Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορα σκυλου στην Αγγλια

Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
dim kyr, μάλλον δεν έτυχε να είχες ποτέ σου κάποιο κατοικίδιο, ή αν έτυχε δεν δέθηκες ίσως τόσο πολύ μαζί του!!

Και ναι,
Εγώ θα γίνω η κακιά και θα σου πω τα εξής.
, είσαι κακιά :bleh: :haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
dim kyr, μάλλον δεν έτυχε να είχες ποτέ σου κάποιο κατοικίδιο, ή αν έτυχε δεν δέθηκες ίσως τόσο πολύ μαζί του!!

Και ναι, , είσαι κακιά :bleh: :haha:
Αν το γεγονός του να βαζω τον Κορνήλιό μου (το όνομα του φίλου μου που τυγχάνει να είναι σκυλος και αποτελεί ισότιμο μέλος της οικογενείας μου), και την καλύτερη διαβίωση αυτού, πάνω απο τα θέλω μου, με καταστά κακιά, ναι. Ειμαι κακιά. Και χαίρομαι για αυτό. Μάλλον προσεγγίζω εγωιστικά το θέμα που σκέφτομαι το Κορνηλιάκι μου περισσότερο απο την αφεντιά μου.
Για την γατούλα μου την Κούλα δεν θα αναφερθώ. Το ποστ αφορά τα σκυλάκια. και δεν θέλω να φύγω απο το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ για την έμμεση συμβουλή σου να βάλω την Dim Kyr και τις επιθυμίες της πάνω απο τον Κορνήλιο, αλλά μάλλον στην δική μου -εγωιστική- ιδιοσυγκρασία ταιριάζει να προτιμήσω τα θέλω του Κορνήλιού μου. Προφανώς δεν τον αγαπώ όσο θα έπρεπε...

υγ και κατά την γνώμη μου δεν υπάρχουν "ιδιοκτητες" σκύλων , αλλά φίλοι σκύλων. Ψυχούλες είναι και όχι αντικείμενα. Και έτσι ακριβώς πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε. Σαν φίλοι.. Αρα στην ερωτηση σού αν "εχω" σκύλο θα σου πω όχι. Δεν έχω. Εχω όμως έναν καλό φίλο που τυγχάνει να είναι σκύλος και έχει επιλέξει το σπιτάκι του να είναι στον κήπο μου, τρώει το φαγητό που -απορροια της μεγάλης ευγνωμοσύνης που αισθάνομαι για την απλή παρουσία του στο σπίτι μου- τον κερνάω, και όταν θέλει παίζει μαζί μου. Είναι φίλος μου. Και σημαντικότερο για τον ψυχισμό μου, είμαι φίλη του. Οταν θέλει μου πετάει λίγα "κόκαλα" ευγνωμοσύνης για αυτά που του προσφέρω, αν και αυτά που μου δίνει αυτός είναι πολύ περισσότερα.
Αρα καθώς καταλαβαίνεις, έχουμε διαφορετική προσέγγιση στο θέμα ανθρωπος-σκυλος. Για μένα είναι το ανεξάρτητο φιλαράκι μου. Για εσένα ιδιοκτησία σου ή ίσως ακόμα και περιουσιακό στοιχείο. Λυπάμαι... προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα. Εισαι ιδιοκτήτης σκύλου. Εγω είμαι απλά φίλος του. Αρα δεν μπορώ να έχω γνώμη πως να συμπεριφερθείς σε ένα αντικείμενο στην επικείμενη μετακόμισή σου. Προφανώς η αγάπη σου εξαντλείται στις οδηγίες σου προς τους μεταφορείς να το προσέξουν ή να του κολλήσεις ετικέττα με την λέξη "ευθραστον". Δεν ξέρω. Εικασίες κάνω. Δεν έχω βιώσει εμπειρίες μετακόμισης και δεν ξέρω την διαδικασία μεταφοράς ευαίσθητων αντικειμένων. Συγγνώμη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
dim συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.αλλα μόνο θεωρητικα.
έρχομαι σε αντιπαράθεση με την φίλη μου Μαρία που ειναι η γιατρός και νονά της φανής.
Μιλάει οπως εσένα ακριβώς!
αυτο που λές περί ιδιοκτησίας και φιλίας συμφωνώ.ομως σε καμμία περίπτωση δεν βλέπω το κατοικίδιο μου σαν κτήμα,αλλα.....το παρατραβαω και εγω το σχοινί!
Τελικα συμβαίνει το ανάποδο.εμείς έχομε ανάγκη τα ζωα μας και όχι τόσο εκείνα εμάς!!
Δεν ξέρω ..ειμαι μπερδεμένη...την λατρεύω!!!
τώρα παει τελειωσε ..το είδα στραβά απο την αρχή!την θέλω συνέχεια κοντα μου..αποκλείεται να έφευγα για πολύ και να την άφηνα πίσω...:shock:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.188
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν το γεγονός του να βαζω τον Κορνήλιό μου (το όνομα του φίλου μου που τυγχάνει να είναι σκυλος και αποτελεί ισότιμο μέλος της οικογενείας μου), και την καλύτερη διαβίωση αυτού, πάνω απο τα θέλω μου, με καταστά κακιά, ναι. Ειμαι κακιά. Και χαίρομαι για αυτό. Μάλλον προσεγγίζω εγωιστικά το θέμα που σκέφτομαι το Κορνηλιάκι μου περισσότερο απο την αφεντιά μου.
Για την γατούλα μου την Κούλα δεν θα αναφερθώ. Το ποστ αφορά τα σκυλάκια. και δεν θέλω να φύγω απο το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ για την έμμεση συμβουλή σου να βάλω την Dim Kyr και τις επιθυμίες της πάνω απο τον Κορνήλιο, αλλά μάλλον στην δική μου -εγωιστική- ιδιοσυγκρασία ταιριάζει να προτιμήσω τα θέλω του Κορνήλιού μου. Προφανώς δεν τον αγαπώ όσο θα έπρεπε...

υγ και κατά την γνώμη μου δεν υπάρχουν "ιδιοκτητες" σκύλων , αλλά φίλοι σκύλων. Ψυχούλες είναι και όχι αντικείμενα. Και έτσι ακριβώς πρέπει να τους συμπεριφερόμαστε. Σαν φίλοι.. Αρα στην ερωτηση σού αν "εχω" σκύλο θα σου πω όχι. Δεν έχω. Εχω όμως έναν καλό φίλο που τυγχάνει να είναι σκύλος και έχει επιλέξει το σπιτάκι του να είναι στον κήπο μου, τρώει το φαγητό που -απορροια της μεγάλης ευγνωμοσύνης που αισθάνομαι για την απλή παρουσία του στο σπίτι μου- τον κερνάω, και όταν θέλει παίζει μαζί μου. Είναι φίλος μου. Και σημαντικότερο για τον ψυχισμό μου, είμαι φίλη του. Οταν θέλει μου πετάει λίγα "κόκαλα" ευγνωμοσύνης για αυτά που του προσφέρω, αν και αυτά που μου δίνει αυτός είναι πολύ περισσότερα.
Αρα καθώς καταλαβαίνεις, έχουμε διαφορετική προσέγγιση στο θέμα ανθρωπος-σκυλος. Για μένα είναι το ανεξάρτητο φιλαράκι μου. Για εσένα ιδιοκτησία σου ή ίσως ακόμα και περιουσιακό στοιχείο. Λυπάμαι... προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα. Εισαι ιδιοκτήτης σκύλου. Εγω είμαι απλά φίλος του. Αρα δεν μπορώ να έχω γνώμη πως να συμπεριφερθείς σε ένα αντικείμενο στην επικείμενη μετακόμισή σου. Προφανώς η αγάπη σου εξαντλείται στις οδηγίες σου προς τους μεταφορείς να το προσέξουν ή να του κολλήσεις ετικέττα με την λέξη "ευθραστον". Δεν ξέρω. Εικασίες κάνω. Δεν έχω βιώσει εμπειρίες μετακόμισης και δεν ξέρω την διαδικασία μεταφοράς ευαίσθητων αντικειμένων. Συγγνώμη.
Συγνωμη αλλα το υγ ειναι μεγαλυτερο απο το κανονικο ποστ.

Περα τουτου, δεν μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου. Ομως αν ημουν στην θεση της φιλης μας δεν ξερω αν θα ακολουθουσα ολα οσα λες ή θα εκανα το παν για να εχω μαζι μου τον φιλο μου, οπως λες. Μη νομιζεις οτι αφηνοντας τον πισω, δεν υποφερει και ο ιδιος. Εχασα σκυλο απο χωρισμο και ξερω. Αλλωστε και η Χλοη ψαχνει τον καλυτερο τροπο για να τον μεταφερει.

υγ Με φοβιζει το πολυ σοβαρο σου υφος...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Για μένα είναι το ανεξάρτητο φιλαράκι μου. Για εσένα ιδιοκτησία σου ή ίσως ακόμα και περιουσιακό στοιχείο. Λυπάμαι... προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα. Εισαι ιδιοκτήτης σκύλου. Εγω είμαι απλά φίλος του.
Πφφ...
Ή απάντησες σοβαρά τώρα, ή απλά με τρόμαξε εμένα το σοβαρό σου post.

Απλά, χαριτολογώντας έγραψα το προηγούμενό μου post, ότι δλδ γίνεσαι "κακιά".

Τέλος πάντων...
Δε μπορούμε, πιστεύω, να συμβουλεύουμε κάποιον τι να κάνει με το κατοικίδιό του, αν το πάρει ή όχι μαζί του. Είναι καθαρά προσωπικό θέμα και τίποτα παραπάνω.
Τώρα το να συμβουλεύσουμε κάποιος "μην το πάρεις μαζί σου γι αυτό και γι αυτό το λόγο" ε εντάξει... δεν πιστεύω ότι αρμόζει, ούτε ίσως ο άλλος ακούσει τη συμβουλή μας.


Το θέλεις και το παίρνεις μαζί σου, καλώς.
Δεν το θέλεις και δεν το παίρνεις μαζί, πάλι καλώς.

Ο καθένας ξέρει καλύτερα για τον εαυτό του και το ζωντανό του, ή φίλο του, πείτε το όπως θέλετε αν κολλάτε στους χαρακτηρισμούς.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Jamaica
Ωπα παδια!!! Μη τσακωνεστε!!! :)

Απαντηση σε ολους αλλα κυριως στην dim kyr.

Δεν εχω κανενα σκοπο μετα την εγκατασταση μου εκει να ξαναφυγω για μεχρι το τελος των σπουδων μου και πολυ πιθανο να κατσω και για αρκετα χρονια και μετα, αν βρω δουλεια του αντικειμενου μου.
Αντιλαμβανοναι το μεγαλο στρες και ταλαιπορια που θα του προκαλεσω αμα τον μετακινω ετσι, και, εδω, δεν θελω να τον μετακινησω με αυτον τον τροπο ουτε μια φορα, για αυτο ψαχνω εναλλακτικες. βεβαια αν δε βρω αλλο τροπο ισως...ΙΣωΣ αρχισω να το σκεφτομαι αλλα θα ειναι για μια και μονο φορα. Στον πηγαιμο. Απο εκει και περα, μιας που ειναι και γερακος μαλλον εκει θα "φυγει" οταν ερθει η ωρα του (φτου φτου μακρια!!!). οποτε μην ανχωνεσαι. ξερω το καλο των ζωων-φιλων-μωρων μου και θα κανω ο,τι περναει απο το χερι μου για την καλοζωια τους. :cool:
Τωρα θα μου πεις και οι οικογενεια σου, δε θα τους βλεπεις ποτε;...
Ε λοιπον...μαλλον θα τους βαλω σε εξοδα και θα τους πω, οποιος θελει...αεροπλανο και ελατε!
Τι να γινει...εδω δεν εχω παει διακοπες 2 χρονια για χαρη του, τον ατιμο.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μάλλον όπως δείχνουν rabit τα πράγματα όλοι συμφωνούμε με όλους. Για λύσε μου μόνο μια απορία, τι ράτσα είναι ο γεράκος σου?
Χοντρο Μπιζέλι , κατάλαβα ότι έκανες πλάκα, με το κακιά. Απλά, έπεσες μέσα!
Τέλος έκλεισα ραντεβού με τον ιατρό για την Τρίτη. Εχω αρχίσει να ανησυχώ και εγώ σοβαρα για τα επαναλαμβανόμενα σοβαρά μου ποσταρίσματα τον τελευταίο καιρό...
Αχ βρε Ρενάτα.....όπως τα λες είναι..
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Jamaica
η μαμα του ητανε καναδεζικο λυκοσκυλο (τα ασπρα λυκοσκυλα) και ο μπαμπας του ητανε χασκυ. Ειναι ενα πανεμορφο κουκλι (και ακομα περισσοτερο ο αδερφος του!) και πανεξυπνος και μεσα στην ενεργεια παρα τα 11μιση χρονια του! Στον δρομο με ρωτανε ποσο μηνων ειναι (ο αδερφος του ειναι πολυ περισσοτερο τρελλιαρης!) και οταν τους λεω 11 χρονων γουρλωνουνε τα ματια και μου λενε "Τι;; αληθεια;;;" χαχαχχαχα!!! εχει παντα πλακα αυτο! :D
 

yannisfam

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Γειά σας!
Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να ακούσω διάφορες γνώμες για ένα θέμα που με βασανίζει. Η Κρίστυ μας είναι ένα πανέμορφο golden retriever 15 μηνών που την έχουμε μαζί μας από κουτάβι. Στη ζωή μας ήρθε μία εξέλιξη που δεν περιμέναμε καθώς μας προσφέρθηκε δουλειά στο εξωτερικό πριν λίγο καιρό και 31 Μαϊου αναχωρούμε. Το πρόβλημα είναι ότι οικονομικά δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στο κόστος αποστολής της Κρίστυ που είναι περίπου στα 900 ευρώ και το έχω τσεκάρει σε διάφορες εταιρείες. Πέρα απ' αυτό πρέπει να της πληρώνουμε και ασφάλεια εκεί καθώς οι κτηνίατροι χρεώνουν πανάκριβα. Επίσης, όταν θα ερχόμαστε διακοπές Ελλάδα πάλι θα είναι ένα σημαντικό κόστος καθώς θα πρέπει να την αφήνουμε εκεί σε ξενοδοχείο. Βρέθηκε μία οικογένεια που θέλει να την υιοθετήσει στην επαρχία, πολύ κοντά στο σπίτι της πεθεράς μου, και ήδη έχουμε μιλήσει μαζί τους τηλεφωνικά και θα τους γνωρίσουμε από κοντά την Παρασκευή. Το πρόβλημα είναι ότι ήδη έχω ψυχοπλακωθεί και δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Και μόνο που σκέφτομαι ότι θα μπούμε στο σπίτι και δεν θα είναι εκεί να μας υποδεχτεί, ούτε θα κάθεται μαζί μας όταν βλέπουμε ταινία, ούτε θα είναι στο χαλάκι της στο δωμάτιό μας όταν κοιμόμαστε μου έρχεται να βάλω τα κλάματα που ήδη το έχω κάνει κάμποσες φορές. Το μόνο καλό είναι ότι δεν θα μείνουμε σ' αυτό το σπίτι για πολύ χωρίς εκείνη.Μας χάρισε απίστευτη χαρά όσο καιρό την έχουμε και, πιστέψτε με, την αγαπάμε σαν παιδί μας. Την φροντίσαμε και την αγαπήσαμε απεριόριστα ακόμα και με προσωπικές θυσίες και άλλαξε τη ζωή μας προς το καλύτερο. Με απασχολούν, λοιπόν, κάποια θέματα που είναι τα εξής:
1) Θα προσαρμοστεί γρήγορα στην καινούργια της ζωή; Θα ζεί σε κήπο μεν αλλά εκείνη έχει συνηθίσει να είναι μέσα στο σπίτι μαζί μας και να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με μας.
2) Πως θα είναι ψυχολογικά για εκείνη;
3) Είναι σωστό να μας βλέπει όταν ερχόμαστε διακοπές και να την παίρνουμε μαζί μας για κάποιες μέρες;
4) Πως να ξεπεράσω τον αποχωρισμό; Είμαι πραγματικά πάρα πολύ άσχημα και υποφέρω αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
Κοντεύω να πάθω κατάθλιψη που την αφήνω αλλά πριν αρχίσετε να μου λέτε προτάσεις του τύπου "είναι παιδί σου και δεν πρέπει να την αφήσεις όποιο κι αν είναι το κόστος" ή "μην φύγετε και μείνετε εδώ" και με θεωρήσετε άσπλαχνο και άκαρδο, σας πληροφορώ ότι δεν γίνεται διαφορετικά. Χρειάζομαι ρεαλιστικές και όχι συναισθηματικές απαντήσεις. Προσπαθώ να νοιώσω καλύτερα και όχι χειρότερα. Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και τη βοήθειά σας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στο κόστος αποστολής της Κρίστυ που είναι περίπου στα 900 ευρώ και το έχω τσεκάρει σε διάφορες εταιρείες.
μια που το είπες..πού πάτε καταρχήν? γιατι για ΗΠΑ-Καναδά κανει 200Ε. ως 75kg που δεν νομίζω η ρατσα αυτη να τα ξεπερνά.
 

yannisfam

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
μια που το είπες..πού πάτε καταρχήν? γιατι για ΗΠΑ-Καναδά κανει 200Ε. ως 75kg που δεν νομίζω η ρατσα αυτη να τα ξεπερνά.
Πάμε Αγγλία και μας ζητάνε, όπου ρώτησα, γύρω στα 800-850 ευρώ + το κόστος του κλουβιού 150-200. Επίσης, εκεί πρέπει να της κάνουμε ασφάλεια επειδή είναι παναάκριβοι οι κτηνίατροι και όταν φεύγουμε να ην αφήνουμε κάπου που είναι επίσης πανάκριβα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάμε Αγγλία και μας ζητάνε, όπου ρώτησα, γύρω στα 800-850 ευρώ + το κόστος του κλουβιού 150-200. Επίσης, εκεί πρέπει να της κάνουμε ασφάλεια επειδή είναι παναάκριβοι οι κτηνίατροι και όταν φεύγουμε να ην αφήνουμε κάπου που είναι επίσης πανάκριβα.
με Alitalia έχει 75Ε, ανά πτήση, ως 75 κιλα, και με Lufthansa 200. μήπως καπου εχεις μπερδευτεί? έχω μεταφερει pet πολλές φορές και τα κόστη δεν εχουν σχεση με το ποσό που είπες.
και τα δε κοστη των κτηνιάτρων δεν είναι αστρονομικά. σε πολλές περιπτώσεις χαμηλότερα κι απο τα ελληνικά. εξαρτάται φυσικά που μένεις κλπ, υπάρχουν πολλοί παράγοντες. ξέρω πχ παραδειγμα Αγγλία 50Ε ο εμβολιασμός και 220 η στείρωση. λογικά κόστη.
http://www.alitalia.com/GR_EL/your_travel/organize_your_travel/pets.aspx
http://www.lufthansa.com/gr/en/Animals
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.749
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom