Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
2.611
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
ΟΚ ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Βασικά εγώ τυχαία τον ανέφερα τον σταθμό, αλλά πραγματικά νόμιζα ότι περνάνε κι άλλες γραμμές από κει, βάσει αυτού του χάρτη http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/standard-tube-map.pdf και αυτού του σάιτ
http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/stations/1000086.aspx τι κατάλαβα λάθος?? Και γιατί βάσει του χάρτη πάντα, σε σταθμούς που περνάνε πολλές γραμμές αλλού έχει άσπρο κύκλο και αλλού όχι όπως στον Gloucester? Μήπως αυτό σημαίνει ότι στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να βγεις εκτός σταθμού για να πάρεις την άλλη γραμμή? Ουφ
 
Last edited:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.995
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το θέμα με τα intersection είναι κάπως μπλεγμένο. στη Gloucester όπως ορθά παρατήρησες, περνάνε τρεις γραμμές. Η District και η Circle είναι κοντά στην επιφάνεια ενώ η Piccadilly είναι πιο βαθιά. Απ όσο ξέρω, υπάρχει περίπτωση που πρέπει να βγεις από τον χώρο του σταθμού για να μπεις σε άλλον κι αυτό είναι στην Hammersmith όπου για να περάσεις από Piccadilly και District στην Hammersmith & City και Circle, πρέπει να βγεις εντελώς από το σύστημα, να περάσεις απέναντι το δρόμο και να ξανά χτυπήσεις κάρτα. πιθανολογώ, χωρίς να το γνωρίζω επίσημα, ότι δε σε χρεώνει έξτρα. επίσης, συγκεκριμένα στο Hammersmith οι αλλαγή από Piccadilly σε District γίνεται στην ίδια αποβάθρα (δεν ισχύει παντού αυτό) όπως κι αν έχει, μακάρι το μόνο σου άγχος στο Λονδίνο να είναι πως θα βρεις τη γραμμή σου. είναι πολύ πιο εύκολο απ΄οτι μπορείς να φανταστείς.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΟΚ ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Βασικά εγώ τυχαία τον ανέφερα τον σταθμό, αλλά πραγματικά νόμιζα ότι περνάνε κι άλλες γραμμές από κει, βάσει αυτού του χάρτη http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/standard-tube-map.pdf και αυτού του σάιτ
http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/stations/1000086.aspx τι κατάλαβα λάθος?? Και γιατί βάσει του χάρτη πάντα, σε σταθμούς που περνάνε πολλές γραμμές αλλού έχει άσπρο κύκλο και αλλού όχι όπως στον Gloucester? Μήπως αυτό σημαίνει ότι στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να βγεις εκτός σταθμού για να πάρεις την άλλη γραμμή? Ουφ
Ναι, δικιο εχεις κι εσυ κι ο Λονδρεζος απο πανω. Σορι! (και να φανταστεις ειναι σταθμος που εχω χρησιμοποιησει παρα πολυ)

Οπως τα λεει ο kalspiros District και Circle με το που μπαινεις κατεβαινεις κατευθειαν τη σκαλα και φτανεις, ενω για Piccadilly παιρνεις ασανσερ και σκαλα.

Τωρα οι κυκλοι δεν μπαινουν σε ολους τους interchange σταθμους αλλα σε αυτους που σε βολευει και καλα περισσοτερο. Π.χ. Αν ερχεσαι απο Victoria και θες να πας Heatrow πρεπει να παρεις Circle ή District και να αλλαξεις μετα και να παρεις την Picadilly. Εχεις λοιπον δυο επιλογες ή να αλλαξεις στο South Kensington ή να αλλαξεις Gloucester Road. Ετσι πως βλεπεις το χαρτη σου λεει το πιο λογικο ειναι να αλλαξεις στο South Kensington αφου ειναι πρωτος κι ετσι βολευει καλυτερα. Αρα εκει θα βαλουμε τον ασπρο κυκλο (δεν γινεται να γεμισουμε ολο το χαρτη με κυκλους θα πεσει μπερδεμα). Η πραγματικοτητα ειναι ομως διαφορετικη γιατι οσοι γνωριζουν το σταθμο ξερουν πως ειναι μεγιστο λαθος να κανεις αλλαγη σε αυτο το σταθμο αφου περα απο ενα σωρο σκαλες που πρεπει να παρεις θα πρεπει να προχωρησεις κι ενα τεραστιο διαδρομο (κανα δεκαλεπτο τουλαχιστον με γοργο βημα, με αποσκευες μη το συζητας).

Δηλαδη εκεινο που θελω ειναι πως υπαρχει εξηγηση γιατι αλλου εχει κυκλο κι αλλου οχι αλλα δεν σημαινει πως συμβουλευει παντα σωστα ο χαρτης για το που πρεπει να κανεις αλλαγη.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.111
Likes
2.611
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
:suicide:Θα αυτοπυρποληθώ στην Trafalgar!!! Σας ευχαριστώ για τις αναλυτικές απαντήσεις, αλλά εγώ μια σουίτα στο Δαφνί θα την πάρω.. Απ΄ότι κατάλαβα αν επιχειρήσω να κάνω κάτι τέτοιο με μονό εισιτήριο θα πρέπει να εύχομαι να μη τύχω στην περίπτωση που θα πρέπει να βγω εκτός ακυρωτικών μηχανημάτων για να μη την πατήσω..

Και επανέρχομαι δριμύτερη με τις τρομερές μου απορίες τώρα που έχω ρέντα: Βρε παιδιά, όλο διαβάζω ότι η αγορά του Portobello/Notting Hill αξίζει Σάββατο, και να πάω Σάββατο κλπ. Και τι γίνεται με μένα που φτάνω Σάββατο στο London? Δηλαδή έτσι που τα υπολογίζω αν πάω Σάββατο Notting πριν τις 2-3μμ αποκλείεται νάμαι εκεί. Θα βρω τίποτα ή ερημιά? Και τέλος πάντων, άλλη μέρα π.χ. Κυριακή μπορώ να πάω? Και ποιες αγορές προτείνετε για εκτός Σαββάτου (ακόμα και καθημερινές)? Βασικά δεν μ΄ενδιαφέρει να αγοράσω κάτι, για "χάζι" και βόλτα θα πάω..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.497
Likes
11.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Στην αγορά του Portobello πήγα Παρασκευή.Δεν γινόταν χαμός,είχε νορμάλ κόσμο και ήταν μια χαρά για βόλτα ή αγορές.Δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα όμως.
Δεν το συγκρίνω με την αγορά στο Camden την Κυριακή που νοιώθεις οτι είσαι σε μια γιορτή.Εκεί όντως είναι για τρελό χάζι,να αγοράσεις οτι θες και να φας οτι τραβάει η ορεξή σου.Μη το χάσεις.
Εκτός αν έχεις αγοραφοβία γιατί είχε πάρα πάρα πολύ κόσμο.Αλλά αυτό δίνει ζωντάνια στην περιοχή!
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και ποιες αγορές προτείνετε για εκτός Σαββάτου (ακόμα και καθημερινές)? Βασικά δεν μ΄ενδιαφέρει να αγοράσω κάτι, για "χάζι" και βόλτα θα πάω..
Εκτός της αγοράς του Camden που προαναφέρθηκε μεγάλη αγορά/ές και πολύ ωραία περιοχή για χάζι θα βρεις στο Ανατολικό Λονδίνο -Spitafields market,επίσης στο Greenwich μεγάλο μάρκετ-αγ0ρά με πάσης φύσεως πράγματα ,
μικρότερη αγορά αποκλειστικά τροφίμων (τσέκαρε τις ώρες και μέρες γιατί δεν είναι κάθε μέρα)αλλά πολύ γραφική περιοχή για βόλτα επίσης είναι το borough market στη south bank,
κλειστη αγορα΄με καταστήματα είναι το Linden hall στο City
αυτά τώρα μου έρχονται στο μυαλό ....και γενικώς μικρές αγορές-υπαίθρια market βρίσκεις σχεδόν σε καθε συνοικία του Λονδίνου.
Ξεχασα και την πιό "κλασσική"και πολυαγαπημένη αγορά το Covent garden στο κέντρο..
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το Portobello ειναι μονο για Σαββατο γιατι τοτε ειναι ανοιχτο το κομματι με τις αντικες που ειναι το πιο attractive και φυσικα επικρατει το αδιαχωρητο. Τις αλλες μερες ειναι σαν μια απλη αγορα οπψς αυτες της γειτονιας σου.
 
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Εγώ θα επισκεφτώ το λατρεμένο Λονδίνο για πρώτη φορά τον Φεβρουάριο, με τη σχολή, στα πλαίσια ενός συνεδρίου στο οποίο θα πάρω μέρος μαζί με κάποιους άλλους συμφοιτητές μου. Το συνέδριο θα λάβει χώρα στο South Kensington, και από την οργανωτική του συνεδρίου μας προτείνουν διάφορα μέρη να μείνουμε, ανάλογα με το budget του καθενός φυσικά. Απλώς επειδή είμαι εντελώς άσχετη στο θέμα των hostels, μήπως θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με την ποιότητα, την τιμή και το αν αξίζει να μείνει κανείς σε ένα τέτοιο μέρος; Ρωτάω γιατί φανταστείτε ότι είμαστε 5-6 20χρονα, οπότε καλό θα ήταν να μείνουμε κάπου που δεν θα έχουμε "άσχημες" εμπειρίες, και πάνω απ' όλα κάπου που θα εξασφαλίζεται η ασφάλειά μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ: θα μείνουμε (μάλλον) για 6-7 μέρες
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποιοτητα: Εξαρταται απο το hostel
Τιμη: Εξαρταται απο το hostel
Αξιζει να μεινει κανεις: Εξαρταται απο το hostel

Με αλλα λογια υπαρχουν και καλα, υπαρχουν και κακα hostels. Στην ηλικια ομως των 20, με φοιτητοπαρεα, ταξιδι στο Λονδινο, η διαμονη ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να σας απασχολει.

Φαντασου το σαν κατασκηνωση ενα πραμα, που το 'χεις και προσφατο.
 
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ποιοτητα: Εξαρταται απο το hostel
Τιμη: Εξαρταται απο το hostel
Αξιζει να μεινει κανεις: Εξαρταται απο το hostel

Με αλλα λογια υπαρχουν και καλα, υπαρχουν και κακα hostels. Στην ηλικια ομως των 20, με φοιτητοπαρεα, ταξιδι στο Λονδινο, η διαμονη ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να σας απασχολει.

Φαντασου το σαν κατασκηνωση ενα πραμα, που το 'χεις και προσφατο.
χαχαχα ναι έχεις ένα δίκιο είναι η αλήθεια, απλώς έχω ένα θεματάκι, και θέλω να τα έχω όλα τακτοποιημένα εκ των προτέρων, μην φτάσω εκεί και είμαι σαν χαμένη :p
έχεις να προτείνεις κανένα hostel κοντά στο κέντρο που να ξέρεις (ή να έχεις μείνει ή να έχει μείνει κάποιος γνωστός σου?)
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.096
Likes
6.561
Δεν εξρω τι χοστελ θα βρεις αλλα καλο θα ειναι για εσας να κανετε μια κρατηση ολοι μαζι, για ολα τα κρεβατια και οχι ενας ενας ξεχωριστα.
Μπορειτε να κοιταξετε χοστελ που να εχουν δωματια 6 κρεβατιων και να μεινετε σε αυτο το δωματιο ολοι μαζι.

Μερικες σελιδες για να ψαξετε.
http://www.hostelworld.com/hostels/London
http://www.hotelscombined.gr/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.020
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom