Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.273
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Xρήστο η ιστορία σου είναι καταπληκτική από κάθε άποψη! Σίγουρα θα την χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή σαν οδηγό!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
H μοναδική εκκλησία στην πόλη που δεν έγινε τζαμί είναι η Παναγία η Μογγολιώτισα.
Πάντως η Παναγία των Βλαχερνών και η Αγία Τριάδα είναι εκκλησίες και λειτουργούν κανονικότατα.Και απ ότι μου παν από το πατριαρχείο υπάρχουν κι άλλες ,που αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ειναι βυζαντινες εκκλησιες. Ειναι μεταγενεστερες. Και υπαρχουν πολλες εκκλησιες που λειτουργουν στην Πολη, αλλα εκκλησια που να λειτουργει αδιασπαστα απο το βυζαντινα χρονια μεχρι τις ημερες μας ειναι μονο η εκκλησια της Θεοτοκου Μουχλιου (η Μογγολων. Ονομαζεται ετσι γιατι κτιστηκε απο μια βυζαντινη πριγκιπησα ονοματι Μαρια η οποια παντρευτηκε καποιον Μογγολο Χαν: η Μαρια των Μογγολων).
Και να ενας καταλογος των εκκλησιων στην Πολη: Οικουμενικόν Πατριαρχείον
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Χρήστο,
Καταπληκτική η αφήγησή σου! Ήμουν στην Πόλη 16-20 Μαρτίου και ετοιμαζόμουν να ανεβάσω φωτο και εντυπώσεις όταν διάβασα τη δική σου ιστορία και διαπίστωσα ότι τα έχεις ήδη πει και φωτογραφίσει όλα τα μέρη που συμπτωματικά επισκέφτηκα κι εγώ. Τελικά στο γεμιστό κυδώνι στο Asitane μάλλον έχει γίνει must. Την Κυριακή που πήγαμε εμείς στο Πατριαρχείο έγινε η Χειροτονία του νέου Μητροπολίτη Προύσσης Ελπιδοφόρου...πολύς κόσμος, συγκινητική ατμόσφαιρα αλλά και σκηνές απερίγραπτες...Ο Πατριάρχης να ευλογεί στην Πύλη και οι κληρικοί γύρω του με το ένα χέρι να σταυροκοπιούνται και με το άλλο να βγάζουν φωτο ή βίντεο...!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σουδα καταρχην εχει αλλη σημασια και κατοπιν προφανως εγινε και τοπωνυμιιο.
Σουδα συμφωνα με το λεξικο του Μπαμπινιωτη σημαινει:1 το μικρο αυλακι για τη διοχετευση των βρωμικων νερων κυριως απο οικιακη χρηση ΣΥΝ οχετος
2. στενο δρομακι η μονοπατι γενικοτερα περασμα.
Θυμαμαι τη μητερα μου να λεει στον πατερα μου οταν οδηγουσε "μη χωνεσαι σε αυτες τις σουδες" εννοωντας να αποφευγει τα στενα.
Οποτε λογικο ειναι να υπαρχουν πολλες Σουδες...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.746
Likes
6.486
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σουδα καταρχην εχει αλλη σημασια και κατοπιν προφανως εγινε και τοπωνυμιιο.
Σουδα συμφωνα με το λεξικο του Μπαμπινιωτη σημαινει:1 το μικρο αυλακι για τη διοχετευση των βρωμικων νερων κυριως απο οικιακη χρηση ΣΥΝ οχετος
2. στενο δρομακι η μονοπατι γενικοτερα περασμα.
Θυμαμαι τη μητερα μου να λεει στον πατερα μου οταν οδηγουσε "μη χωνεσαι σε αυτες τις σουδες" εννοωντας να αποφευγει τα στενα.
Οποτε λογικο ειναι να υπαρχουν πολλες Σουδες...
καλέ Έρση, μου ας τα μαθαίνουν άλλοι....:D
γνωστά μου είναι και κάπου τάχω γράψει.
τη συγκεκριμένη Σούδα στο Φανάρι, πρέπει να το ερευνήσω καθότι
υπάρχει και λεξικό της "Σούδας" ή "Σουΐδας", αρχαίας ελληνικής γλώσσας, γραμμένο από φαναριώτες. Τώρα λοιπόν και 15 χρόνια διερωτώμαι γιατί η ονομασία;;μπας κι έχει σχέση με την τοποθεσία του Φαναριού; ίδωμεν
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
130
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Λοιπον αν και ηθελα να διαβασω την υπολοιπη ιστορία...του Πεθερου και του Χρήστου...θα σας αφησω διοτι σε 3 ωριτσες περιπου φευγω για το ονειρεμενο και πολυ-αναμενομενο ταξιδι μου στην Πόλη.
Επιστροφη την Κυριακη. Ελπιζω να προλαβω να δω "οπτικα θαυματα".
Μεχρι και σε χαρτι εκτυπωσα την αφηγηση του ταξιδιου μην χασω κατι. Α...παει και η νηστεια μου!!!!
Ευχαριστω ολους που εγραψαν την δικη τους εμπειρία.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Χρήστο,
Καταπληκτική η αφήγησή σου! Ήμουν στην Πόλη 16-20 Μαρτίου και ετοιμαζόμουν να ανεβάσω φωτο και εντυπώσεις όταν διάβασα τη δική σου ιστορία και διαπίστωσα ότι τα έχεις ήδη πει και φωτογραφίσει όλα τα μέρη που συμπτωματικά επισκέφτηκα κι εγώ. Τελικά στο γεμιστό κυδώνι στο Asitane μάλλον έχει γίνει must. Την Κυριακή που πήγαμε εμείς στο Πατριαρχείο έγινε η Χειροτονία του νέου Μητροπολίτη Προύσσης Ελπιδοφόρου...πολύς κόσμος, συγκινητική ατμόσφαιρα αλλά και σκηνές απερίγραπτες...Ο Πατριάρχης να ευλογεί στην Πύλη και οι κληρικοί γύρω του με το ένα χέρι να σταυροκοπιούνται και με το άλλο να βγάζουν φωτο ή βίντεο...!!!
Καταρχήν ευχαριστώ για την επισήμανση στην photogallery
και γενικά για τα θετικά σχόλια

Μεγάλο σουξέ το γεμιστο στο asitane !!!!!!!
Είναι όμως πραγματική απόλαυση δεν συμφωνείς ;;;;


Να γράψεις και να ανεβασεις και φωτογραφίες !!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Χρηστο πολυ μου αρεσε η ιστορια σου για την Πολη.

Ωραιες και κατατοπιστικες φωτογραφιες.Ταξιδεψα μαζι τους.

Φοβερη εμπειρια το χαμαμ.Καθως το διαβαζα θυμηθηκα αυτο που ειχα κανει στη Δαμασκο.
Παντα τετοια.!!!!

Αααα και που εισαι.....αλλαξε avatar...πρεπει να βαλεις τον Πεθερο:clap::haha:
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
XRISTOS71

Πράγματι όλες οι γεύσεις στο Asitane ήταν φοβερές...εκτός από κάτι ψητά μανιτάρια που δεν μας άρεσαν. Εξαιρετικό όμως ήταν και το σέρβις που σίγουρα βελτιώνει τη συνολική εικόνα ακόμη περισσότερο.
Φωτογραφίες ανέβασα. Οι εντυπώσεις θα ακολουθήσουν...αν και μπορεί να προηγηθούν αυτές από το τριήμερο στη Λακωνική Μάνη...!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.400
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom