Ισπανία Οδηγίες Roadtrip Ελλάδα-Ισπανία

Το roadtrip συμφέρει απο όλες τις απόψεις με...

  • Δικό σου αυτοκίνητο.

    Votes: 10 66,7%
  • Ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο.

    Votes: 5 33,3%

  • Total voters
    15

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Καλησπέρα σας!

Είναι το πιο υπέροχο forum και εμείς που το αποτελούμε, είμαστε ακόμα πιο καταπληκτικοί αλλά πάνω απ' όλα, είμαστε εξυπηρετικοί έτσι παιδάκια?!?!?!
Μπράβο τα καμάρια μου...

Σαν ανήσυχο νιάτο που είμαι, είπα να εκμεταλλευτώ την δυνατότητα που μου δίνει το πρόγραμμα erasmus, μέσω του πανεπιστημίου μου και να ταξιδέψω στην χώρα που απο τα μικράτα μου, ονειρευόμουν, την Ισπανία. Έχω κινήσει λοιπόν τις διαδικασίες και καλός εχόντων των πραγμάτων, ο Σεπτέμβρης θα με βρεί να παίρνω την siesta μου στο δωμάτιο της φοιτητικής εστίας του πανεπιστημίου της Zaragoza.

Εδώ είναι που παρεμβαίνετε εσείς καλά μου και αγαπητά μου μέλη, μιας και μονάχος μου, δεν πρόκειτε να φτάσω ούτε μέχρι τα σύνορα...

Θέλω λοιπόν, να επιχειρήσω με Ι.Χ. την διαδρομή Ελλάδα (Αθήνα ή Γιάννενα)-Ισπανία (Zaragoza). Χρονικό περιορισμό δέν έχω, αρκεί να είμαι Σεπτέμβρη εκεί.

Δεκτά τα πάντα: συμβουλές, tips, "must see" "must eat" και γενικά ο,τι "must", ο,τι "προσοχή!!!", πιθανή διαδρομή όπως επίσης και τι "παίζει" με τις τιμές σε βενζίνη, τρόφιμα και hostel στο εξωτερικό.

Παράλληλα, εννοείτε πως θα ψάξω και εγώ στο διαδίκτυο για info και θα κάνω όσο το δυνατόν πιο νωρίς update το θέμα αυτό, είτε με χρήσιμα links είτε με οτιδήποτε άλλο.

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μπείτε στον κόπο να με βοηθήσετε, θα σας είμαι ευγνώμων!

Καλή σας συνέχεια...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.271
Likes
6.461
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Για να πάρεις μια ιδέα θα 'λεγα να ξεκινήσεις να διαβάσεις την ιστορία της Δάφνης Αύρα μεσογειακή. Και μετά ξαναρώτα ό,τι θέλεις.
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Θα το διαβάσω και θα επανέλθω με σχόλια και απορίες...Σε ευχαριστώ πολύ mariath!
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Ήμουν και έγω ένας απο αυτούς που μόλις έκανε την διαδρομή της Δάφνης, μέσα απο την υπέροχη και παραστατικότατη ιστορία της...Θα την μελετήσω ξανά και θα αναφέρω τα μέρη που πήγε, τα μαγαζιά που επισκεύτηκε με ονόματα και οδούς, όπως επίσης και τα ξενοδοχεία, όπου τα παραθέτει, ώστε να είναι επιγραμματικά και συγκεντρωμένα, σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να ακολουθήσει τα χνάρια μου, αλλά και τα χνάρια της Δάφνης (Dafni)...
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Στραγγίζωντας την ζουμερή ιστορία της Δάφνης "Αύρα...μεσογειακή"

Επειδή θέλω να προσφέρω όσο και όπως μπορώ, κράτησα τα βασικότερα σημεία της διαδρομής που ακολούθησε η Δάφνη, Ελλάδα-Ιταλία-Νότια Γαλλία-Ισπανία, με αυτοκίνητο, σε περίπτωση που κάποιος απο εσάς θέλει να κάνει το ίδιο...Συγνώμη εάν έβαλα μή απαραίτητες πληροφορίες ή τυχόν παρέλειψα κάποιες (αν και νομίζω πως τα έχω συμπεριλάβει όλα).
Προτείνω όμως όπως και να'χει να διαβάσετε την ιστορία της Δάφνης για να ζήσετε και απο 1ο χέρι την εμπειρία της διαδρομής.
Ευχαριστώ...!




Maranello:
  • Φαγητό:
  • Εστιατόριοla caʼΒianca”
  • Αξιοθέατα:
  • Μουσείο “Ferrari”
  • “Ferrari” gallery

Saint Paul de Vence:
  • Φαγητό/ποτό:
  • Εστιατόριο “le Caruso”
  • Diabolo menthe (αναψυκτικό με γεύση μέντα)
  • Ξενοδοχείο:
  • les vergers de Saint Paul(150Ε η βραδιά χωρίς πρωινό)
Avignon:
1η στάση προς Avignon, Grasse.
  • Αξιοθέατα:
  • Mουσείο αρωμάτων
  • Fragonard και 2 άλλες αρωματοποιίες (ξενάγηση δωρεάν)
  • Fragonard gallery
2η στάση προς Avignon, Αix-en-provence.
  • Αξιοθέατα:
  • Οδός Mirabue (cafe με την σκιά των πλατανόφυλλων)
3η στάση Avignon.
  • Ξενοδοχείο:
  • Le cube hotel (καθαρό, οικονομικό, αλλά μέχρι εκεί)
  • Αξιοθέατα:
  • Παλάτι των παπών
  • Petit palais (δίπλα ακριβώς)
  • Γέφυρα Saint Benezet
  • Rue de la republique (κεντρικός δρόμος της πόλης με πολλά εστιατόρια)
  • Πλατεία pie (η κλειστή αγορά της πόλης με τοπικά προϊόντα)
  • Villeneuve les Avignon (παλιά μεσαιωνική πόλη από την άλλη μεριά του ποταμού)
  • Φαγητό:
  • quiche lorraine και tartes aux legumes ή tartes au fromage” (από οποιοδήποτε φούρνο)
  • Ωραία εστιατόρια στην place carillon
  • Οδό st.agricol (το καλύτερο παγωτό, γεύση φιστίκι, σε ένα ιταλικό μαγαζί, δεν αναφέρεται όνομα, αλλά διευκρινίζεται ότι είναι μόνο ένα ιταλικό μαγαζί σε αυτή την οδό)

Βαρκελώνη:
  • Ξενοδοχείο:
  • Ayre Caspe hotel
Τα top κατά την Δάφνη
  • Αξιοθέατα:
  • Park guell
  • Τα μαγικα συντριβάνια κάτω από το Montjuic, κοντά στην placa dʼEspanya
  • Aquarium
Αυτά που της άρεσαν πολύ
  • Όλα τα έργα του Gaudi
  • Το πάρκο ciutadella
  • Η Sagrada familia
  • Η περιοχή του barri gothic
  • Η περιοχή El Born
  • Η περιοχή passeig gracia
Της άρεσαν επίσης
  • Η ράμπλα
  • Η Barceloneta (για βόλτα)
  • Φαγητό/ποτό:
  • Ωραίο ποτό είναι το “el bosc de les fades”
  • Στην boqueria προτιμήστε τους ακριβότερους χυμούς, αυτούς με τα 2 ευρώ, είναι καλύτεροι γιατί αυτοί με το 1 ή το 1,5 είναι νερωμένοι.
  • Για tapas είναι το sagardi
  • Πατάτας μπράβας (με πικάντικη σάλτσα) σε μια cervezeria στην placa reial, αριστερά από το εστιατόριο les quinze nit
  • Fast food ισπανική αλυσίδα pans and company και αλυσίδα Fres-co
  • Δεν της άρεσαν
  • Η παέγια που έφαγε στη Βarcelonetta.

Βαλένθια:
  • Ξενοδοχείο
  • Zenit
  • Αξιοθέατα:
  • Οδός Ribera (η καρδιά της πόλης)
  • Καθεδρικός ναός (Άγιο Δισκοπότηρο)
  • Plaza del negrito (καφέ στο Negrito)
  • Ωκεανογραφικό
  • Μουσειο τεχνων και επιστημών Principe Felipe (26E το άτομο) 3 όροφοι: 1ος με κόμικς, 2ος με τέχνες αλλά στα ισπανικά και 3ος κυρίως επιστήμες
  • Oδό Colon, o πιο εμπορικός δρόμος
  • Malvarosa (την περιοχή της Βαλένθια στην παραλία)
  • Στο μεγαλύτερο πάρκο της πόλης που βρίσκεται κατά μήκος του ποταμού Turia με μία τεχνητή λίμνη, μονοπάτια και σιντριβάνια
  • “museo de bellas artes”
  • Φαγητό/ποτό:
  • Agua de Valencia” (χυμός πορτοκαλιών βαλένθια μαζί με λίγη βότκα και σαμπάνια)
  • Εστιατόριο “Βaldo” στην οδό Ribera
  • Στο πολυκατάστημα El Saler, αλυσίδα εστιατορίων Νeco (self service, οικονομικό, περιποιημένο)
Χιρόνα:
1η στάση προς Χιρόνα, Cambrils (πρόταση της Padnora).
  • Φαγητό:
  • Εστιατόριο «les barques»
2η στάση Χιρόνα.
  • Αξιοθέατα:
  • Ο καθεδρικός ναός της πόλης με τα 86 σκαλοπάτια
  • Tο αρχαιολογικό μουσείο που στεγάζεται στο μοναστήρι Saint pere de gallignants
  • Tα Αραβικά λουτρά
  • Tην εκκλησία του Αγιου Νικολάου
  • Φαγητό:
  • “Αrtusi”
Εξόρμηση εκτός Χιρόνας.
Besalu (χωριουδάκι 30 χλμ. από την Χιρόνα)
  • Φαγητό:
  • Εστιατόριο “Curia reial”
Αρλ:
1η στάση προς Αρλ, Figueres.
  • Αξιοθέατα:
  • Μουσείο Dali
2η στάση Αρλ.
  • Αξιοθέατα:
  • Κοντινή πόλη Saintes Maries de la Mer
  • Κοντινή πόλη Nimes
  • Το αμφιθέατρο της πόλης
  • Το Δημαρχείο στην πλατεία Repiblique
  • Τον καθεδρικό ναό Saint Trοphine
  • Espace Van Gogh
  • Το μουσείο Αrlaten
  • Θέρμες του Κωνσταντίνου
  • Φαγητό/ποτό:
  • Cafe de nuit (όπου σύχναζε ο Van Gogh)
  • Στην κεντρική πλατεία του Forum (όχι τόσο καλή επιλογή)
  • Στο Εscaladu
  • Το Criquet
  • Το le brin de thym.
Salsomaggiore:
1η στάση για Salsomaggiore, Πάρμα.
Ψώνια και καφέ στο ιστορικό κέντρο της πόλης.
2η στάση Salsomaggiore.
  • Φαγητό:
  • Πιτσαρία Rendez-vous
  • Γεύμα στο εστιατόριο του ξενοδοχείου
Booking.com: Country Hotel Ristorante Querce, Salsomaggiore Terme , Italy - 129 Guest reviews. Book your hotel now!
 
Last edited by a moderator:

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Επειδή, δεν θέλω να κάνω spam στις ιστορίες των άλλων χρηστών και ιδιαίτερα, αυτών που έχουν όλη την καλή διάθεση, να με βοηθήσουν, μεταφέρω σε αυτό το θέμα τις πληροφορίες που μου δίνονται για το εγχείρημά μου...ο χρήστης λοιπόν, panpan με ενημέρωσε για τις τιμές της βενζίνης στην Ισπανία που είναι 1,105Ε και στην Γαλλία που είναι 1,250Ε. Όποιος μπορεί, να με ενημερώσει και για την τιμή της βενζίνης στην Ιταλία...
Ευχαριστώ..!!!
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Samion ευχαριστώ...!
Βλέπω οι Ιταλοί είναι πλούσιοι...αν συγκρίνεις τις τιμές Γαλλίας και Ισπανίας...Με βλέπω να μην πολυγεμίζω το μπετόνι στην Ιταλία...αλλά θα καταθέσω τον οβολό μου στα ψώνια, οπότε μία η άλλη...
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
373
Samion ευχαριστώ...!
Βλέπω οι Ιταλοί είναι πλούσιοι...αν συγκρίνεις τις τιμές Γαλλίας και Ισπανίας...Με βλέπω να μην πολυγεμίζω το μπετόνι στην Ιταλία...αλλά θα καταθέσω τον οβολό μου στα ψώνια, οπότε μία η άλλη...
εχουν καλυτερη βενζινα, θα δεις διαφορα στο αυτοκινητο σου.βεβαια πρεπει να υπολογισεις και τιμες διοδιων που ειναι λιγο ακριβες. ψωνια μην περιμενεις στην ιταλια, ιδιες τιμες με εδω.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Για τις τιμές της βενζίνης μπορείτε να ενημερώνεστε από το παρακάτω site

AA Ireland : Petrol Prices

Είναι πολύ αξιόπιστο, το χρησιμοποιώ πάντα στα ταξίδια μου.

:xmas_wink:
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Σας ευχαριστώ και τους 2...Ιταλία είχα πάει και παλαιότερα και ξέρω τις τιμές...Δεν θα αγοράσω τίποτα ιδιαίτερο, απλά έτσι το'πα...Το site που προτείνεις Μάνο, θα το έχω στα υπόψιν μου και για μελλοντικά ταξίδια...
 

Relos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
¡Erasmus España
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Όσο για τα διόδια, παιδιά...σηκώνω τα χέρια ψηλά...δεν έχω ιδέα πού και πώς θα ψάξω να βρώ τιμές...οπότε για άλλη μια φορά βασίζομαι σε εσάς τους πολυταξιδεύμένους...!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.219
Μέλη
39.273
Νεότερο μέλος
777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom