Γαλλία Μετακίνηση με μετρό και rer..

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
παιδια σε μια βδομαδα αναχωρω για παρισι και εχω κατι τελευταιες αποριες! η paris viste βολευει κι απο to orly?κι αν ναι μπορω να τη χρησιμοποιησω ακομα και στα λεοφωρεια η μονο στα μετρο και rer?επισης οι εκπτωσεις που αναφερει (ας πουμε για disneyland) ισχυουν η ειναι παγιδα για την αγορασεις!
κατι τελευταιο!μηπως θα με συνεφερε να την αγοραζα για τις ζωνες 1-3 και αεροδρομιο και disneyland να πληρωσουμε κανονικο εισιτηριο?βερσαλιες δεν προκειται να παμε!
ευχαριστω
 

sakis_sx

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια σε μια βδομαδα αναχωρω για παρισι και εχω κατι τελευταιες αποριες! η paris viste βολευει κι απο to orly?κι αν ναι μπορω να τη χρησιμοποιησω ακομα και στα λεοφωρεια η μονο στα μετρο και rer?επισης οι εκπτωσεις που αναφερει (ας πουμε για disneyland) ισχυουν η ειναι παγιδα για την αγορασεις!
κατι τελευταιο!μηπως θα με συνεφερε να την αγοραζα για τις ζωνες 1-3 και αεροδρομιο και disneyland να πληρωσουμε κανονικο εισιτηριο?βερσαλιες δεν προκειται να παμε!
ευχαριστω
Οι εκπτώσεις που προσφέρει ισχύουν κανονικά.Νομίζω ότι συμφέρει καλύτερα το 1-5.Τα υπόλοιπα εδώ:ratp.fr - Paris Visite
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Κανείς δεν ξέρει μάλλον....

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι κανείς δεν γνωρίζει να απαντήσει σε αυτό το θέμα ......Εχει ερωτηθεί άπειρες φορές σχετικά με μετακινήσεις στο Παρίσι και το μόνο που βλέπω εγώ είναι να ξέρει κάποιος κάτι για κάποια κάρτα και μετά να παρεπέμπει......δες εδώ.....δες εδώ....δες εκεί......Αναρωτιέμαι αυτός είδε και κατάλαβε ? Καταρχήν αν δεν ξέρεις Γαλλικά και πατήσεις αλλαγή γλώσσας σε αυτά τα sites γράφει άλλα στα αγγλικά και άλλα στα Γαλλικά......π.χ υπάρχει αυτή η εβδομαδιαία κάρτα με την φωτογραφια σου επάνω την οποία στην αγγλική version δεν την έχουν....το αποκρύπτουν.Επίσης πρέπει να είναι τόσες πολλές οι επιλογές που ούτε αυτοί που ζουν στο Παρισι δεν ξέρουν τι ισχύει και τι υπάρχει γιατι πολύ απλά ο καθένας έχει μάθει αυτή που τον βολεύει και δεν ασχολείτε και πολλές φορές δεν ξέρει ότι υπάρχει και κάτι άλλο.....
Το καλύτερο για μένα θα ήταν να αφήσουμε τις παραπομπές και τα " δες εδώ" και " δες εκεί " ....να γίνει ένα καινούργιο θέμα όπου εκεί θα λέει κάποιος....."Χρησιμοποίησα αυτή,την περίοδο τάδε και στοίχιζε τόσο "......τόσο απλά.....και μετά θα είναι μαζεμένα όλα σε ένα μέρος ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΗΔΗ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ και όχι ......." άκουσα οτι υπάρχει αυτή " , " μία φίλη μου είπε ότι συμφέρει η άλλη " κτλ
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι κανείς δεν γνωρίζει να απαντήσει σε αυτό το θέμα ......
Λάθος έχεις καταλάβει. Μόνο εγώ (όπως και αρκετοί άλλοι) πρέπει να έχω απαντήσει τουλάχιστον 30 φορές σε ερωτήσεις για μετακινήσεις με ΜΜΜ στο Παρίσι, τα 3-4 τελευταία χρόνια. Αν δεν έχετε όρεξη να το ψάξετε και μόνοι σας λιγάκι, δεν υπάρχει νόημα να συνεχίζουμε να απαντάμε στις ίδιες ερωτήσεις.

Ειδικά κάποιοι, δίνουν την εντύπωση πως το μόνο που τους ενδιαφέρει να κάνουν στο Παρίσι (ή στη Ρωμη, η στο Λονδίνο, ή...), είναι να πάρουν το μετρό και το λεωφορείο, καθώς δε ρωτάνε τίποτε άλλο...

Όσο για το τι να πάρει κάποιος που πάει στο Παρίσι για 1,2,12,22 μέρες, εξαρτάται από το για πόσο πάει, τι χρήση θέλει να κάνει, κλπ.... Αν δε μπορεί να δει τι υπάρχει και να το ταιριάξει στις αναγκες του, ας πάει καλύτερα με πρακτορείο. Ή στο κάτω κάτω, ας κάνει και μια επιλογή λιγότερο καλή από τη βέλτιστη δυνατή.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καταρχήν αν δεν ξέρεις Γαλλικά και πατήσεις αλλαγή γλώσσας σε αυτά τα sites γράφει άλλα στα αγγλικά και άλλα στα Γαλλικά...
Γιατί δε χρησιμοποιείς το Google Translate αντί να διαμαρτύρεσαι?

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι κανείς δεν γνωρίζει να απαντήσει σε αυτό το θέμα ...
Ίσως τότε μάθεις την απάντηση και θα μπορείς να συμβουλεύεις όσους δε βρίσκουν άκρη.
 

sakis_sx

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι κανείς δεν γνωρίζει να απαντήσει σε αυτό το θέμα ......Εχει ερωτηθεί άπειρες φορές σχετικά με μετακινήσεις στο Παρίσι και το μόνο που βλέπω εγώ είναι να ξέρει κάποιος κάτι για κάποια κάρτα και μετά να παρεπέμπει......δες εδώ.....δες εδώ....δες εκεί......Αναρωτιέμαι αυτός είδε και κατάλαβε ? Καταρχήν αν δεν ξέρεις Γαλλικά και πατήσεις αλλαγή γλώσσας σε αυτά τα sites γράφει άλλα στα αγγλικά και άλλα στα Γαλλικά......π.χ υπάρχει αυτή η εβδομαδιαία κάρτα με την φωτογραφια σου επάνω την οποία στην αγγλική version δεν την έχουν....το αποκρύπτουν.Επίσης πρέπει να είναι τόσες πολλές οι επιλογές που ούτε αυτοί που ζουν στο Παρισι δεν ξέρουν τι ισχύει και τι υπάρχει γιατι πολύ απλά ο καθένας έχει μάθει αυτή που τον βολεύει και δεν ασχολείτε και πολλές φορές δεν ξέρει ότι υπάρχει και κάτι άλλο.....
Το καλύτερο για μένα θα ήταν να αφήσουμε τις παραπομπές και τα " δες εδώ" και " δες εκεί " ....να γίνει ένα καινούργιο θέμα όπου εκεί θα λέει κάποιος....."Χρησιμοποίησα αυτή,την περίοδο τάδε και στοίχιζε τόσο "......τόσο απλά.....και μετά θα είναι μαζεμένα όλα σε ένα μέρος ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΗΔΗ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ και όχι ......." άκουσα οτι υπάρχει αυτή " , " μία φίλη μου είπε ότι συμφέρει η άλλη " κτλ
Για να απαντήσει κάποιος,προφανώς γνωρίζει..Δεν μπήκε να γράψει την μαλ....α του.Εγώ απάντησα στον φίλο από προσωπική εμπειρία.Το δες εδώ που 'εβαλα είναι η σίγουρη απάντηση στις ερωτήσεις του,από το επίσημο site.Τώρα αν νομίζεις πως θα ήταν καλύτερα να γράψω 'ενα κατεβατό χωρίς λόγο με τις τιμές που υπήρχαν όταν πήγα εγώ και που μάλλον δεν ισχύουν πλέον τότε οκ.Όσο για το site έχει επιλογή γλώσσας σε 6 γλώσσες,αν κάποια δεν σου κάνει υπάρει και η μετάφραση
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Αν δεν έχετε όρεξη να το ψάξετε και μόνοι σας λιγάκι, δεν υπάρχει νόημα να συνεχίζουμε να απαντάμε στις ίδιες ερωτήσεις.
.....σε πληροφορώ ότι έχω διαβάσει τα πάντα εδώ μέσα και όχι μία φορά αλλά πολλές.......

Όσο για το τι να πάρει κάποιος που πάει στο Παρίσι για 1,2,12,22 μέρες, εξαρτάται από το για πόσο πάει, τι χρήση θέλει να κάνει, κλπ.....
Σ ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις.....γιαυτόν ακριβώς τον λόγο υποστηρίζω και εγώ ότι θα πρέπει να γίνει έτσι
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Ίσως τότε μάθεις την απάντηση και θα μπορείς να συμβουλεύεις όσους δε βρίσκουν άκρη.
Εννοείτε πως μόλις γυρίσω το πρώτο που θα κάνω θα είναι να γράψω και να προτείνω βάση της εμπειρίας μου και όχι.....άκουσα, μου είπαν, ενας φίλος μου , ένας ξάδερφος κτλ......γιατί ότι και να μου λέτε εσείς εγώ πιστεύω ότι είναι μπερδεμένο το ζήτημα ,με πολλές ασάφειες και θέλει πιο συγκεκριμένα πράγματα....

Και μην το παίρνετε προσωπικά !Δεν μιλάω για εσάς !....γενικά μιλάω....δεν είστε αναγκασμένοι να απαντάτε σε όοοολα τα θέματα !...θα έπρεπε να είστε 25 ώρες το 24ωρο πάνω από το pc(αναφέρομαι στους διαχειριστές και στα παλιά μέλη) που θίχτηκαν γιατί αισθάνονται ότι μ αυτά που είπα .....δεν βοηθάνε και δεν είναι συγκεκριμένοι.....οκ....χαλαρώστε λίγο....δεν σας κατηγόρησα.....προς Θεού.....
Η βοήθεια που προσφέρετε εδώ μέσα είναι σημαντικότατη και πιστεύω αναγνωρισμένη από όλους......sorry αν δεν το έθεσα σωστά αλλά πιστεύω καταλάβατε τι θέλω να πω.....

πέρα από ότι υπάρχει εγώ λέω να υπάρχει ένα μέρος π.χ metro paris όπου εκεί συγκεκριμένα θα λέει για παράδειγμα ο Γιώργος.....πήγα 17 με 26 απριλίου,πήρα την τάδε κάρτα,γιαυτές τις ζώνες,μου στοίχισε 40 ευρώ......από κάτω η Μαρία.....κ.ο.κ
Και όλα αυτά γιατί υπάρχουν πολλές και διαφορετικές κάρτες και εισητήρια στο Παρίσι που σας πληροφορώ ότι μίλησα με γνωστό μου που ζει εκεί 2 χρόνια και όταν του μίλησα γιαυτή την κάρτα που είναι σαν πιστωτική με την φωτογραφία επάνω.....δεν την γνώριζε
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
αστο καλύτερα......μην το γράψω...ισως να εκανες πλάκα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.501
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom