Ηνωμένο Βασίλειο Λονδρέζικη Κουλτούρα !!

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Χρήστο σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και τις φώτο.
Ανταφορικά με τον Πύργο του Λονδίνου όντως είναι λίγο τσιμπημένο το αντίτιμο, αλλά από την άλλη είναι ένα σημαντικό κομμάτι τησ ιστορίας του Λονδίνου.
Μεταφέρεσαι σε μια άλλη εποχή και σίγουρα ξεχωρίζει η αίθουσα με τα βασιλικά κοσμήματα.
Στην αρχή της αίθουσας παρακολουθείς βίντεο με την στέψη της βασίλισσας Ελισσάβετ και εν συνεχεία περνάς στην κύρια είσοδο και σε κυλιόμενο διάδρομο θαυμάζεις βασιλικά στέμματα, σπαθιά και άλλα κοσμήματα με πολύτιμες πέτρες.
Ο St Paul τι λέει στο εσωτερικό του αξίζει, γιατί εμείς δεν προλάβαμε να μπούμε μέσα;
Χρήστο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο θέμα του Πύργου οτι είναι ένα μεγάλο μέρος της Ιστόρίας της πόλης και όχι μόνο .
Απλά ανέφερα οτι η τιμή εισόδου είναι τσιμπημένη .
Αν φυσικά εξαιρέσεις οσα ειναι δωρεάν ολα τα υπόλοιπα είναι φαρμάκι οι τιμές τους .
Οσο αφορά το st Paul's , ακριβό εισιτήριο αλλά είναι σε αυτα που πρέπει καποιος να δει ,ειτε πάει για πρωτη φορά ειτε για 10η !!!.
Αν μπεις μέχρι τον προθάλαμο και κοιταξεις θα απογοητευτείς και δεν θα θες πληρώσεις να μπεις πιο μέσα .
Αξίζει η επίσκεψη για μενα,εχει πολλά πράγματα να δεις ,εχει κρύπτες κάτω που ανα καποιες ώρες γινονται επισκέψεις είναι γενικά επιβλητικός .
Αν όμως δεν εχεις παει στο Westminster Abey σου προτείνω πρωτα να δεις αυτό και μετα το st Paul's
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Σε ευχαριστώ.
Στην μοναδική μου επίσκεψη στο Λονδίνο την μέρα που περάσαμε έξω από τον St Paul είχαμε ήδη επισκεφθεί τον Πύργο, την Γέφυρα και την Tate Modern, οπότε δεν μας έβγαινε το προγραμμα.
Ούτε Westminster Abey μπορέσαμε να πάμε.
Μέσα σε 5 μέρες πόσα να μπορέσουμε να δούμε;
Από μουσεία πέραν των ανωτέρω είδαμε Ανάκτορα, Βρετανικό, Φυσικής Ιστορίας, Πινακοθήκη και Τισσώ (να διευκρινίσω ότι Πρωτοχρονιά ήταν το μόνο ανοικτό και για αυτό πήγαμε). Νομίζω ότι για πρώτη επίσκεψη καλά ήταν.
Κανένα θέατρο πήγατε ή μόνο σε ξόφλαπαμπ διασκεδάσατε:haha::haha::haha::haha:;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
299
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
χρηστο, δωσε λονδινο στο λαο!!!!
super και οι φωτος και η ιστορια σου..!!:clap:

με τα παπουτσια εχω καταστραφει καιρο πριν..ας ειναι καλα η ευαγγελια..


ps. η αναφορα στον κουνελη με συγκινησε..ειμαι huge φαν του!!:bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Σε ευχαριστώ.
Στην μοναδική μου επίσκεψη στο Λονδίνο την μέρα που περάσαμε έξω από τον St Paul είχαμε ήδη επισκεφθεί τον Πύργο, την Γέφυρα και την Tate Modern, οπότε δεν μας έβγαινε το προγραμμα.
Ούτε Westminster Abey μπορέσαμε να πάμε.
Μέσα σε 5 μέρες πόσα να μπορέσουμε να δούμε;
Από μουσεία πέραν των ανωτέρω είδαμε Ανάκτορα, Βρετανικό, Φυσικής Ιστορίας, Πινακοθήκη και Τισσώ (να διευκρινίσω ότι Πρωτοχρονιά ήταν το μόνο ανοικτό και για αυτό πήγαμε). Νομίζω ότι για πρώτη επίσκεψη καλά ήταν.
Κανένα θέατρο πήγατε ή μόνο σε ξόφλαπαμπ διασκεδάσατε:haha::haha::haha::haha:;

Σωστός ο συνονόματος !
Εξάλου αν τα είχες δει όλα στο πρώτο ταξίδι με τι δικαιολογία θα ξαναπάτε την δευτερη φορά ?????
Το έχουμε ξαναπεί το Λονδίνο είναι ανεξάντλητο !!!!!!!!!!!!!!
Καθε φορά θα εχεις κατι καινούργιο να κανεις ,κατι καινούργιο να δείς ;).
Τριτη σερί φορά για μας και μου έκανε εντύπωση πόσα καινούργια πράγματα καναμε και είδαμε :).
Κανε λίγο υπομινή και θα έρθουν και άλλα μουσεία και η μπυροκρασοκατάνυξη σε ξόφλες pub :haha::haha:
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάνω στην ώρα εγραψες για το Λοδίνο.Μερικά tips σου, ήταν έκπληξη οφείλω να ομολογίσω! 5 μερούλες μείνανε για να τα ακολουθήσω.
Thanks Xristos71!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
452
Likes
250
Xristo71 ίσως και να συναντηθήκαμε!γιατί και εγώ έκανα ένα πέρασμα από το Λονδίνο το προηγούμενο σβκ!και μάλιστα κινηθήκαμε λίγο πολύ στα ίδια μέρη!
Να ομολογήσω ότι στου jamie covent garden, δεν πολυ ενθουσιαστήκαμε...μας άρεσαν πιο πολύ τα antipasti και το italian burger!πήγαμε μετά το phantom, το οποίο είναι απίστευτο!μετά από τα θέατρα όλοι οι λονδρέζοι επισκέπτονται το covent !
αν πάτε στο fortnum μην παραλείψετε πράγματι να πάρετε τσαι, το earl grey κλασικό αλλά πολύ καλό!
επίσης δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά ένα πολύ ωραιο coctail bar στο notting hill είναι το montgomery place,το οποίο μας είπαν ότι έχει βραβευθεί, κλείνει στη 1.
Montgomery Place | Nominated for World's Best Bar | Britain's BEST Bartender

Xristo χαίρομαι που πέρασες ωραία!!!

Όσες φορές και αν επισκεφθεί κανείς το Λονδίνο ανακαλύπτει και κάτι νέο!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Xristo71 ίσως και να συναντηθήκαμε!γιατί και εγώ έκανα ένα πέρασμα από το Λονδίνο το προηγούμενο σβκ!και μάλιστα κινηθήκαμε λίγο πολύ στα ίδια μέρη!
Να ομολογήσω ότι στου jamie covent garden, δεν πολυ ενθουσιαστήκαμε...μας άρεσαν πιο πολύ τα antipasti και το italian burger!πήγαμε μετά το phantom, το οποίο είναι απίστευτο!μετά από τα θέατρα όλοι οι λονδρέζοι επισκέπτονται το covent !
αν πάτε στο fortnum μην παραλείψετε πράγματι να πάρετε τσαι, το earl grey κλασικό αλλά πολύ καλό!
επίσης δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά ένα πολύ ωραιο coctail bar στο notting hill είναι το montgomery place,το οποίο μας είπαν ότι έχει βραβευθεί, κλείνει στη 1.
Montgomery Place | Nominated for World's Best Bar | Britain's BEST Bartender

Xristo χαίρομαι που πέρασες ωραία!!!

Όσες φορές και αν επισκεφθεί κανείς το Λονδίνο ανακαλύπτει και κάτι νέο!!!!
LIDA ποτέ δεν ξέρεις !!! μπορει και να είμασταν στα ίδια μαγαζιά .
Συμφωνώ για το italian burger το οποίο τίμησα ;).
Καλό το Earl grey αλλά κλασικό το βρίσκεις παντού και ειδικά στο Whittard που στα 3 τμχ πλήρωνες τα 2.

www.whittard.co.uk

Στο Fortnum όμως θα πας για το ''σπάνιο ''το ''περίεργο'' και φυσικά το ''ακριβό ''.
40 σχεδόν λίρες για ενα κουτάκι σπάνιο Τσαι Κεντρικής Αμερικής είναι όμως πολλά !!!!!

Το Λονδίνο είναι α-ν-ε-ξ-ά-ν-τ-λ-η-τ-ο !!!!!
Συνέχεια εχει καινούργια πράγματα να δωσει .
 

LIDA

Member
Μηνύματα
452
Likes
250
Ναι πράγματι έχει πολύ μεγάλη ποικιλία και είναι ακριβούτσικο..Εγώ πήρα και to smoky earl grey, που δεν υπάρχει στα whittard, τα οποία τιμούσα συνεχώς με αυτήν την προσφορά που λες!!
Την επόμενη φορά μπορεί και να συναντηθούμε!!!χεχε!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αξια μητροπολη το Λονδινο και συ Χρηστο την αναδεικνυεις με τον καλυτερο τροπο.
Πως σας φανηκαν οι τιμες συγκριτικα με τις δικες μας εδω?
Τι ειναι τα scons
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
WESTMINSTER και ΞΟΦΛΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ !!!

Ξημερώματα Κυριακής και εγω είμαι στο πόδι απο τις 7 το πρωί !!!!
Κατα τις 8 κατεβαίνουμε για το πρωινό μας .

Είμστε πλέον έτοιμοι για την σημερινή μεγαλη βόλτα μας .
Το αποψινό όμως βραδυ θα είναι διαφορετικό σε σχεση μετα υπόλοιπα !
Θα είχαμε την τιμή να συναντηθούμε με ενα πρόσωπο που το αγαπαμε και μας αγαπά πολύ πολύ !!!!!!!!!!.
Ετσι θα είμασταν μεχρι νωρίς το απόγευμα εξω ,επιστροφή για ανασυνταξη και βραδυνό ξοφλάρισμα στο Soho .

Με το λεοφωρείο κατεβαίνουμε μεσω της Strand πλατεία trafalgar και γραμμή για National Gallery .
Είναι περιττό να αναφερθώ με λεπτομέρειες για ενα Μουσείο με δωρεάν είσοδο και εκθέματα απο Ντα Βίντσι ,Ρεμπραντ, Μποτιτσέλι , Βελάθκεθ ,Μονέ, Καραβάτζιο και τόσων άλλων διάσημων και μη .
Χαλαρά ένα 2-2,5 ωρες για να τα δεις όλα οπως θές .
Ενα ωραιότατο video με θεματα του Μουσείου είναι αυτό

[ame=[media=youtube]etllhhxazOo[/media] - National Gallery of London Museum Paintings [HD]


Φευγοντας ρίχνουμε και μια κλεφτή ματιά στην πλατεία με το Αγαλμα του Νελσωνα και τα λιοντάρια του.




Αυτό που μου εκανε όμως εντύπωση ειναι αυτό στα αριστερά της πλατείας



Κατεβαίνουμε πρός το ποτάμι μεσω της Whitehall .
Στα δεξιά μας είναι οι Βασιλικοί στάβλοι εκεί που βρίσκονται τα άλογα της Βασιλικής φρουράς .
Απο την πλευρά της whitehall street υπάρχουν 2 φρουροί .
Ενας αριστερά και ενας δεξιά της κεντρικής πύλης που οδηγεί στο πίσω μερος και επικοινωνει στην προέκταση του με το Παλάτι .
Απο εδω ξεκινάει καθε μερα η έφιππη φρουρά για να παει στο παλάτι
Εναντι εισιτηρίου μπορείς να μπεις εντός των στάβλων να δεις απο κοντα τα άλογα που τραβούν την άμαξα της Μεγαλοιοτάτης !!!!!!!!!

Την ώρα που εμεις είμασταν στο πίσω μερος γινόταν μεσω του war society μια αναπαράσταση μάχης μεταξύ έφφιπων και πεζοπόρων στρατιωτών εποχής .
Δεν καθήσαμε να δούμε να την δούμε ολόκληρη αλλά απο το λίγο που είδαμε καταλάβαμε οτι πρόκειται για υπερπαραγωγή ολόκληρη

site : Horse Guards Parade, London#

μερικές φωτογραφίες











Συνεχίζοντας της whitehall η οποία πλεόν ονομαζεται σε Parliament street στο πρώτο αδιέξοδο στα δεξιά μας ειναι η γνωστή Downing Str. που κατοικεί ο prime Minister
και πάλι στην δεξιά μεριά βρίσκονται οι αίθουσες του Πολεμικού Συμβουλίου Και το Μουσείο Τσόρτσιλ .
Στην συνέχεια έιμαστε πλεόν εντός της πλατείας Parliament με το big Ben και το κτήριο του κοινοβουλίου .Στα δεξιά τησ πλατείας είναι γεματο αγαλματα διάσημων προσωπικοτήτων και στο βαθος είναι το westminister Abey .
Σημερα όμως Κυριακή δεν εχει εισοδο για το κοινό .
Οπότε εδω θα ξαναερθουμε μια βόλτα το πρωί για να το δούμε και εσωτερικά .
Αρα επιστροφή με Bus Piccadilly square και Princi Δις !!!!!!
Για άλλη μια φορά μείναμε ικανοποιημένοι απο το φαγητό μας και επιστροφή πρός το ξενοδοχείο κάνοντας μερικές στάσεις για τα ψώνια μας

Στο ξενοδοχείο για αναδόμιση και επιστροφή με την βραδυνή συνάντηση μας .........
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.007
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom