Γαλλία Μονπελιε τα χριστουγεννα

hraklos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδια καλησπερα κ απο εμενα.
Οπως διαβασατε και στον τιτλο σκεφτομαι χριστουγεννα να παω στη ξαδερφη π σπουδαζει μονπελιε.
Η απορια μου ειναι η εξης:
Να κλεισω αεροπορικα αθηνα -μονπελιε;
Ή αθηνα-παρισι και απο εκει να παρω τρενο?
Τι θα μου ερθει πιο φτηνα?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.917
Likes
12.840
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η πιο ξεκούραστη, αλλά όχι και τόσο οικονομική επιλογή είναι να κλείσεις το Αθήνα - Μονπελιέ αποκλειστικά αεροπορικώς
Αν θες να το ψάξεις για πιο οικονομική μετάβαση μπορείς
α) να κλείσεις Αθήνα - Παρίσι και μετά να πάρεις τρένο (tgv) που κάνει 3 με 4 ώρες και κοστίζει το λιγότερο 70 ευρώ, ανάλογα με το δρομολόγιο που θα επιλέξεις
β) να κλείσεις Αθήνα - Τουλούζη, όπου μπορείς να βρεις καλές τιμές, και μετά πάλι τρένο που κάνει το λιγότερο 2 ώρες και κοστίζει το λιγότερο 30 ευρώ
γ) να κλείσεις Αθήνα - Μασσαλία και να φτάσεις μετά από τουλάχιστον 1,5 ώρα με κόστος το λιγότερο 26 ευρώ

Αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα επέλεξε το Αθήνα - Μονπελιέ, αλλιώς άρχισε το ψάξιμο για όλους αυτούς τους συνδυασμούς να δεις και τι σε βολεύει και αν αξίζουν την ταλαιπωρία. Να ψάχνεις τα δρομολόγια των τρένων με βάση την ώρα άφιξης και αναχώρησης και να παίρνεις υπόψη σου και τον χρόνο μετάβασης από το αεροδρόμιο στον σταθμό των τρένων.

Travel by Train in Europe, Best Ticket Prices on TGV-Europe
δεν μπορείς να αγοράσεις ακόμα για τα Χριστούγεννα γι' αυτό βάλε ημερομηνίες πιο πριν
 

hraklos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Προφανως και ειναι το οικονομικο :)

Για τρενο θα βρω εκεινη την ωρα που θα παω στο σταθμο? η πρεπει να τα εχω κλεισει απο πριν. Εγω ελεγα να παω πχ μασαλλια και να κλεισω επιτοπου εισητηριο.

Και κατι αλλο ρε παιδια που με αγχωνει λιγο. Θα μπορεσω να συνεννοηθω στα αγγλικα με τους γαλλους για να βρω σταθμο τραινου κλπ απο το αεροδρομιο? γιατι γαλλικα δε μιλαω καθολου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.749
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδια καλησπερα κ απο εμενα.
Οπως διαβασατε και στον τιτλο σκεφτομαι χριστουγεννα να παω στη ξαδερφη π σπουδαζει μονπελιε.
Η απορια μου ειναι η εξης:
Να κλεισω αεροπορικα αθηνα -μονπελιε;
Ή αθηνα-παρισι και απο εκει να παρω τρενο?
Τι θα μου ερθει πιο φτηνα?
Η διαδρομή με το τρένο Roissy (Αεροδρόμιο CDG) - Montpellier διαρκεί 4 ώρες με το TGV (αν πετύχεις απευθείας τρένο από το αεροδρόμιο, αλλιώς είναι γύρω στις 5 ώρες), αλλά μπορεί να κοστίζει και περισσότερο από το Αθήνα - Παρίσι (ανάλογα πότε θα το κλείσεις). Γενικά, δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να πάς στο Βόρειο άκρο της Γαλλίας (Paris) όταν ο προορισμός σου είναι τέρμα νότια, παρά μόνο αν πετύχεις συνδυασμένη προσφορά.

Πιο λογικό είναι να πετάξεις για Lyon, Μασσαλία, κλπ. Ακόμα κι από Βαρκελώνη, που έχει απευθείας από Αθήνα, είναι πιο κοντά (3 ώρες οδήγηση - το τρένο ξέχνα το).
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
το ιδανικοτερο ειναι Μασσαλια ή Τουλουζ, με πιο κοντινη τη Μασσαλια...Δες ποιες αεροπορικες πετανε εκει (πχ σιγουρα Lufthansa μεσω Μοναχου ή Φρανκφουρτης).Απ ευθειας για Μασσαλια πεταει η Airfrance αλλα απ οτι θυμαμαι ειναι εποχιακο το δρομολογιο..Aκυρο..υπαρχει και Χριστουγεννα απ ευθειας πτηση για Marseille...πχ
23 Δεκ-30 Δεκ στα 180 ευρω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.545
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom