάν εχεις 2 τέτοιες πηγαίνεις σε αυτά τα αξιοθέατα ;


μα αν βλεπω καλα υυπαρχει !!!
για να ξανα δω :)

και εγώ είχα μπερδευτεί στην αρχή, το point είναι να βγάλεις αυτήν την travel card από ταμείο με μια φωτογραφία σου στο χέρι ! δε ξέρω κατά ποσο σου βγάζουν εκεί αν δεν έχεις .
οποτε πηγαίνεις σε έναν σταθμό τρένου όμως, όχι του metro και βγάζεις αυτήν την κάρτα!!
και μετά με κάθε κουπόνι έχεις k ένα free εισιτήριο. καλά μας χριστούγεννα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.357
Μηνύματα
889.793
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom