Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή

Viajero93

Member
Μηνύματα
96
Likes
620
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Οι φωτογραφίες και οι περιγραφές σου για τη Σίκινο βγάζουν αυτήν την ξεχωριστή αύρα από τις Κυκλάδες που αγαπάμε. Φανταζόμουν πως είναι ένα πιο ήσυχο και ανόθευτο όπως λες νησί αλλά δεν είχα ακούσει ή διαβάσει πολλά. Και με λίγες επιλογές σε καταλύματα λογικά οπότε θέλει καλό προγραμματισμό.

Άλλο ένα νησί στη σχετική bucket list ✅
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.534
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Η Σίκινος μαζί με την Ανάφη θεωρώ ότι είναι τα πλέον αδικημένα νησιά των Κυκλάδων.
Συμφωνώ, όμως ίσως κι αυτό να ναι μέρος της μαγείας τους. :)
συνειδητοποιείς πόσο τραγικές είναι οι ακόμα οι συγκοινωνίες στα 2 αυτά νησιά και πόσο πολίτες β (ή μάλλον γ) κατηγορίας είναι οι κάτοικοί τους
Είναι τραγικό το φαινόμενο, το έχουμε αναλύσει διεξοδικά εδώ και χρόνια όσον αφορά την Ελληνική ακτοπλοΐα και κάθε φορά απογοητευόμαστε περισσότερο. Είναι αδιανόητο αυτό που συμβαίνει σε νησιωτική χώρα, τι να λέμε.
είναι πια Οκτώβριος και σιγά σιγά μπαίνει Νοέμβριος και ο αντικαταστάτης του Σαόνησος ακόμα αναζητείται
Εδώ άφησαν τους πάντες κρεμάμενους 16 του Αυγούστου, δίχως πρόβλεψη κι αντικατάσταση του δρομολογίου, με τον Οκτώβρη και το Νοέμβρη θ' ασχοληθούν; Τι ψάχνεις να βρεις, η κατάσταση είναι τραγική σε όλα τα νησιά της άγονης γραμμής.

Και κάπου εκεί φτάνω στο σημείο και λέω πως τέτοιους τόπους αξίζει να τους ενισχύουμε και να τους τονώνουμε. Στην Ανάφη έχω πάει 2 φορές, στη Σίκινο ποτέ, και σκέφτομαι πολύ σοβαρά του χρόνου να κάνω το hopping Σίκινος-Ανάφη! Εξάλλου και η Σίκινος φάινεται τόσο ωραία.....
Μιλάς τη γλώσσα της αλήθειας για πολλοστή φορά. Εννοείται πως πρέπει να στηρίζουμε όσο γίνεται, όπως εννοείται πως κι εσύ πρέπει να βρεθείς στο νησάκι της Σικίνου μιας και αγαπάς τόσο τα κυκλαδίτικα μικρά που 'ναι όντως τόσο ωραία, κάτι που σου εύχομαι να γίνει άμεσα!
Ένα ακόμα νησάκι που χρήζει προσοχής και στήριξης θα δείξω στην επόμενη εξιστόρηση. ;)

Οι φωτογραφίες και οι περιγραφές σου για τη Σίκινο βγάζουν αυτήν την ξεχωριστή αύρα από τις Κυκλάδες που αγαπάμε. Φανταζόμουν πως είναι ένα πιο ήσυχο και ανόθευτο όπως λες νησί αλλά δεν είχα ακούσει ή διαβάσει πολλά. Και με λίγες επιλογές σε καταλύματα λογικά οπότε θέλει καλό προγραμματισμό.
Ήταν ακόμα ένας λόγος επίσκεψης η φωτογράφιση, πέρα απ' τη νοσταλγία που πάντα νιώθω φυσικά για τέτοια μέρη. Σ' ευχαριστώ για όσα λες, είναι ιδιαίτερη η αύρα του ήσυχου όντως νησιού που απ' ότι έμαθα χρόνο με το χρόνο κερδίζει όλο και περισσότερους φίλους. Δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαίνεται για διαμονή, αν έρθει εκείνη η ώρα της απόφασης εδώ είμαστε, υπάρχει πλέον καλή γνωριμία και εκεί. :)
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
96
Likes
620
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαίνεται για διαμονή, αν έρθει εκείνη η ώρα της απόφασης εδώ είμαστε, υπάρχει πλέον καλή γνωριμία και εκεί. :)
Σ' ευχαριστώ πολύ, καλά να 'μαστε και το βλέπουμε :)
Αν υπήρχε πάντως το χρυσό κλειδί της πόλης αλλά για νησιά, θα σου απονεμόταν επάξια και με τιμές ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.534
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Αν υπήρχε πάντως το χρυσό κλειδί της πόλης αλλά για νησιά, θα σου απονεμόταν επάξια και με τιμές ;)
Σ' ευχαριστώ άλλα όχι, να μου λείπει, όποτε ακούω χρυσό κλειδί σκέφτομαι αυτόν εδώ... :haha: :haha: :haha:

f2papag.jpg
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.475
Likes
8.078
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εδώ άφησαν τους πάντες κρεμάμενους 16 του Αυγούστου, δίχως πρόβλεψη κι αντικατάσταση του δρομολογίου, με τον Οκτώβρη και το Νοέμβρη θ' ασχοληθούν; Τι ψάχνεις να βρεις, η κατάσταση είναι τραγική σε όλα τα νησιά της άγονης γραμμής.
Κι ακόμη περιμένουν την επιστροφή των χρημάτων τους και της αποζημίωσης για τα άλλα έξοδα που έκαναν για μα καλύψουν την σκύρωση των δρομολογίων…
Άσε που δεν απαντάνε με τίποτα σε τηλέφωνα και mail.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.483
Likes
3.864
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κι ακόμη περιμένουν την επιστροφή των χρημάτων τους και της αποζημίωσης για τα άλλα έξοδα που έκαναν για μα καλύψουν την σκύρωση των δρομολογίων…
Άσε που δεν απαντάνε με τίποτα σε τηλέφωνα και mail.
Και δυστυχώς ένας από αυτούς είμαι και εγώ, αλλά τεσπα προσπαθώ να μη σκέφτομαι πια τα χρήματα. Για την ιστορία, τα μόνα χρήματα που επέστρεψαν ήταν τα χρήματα για τα δρομολόγια που δεν πραγματοποίησαν- λοιπές αποζημιώσεις για συμπαρελκόμενα έξοδα που είχε η μη κάλυψη των δρομολογίων, ποιούν τη νύσσα!!!!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.475
Likes
8.078
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Και δυστυχώς ένας από αυτούς είμαι και εγώ, αλλά τεσπα προσπαθώ να μη σκέφτομαι πια τα χρήματα. Για την ιστορία, τα μόνα χρήματα που επέστρεψαν ήταν τα χρήματα για τα δρομολόγια που δεν πραγματοποίησαν- λοιπές αποζημιώσεις για συμπαρελκόμενα έξοδα που είχε η μη κάλυψη των δρομολογίων, ποιούν τη νύσσα!!!!
Στον @stonerolling δεν έχουν επιστρέψει ακόμη τα χρήματα για το δρομολόγιο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.483
Likes
3.864
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πλάκα πλάκα εάν είμαστε αρκετοί μήπως να σκεφτούμε το ενδεχόμενο κάποιας "ομαδικής κίνησης"? Εάν ο @stonerolling ή εσύ gkalla θέλετε δεν θα ήταν κακή ιδέα να είμαστε σε επαφή για αυτό μέσω p.m.
 

alma

Member
Μηνύματα
4.035
Likes
17.141
Η Σίκινος για μένα ήταν αποκάλυψη πραγματική.Το ότι σε ένα τόσο μικρό νησάκι υπάρχουν τέτοια μεγέθη αρχαιολογικού ενδιαφέροντος όπως η Επισκοπή,τόσα μέρη για να φας κ να πιεις ατμοσφαιρικά από το οινοποιείο του Μάναλη,ως τα μαγαζάκια στη χώρα,με κάνει να μην αναρωτιέμαι καθόλου γιατί σε ένα κάποτε άγνωστο σχεδόν νησί,έχει γραφείο real estate κ ήδη αγοράζουν σπίτια ξένοι...

Προβλέπω πως κάποτε οι μελλοντικές γενιές θα λένε πόσο τυχεροί είμαστε όσοι το προλάβαμε στην τωρινή κατάσταση γιατί θα κάνει το μπαμ.

Απαράδεκτα βέβαια κάποια πράγματα όπως:
Περιμέναμε 45 λεπτά μετά την ώρα που υποτίθεται άνοιγε η Επισκοπή μέσα στον καυτό ήλιο, μετά ήρθε άλλο 1 ζευγάρι κ ήμασταν έτοιμοι να φύγουμε όλοι,όταν ήρθε γελώντας ένας κύριος με μηχανή κ είπε"Α,τον αλήτη τον υπεύθυνο δεν άνοιξε;;....Εγώ είμαι ο υπεύθυνος" :rolleyes-80: :rolleyes-80: :rolleyes-80: κ άνοιξαν όταν περίμεναν γκρουπ αμερικανών τουριστών που ήρθε για την Επισκοπή.


Ας μη χαλιόμαστε όμως με αυτά.

Τεσπα το νησάκι όποιος προλάβει ας το δει.Σε 1 δεκαετία θα έχει αλλάξει πολύ.
Τώρα ακόμα κ μεσημέρι Ιούλιο ήταν σχεδόν όλα κλειστά το μεσημέρι.Ξάπλωσα σε κάτι καρέκλες ενός μαγαζιού για έναν υπνάκο.Επικές στιγμές.Ήρθαν το απόγευμα,άνοιξαν μας σέρβιραν.


Αν επιτρέπει ο @psilos3 να βάλω κ λίγες φωτο από Σίκινο το 2023.

DSC08455.JPG


DSC08412.JPG


DSC08421.JPG


Ακόμα αυθεντικές εικόνες που τείνουν να εκλείψουν στις Κυκλάδες.Σε κεντρικά-εμπορικά σημεία μαγαζάκια με κτίρια-ερείπια δίπλα.
DSC08430.JPG




DSC08466.JPG


Επισκοπή
DSC08529.JPG


DSC08535.JPG


DSC08536.JPG


Οινοποιείο Μάναλη

DSC08582.JPG


DSC08583 (2).JPG


DSC08600 (2).JPG

DSC08602 (2).JPG


Και το αναπάντεχα υπέροχο για όσους είμαστε βιβλιοφάγοι;;;Τόσο μικρό νησάκι κ έχει κ βιβλιοπωλείο.:clap::clap::clap::clap::clap:

DSC08621.JPG


Αν θέλει κανένας μοντ @katkats ας τα μεταφέρει σε χωριστό θέμα για Σίκινο,δεν με πειράζει.....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.534
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
@alma Καταπληκτικές οι εικόνες σου και τα όσα λες, σ' ευχαριστώ. Το νησί όντως είναι αποκάλυψη, με τα στραβά του και τα περίεργα του, που όμως αν δεν υπήρχαν κι αυτά δε θα ήταν νησί της άγονης γραμμής αλλά κάτι άλλο.
Ας το (ξανα)χαρούμε όσο πιο πολύ γίνεται, συγκεκριμένα εγώ θέλω να δω και την Επισκοπή, μιας και το περασμένο καλοκαίρι δε προλάβαινα, αλλά και στην πρώτη μου επίσκεψη γινόταν εργασίες συντήρησης.

Προβλέπω πως κάποτε οι μελλοντικές γενιές θα λένε πόσο τυχεροί είμαστε όσοι το προλάβαμε στην τωρινή κατάσταση γιατί θα κάνει το μπαμ.
Αυτό νομίζω πως αρχίσαμε να το λέμε κι εμείς για κάποια νησιά, νομίζω είναι φυσικό επακόλουθο της τουριστικής -αλλόγιστης καμιά φορά- ανάπτυξης. Ευτυχώς όμως που έχουμε δει/βλέπουμε κάποια πράγματα πολύ αυθεντικά ακόμα και στις μέρες μας. ;)
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
5.958
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Η Σίκινος για μένα ήταν αποκάλυψη πραγματική.Το ότι σε ένα τόσο μικρό νησάκι υπάρχουν τέτοια μεγέθη αρχαιολογικού ενδιαφέροντος όπως η Επισκοπή,τόσα μέρη για να φας κ να πιεις ατμοσφαιρικά από το οινοποιείο του Μάναλη,ως τα μαγαζάκια στη χώρα,με κάνει να μην αναρωτιέμαι καθόλου γιατί σε ένα κάποτε άγνωστο σχεδόν νησί,έχει γραφείο real estate κ ήδη αγοράζουν σπίτια ξένοι...

Προβλέπω πως κάποτε οι μελλοντικές γενιές θα λένε πόσο τυχεροί είμαστε όσοι το προλάβαμε στην τωρινή κατάσταση γιατί θα κάνει το μπαμ.

Απαράδεκτα βέβαια κάποια πράγματα όπως:
Περιμέναμε 45 λεπτά μετά την ώρα που υποτίθεται άνοιγε η Επισκοπή μέσα στον καυτό ήλιο, μετά ήρθε άλλο 1 ζευγάρι κ ήμασταν έτοιμοι να φύγουμε όλοι,όταν ήρθε γελώντας ένας κύριος με μηχανή κ είπε"Α,τον αλήτη τον υπεύθυνο δεν άνοιξε;;....Εγώ είμαι ο υπεύθυνος" :rolleyes-80: :rolleyes-80: :rolleyes-80: κ άνοιξαν όταν περίμεναν γκρουπ αμερικανών τουριστών που ήρθε για την Επισκοπή.


Ας μη χαλιόμαστε όμως με αυτά.

Τεσπα το νησάκι όποιος προλάβει ας το δει.Σε 1 δεκαετία θα έχει αλλάξει πολύ.
Τώρα ακόμα κ μεσημέρι Ιούλιο ήταν σχεδόν όλα κλειστά το μεσημέρι.Ξάπλωσα σε κάτι καρέκλες ενός μαγαζιού για έναν υπνάκο.Επικές στιγμές.Ήρθαν το απόγευμα,άνοιξαν μας σέρβιραν.


Αν επιτρέπει ο @psilos3 να βάλω κ λίγες φωτο από Σίκινο το 2023.

View attachment 477739

View attachment 477740

View attachment 477744

Ακόμα αυθεντικές εικόνες που τείνουν να εκλείψουν στις Κυκλάδες.Σε κεντρικά-εμπορικά σημεία μαγαζάκια με κτίρια-ερείπια δίπλα.
View attachment 477751



View attachment 477745

Επισκοπή
View attachment 477741

View attachment 477742

View attachment 477743

Οινοποιείο Μάναλη

View attachment 477746

View attachment 477747

View attachment 477748
View attachment 477749

Και το αναπάντεχα υπέροχο για όσους είμαστε βιβλιοφάγοι;;;Τόσο μικρό νησάκι κ έχει κ βιβλιοπωλείο.:clap::clap::clap::clap::clap:

View attachment 477750

Αν θέλει κανένας μοντ @katkats ας τα μεταφέρει σε χωριστό θέμα για Σίκινο,δεν με πειράζει.....
Απο τα καλυτερα ηλιοβασιλεματα ever ... 2017
20170708_201942_HDR.jpg
20170709_200925_HDR.jpg
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.475
Likes
8.078
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πλάκα πλάκα εάν είμαστε αρκετοί μήπως να σκεφτούμε το ενδεχόμενο κάποιας "ομαδικής κίνησης"? Εάν ο @stonerolling ή εσύ gkalla θέλετε δεν θα ήταν κακή ιδέα να είμαστε σε επαφή για αυτό μέσω p.m.
Έχει κινηθεί εδώ και καιρό μέσω του συνήγορου του πολίτη. Εγώ ευτυχώς δεν έχω εμπλοκή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.585
Μηνύματα
902.782
Μέλη
39.332
Νεότερο μέλος
mariakardara91@gm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom