Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή

psilos3

Member
Μηνύματα
6.461
Likes
50.071
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
το σκορ μου είναι τραγικό για Ελληνίδα: 30 νησιά
Γιατί λίγα είναι 30 νησιά;
Αν κι εδώ που τα λέμε οι νότιοι τα έχετε εύκολα όντως θα περίμενα μερικά παραπάνω. ;)

ουφ αρχιζω και μπερδεύομαι!
Εγώ καλά λέω ότι έχεις περισσότερα, κάτι ξέρω.:haha:

Μας έβαλες κ μετράμε ρε ψηλέ ;)
Έχει πλάκα!

Μα και η Σαρία ακατοίκητη δεν είναι?
Ναι μεν αλλά. Και μικρά οικήματα είδα, και πλοίο της γραμμής πηγαίνει απ' το Διαφανι, καθώς επίσης μπορείς και να διανυκτερεύσεις αν το λέει η καρδιά σου κι έχεις προμήθειες & εξοπλισμό.

Κλεβετε με τα ακατοικητα
Πες τα, άμα τα βάλουμε κι αυτά ανεβαίνει το νούμερο!

Και εγώ έχω πάει στα νησάκια Κουνούπα και Κουτσομύτη στην Αστυπάλαια.
Δύο φορές στην Αστυπάλαια (η μία πολυήμερη) και δεν αξιώθηκα να πάω...:confused:

Στη Δηλο π.χ. μένουν οι φυλακες, οπότε μετραει
Όχι βέβαια! :haha:

A ξεκινάμε να μετράμε δηλαδή? Να αρχίσω να γράφω? :haha:
Δε χρειάζεται, ξέρουμε: Σάμος, Σάμος, μετά λίγη περισσότερη Σάμος, μερικανησιά που είναι γύρω απ' τη Σάμο για να φαίνεται η Σάμος, και για κλείσιμο πάλι Σάμος.
Αν κι ακόμα έχω τις αμφιβολίες μου...:haha::haha:

Ψηλέ ο Διάπορος μετράει; σπίτια έχει πάντως κ έχω πάει 4-5 φορές ;) ;)
Και πως πάει κανείς στο Διάπορο; Πρέπει να βρει ιδιωτική βάρκα, άρα στην ίδια συζήτηση επανερχόμαστε. Καλά, ίσως και κολυμπώντας.:haha:

ο Αγιος Αχιλλειος στις Πρεσπες
Μόνη του Αγίου Νικολάου στο Πόρτο Λάγος
και κατοικους ειχε και δυνατοτητα διαμονης ΚΑΙ διεμεινα
Αυτό που όλοι έχετε πάει στα νησιά των λιμνών εκτός από μένα πρέπει μάλλον να το κοιτάξω. Πολύ με προβληματίζει! :rolleyes::p


35, νόμιζα ότι θα ήταν λιγότερα γιατί μου λείπουν πολλά πολύ βασικά. Πολύ χρήσιμη η λίστα και μεγάλο το κατόρθωμα.
Ευχαριστώ Γιώργο!
Τα 35 είναι μια καλή βάση, η αλήθεια να λέγεται.
Λες ότι πήγες στο Περού και ψάχνεις τον επόμενο στόχο. Για μένα (σχεδόν) στα επίπεδα του Περού θα έβαζα την Αιθιοπία, την Ινδία, την Ιαπωνία και το Ιράν.
Είναι και οι τέσσερις χώρες στα θέλω μου, άλλη περισσότερο, άλλη λιγότερο. Είχα την Ιαπωνία λίγο πιο ψηλά ωστόσο προς ώρας μπήκε στην άκρη. Σίγουρα δεν έχω την ίδια κάψα για καμία όσο είχα με το Περού, αλλά εδώ είμαστε να τα συζητάμε μέχρι να γίνουν πράξη. 😎
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
2.170
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
@psilos3 η λίστα σου θα γίνει κάτι σαν τις επισημες χωρες του ΟΗΕ που παιζει σε άλλα θέματα!;)
31 μόνο εγώ...κάπου τόσο τα υπολογιζα αν κ λίγα για μένα που διακοπές σημαίνουν αποκλειστικά νησί! Αυτό που δεν ειχα συνειδητοποιησει είναι πόσα ακόμα μου απομένουν!

Να 'σαι καλά να πετυχαίνεις όλους τους στόχους σου!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.471
Likes
3.825
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πάντως πέρα από την πλάκα νομίζω ότι τα κριτήρια της λίστας του ψηλου είναι μια χαρά και ας μείνουμε σε αυτήν. Με μία μόνο μικρή επισήμανση: ίσως ειδικά - και κατ' εξαίρεση- η Δήλος να έπρεπε να προστεθει στη λίστα γιατί και 25 μόνιμους κατοίκους έχει και υπάρχει η δυνατότητα να πας από τη Μύκονο σε καθημερινή βάση ακόμα και το χειμώνα (ακόμα και στο καταχείμωνο έχει 1 δρομολόγιο την ημέρα).
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.930
Likes
52.199
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί λίγα είναι 30 νησιά;
Αν κι εδώ που τα λέμε οι νότιοι τα έχετε εύκολα όντως θα περίμενα μερικά παραπάνω. ;)


Εγώ καλά λέω ότι έχεις περισσότερα, κάτι ξέρω.:haha:


Έχει πλάκα!


Ναι μεν αλλά. Και μικρά οικήματα είδα, και πλοίο της γραμμής πηγαίνει απ' το Διαφανι, καθώς επίσης μπορείς και να διανυκτερεύσεις αν το λέει η καρδιά σου κι έχεις προμήθειες & εξοπλισμό.


Πες τα, άμα τα βάλουμε κι αυτά ανεβαίνει το νούμερο!


Δύο φορές στην Αστυπάλαια (η μία πολυήμερη) και δεν αξιώθηκα να πάω...:confused:


Όχι βέβαια! :haha:


Δε χρειάζεται, ξέρουμε: Σάμος, Σάμος, μετά λίγη περισσότερη Σάμος, μερικανησιά που είναι γύρω απ' τη Σάμο για να φαίνεται η Σάμος, και για κλείσιμο πάλι Σάμος.
Αν κι ακόμα έχω τις αμφιβολίες μου...:haha::haha:


Και πως πάει κανείς στο Διάπορο; Πρέπει να βρει ιδιωτική βάρκα, άρα στην ίδια συζήτηση επανερχόμαστε. Καλά, ίσως και κολυμπώντας.:haha:





Αυτό που όλοι έχετε πάει στα νησιά των λιμνών εκτός από μένα πρέπει μάλλον να το κοιτάξω. Πολύ με προβληματίζει! :rolleyes::p



Ευχαριστώ Γιώργο!
Τα 35 είναι μια καλή βάση, η αλήθεια να λέγεται.

Είναι και οι τέσσερις χώρες στα θέλω μου, άλλη περισσότερο, άλλη λιγότερο. Είχα την Ιαπωνία λίγο πιο ψηλά ωστόσο προς ώρας μπήκε στην άκρη. Σίγουρα δεν έχω την ίδια κάψα για καμία όσο είχα με το Περού, αλλά εδώ είμαστε να τα συζητάμε μέχρι να γίνουν πράξη. 😎
Ξεκινα με την Ινδια και αν αντεχει -ποικιλοτροπως- το στομαχι σου, θα κολλησεις
 

alma

Member
Μηνύματα
4.020
Likes
17.065
Από Κουνούπες-Κουτσομύτη το ένα έχει εστιατόριο-καφε-μπαρ και οι υπάλληλοι μας είπαν πως διανυκτέρευουν στο νησί. Οπότε μπορείτε να το βάλετε με βάση τα κριτήρια που έθεσαν πιο πάνω.
 

alma

Member
Μηνύματα
4.020
Likes
17.065
Αυτό που όλοι έχετε πάει στα νησιά των λιμνών εκτός από μένα πρέπει μάλλον να το κοιτάξω. Πολύ με προβληματίζει! :rolleyes::p
Στο εύχομαι να πας σύντομα. Θα σου αρέσουν πολύ θεωρώ.Εγώ οπότε πάω Ήπειρο πάντα περνώ από το νησάκι της λίμνης των Ιωαννίνων για φαγητό και βόλτες στα μαγαζάκια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.461
Likes
50.071
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
για μένα που διακοπές σημαίνουν αποκλειστικά νησί!
Κι όχι μόνο για σένα! Γίνονται διακοπές χωρίς νησί; ;)
Να 'σαι καλά να πετυχαίνεις όλους τους στόχους σου!
Σ' ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια σου.

ίσως ειδικά - και κατ' εξαίρεση- η Δήλος να έπρεπε να προστεθει στη λίστα γιατί
Εσείς έχετε φαγωθεί ομαδικώς να πάω στη Δήλο χειμωνιάτικα μου φαίνεται έτσι; :haha::haha:
Ειδική κατηγορια νησιού όπως και να χει.

Ξεκινα με την Ινδια και αν αντεχει -ποικιλοτροπως- το στομαχι σου, θα κολλησεις
Και τι στομάχι, σιδερένιο το λιγότερο θα χρειαστεί. :haha:
Ελπίζω, αν βρω ταξιδιωτική συμπαράσταση από κάποιον γι' αυτό το εγχείρημα γιατί όχι!

Από Κουνούπες-Κουτσομύτη το ένα έχει εστιατόριο-καφε-μπαρ και οι υπάλληλοι μας είπαν πως διανυκτέρευουν στο νησί. Οπότε μπορείτε να το βάλετε με βάση τα κριτήρια που έθεσαν πιο πάνω.
Άμα είναι έτσι θα ξεχειλώσει η λίστα, δε γίνεται, υπάρχουν άλλα πόσα τέτοια μέρη. Το θέμα είναι να πηγαίνεις και κάπως χωρίς να χρειαστεί να μπεις σε διαδικασία αναζήτησης σκάφους, όχι μόνο η διανυκτέρευση.
Στο εύχομαι να πας σύντομα. Θα σου αρέσουν πολύ θεωρώ.Εγώ οπότε πάω Ήπειρο πάντα περνώ από το νησάκι της λίμνης των Ιωαννίνων για φαγητό και βόλτες στα μαγαζάκια.
Σ' ευχαριστώ, είναι δεδομένο ότι θα γίνει σύντομα, εδώ πήγαμε σε τόσα πελάγη, στις λίμνες θα κολλήσουμε; :lol:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.949
Likes
10.174
Στο εύχομαι να πας σύντομα. Θα σου αρέσουν πολύ θεωρώ.Εγώ οπότε πάω Ήπειρο πάντα περνώ από το νησάκι της λίμνης των Ιωαννίνων για φαγητό και βόλτες στα μαγαζάκια.
... ο Αγιος Αχιλλειος απο την αλλη ειναι λιγο spooky... διανυκτερευσαμε εκει εναν χειμωνα που ηταν και καθημερινη δηλ. 3 κι ο κουκος, ο καιρος σαν σκηνικο απο ταινια του Αγγελοπουλου και ο ιδιοκτητης του ξενωνα ειχε την φαεινη ιδεα να μας πει μεσα στα μαυρα μεσανυχτα ολους τους θρυλους και τις δοξασιες περι στοιχειών και φαντασματων στο νησι...
 

alma

Member
Μηνύματα
4.020
Likes
17.065
... ο Αγιος Αχιλλειος απο την αλλη ειναι λιγο spooky... διανυκτερευσαμε εκει εναν χειμωνα που ηταν και καθημερινη δηλ. 3 κι ο κουκος, ο καιρος σαν σκηνικο απο ταινια του Αγγελοπουλου και ο ιδιοκτητης του ξενωνα ειχε την φαεινη ιδεα να μας πει μεσα στα μαυρα μεσανυχτα ολους τους θρυλους και τις δοξασιες περι στοιχειών και φαντασματων στο νησι...
Εμένα κι ο Άγιος Αχιλλειος μου άρεσε πολύ.Λίγος κόσμος,υπέροχες βυζαντινές εκκλησίες, αρκετες "Νανες Αγελάδες"να βόσκουν δίπλα μας,2-3 φορές έχουμε πάει ποτέ δεν μείναμε.Γκρίνιαζα στον άντρα μου να μείνουμε,τώρα με έκανες να θέλω κι άλλο να διανυκτερεύσω....:cool:
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.350
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Πως φαίνεται ο άνθρωπος που ενώ τρελαίνεται για τη θάλασσα ( και το βουνό) δεν παίρνει ούτε μέρα άδεια το καλοκαίρι ! Μόλις 13 νησάκια , τα περισσότερα άνοιξη-χειμώνα , πολλά από αυτά 2, 3 και 4 φορές .
Φταίει βέβαια και αυτό που αναφέρθηκε και πιο πάνω ότι για εμάς τους βόρειους είναι λίγο πιο δύσκολο λόγω απόστασης να πάμε σε πληθώρα νησιών.
Μπράβο σε όλους σας!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.139
Likes
3.060
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
... ο Αγιος Αχιλλειος απο την αλλη ειναι λιγο spooky... διανυκτερευσαμε εκει εναν χειμωνα που ηταν και καθημερινη δηλ. 3 κι ο κουκος, ο καιρος σαν σκηνικο απο ταινια του Αγγελοπουλου και ο ιδιοκτητης του ξενωνα ειχε την φαεινη ιδεα να μας πει μεσα στα μαυρα μεσανυχτα ολους τους θρυλους και τις δοξασιες περι στοιχειών και φαντασματων στο νησι...
εμείς είχαμε πάει 4 μαντράχαλοι (επίσκεψη σε συμφοιτητές στην φλώρινα, k είπαμε να το παίξουμε "τοπίο στην ομίχλη" για μια μέρα)
μείναμε σε μια γιαγιάκα, σε δυο δωμάτια παιδικά (από τα εγγόνια?) k μας λέει κάποια στιγμή άντε εγώ φεύγω καλο βραδυ κλπ.
Την λέμε δεν έχει κλειδί πουθενά? πως θα κλειδώσουμε την εξώπορτα? k γυρνάει k μας λέει "τι φοβάστε, εγώ είμαι εδώ"
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.949
Likes
10.174
εμείς είχαμε πάει 4 μαντράχαλοι (επίσκεψη σε συμφοιτητές στην φλώρινα, k είπαμε να το παίξουμε "τοπίο στην ομίχλη" για μια μέρα)
μείναμε σε μια γιαγιάκα, σε δυο δωμάτια παιδικά (από τα εγγόνια?) k μας λέει κάποια στιγμή άντε εγώ φεύγω καλο βραδυ κλπ.
Την λέμε δεν έχει κλειδί πουθενά? πως θα κλειδώσουμε την εξώπορτα? k γυρνάει k μας λέει "τι φοβάστε, εγώ είμαι εδώ"
Mη φοβαστε βρε κουτα... αυτη ειναι εκει...
1728387600235.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.557
Μηνύματα
901.098
Μέλη
39.289
Νεότερο μέλος
Gåleånô

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom