Γερμανία Μόναχο με παιδιά...τα φώτα σας παρακαλώ..

Nikos1986

Member
Μηνύματα
967
Likes
4.428
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μιας και το έχω χθεσινό, αν σας αρέσουν τα αυτοκίνητα, το Technik Museum στο Sinsheim.

Έχει από αυτοκίνητα των αρχών του 20ου αιώνα, μέχρι αμάξια του Β’ΠΠ αλλά και σύγχρονα. Ferrari, μπόλικες Mercedes (τις "ταπεινές" αλλά και Maybach), Lamborghini κλπ. Έχει pony cars (εντάξει αυτά τα βλέπεις και στο δρόμο), Formula 1, NASCAR, ακόμη και dragsters αλλά και το DeLorean.

Είναι από τα ελάχιστα στον δυτικό κόσμο που θα δεις το σοβιετικό υπερηχητικό Tupolev 144 και αυτοδιαφημίζεται πως είναι το μοναδικό μουσείο στον κόσμο στο οποίο θα το δεις μαζί με το Ευρωπαϊκό Concorde. Και στα δυο μπαίνεις και μέσα.

Μόνο και μόνο για το DeLorean και το Tupolev θεωρώ είναι must… 😎

Στο forum δεν είχα βρει τίποτα για αυτό, παρά κάτι αναφορές του ‘11 ότι υπάρχει και αυτό το μουσείο κάπου :haha:

Μιας και το έχω τωρινό, αν το σκέφτεστε πες μου αν θέλετε κάποια διευκρίνιση.
 
Μηνύματα
258
Likes
387
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Μιά καλή πρόταση για όλη την οικογένεια και φυσικά για τα παιδιά και ...εκπαιδευτικού χαρακτήρα είναι η επίσκεψη στο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΠΑΡΚΟ!!-Το Μόναχο έχει πααααρα πολύ πρασινο και πολλά πάρκα!!δεν ξέρω ποιά θα προλάβετε να δείτε ποιά είναι μέσα στο πρόγραμμα μας...φυσικά και ο Αγγλικός κήπος που είναι και τεράστιος!!!!και πολύ απλωμένος αξίζει
ΑΛΛΑ αν ήταν να επιλέξω λόγω των παιδιών προτείνω ΚΥΡΙΩΣ το Ολυμπιακό πάρκο !!θα εκπλαγείτε!από τα έργα που έχουν κάνει οι Γερμανοί εκεί!!υπέροχο πάρκο με λίμνη,ποτάμια ,κανάλια ,,γέφυρες,λόφους,χώρους για αθλοπαιδιές ποδόσφαιρο,χόκευ,κολυμβητήριο
και φυσικά υπάρχει καφέ εστιατόριο και κατάστημα με αναμνηστικά μπλούζες τσάντες κούπες κλπ
Το προτιμούν οικογένειες (εννοείται όχι μόνο,,συγκεντρώνει πολύ κόσμο που πεζοπορεί η απολαμβάνει απλά την πανέμορφη εκπληκτική φύση...κλπ)γιατί το χαίρονται πάρα πολυ τα παιδιά
Το Ολυμπιακό πάρκο το έχουμε στο πρόγραμμα μας και μάλιστα σκεφτόμασταν να πάρουμε το τρένο για βόλτα. Έχουμε δει ότι υπάρχει εκει και το sea life , αλλά για να είμαι ειλικρινής μας φάνηκε ακριβό για τετραμελή οικογένεια δεδομένου ότι έχουμε ξανά πάει σε ενυδρείο. Αξίζει λέτε τα 80€ του;
Είναι και το μουσείο της BMW, , το σκεφτόμαστε μιας και τα παιδιά πιθανόν να μην έχουν την ευκαιρία να ξανά δουν αυτά τα αμάξια άλλα δεν ξέρω αν θα τα " καταλάβουν' λόγω ηλικίας.
Και τον Αγγλικό κήπο έχουμε στο πρόγραμμα και απ' ότι έχουμε δει ίσως αξίζει να έχουμε και μαγιό μαζί μας
 
Μηνύματα
258
Likes
387
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Μιας και το έχω χθεσινό, αν σας αρέσουν τα αυτοκίνητα, το Technik Museum στο Sinsheim.

Έχει από αυτοκίνητα των αρχών του 20ου αιώνα, μέχρι αμάξια του Β’ΠΠ αλλά και σύγχρονα. Ferrari, μπόλικες Mercedes (τις "ταπεινές" αλλά και Maybach), Lamborghini κλπ. Έχει pony cars (εντάξει αυτά τα βλέπεις και στο δρόμο), Formula 1, NASCAR, ακόμη και dragsters αλλά και το DeLorean.

Είναι από τα ελάχιστα στον δυτικό κόσμο που θα δεις το σοβιετικό υπερηχητικό Tupolev 144 και αυτοδιαφημίζεται πως είναι το μοναδικό μουσείο στον κόσμο στο οποίο θα το δεις μαζί με το Ευρωπαϊκό Concorde. Και στα δυο μπαίνεις και μέσα.

Μόνο και μόνο για το DeLorean και το Tupolev θεωρώ είναι must… 😎

Στο forum δεν είχα βρει τίποτα για αυτό, παρά κάτι αναφορές του ‘11 ότι υπάρχει και αυτό το μουσείο κάπου :haha:

Μιας και το έχω τωρινό, αν το σκέφτεστε πες μου αν θέλετε κάποια διευκρίνιση.
Ακούγεται ενδιαφέρον, απλά δεν ξέρω αν 6+9 ετών θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν την επισκεψη.. Είναι απλά έκθεση ή έχει και κάτι διαδραστικό;

Στο Μουσείο της ΒMW αξίζει;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.132
Likes
24.557
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Είναι και το μουσείο της BMW, , το σκεφτόμαστε μιας και τα παιδιά πιθανόν να μην έχουν την ευκαιρία να ξανά δουν αυτά τα αμάξια άλλα δεν ξέρω αν θα τα " καταλάβουν' λόγω ηλικίας.
Δίπλα από το μουσείο της BMW υπάρχει και η έκθεση που είναι δωρεάν και αξίζει μια επίσκεψη. Εμείς είχαμε δει εκεί και επίδειξη με μοτοσικλέτα και ήταν πολύ εντυπωσιακή.
 
Μηνύματα
2.505
Likes
3.224
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το Ολυμπιακό πάρκο το έχουμε στο πρόγραμμα μας και μάλιστα σκεφτόμασταν να πάρουμε το τρένο για βόλτα. Έχουμε δει ότι υπάρχει εκει και το sea life , αλλά για να είμαι ειλικρινής μας φάνηκε ακριβό για τετραμελή οικογένεια δεδομένου ότι έχουμε ξανά πάει σε ενυδρείο. Αξίζει λέτε τα 80€ του;
Είναι και το μουσείο της BMW, , το σκεφτόμαστε μιας και τα παιδιά πιθανόν να μην έχουν την ευκαιρία να ξανά δουν αυτά τα αμάξια άλλα δεν ξέρω αν θα τα " καταλάβουν' λόγω ηλικίας.
Και τον Αγγλικό κήπο έχουμε στο πρόγραμμα και απ' ότι έχουμε δει ίσως αξίζει να έχουμε και μαγιό μαζί μας
στο sea life δεν πήγα οπότε δεν έχω άποψη...αλλά ολυμπιακό πάρκο και αγγλικός κήπος είναι must ,ξέρετε ότι σ ένα ..σημείο του κήπου κοντά στην είσοδο του ,,,από κάτω δεξιά βλεποντας το χάρτη μαζεύονται σέρφερς και είναι πολύ ωραίο το θέαμα γιατί εκεί ..έρχονται μικροί καταρράκτες- κύματα από τον ποταμό...
κλικάροντας απλα surfing english garden munich θα το βρειτε στο χάρτη
 
Last edited:
Μηνύματα
258
Likes
387
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
στο sea life δεν πήγα οπότε δεν έχω άποψη...αλλά ολυμπιακό πάρκο και αγγλικός κήπος είναι must ,ξέρετε ότι σ ένα ..σημείο του κήπου κοντά στην είσοδο του ,,,από κάτω δεξιά βλεποντας το χάρτη μαζεύονται σέρφερς και είναι πολύ ωραίο το θέαμα γιατί εκεί ..έρχονται μικροί..καταρράκτες κύματα από τον ποταμό...
κλικάροντας απλα surfing english garden munich θα το βρειτε στο χάρτη
Εσείς κολυμπησατε;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
967
Likes
4.428
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ακούγεται ενδιαφέρον, απλά δεν ξέρω αν 6+9 ετών θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν την επισκεψη.. Είναι απλά έκθεση ή έχει και κάτι διαδραστικό;

Στο Μουσείο της ΒMW αξίζει;
Είναι κυρίως έκθεση, με πινακίδες στα Γερμανικά και στα Αγγλικά. Η γλώσσα δεν είναι πρόβλημα, τα αυτοκίνητα προσεχείς. :)

Από διαδραστικά είχε λίγα και ήταν κυρίως στα τρένα. Είχε κάτι μοντελάκια αγωνιστικών F1 στα οποία πολλά παιδιά κάθονταν στη θέση του οδηγού για φωτογραφίες. Πίσω από την πτέρυγα 1 είχε και μια πίστα καρτ (πήγαιναν αργά και είχε πολλά παιδιά στις ηλικίες των δικών σου).

Στο μουσείο της BMW δεν έχω πάει, δεν ξέρω…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.373
Μηνύματα
890.418
Μέλη
39.043
Νεότερο μέλος
christinapapac

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom