Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.990
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
να προσθέσω βέβαια ότι το κτίριο που βλέπεις στις φωτογραφίες και βρίσκεται σχεδόν στο κέντρο του Holland Park, είναι ένα τμήμα του Hostel. Υπάρχουν κι άλλα κτίρια δορυφόροι που έχουν τα κακά τους χάλια. γενικώς όμως το Holland Park είναι από τα ομορφότερα πάρκα της πόλης (οι κήποι του Κιότο είναι όνειρο), ο γενικότερος χώρος του Hostel είναι ωραιότατος (λίμνες με πάπιες στις εσωτερικές αυλές του) απλά είναι κάπως απόμακρα από tube (το Holland Park μπορεί να σου φαίνεται κοντά, αλλά δεν είναι, καθώς το Holland Walk αν και είναι γραφικότατο να το περπατήσεις μια φορά, είναι έντονα ανηφορικό και δύσκολο. Απ' την άλλη πλευρά, το High Street Kensington κι εκείνο δεν είν αρκετά κοντά. όπως κι αν έχει, η πόλη έχει ΚΑΙ λεωφορεία άρα μη κωλώσετε, δείτε το κι αποφασίστε. αν κλείσετε πες μου να σου προτείνω διάφορα πράγματα κι αξιοθέατα στη γύρω περιοχή (πχ Leighton House (google it!!!!))
 
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
επειδή είμαι άσχετη, ξέρεις αν είναι κοντά στο Imperial College London (South Kensington Campus)??
γιατί εκεί θα γίνεται το συνέδριο, και όσο να ναι θέλουμε να μπορούμε να μετακινούμαστε γρήγορα
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.990
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
2,5 χιλιόμετρα με τα πόδια! (Σύνταγμα- Πλατεία Μαβίλη από Βασ Σοφίας ένα πράμα)
6 στάσεις με το 10 ή το 9 (σύμφωνα με tfl ~30min μαζί με το περπάτημα)
 
Last edited:

stratis

Member
Μηνύματα
93
Likes
31
Να ρωτήσω κάτι, γνωρίζει κανείς κανένα cafe κλασσικό όπως το Cafe Central της Βιέννης ή όπως το Cafe Slavia της Πράγας; ή σαν το Florian της Βενετίας .. ; στο Λονδίνο; δεν είμαι ψώνιo αλλα απλώς μου αρέσει να επισκέφτομαι "θρυλικά" καφε ! :)
 
Μηνύματα
2.501
Likes
3.219
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Να ρωτήσω κάτι, γνωρίζει κανείς κανένα cafe κλασσικό όπως το Cafe Central της Βιέννης ή όπως το Cafe Slavia της Πράγας; ή σαν το Florian της Βενετίας .. ; στο Λονδίνο; δεν είμαι ψώνιo αλλα απλώς μου αρέσει να επισκέφτομαι "θρυλικά" καφε ! :)
κλασσικά καφέ και Λονδίνο δεν. ταιριάζουν..μην ψάχνεις
τοΛονδίνο φημίζεται για θρυλικές pub!
γενικώς καφέ θα βρείς αλλά όχι μ αυτήν την έννοια που ζητάς..
 

jose

Member
Μηνύματα
706
Likes
212
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Μηνύματα
2.501
Likes
3.219
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Που εισαι kalspiros να μας τα πεις....
Υe olde chesire cheese!στο Σίτυ λαβυρινθώδης παμπ παμπάλαια,
η παμπ του Diekens στη μαρίνα katherine's dock,
στο κέντρο Lamb and Flag και Dog and Duck,
έχει πολλές δε θυμάμαι ονόματα
μιά που η αρχική ερώτηση ήταν για κλασσικά καφέ...το καφέ στο ξενοδοχείο Savoy είναι πολύ μεγαλοπρεπές με πολυελαίους κλπ κάτι σαν Μ.Βρετάνια της Αθήνας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.563
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom