Ιταλία Μιλάνο - πληροφορίες

spyros91

Member
Μηνύματα
917
Likes
844
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Με καλή διάθεση γίνεται, αλλά στο τέλος της ημέρας η κούραση και η ταλαιπωρία θα επικρατήσουν της ταξιδιωτικής εμπειρίας. Θα σου πρότεινα να μείνεις όλη την ημέρα στο Μιλάνο, να επισκεφθείς το πάρκο Σεμπιόνε, να κάνεις μια βόλτα με το τραμ και το βράδυ να πας στη περιοχή Navigli.
Αν δεν κάνω λαθος ,μαζί συζητάγαμε για Κόμο και μου είχες πει πως με Φεράρι μπορώ να γυρίσω και να προλάβω τα μέρη που ήθελα.. είχες απόλυτο δίκιο, γιατί σε 7 ώρες που κάτσαμε προλάβαμε μόνο Κόμο( το οποίο μας άρεσε πολύ) και Βαρενα!!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.007
Αν δεν κάνω λαθος ,μαζί συζητάγαμε για Κόμο και μου είχες πει πως με Φεράρι μπορώ να γυρίσω και να προλάβω τα μέρη που ήθελα.. είχες απόλυτο δίκιο, γιατί σε 7 ώρες που κάτσαμε προλάβαμε μόνο Κόμο( το οποίο μας άρεσε πολύ) και Βαρενα!!
Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να μείνουμε από Παρασκευή έως Κυριακή στο Κόμο, αλλά νομίζαμε ότι προλαβαίνουμε σε μια μέρα και έτσι βάλαμε για το Σάββατο επίσκεψη στο Λουγκάνο. Τελικά δεν προλάβαμε να δούμε τη πόλη του Κόμο και επιστρέψαμε στο Μιλάνο κατάκοποι. Υποσχεθήκαμε στους εαυτούς μας μια επίσκεψη στη λίμνη όπως της αξίζει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
καλημερα, φτανουμε μιλανο στις 16.20, καθομαστε μια μερα και πεταμε την επομενη στις 12:οο ... Υπαρχει περιπτωση να τελειωσουμε με τα αξιοθεατα τη δευτερη μερα νωρις και να μας βγαινει και μια λιμνη κομο; ή ειναι ειναι ταλαιπωρια; Το εχει κανει κανεις; επισκεψη θα κανουμε μονο σε duomo και μουσειο λεοναρντο ντα βι ντσι... Ειδα ενα βιντεακι που το εκανε καποιος... καμια καλη εφαρμογη για κινητο υπαρχει που πρεπει να βαλουμε;
Επειδη νομιζω οτι φτανετε Bergamo και οχι Μιλανο, γιατι δεν κοιτατε για 2η διανυκτερευση καπου στις Λιμνες απο οπου την τριτη μερα θα πατε κατευθειαν αεροδρομιο? Χωρις να ξαναγυρισετε Μιλανο και μετα παλι διαδρομη Μιλανο Bergamo.
Σε τοσο πιεστικα ταξιδια, αυτες οι συντομευσεις κανουν διαφορα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
917
Likes
844
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Επειδη νομιζω οτι φτανετε Bergamo και οχι Μιλανο, γιατι δεν κοιτατε για 2η διανυκτερευση καπου στις Λιμνες απο οπου την τριτη μερα θα πατε κατευθειαν αεροδρομιο? Χωρις να ξαναγυρισετε Μιλανο και μετα παλι διαδρομη Μιλανο Bergamo.
Σε τοσο πιεστικα ταξιδια, αυτες οι συντομευσεις κανουν διαφορα.
Ταλαιπωρία θα είναι.. σε μιάμιση μέρα ,αν χωρέσει και Κόμο, δεν θα δει τίποτα από Μιλάνο και είναι κρίμα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Ταλαιπωρία θα είναι.. σε μιάμιση μέρα ,αν χωρέσει και Κόμο, δεν θα δει τίποτα από Μιλάνο και είναι κρίμα...
Δεν μπορω να κρινω τι θελει να δει καποιος. Εγω σε ταξιδι μιαμισης μερας στο Παλερμο χωρεσα και μιση στην Cefalu την πρωτη φορα και ηταν τελεια.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
917
Likes
844
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Δεν μπορω να κρινω τι θελει να δει καποιος. Εγω σε ταξιδι μιαμισης μερας στο Παλερμο χωρεσα και μιση στην Cefalu την πρωτη φορα και ηταν τελεια.
Σε ταξίδι πρώτης φοράς , λογικά τα απαραίτητα θα τα δεις.. εε θεωρώ τα απαραίτητα στο Μιλάνο δεν τα προλαβαίνεις σε μισή μέρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Σε ταξίδι πρώτης φοράς , λογικά τα απαραίτητα θα τα δεις.. εε θεωρώ τα απαραίτητα στο Μιλάνο δεν τα προλαβαίνεις σε μισή μέρα.
Δεν πιστευω σε απαραιτητα και αυτα που προτεινουν οι οδηγοι , γι αυτο και το προτεινα, αλλα αυτα που ενδιαφερουν καποιον.
Και αν η συμφορουμιτισσα ενδιαφερεται πολυ για τις λιμνες, μπορει να μεινει 1,5 μερα στις λιμνες και ενα συντομο περασμα απο Μιλανο.
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
917
Likes
844
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Δεν πιστευω σε απαραιτητα και αυτα που προτεινουν οι οδηγοι , γι αυτο και το προτεινα, αλλα αυτα που ενδιαφερουν καποιον.
Λαι αν η συμφορουμιτισσα ενδιαφερεται πολυ για τις λιμνες, μπορει να μεινει 1,5 μερα στις λιμνες και ενα συντομο περασμα απο Μιλανο.
Δεν μένει υπόλοιπο, φτάνει απόγευμα στις 18, μένει 19, και επιστρέφει 20 πρωί.. τεσπά απόψεις είναι αυτές ,όταν πας σε μια πόλη μια σύντομη επίσκεψη, κάθεσαι να την χαρείς, από το να είσαι στο τρέξιμο!! ΥΓ. Ανέφερε Ντουόμο και Μυστικό δείπνο ,οπότε 3 ώρες σίγουρα είναι αυτά..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Δεν μένει υπόλοιπο, φτάνει απόγευμα στις 18, μένει 19, και επιστρέφει 20 πρωί.. τεσπά απόψεις είναι αυτές ,όταν πας σε μια πόλη μια σύντομη επίσκεψη, κάθεσαι να την χαρείς, από το να είσαι στο τρέξιμο!! ΥΓ. Ανέφερε Ντουόμο και Μυστικό δείπνο ,οπότε 3 ώρες σίγουρα είναι αυτά..
Κοιτα, αυτες ειναι προσωπικες αποψεις. Σε 3ημερο εχω χωρεσει μετακινηση απο χωρα σε χωρα. Ολα γινονται. Εξαλλου εγραψε πως δεν βρηκε Μυστικο Δειπνο.
Το Μπεργκαμο ειναι καλο σημειο για να δεις πολλα απο Ιταλια. Εγω το χρησιμοποιησα για αλλες περιοχες στα βορεια.

Αν δεν βρεθει εισιτηριο για Μυστικο Δειπνο, εγω θα προτεινα κατευθειαν απο το αεροδρομιο στο Κομο, διανυκτερευση εκει και την αλλη μερα το μεσημερι Μιλανο για το Ντουομο, βολτες, διανυκτερευση εκει κλπ.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
917
Likes
844
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Κοιτα, αυτες ειναι προσωπικες αποψεις. Σε 3ημερο εχω χωρεσει μετακινηση απο χωρα σε χωρα. Ολα γινονται. Εξαλλου εγραψε πως δεν βρηκε Μυστικο Δειπνο.
Το Μπεργκαμο ειναι καλο σημειο για να δεις πολλα απο Ιταλια. Εγω το χρησιμοποιησα για αλλες περιοχες στα βορεια.

Αν δεν βρεθει εισιτηριο για Μυστικο Δειπνο, εγω θα προτεινα κατευθειαν απο το αεροδρομιο στο Κομο, διανυκτερευση εκει και την αλλη μερα το μεσημερι Μιλανο για το Ντουομο, βολτες, διανυκτερευση εκει κλπ.
Καλά σαφώς ότι αρέσει στον καθένα.. εγώ ήμουν 11 Ιούλη πρωί με 13 απόγευμα Μιλάνο, πήγα Κόμο στις 12 για 6 ώρες.. και μπορώ να πω πως ούτε το Μιλανο χάρηκα ούτε την λίμνη!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.960
Καλά σαφώς ότι αρέσει στον καθένα.. εγώ ήμουν 11 Ιούλη πρωί με 13 απόγευμα Μιλάνο, πήγα Κόμο στις 12 για 6 ώρες.. και μπορώ να πω πως ούτε το Μιλανο χάρηκα ούτε την λίμνη!!
Εχουμε μελος του φορουμ που πεταξε απο Ευρωπη στη Νεα Υορκη για διημερο και πισω. Αβυσσος τα γουστα των ανθρωπων εδω μεσα :D
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
1.739
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!! Εχουμε κλεισει χωρις ακυρωση 2 βραδια μιλανο ,αλλιως ωραιο θα ηταν να το σπαγαμε!!! Αν και η ολη κατασταση ξεκινησε απο "καφεδακι στο μιλανο" και βρηκε σχεδον 3ημερο... Αρα οντως δεν λεει η κομο... Απλα εβλεπα ενα βιντεακι στο youtube και επειδη το εκανε ο ανθρωπος εκει , ειπα να ρωτησω... Παλια σε 4 μερες Ρωμη με ειχατε στειλει 1 μονοημερη φλωρεντια και ηταν υπεροχη ιδεα!! Τελεια θα ειναι και στο Μιλανο... - ειδικα οταν εχεις πληρωσει μονο 8ε να πας καιαλλα 8 να γυρισεις! Παρεπιπτοντως φτανουμε 16.20 ... οποτε θεωρω θα δουμε αρκετα και εκεινη τη μερα, μιας και θα ειμαστε ξεκουραστοι!!!! Να στε καλα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.016
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom