Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Νομιζω χρηστο πως οι ιστοριες σου ειναι οι πιο ωραιες και οι πιο κατατοπιστικες, ευαναγνωστες και με πολλες φωτογραφιες και tips, ο,τ δηλαδη ψαχνει καποιος που θελει να ταξιδεψει στο μερος για το οποιο γραφεις! Μπραβο...!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
<Χορταστική> μέχρι τώρα η Ιστορία σου.:bleh: Πάντα τέτοια......
Για την Πρίγκηπο, δεν έχει ειπωθεί μέχρι τώρα κάποια ιδέα για φαγητό κλπ. Λογικά θα πρέπει να έχει καλές ψαροταβέρνες...

δεν σου κρυβω οτι ρίξαμε μια ματιά στις ψαροταβέρνες για να κάτσουμε
αλλα ΄ταν βλέπεις ψαρια μεσα σε βιτρίνες να ξέρεις οτι θα πληρώσεις πολλά και δεν θα το ευχαριστηθείς .
Οπως εγραψε και ο fotast λίγο πιο πάνω .

Πολύ τουριστικό το μέρος για να εμπιστευτείς το φαγητό τους .
Θα φας και θα φύγεις ,δεν τους ενδιαφέρει αν θα ξαναπάς , σε αντιμέτωπίζουν σαν περαστικό τουρίστα .
Φέρε στο μυαλό σου ελληνικό νησί μήνα Αυγουστο κάπως έτσι .
ελπίζω να σε κάλυψα ;)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τα περισσότερα χρήματα έφυγαν για τις εισόδους στα μουσεία,θεωρώ αρκετά μουσεία ,παλάτια υπερβολικά ακριβά ( βλέπε Τοπ Καπί +χαρέμι ) Αγιά Σοφιά
Ντολμά Μπαχτσέ .
Στο θέμα του φαγητού τωρα.
Σε εστιατόρια είναι λίγο εώς απκετά τσιμπημένες .
Σε αλυσίδες εστιατορίων είναι αρκετά φθηνότερα .Σε φαγητό στο πόδι ειναι τσάμπα !!!.
Σε γενικές γραμμές όμως ειναι φθηνότερα απο την Ελλάδα σε όλα τα επίπεδα πλην ενος !!! Η βενζίνα που εχεί 2 ευρω το λίτρο

Δεν μας λες ενδεικτικά; Π.χ πόσο έχει η είσοδος στο Τοπ Καπί;
Μια μέση τιμή το άτομο σε εστιατόριο;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Χρήστο αστα αυτά και πες μας λεπτομέρειες για τη συνάντηση με την εξέχουσα προσωπικότητα, μέλος του φόρουμ. Τι είπατε, ποιους θάψατε και ξεθάψατε, πόσες μπύρες ήπιατε, τα ποτήρια ήταν παγωμένα κλπ.
Σε αντίθετη περίπτωση απειλώ και τους δύο σας ότι θα δώσω στη δημοσιότητα τα ονόματα σας, τις διευθύνσεις, τα επαγγέλματα σας και άλλες αποκαλυπτικές λεπτομέρειες:bleh::bleh::bleh:.
'Εχετε προθεσμία μέχρι τις 20:00 το βράδυ.
αν και η προθεσμια περασε, να λειπουν παρακαλω οι απειλες..εχουμε και εμεις αποκαλυπτικες λεπτομερειες για το ατομο σας αμα λαχει..:haha::haha:

Μικρή προθεσμία δίνεις μεχρι τις 20:00 .
Η εξέχουσα προσωπικότητα αν θέλει θα κάνει παρέμβαση .Εγω δεν σχολιάζω το παραμικρό :cool:.

ε
την κανω χρηστο την παρεμβαση μου, βλεπεις!
περισσοτερες λεπτομερειες για την συναντηση μας στην πολη και τα οσα ειπωθηκαν κατα την διαρκεια της, αρνουμαι να δωσω..!!:bleh:

Γραφείο στον Πειραιά;;; Ποιος, που,τι με τέτοια κρίση;;
Μόνο ένε γραφείο τελετών έχει ανοίξει τελευταία. Αυτά έχουν εξασφαλισμένη πελατεία:haha::haha::haha:.
Καλά οι δικές μου πληροφορίες μίλαγαν για τσαι, τώρα πως καταλήξατε στις μπύρες, περίεργο πράγμα:bleh:
ακριβεις ηταν οι πληροφοριες σου, αλλα εν μερει μονο..
εξασφαλισμενη πελατεια δεν εχουν μονο οι νεκροθαφτες...αλλα και οι μεγαλοδικηγοροι!:bleh:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Δεν μας λες ενδεικτικά; Π.χ πόσο έχει η είσοδος στο Τοπ Καπί;
Μια μέση τιμή το άτομο σε εστιατόριο;
εισοδος στο τοπ καπι 20 tl ( περιπου 10 ευρω)και για το χαρεμι αλλες 15 tl (περιπου 7,5 ευρω)..

εισοδος στην αγια σοφια 20tl..
στο dolmabahce 20tl..
κλπ..

γενικα και εμενα τα πολλα στις εισοδους μου εφυγαν..
να επισημανω στο σημειο αυτο κατι που μου εκανε εντυπωση..δεν ειχαν πουθενα εκπτωση για φοιτητες..πληρωνα κανονικο εισιτηριο παντου..με μια εξαιρεση..στο dolmabahce υπηρχε φοιτητικο εισιτηριο, η εκπληξη μου ηταν μεγαλη οταν το πληροφορηθηκα και πληρωσα 1 λιρα μονο για να μπω!!:D
το φαγητο στα εστιατορια το βρηκα φθηνο..για παραδειγμα στο gani gani, για το οποιο τοσα εχουν γραφτει, 2 ατομα με κουβερ, 2 ορεκτικα, σαλατα, 2 κυριως, 2 αναψυκτικα πληρωσαμε 50 λιρες - 25 ευρω περιπου..(και κερασμενα 2 ακομη πιατα+τσαι στο τελος)!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.871
Likes
16.258
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο-Βερόνα-Μολβένο.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παιδιά καλό βράδυ σε όλους,αύριο πρωί-πρωί φεύγουμε για την Πόλη,διάβασα όλες τις συμβουλές σας και θα τα πούμε τη δευτέρα............
Χρόνια Πολλά αύριο στους/στις εορτάζοντες.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
την κανω χρηστο την παρεμβαση μου, βλεπεις!
περισσοτερες λεπτομερειες για την συναντηση μας στην πολη και τα οσα ειπωθηκαν κατα την διαρκεια της, αρνουμαι να δωσω..!!:bleh:
Καλά καλά μην λέτε τίποτα και οι δύο σας, δεν πήρατε χαμπάρι τον κατάσκοπο που είχα στείλει και σας παρακολουθούσε:bleh::bleh::bleh:.
Ομολογήστε μόνοι σας γιατί θα παρουσιάσω οπτικοακουστικό υλικό.
Τώρα που είναι και πάλι οι κασσέτες στην μόδα:haha::haha::haha:

ακριβεις ηταν οι πληροφοριες σου, αλλα εν μερει μονο..
εξασφαλισμενη πελατεια δεν εχουν μονο οι νεκροθαφτες...αλλα και οι μεγαλοδικηγοροι!:bleh:
Καλέ πότε άνοιξε γραφείο στον Πειραιά ο Κούγιας και δεν το έμαθα:haha::haha::haha:


Και κάτι ον τοπικ:
Τσιμπημένες μου φάνηκαν οι τιμές στα αξιοθέατα. Ό, τι πάρεις 10 Ευρώ περίπου κατάλαβα ότι ήταν.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Καλέ πότε άνοιξε γραφείο στον Πειραιά ο Κούγιας και δεν το έμαθα:haha::haha::haha:

Και κάτι ον τοπικ:
Τσιμπημένες μου φάνηκαν οι τιμές στα αξιοθέατα. Ό, τι πάρεις 10 Ευρώ περίπου κατάλαβα ότι ήταν.
θεε μου!!o dik-7 μολις αποκαλυψε το πραγματικο του ονομα!!:shock::shock:

ηταν τσιμπημενες οντως..
αλλα ολα τα αλλα (ξενοδοχεια, φαγητο, συγκοινωνιες) ηταν νορμαλ προς φθηνα..οποτε μια χαρα!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
ΗΜΕΡΑ 6η
Χθες το βράδυ έκατσα και έψαξα τι θα μπορούσα να κάνω την τελευταία μερα.
Το πρωί είχα κάλεσα ενα ταξί για τις 9πμ να με περιμενει στην είσοδο.
Σήμερα μεχρι αργά το μεσημέρι θα γυρίζω μόνος μου .Ο πεθερός ήθελε να χαλαρώσει την τελευταία μέρα και δεν του ΄χαλασα χατήρι .Εξάλου 5 μερες τώρα ηταν ο καλύτερος συνταξιδιώτης που θα μπορούσα να έχω !!!!!
Το ταξί στην ωρα του και έφυγα.Προορισμός περιοχή Fatih και FATIH CAMII
Ο δρόμος περνάει κάτω απο το διώροφο υδραγωγείο Valens ( Βozdogan Kemeri ).
To τζαμι χτισμένο είς μνήμην του Μωάμεθ Β του πορθητή απο τον Μεχμέτ τον κατακτητή.
Το τζαμί είναι σε φάση ανακατασκευής εσωτερικά και εξωτερικά .Εξωτερικά είναι σχεδόν ετοιμο και εσωτερικά είναι γεμάτο σκαλωσιές και μεταλλικά πάνελ .Κλειστό για το κοινό !!!!
Στο πλάι υπάρχει ενα μικρό παρεκλήσι που σήμερα λειτουργεί ως μικρό μουσείο ( και αυτό κλειστό .
Στο πίσω μερος είναι οι τάφοι του Μεχμέτ και της συζύγου του Gulbahar Hatun .


















Φεύγω και μέσω της οδού Darussaf Aka Caddesi πηγαίνω στον Ναό της Παμμακαρίστου ( Fethiye Camii ).
Πλήρωσα 5 λίρες είσοδο και μπήκα μεσα .Ημουν εντελώς μόνος !!!!!!
Ενα πραγματικό μικρό αριστούργημα της Βυζατινής τέχνης.ο Ναός χτίστηκε απο τον Αυτοκράτορα Ιωάννη ΙΙ Κομνηνό .
Απο το 1456 εώς το 1586 ήταν η έδρα του Ορθόδοξου Πατριαρχείου.
Το 1591 πήρε το σημερινό του όνομα απο τον Murat III.
Μονο ένα τμήμα του ναού ειίναι ανοικτό για το κοινό
















Απο εκεί φευγω και κατηφορίζωμε τα πόδια πρός το Sultan Selim Camii.
Ενα απλό τζαμί με ενα ωραίο συντριβάνι στο κεντρο του με ωραιο περιβάλλονχώρο και θέα απεριόριστη στο πίσω μέρος όπου ειναι συγκεντρωμένα μαζί και τα Μαυσωλεία των σουλτάνων .
Ο Σελίμ ηταν με διαφορά ο μεγαλύτερος σφαγέας επι Οθωμανών και ο Γιός του Σουλειμάν έφτιαξε το τζαζί αυτό πρός τιμή του .
Η θεα απο το πίσω μερος είναι πάντως ''όλα τα λεφτά''














Κατηφορίζω ξανά προς τον Κεράτιο βγαίνω στην παραλία και προχωρώ παράλληλα με την θάλασσα για αρκετή ώρα και κάνω πάλι δεξιά ανεβαίνοντας την Ataturk Bulvari . H περιοχή δεξιά ονομαζεται Zeyrak .
Λαική περιοχή.
Ανεβαίνω τα απότομα σκαλιά και βγαίνω σε ενα πολύ ωραίο χώρο που το καλοκαιρι λειτουργεί ως εστιατόριο -καφετέρια με θέα .
Είμαι στην πίσω πλευρά του Ναού του Παντοκράτορα ( Zeyrek Camii ).
Μια πολύ όμορφη πρώην εκκλησία που μετατραπηκε σε τζαμί το 1453 !!!! Τυχαίο ?????
Φανταζομαι τι ζήλο είχαν οσο ηταν εκκλησία .
Και εδώ βρήκα συνεργεία και επισκευές να γίνονται .
Η θεα όμως με αποζημίωσε για το περπάτημα .







Απο εκεί κατεβαίνω πρός Eminonu και Αιγιπτιακή αγορά για τα τελευταία ψώνια και να πα΄ρω και τα σιροπιαστά μου.
Επιστρέφω στο ξενοδοχείο για να πακετάρω τα πράγματα μου .
Ο πεθερός είναι ήδη έτοιμος και κάνουμε check out .Αφήνουμε τις αποσκευές στην reception και βγαίνουμε για την βόλτα μας.
Τελευταία μέρα και βρεθήκαμε να παρακολουθούμε και την προσευχή στο Yeni Camii.
Hταν η πρώτη φορά που είδαμε και ''live''προσευχή .






Ωρα για φαγητό. Στα 100 μετρα απο το ξενοδοχείο πάμε στο γωνιακό
εστιατόριο Pasazade.

Pasazade Restaurant - Osmanli Mutfagi

Η πτήση μας ήταν για τις 21:20 έτσι έιχαμε αρκετό χρόνο να πάμε έγκαιρα στο αεροδρόμιο ( 1 ωρίτσα χαλαρά λόγω κίνησης ) και να δούμε και το terminal του Ataturk .
Διεθνές αεροδρόμιο με ολη την σημασία της λέξης .Πτήσεις απο και πρός όλο τον κόσμο .
Υποσχέθηκα οτι σύντομα θα ξαναβρεθώ πάλι εδώ στην Πόλη
Ενα κομμάτι της καρδιάς μου ανήκει πλεόν εδώ.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.293
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
απολαυσα την ιστορια και τις φωτογραφιες σου χρηστο!!!!!
δινω και εγω την ιδια υποσχεση καθε φορα που βρσκομαι στην πολη!!!!!!

να υποθεσω οτι θα ξαναπηγαινες ταξιδι με τον πεθερο?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Θα αργήσω μου φαίνεται να παω παλι στην Κωνσταντινούπολη..
ολα τα είδα και ολα τα ακουσα στην καλύτερη έκδοση!!!!!
Μπράβο σου ειλικρινά φίλε μου!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.390
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom