Ισπανία Με ποια ταυτότητα μπορείς να βγείς εκτός συνόρων;

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
...σε έναν έλεγχο που μπορεί να γίνει από την αστυνομία στη Βαρκελώνη ή αν χρειαστεί σε κάποιο ξενοδοχείο π.χ.
Και να ήταν καμιά χρονοβόρα διαδικασία...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.789
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Taver, δεν είναι μόνο θέμα αεροπορικής, είναι θέμα κανονισμών. Οι αεροπορικές πειθαρχούν στους κανονισμούς, και να σου κάνει τον "καλό" η αεροπορική (το οποίο αμφιβάλλω γιατί θα είναι ένδειξη αντιεπαγγελματισμού) θα έχεις ενδεχομένως πρόβλημα με τις αρχές του αεροδρομίου ή τις αστυνομικές αρχές.

Και αναρωτιέμαι επιπλέον αν τύχεις σε τυχαίο έλεγχο διαβατηρίων/ταυτοτήτων κατά την άφιξη στο ξένο αεροδρόμιο, πώς θα σε αντιμετωπίσουν οι αρχές έχοντας παλιά ταυτότητα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες και χωρίς μια ένδειξη ότι το δελτίο που κρατάς αποτελεί -ελληνική-ταυτότητα...
Δεν τίθεται θέμα κανονισμών και πειθαρχείας των αεροπορικών. Οι Ελληνικές ταυτότητες, όποτε κι απ΄όποια αρχή του Ελληνικού κράτους κι αν έχουν εκδοθεί (εφόσον έχουν εκδοθεί νόμιμα), αποτελούν έγκυρα ταξιδιωτικά έγγραφα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Βάσει αυτού, επιτρέπεται να βρίσκεσαι σε όλες τις χώρες της ΕΕ με την παλιά ταυτότητα.

Η απαίτηση για τους Ελληνικούς χαρακτήρες, εμφανίστηκε για να διευκολύνονται οι έλεγχοι - ταυτοποιήσεις στους συνοριακούς ελέγχους. Τέτοιο θέμα όμως εν προκειμένω δεν τίθεται. Ο μόνος που θα ταυτοποιήσει τον επιβάτη είναι οι υπάλληλοι της αεροπορικής (ή του ground handler της) στα 2 αεροδρόμια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.919
Likes
52.127
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι Ελληνικές ταυτότητες, όποτε κι απ΄όποια αρχή του Ελληνικού κράτους κι αν έχουν εκδοθεί (εφόσον έχουν εκδοθεί νόμιμα), αποτελούν έγκυρα ταξιδιωτικά έγγραφα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Βάσει αυτού, επιτρέπεται να βρίσκεσαι σε όλες τις χώρες της ΕΕ με την παλιά ταυτότητα.

Η απαίτηση για τους Ελληνικούς χαρακτήρες, εμφανίστηκε για να διευκολύνονται οι έλεγχοι - ταυτοποιήσεις στους συνοριακούς ελέγχους. Τέτοιο θέμα όμως εν προκειμένω δεν τίθεται. Ο μόνος που θα ταυτοποιήσει τον επιβάτη είναι οι υπάλληλοι της αεροπορικής (ή του ground handler της) στα 2 αεροδρόμια.
Σωστά, αλλά κάθε χώρα έχει δικαίωμα να κάνει δειγματοληπτικούς/επιλεκτικούς ελέγχους στα σύνορά της, προβλέπεται από τη Συνθήκη. Ειδικά στο αεροδρόμιο της Βαρκελώνης που μιλάμε μου έχει τύχει κιόλας, παρότι ερχόμουν από άλλη χώρα Σένγκεν και δεν πέρασα φυσικά από έλεγχο διαβατηρίων, μου ζήτησαν τα έγγραφα που πιστοποιούν το ποιος είμαι. Στη Γαλλία (επίσης κράτος Σένγκεν)ης συμβαίνει επίσης σχετικά συχνά (συγκριτικά με άλλα κράτη εννοώ). Καλό είναι να έχεις ένα έγγραφο στα λατινικά για να μη χάνεις χρόνο σε τυχόν δειγματοληπτικό έλεγχο, όσο κι αν οι πιθανότητες να σου τύχει είναι πολύ μικρές (συνήθως συμβαίνει σε περιόδους πολιτικών γεγονότων, αθλητικών, όταν υπάρχουν υποψίες πως επίκειται τρομοκρατικό χτύπημα και ειδικά Γαλλία/Ισπανία έχουν τέτοιο θέμα). Ειδικά αν πέσεις σε τίποτε Ισπανούς που δεν μιλάνε ούτε τα καμ γουιθ μι για να τη βρεις, μπορεί να χάσεις και χρόνο χωρίς λόγο.

Υποχρεωτικό δεν είναι σε καμία περίπτωση, αλλά έστω για το φόβο των Ιουδαίων, δεν κοστίζει κάτι να έχεις κι ένα έγγραφο με λατινικούς χαρακτήρες.
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Taver έχεις δίκιο σ'αυτά που λες, αλλά τώρα τι να κάνουμε, να πάρει έστω και μηδαμινό ρίσκο καθυστέρησης ή δυσκολίας για να μην πάει να βγάλει μια φώτο και σε μια εργάσιμη να πάρει την ταυτότητα; Όλα αυτά θα είχαν νόημα αν πετούσε μεθαύριο. Κι εγώ έχω πετάξει με παλιά ταυτότητα αλλά μου έχουν στραβομουτσουνιάσει (χρόνια πριν) και ειλικρινά πλέον που έχουν επιταχυνθεί οι διαδικασίες δε βλέπω το λόγο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.236
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom