Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

ribo7

Member
Μηνύματα
190
Likes
180
Για Ν. Υόρκη από Amsterdam (μέσα Ιουνίου), που να κοιτάξω για τυχόν προσφορές σε εισιτήρια? π.χ. κανά Corendon ή κάτι αντίστοιχο? Ή απλά να κοιτάξω κλασσικά Skyscanner?
Thx
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
124
Likes
255
Επόμενο Ταξίδι
BaltiNordics
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Quick question σε περίπτωση που τόσο καιρό μου διαφεύγει.

Υπάρχει οποιαδήποτε μηχανή αναζήτησης (πέραν του azair που όμως δεν έχει όλες τις εταιρίες) που να κάνει την αναζήτηση:
Everywhere -> Airport A (Airport B, Airport C);


Το ανάποδο πλέον είναι trivial.
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Αν και δεν αφορά επιβράβευση δεν ήξερα που να το τοποθετήσω. Τυχαία είδα ότι αν πας μέσω booking να βγάλεις αεροπορικό εισιτήριο έχει μια επιλογή που λέει ευέλικτο εισιτήριο με χρέωση 5-10€ επιπλέον που λέει ότι μπορείς να αλλάξεις το εισιτήριο σου μια φορά χωρίς τη χρέωση αλλαγής της αεροπορικής. Και διάβασα και στους όρους και δεν είδα κάτι περίεργο. Πχ σε μια πτήση της wizz που εκεί πες δεν αξίζει και τόσο αλλά είναι αστείο το ποσό. Το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

Attachments

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
Γεια σε ολους
Σχεδιαζω συντομα για ταξιδι εκτος Ευρωπης και η μονη λυση που δεν θα μου κοστισει ενα τετραψηφιο αριθμο σε χρηματα ειναι το κλεισιμο μεσω τριτων πρακτορειων, οπως mytrip.com, expedia.com για τα οποια ομως στο ψαξιμο για κριτικες εχω διαβασει τα χειροτερα. Εχει καποιος γνωμη/ εμπειρια για τα πιο πανω πρακτορεια και αν υπαρχει εναλλακτικη που να μην κοστιζει ο κουκος αηδονι, δηλ οχι πανω απο 1000 ευρω;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.587
Likes
14.761
Γεια σε ολους
Σχεδιαζω συντομα για ταξιδι εκτος Ευρωπης και η μονη λυση που δεν θα μου κοστισει ενα τετραψηφιο αριθμο σε χρηματα ειναι το κλεισιμο μεσω τριτων πρακτορειων, οπως mytrip.com, expedia.com για τα οποια ομως στο ψαξιμο για κριτικες εχω διαβασει τα χειροτερα. Εχει καποιος γνωμη/ εμπειρια για τα πιο πανω πρακτορεια και αν υπαρχει εναλλακτικη που να μην κοστιζει ο κουκος αηδονι, δηλ οχι πανω απο 1000 ευρω;
Στα πρακτορεία αυτά να διαβάσεις πολύ καλά τους όρους και τα ψιλά γράμματα....Υπάρχουν(όχι πάντα) ακριβές επιπλέον χρεώσεις για αλλαγές,προσθήκες αποσκευών κτλ.. Και επιπλέον η διαχείριση/υποστήριξη μετά την αγορά και σε περίπτωση προβλήματος δεν είναι πάντα καλή...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.424
Likes
49.806
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
ταξιδι εκτος Ευρωπης και η μονη λυση που δεν θα μου κοστισει ενα τετραψηφιο αριθμο σε χρηματα ειναι το κλεισιμο μεσω τριτων πρακτορειων, οπως mytrip.com, expedia.com για τα οποια ομως στο ψαξιμο για κριτικες εχω διαβασει τα χειροτερα
Συχνά είναι η μόνη λύση όντως, προσφέροντας εισιτήρια σε σημαντικά μικρότερο κόστος σε σχέση με τις ίδιες τις αεροπορικές. Οι κριτικές που διαβάζεις είναι για τις περιπτώσεις που κάτι πάει στραβά, ειδικά την περίοδο covid τα πράγματα ήταν ιδιαίτερα περίπλοκα με αυτά τα πρακτορεία και οι αποζημιώσεις πολλών χαθήκανε, αργήσανε σημαντικά ή ήρθαν με πολύ αγώνα μέσω τραπέζης.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τους όρους και να αξιολογήσεις την κατάσταση μόνος, είναι ένα ρίσκο που άλλος θεωρεί ότι αξίζει να πάρει κι άλλος όχι. Προσωπικά πέρυσι σε πτήση για Αμερική το ξαναπήρα όσο διστακτικός κι αν ήμουν και δε το μετάνιωσα. Πρέπει να στραβώσει πάρα πολύ το πράγμα, εφόσον είναι μία η αεροπορική, ενιαίο το εισιτήριο κι εμφανίζεται στο σύστημα τους για μένα είσαι αρκετά διασφαλισμένος.
 

Andreas_Chris

Member
Μηνύματα
19
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
Aπο οσα διαβαζω στα σχολια, απο την μια βλεπω μερικως εξωφρενικα παθηματα πελατων (χρεωσεις -παραληψεις-σφαλματα απο την ιδια την εταιρια χωρις ενημερωση απο πριν) που δεν μπορουν να παραπεπτουν και να συμβαινουν απο ενα αντιστοιχο αρτιο -σοβαρο-οργανωμνο πρακτορειο και απο την αλλη μια αποποιηση ευθηνων απο το πρακτορειο να αναλαβει τις ευθηνες του- ή και να καλμαρει τους πελατες με τροπο μεχρι να τα παρατησουν. Υπαρχει και η αλλη οψη φυσικα, απο τα εκατονταδες-χιλιαδες booking καθημερινα θα υπαρχουν φυσικα πολλοι ικανοποιημενοι πελατες που απλα δεν θα μπουν στον κοπο να γραψουν για την εμπειρια τους σε σχεση με τους δυσαρεστημενους, οπως και το στοιχειο της υπερβολης απο μερος των παραπονουμενων λογω της (διακιολογημενης) δυσανασχετησης. Λογικα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα απο μεριας μου αν τηρησω κατα γραμμα ολα τα προβλεπομενα, πολλα πραγματα ειναι ξεκαθαρα,απο τα βαρη των αποσκευων, τον χρονο αναμονης στις ενδιαμεσες πτησεις κτλ, οι αεροπορικες εταιριες ειναι απο σοβαρα κρατη (Swiss, Air Canada και Edelweiss Air ) τωρα δεν ξερω για ενδεχομενες κρυφες υπηρεσιες που τις κρυβουν με τροπο, οτι δεδομενα και να υπαρχουν η κακη στιγμη μπορει να συμβει οπουδηποτε στον οποιοδηποτε, φτανει να ειναι το τελευταιο σεναριο αφου αξιολογηθει και προχωρησει ορθα η καθε κατασταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
899.966
Μέλη
39.267
Νεότερο μέλος
Simmons Robert

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom