Ισπανία Οδηγίες Roadtrip Ελλάδα-Ισπανία

Το roadtrip συμφέρει απο όλες τις απόψεις με...

  • Δικό σου αυτοκίνητο.

    Votes: 10 66,7%
  • Ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο.

    Votes: 5 33,3%

  • Total voters
    15

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
tai σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις...θα τα έχω υπόψιν μου τα μέρη, όταν θα φτιάχνω την τελική διαδρομή που θα ακολουθήσουμε...ο,τι άλλη συμβουλή ή πρόταση είναι δεκτή...
Καλή συνέχεια!
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Όσον αφορά τώρα, τους ταξιδιωτικούς οδηγούς:
Πήγα σήμερα μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας και μπήκα μόνο σε ένα βιβλιοπωλείο τον "Παπασωτηρίου" στην πανεπιστημίου, μιας και αυτό που πήγα να κάνω ήταν να δω πώς είναι οι ταξιδιωτικοί οδηγοί, τα ονόματα των οποίων συνάντησα στο forum...Είδα τους "lonely planet" και τους "DK" όπως επίσης και την ελληνική έκδοση τους "explorer"...Μπορώ να πω με σιγουριά πως μπορεί να μην έχω proficiency στα αγγλικά -μια σχετική άνεση όμως την έχω- αλλά θα προτιμήσω την αγγλική έκδοση...Τώρα αν θα είναι "lonely planet" ή "DK", δεν έχω καταλήξη ακόμα, αν και μου "κλείνει το μάτι" πιο πολύ ο "lonely planet"...Μπορεί, αν τους βρώ σε καμμιά εξευτελιστική τιμή στο amazon, να τσιμπήσω και τους δύο...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.271
Likes
6.461
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τώρα αν θα είναι "lonely planet" ή "DK", δεν έχω καταλήξη ακόμα, αν και μου "κλείνει το μάτι" πιο πολύ ο "lonely planet"...Μπορεί, αν τους βρώ σε καμμιά εξευτελιστική τιμή στο amazon, να τσιμπήσω και τους δύο...
Tip: για καλύτερες τιμές δες στο bookdepository.co.uk. Καλύτερες τιμές από amazon, δωρεάν αποστολή και δοκιμασμένο.
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
mariath, σε ευχαριστώ για την εναλλακτική επιλογή, μιας και δεν την είχα ακούσει καθόλου...για αυτό λοιπόν τον λόγο, θα ήθελα -αν και σε εμπιστεύομαι, χωρίς παρεξήγηση- να ακούσω γνώμες και απο άλλους που συνεργάστηκαν με αυτήν την σελίδα/εταιρεία, όπως θέλετε να το πέιτε τέλος πάντων...είναι αξιόπιστη;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.271
Likes
6.461
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εννοείται ότι καλά κάνεις και ζητάς κι άλλες γνώμες και δεν υπάρχει παρεξήγηση. Να σου πω μόνο ότι και γω εδώ μέσα έμαθα για το σάιτ. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιό μέλος το είχε προτείνει. Από τότε το χρησιμοποίησα πολλές φορές τους τελευταίους 7-8 μήνες πάντα με θετικό αποτέλεσμα.
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Πέραν του, απο ποιά εταιρεία θα παραγγείλω τελικά τους οδηγούς, με απασχολεί το εξής: η σειρά "lonely planet" έχει διάφορες εκδόσεις να τις πω, version να τις πω...δεν ξέρω πώς να τις πω...έχει για παράδειγμα το "top 10" της εκάστοτε χώρας που, οκ, καταλαβαίνω περι τίνος πρόκειται. Αλλά έχει και κάποια άλλα όπως "Italy in a shoestring" ή το "Walking in Spain" όπως επίσης και το "Spain (Country Guide)"...:shock: Τί απ'όλα θα πρέπει να διαλέξω για ένα απλό ταξίδι στην εκάστοτε χώρα; καταλαβαίνω πως ο κάθε οδηγός, δίνει και διαφορετικές πληροφορίες, αλλά δεν θέλω κάποιον εξειδικευμένο. Θέλω έναν, όσο το δυνατόν πιο πλήρη, οδηγό, καλογραμμένο και επεξηγηματικό...Ευτυχώς δεν έχω το ίδιο θέμα με τους "DK" μιας και δεν υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί, για τον ίδιο προορισμό...ή απλά δεν τους βρήκα εγώ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.786
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Lonely planet απορίες

Πέραν του, απο ποιά εταιρεία θα παραγγείλω τελικά τους οδηγούς, με απασχολεί το εξής: η σειρά "lonely planet" έχει διάφορες εκδόσεις να τις πω, version να τις πω...δεν ξέρω πώς να τις πω...έχει για παράδειγμα το "top 10" της εκάστοτε χώρας που, οκ, καταλαβαίνω περι τίνος πρόκειται. Αλλά έχει και κάποια άλλα όπως "Italy in a shoestring" ή το "Walking in Spain" όπως επίσης και το "Spain (Country Guide)"...:shock: Τί απ'όλα θα πρέπει να διαλέξω για ένα απλό ταξίδι στην εκάστοτε χώρα; καταλαβαίνω πως ο κάθε οδηγός, δίνει και διαφορετικές πληροφορίες, αλλά δεν θέλω κάποιον εξειδικευμένο. Θέλω έναν, όσο το δυνατόν πιο πλήρη, οδηγό, καλογραμμένο και επεξηγηματικό...Ευτυχώς δεν έχω το ίδιο θέμα με τους "DK" μιας και δεν υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί, για τον ίδιο προορισμό...ή απλά δεν τους βρήκα εγώ...
... in a shoestring: Γραμμένο για εξαιρετικά χαμηλά budgets. Αποφεύγει να προτείνει μουσεία με εισητήριο, μόνο φτηνά εστιατόρια/ξενοδοχεία, ευκαιρίες κλπ.

... (Country Guide): Ο κανονικός οδηγός για το μέσο Ταξιδιώτη.

Walking in ... : Οδηγός για περιπατητές / trekkers που θέλουν (περίπου) να πάρουν τα βουνά. Δεν είναι τουριστικός οδηγός.

Υπάρχουν επίσης και οι "περιοχικοί" οδηγοί για μεγάλες επαρχίες κάποιας χώρας (π.χ. Provence & the Cote d' Azur, Languedoc-Roussillion για τη Ν. Γαλλία), τα City Guides, και τα encounter (για πολύ σύντομες επισκέψεις σε πόλεις).
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
taver ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις...!!! Με ξέμπλεξες απο τον χαμό των ταξιδιωτικών οδηγών...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.219
Μέλη
39.273
Νεότερο μέλος
777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom