Κύπρος Κύπρος για καλοκαίρι;

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.662
Likes
8.498
Καλησπέρα σε όλους 😁
Τι θα λέγατε για μία ενίσχυση του ποστ?
Θα πάμε 5 μέρες Κύπρο (νεολαία, ζευγάρια) για μια ορκωμοσία και θα θέλαμε τιπς.
Θα πετάξουμε προς λεμεσο, θα μείνουμε 3 μέρες εκεί αλλά κυρίως θα είμαστε Λευκωσία. Και θα μείνουμε και 2 μέρες Αγία Νάπα.
Φαγητό (κυπριακό παραδοσιακό)
Παραλίες
Αξιοθέατα
Τι προτείνατε για αυτές τις περιοχές για μας τα νιάτα?
Τα κατεχόμενα αξίζουν?
Ευχαριστούμε πολύ!!
Αντε και στα δικα μας!
 

teoxen

Member
Μηνύματα
54
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Είδα καλές τιμές και καλές κριτικές στο google οπότε το θεωρώ αξιόπιστο
Ναι η αλήθεια ότι διάβασα και εγώ,καλό φαίνεται. Βγαίνει κάνα 80€ κάτω από europcar που κοιτάω συνηθως.
 
Μηνύματα
7
Likes
18
@thessaris και @giannis1996 μετά από την πρώτη φορά το 2022 που μου έκαναν θέμα με ελληνική ταυτότητα (παλιά μεν αλλά μετά το 2000, γράφει και αγγλικά προφανώς), δεν το ξαναδοκίμασα και δίνω πάντα διαβατήριο. Θα το ξαναδοκιμάσω την επόμενη φορά.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
606
Likes
889
@thessaris και @giannis1996 μετά από την πρώτη φορά το 2022 που μου έκαναν θέμα με ελληνική ταυτότητα (παλιά μεν αλλά μετά το 2000, γράφει και αγγλικά προφανώς), δεν το ξαναδοκίμασα και δίνω πάντα διαβατήριο. Θα το ξαναδοκιμάσω την επόμενη φορά.
Το σου έκαναν θέμα σημαίνει ότι δεν σε άφησαν να περάσεις ή ότι απλά σου έκαναν παρατήρηση "καλύτερα έλα με διαβατήριο"; Έχει διαφορά. Αν ήταν παρατήρηση μπορεί απλά να έπεσες σε περίεργο τύπο που ήθελα να το παίξει ιστορία.

Η επίσημη πολιτική είναι είσοδος με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες για τους έλληνες πολίτες και όπως είδες τέλος του 22 έκανα τουλάχιστον 10 εισόδους στα κατεχόμενα με ταυτότητα χωρίς να μου πει κάποιος το παραμικρό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.747
Likes
11.880
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η επίσημη πολιτική είναι είσοδος με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες για τους έλληνες πολίτες και όπως είδες τέλος του 22 έκανα τουλάχιστον 10 εισόδους στα κατεχόμενα με ταυτότητα χωρίς να μου πει κάποιος το παραμικρό.
Να ρωτήσω κάτι.
Σε μια συζήτηση μου είχαν αναφέρει ότι η είσοδος με ταυτότητα ισχύει αν παραμείνεις μέχρι 24 ωρες στα Κατεχόμενα κι ότι για περισσότερο χρειάζεται διαβατήριο.
Ισχύει ή είναι ο, τι να 'ναι η πληροφορία;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.440
Likes
2.228
Έχω περάσει εκατοντάδες φορές στα κατεχόμενα με Ελληνική ταυτότητα και εγώ και άλλοι και από τα 3 οδοφράγματα στην Λευκωσία χωρίς κανένα θέμα ποτέ. Ενας φίλος μου όμως που είχε μια φθαρμένη Ελληνική ταυτότητα εικοσαετίας με λατινικούς χαρακτήρες δεν τον άφησαν. Μάλιστα τον απέρριψαν διαφορετικά άτομα και σε διαφορετικά οδοφράγματα. Ισως να έχουν κάποια οδηγία για τις ταυτότητες που φαίνονται ότι είναι παλιές.

Οσον αφορά για το θέμα διασκέδασης που λέχθηκε πιο πριν. Η Λεμεσός είναι η πόλη που έχει τον πιο πολύ κόσμο έξω. Το ότι δεν είχε κόσμο μετά τις 10 το βράδυ έχει να κάνει με την νοοτροπία της Κύπρου πιστεύω και όχι με την Λεμεσό. Στην Λευκωσία πχ. ειδικά τις καθημερινές είναι νέκρα. Ασε που αν ρίξει έστω και μια ψιλή βροχή ακόμη και Σάββατο να είναι δεν θα έχει καθόλου κόσμο έξω

Ο Ζορπάς είναι φούρνος, αρτοζαχαροπλαστείο, καφέ και μαγειρείο αλυσίδα με καταστήματα σε όλες της πόλης της Κύπρου που ξεκίνησε από την Λευκωσία. Δεν έχει να κάνει με Λεμεσό μόνο. Συμφωνώ ότι πολλά από αυτά που πουλάει είναι γευστικά από μέτρια έως χάλια. Το φαγητό γενικότερα είναι σε χαμηλότερο επίπεδο στην Κύπρο σε σχέση με την Ελλάδα και δεν έχει να κάνει με την Λεμεσό αυτό. Βέβαια αυτό είναι προσωπική γνώμη αλλά έχω μιλήσει με πολλούς Ελλαδίτες και Κυπραίους που λένε το ίδιο πράγμα
 
Last edited:

thessaris

Member
Μηνύματα
606
Likes
889
Να ρωτήσω κάτι.
Σε μια συζήτηση μου είχαν αναφέρει ότι η είσοδος με ταυτότητα ισχύει αν παραμείνεις μέχρι 24 ωρες στα Κατεχόμενα κι ότι για περισσότερο χρειάζεται διαβατήριο.
Ισχύει ή είναι ο, τι να 'ναι η πληροφορία;
Για να ισχύει αυτό θα πρέπει να σε ρωτάνε στην είσοδο ποσο θα μείνεις. Όμως όσες φορές και να πέρασα κανένας δεν με ρώτησε πόσο θα μείνω.
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
40
Likes
14
Γεια σας. Σημαντικά τιπς για αμμοχωστο. Αν περάσετε από πύλη Δερύνειας με ενοικιαζόμενο αμάξι πληρώνετε ασφάλεια 20 ευρώ. Ισχύει για 3 μέρες.
Ωραία βόλτα στην Αμμόχωστο. Να δείτε το κάστρο. Εμείς μπήκαμε και στο τζαμί Λαλά Πασάς.
Οπωσδήποτε να πάτε Βαρώσια. Φτάνει μέχρι ένα σημείο με αμάξι αλλά μην σταματήσετε εκεί. Η πόλη φάντασμα ξεκινάει μετά και πάτε μόνο με πόδια. Στα πρώτα 50 μέτρα θα δείτε πατίνια, ποδήλατα και golf carts. Αξίζει να κάνετε τη βόλτα. Για το ποδήλατο πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 3 ευρώ το άτομο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.364
Μηνύματα
889.908
Μέλη
39.035
Νεότερο μέλος
skarapournos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom