Κύπρος Κύπρος για καλοκαίρι;

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Kαλές επιλογές πιστεύω. Από Λεμεσό αξίζει περισσότερο ο παραλιακός δρόμος η παλιά πόλη και η μαρίνα με τα καραβάκια που είναι εκεί δίπλα. Τα Λεύκαρα επίσης καλή επιλογή. Και η παλιά Κακοπετριά που γράφτηκε παραπάνω είναι πολύ όμορφο χωρίο αλλά μικρό και ο Καλοπαναγιώτης επίσης όπως και πολλά άλλα αλλά τα Λεύκαρα ήταν το κορυφαίο χωριό για εμένα.

Στην Λευκωσία έμενα έναν χρόνο και έχω πάει παντού. Το μοναδικό μέρος που μου άρεσε να κάνω βόλτες ξανά και ξανά ήταν η παλιά πόλη η ελεύθερη και λίγο η παλιά πόλη στα κατεχόμενα αξίζει μια μικρή βόλτα ως το Μπουγιούκ Χαν άντε και μέχρι την πύλη της Κερύνειας.

Από Αγία Νάπα οπωσδήποτε στις θαλασσινές σπηλιές.

Η Λάρνακα είναι για εμένα μια πόλη που δεν θα αφιέρωνα και πολύ χρόνο σε ένα πρόγραμμα λίγων ημερών.

Αγαπημένη πόλη από όλες που πήγα ξανά και ξανά η Λεμεσός αλλά έχει και πάρα πολλούς ουρανοξύστες και αυτό δεν αρέσει σε αρκετούς
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
3.800
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εκ το πραγμάτων δεν μπορείς να τα γυρίσει όλα. Αρα πας να δεις τα βασικά, και κάτι ιδιαίτερο που δεν το ξαναβλεπεις. Σιγουρα θα υπάρχουν πολύ ωραία πράγματα παντού.
Γενικά θα κάνουνε αρκετό road trip και θα βλέπουμε γύρο γύρο λίγο από όλα,οπότε από την μεριά της παφου νομίζω πάνω απο 2 μέρες γεμάτες δεν νομιζω οτι χρειάζεται. Παφο, blue lagoon, και κόλπο των κοραλλιών από σημεία ενδιαφέροντος που έχω βρει μετά πας κατευθείαν λεμεσο και λεύκαρα για μια μικρή περατζαδα δεν νομίζω ότι θέλει κάτι άλλο. Και μια μερα Λευκωσία Βαρώσια και της υπόλοιπες αγ Ναπα Λάρνακα. Κάπως έτσι το σκέφτομαι.
Α...μεγάλο tour και μερακλιδικο ομολογουμένως! Αν δεν σας κουράζουν τα χιλιόμετρα, θα το απολαύσετε δεόντως 😉
 

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Μόλις μου ήρθε μήνυμα αλλαγής πτήσης επιστροφής από 18.00 σε 13.00 μου χαλάει όλη την μέρα είχα αφήσει την Τελευταία μέρα για Λάρνακα. Τι κάνω? Ξυπνάω να είμαι 7.30 Λάρνακα να δω ότι δω? Αυτο σκέφτομαι. Δεύτερη συνεχόμενη φορά μου την κάνουν.
 

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Μόλις μου ήρθε μήνυμα αλλαγής πτήσης επιστροφής από 18.00 σε 13.00 μου χαλάει όλη την μέρα είχα αφήσει την Τελευταία μέρα για Λάρνακα. Τι κάνω? Ξυπνάω να είμαι 7.30 Λάρνακα να δω ότι δω? Αυτο σκέφτομαι. Δεύτερη συνεχόμενη φορά μου την κάνουν.
Με ποια εταιρεια πετας; Wizz; Γιατι αν ειναι Aegean, Sky ή Cyprus (αν τους βρεις στο τηλ) ζητας να σου αλλαξουν με αλλη πτηση τους.
Στις 8 το πρωι δεν νομιζω να δεις και πολλα απο τη ζωη στη Λαρνακα, αλλα θα αποκτησεις μια εικονα για την επομενη φορα (κοντα ειναι η Κυπρος αν σου αρεσει κ περασεις ωραια). Προσωπικα η Λαρνακα μου αρεσε περισσοτερο απο την Παφο, αλλα δεν ειμαι και λατρης των ιστορικων μνημειων και μουσειων στα ταξιδια μου.

ΥΓ: Το αλλο που θα μπορουσες να κανεις αν πετας απο Λαρνακα ειναι να αλλαξεις λιγο τις διανυκτερεύσεις σου κ το τελευταιο βραδυ να μεινεις Λαρνακα. Ωστε να δεις το απογευμα-βραδυ κ να ξυπνησεις στην περιοχη το πρωι, ετσι θα κερδισεις και χρονο απο την τελευταια ημερα. Βεβαια δεν εχω παρακολουθησει αν εχεις ηδη κλεισει διαμονή που δεν αλλαζει ή αν δεν μπορεις να παρεκλινεις απο αλλα πιο ενδιαφεροντα μερη του προγραμματος σου.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Με ποια εταιρεια πετας; Wizz; Γιατι αν ειναι Aegean, Sky ή Cyprus (αν τους βρεις στο τηλ) ζητας να σου αλλαξουν με αλλη πτηση τους.
Στις 8 το πρωι δεν νομιζω να δεις και πολλα απο τη ζωη στη Λαρνακα, αλλα θα αποκτησεις μια εικονα για την επομενη φορα (κοντα ειναι η Κυπρος αν σου αρεσει κ περασεις ωραια). Προσωπικα η Λαρνακα μου αρεσε περισσοτερο απο την Παφο, αλλα δεν ειμαι και λατρης των ιστορικων μνημειων και μουσειων στα ταξιδια μου.
Με wizz πετάω μπορώ να το αλλάξω αλλά αντε μπλέξει τώρα...
Απλά μάλλον θα κόψω από κάτι άλλο.
Καλά ναι και εγω μουσεία ποτέ μνημεία αααν αξίζει κάτι μόνο στα γρηγορα για καμια φώτο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με την wizz. Και σε κάτι φίλες που είχαν έρθει Κύπρο πριν λίγους μήνες ακριβώς το ίδιο πράγμα είχαν κάνει. Εκτός και αν είναι θέμα αεροδρομίου.

Μια βόλτα μικρή αν κάνεις στην παραλία των Φοινικούδων από την πλατεία Ευρώπης μέχρι το κάστρο και επιστροφή από Κλεάνθη Καλογερά και Ζήνωνος είσαι εντάξει με την Λάρνακα. Το γράφει αυτό κάποιος που έχει περπατήσει πάρα πολλά χιλιόμετρα σε αυτήν την πόλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom