Κύπρος Κύπρος για καλοκαίρι;

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Πιστεύεται ότι 6 μέρες γεμάτες για κυπρο είναι πολλές οι λίγες για διακοπές οκτωβριο? Λέω να μείνω παφο 2 μέρες περίπου να γυρίσω παφο blue lagoon κόλπος κοραλλιών και της υπόλοιπες μέρες να μείνω Λάρνακα.
Παραλιες και τοπία ποιο πολύ για φωτογραφικό υλικό μήν νομίζετε ότι κάθομαι και αράζω. Αυτό που θα μου φάει χρόνο είναι μόνο οι καταδύσεις που εχω σκοπό σε μερικά σημεία.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Καλημέρα. Αναλόγως τι θέλεις να δεις και πόσο χρόνο θέλεις να διαθέσεις σε κάθε σημείο. Δεν μπορεί να απαντηθεί αυτή η ερώτηση απόλυτα αντικειμενικά. Εχω μείνει έναν χρόνο στην Κύπρο. Με αυτά που γνωρίζω τώρα αν πήγαινα για να γυρίσω μπορεί να ήθελα και 2 εβδομάδες χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι αυτά που θα έβαζα στο πρόγραμμα θα ήταν εντυπωσιακά για τον καθένα. Καλή επιλογή πάντως ο μήνας Οκτώβριος. Πιο μπροστά, απλά υποφέρεις
 

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Καλημέρα. Αναλόγως τι θέλεις να δεις και πόσο χρόνο θέλεις να διαθέσεις σε κάθε σημείο. Δεν μπορεί να απαντηθεί αυτή η ερώτηση απόλυτα αντικειμενικά. Εχω μείνει έναν χρόνο στην Κύπρο. Με αυτά που γνωρίζω τώρα αν πήγαινα για να γυρίσω μπορεί να ήθελα και 2 εβδομάδες χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι αυτά που θα έβαζα στο πρόγραμμα θα ήταν εντυπωσιακά για τον καθένα. Καλή επιλογή πάντως ο μήνας Οκτώβριος. Πιο μπροστά, απλά υποφέρεις
Καλά ναι σίγουρα είναι όλα σχετικά.
Σίγουρα σε άλλα θα πας σε άλλα δεν θα πας.
Απλά τα 4 5 πράγματα που πραγματικά αξίζουν ψάχνω παραλιες ενα γρήγορο μπανιο καμια εκδρομουλα σε σημεία μη προσβάσιμα, και γραφικά σημεία. Βουνά και λαγκάδια εντάξει τα αφήνουμε αυτά..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Από χωριά από αυτά που είδα κορυφαίο τα Λεύκαρα. Από παλιά πόλη καλύτερη αυτή της Λευκωσίας και από καινούρια αυτή της Λεμεσού στην παραλία κυρίως. Υπάρχουν επίσης τα κατεχώμενα Βαρώσια που είναι η μοναδική πόλη φάντασμα της νότιας Ευρώπης. Αν πας Λευκωσία εννοείται ότι περνάς και από το οδόφραγμα της Λύδρας για να μπεις στην κατεχόμενη Λευκωσία για λίγο. Είναι μια εμπειρία που δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Σε πρωτεύουσα χώρας τουλάχιστον
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.802
Likes
12.497
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για παραλίες-μπάνια θα πρότεινα στην περιοχή κοντά στην Αγία Νάπα και τον Πρωταρά.
Για πιο off the beaten (ας πούμε) θα πρότεινα τα χωριά στο βουνό Τρόοδος (Κακοπετριά, Καλοπαναγιώτης κλπ), όπως και τα Λεύκαρα.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Η νεκρή ζώνη ουσιαστικά είναι Τουρκία? Βαρωσια μπορείς να μπεις κανονικά με αμάξι? Ελέγχουν γενικά υπάρχει στρατός παντού η σε εισαγωγικά κάνεις ότι θες.?
 

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Για παραλίες-μπάνια θα πρότεινα στην περιοχή κοντά στην Αγία Νάπα και τον Πρωταρά.
Για πιο off the beaten (ας πούμε) θα πρότεινα τα χωριά στο βουνό Τρόοδος (Κακοπετριά, Καλοπαναγιώτης κλπ), όπως και τα Λεύκαρα.
Από αγία ναπα μου έχουν πει έχει τα ποιο ωραία. Στην παφο δεν ξέρω πόσες μερες να διαθεσω για να έχω περιθώριο για την άλλη μεριά.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Η νεκρή ζώνη η αλλιώς πράσινη γραμμή είναι ένα κομμάτι γης που ανήκει στον ΟΗΕ και χωρίζει την ελεύθερη Κύπρο από την κατεχόμενη.

Περνάς με το αυτοκίνητο στα κατεχόμενα πρώτα. Αν είσαι στην Λευκωσία αυτό γίνεται από το φράγμα του Αγίου Δομετίου. Πληρώνεις ένα μικρό αντίτιμο σαν διόδια στο οδόφραγμα. Πας μέχρι τα Βαρώσια και αφήνεις το αυτοκίνητο από έξω στην είσοδο της πόλης και κάνεις βόλτα με τα πόδια η με πατίνι η ποδήλατο που νοικιάζουν εκεί. Προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ που περπάτησα την περιοχή με τα πόδια γιατί έτσι την περιεργάστηκα καλύτερα. Σε αφήνουν να περπάτησεις βέβαια σε ένα κομμάτι της πόλης και όχι σε όλους τους δρόμους και δεν σε αφήνουν να μπεις μέσα στα κτίρια. Δεν υπάρχει παντού αστυνομία να ελέγχει αλλά έκρινα πως δεν άξιζε το ρίσκο :) Γύρω στα 7 χιλιόμετρα η συνολική διαδρομή που μπορείς να κάνεις. Υπάρχουν και κατοικίες αξιωματικών του στρατού μέσα σε αυτήν. Παραθεριστικές νομίζω και γενικά υπάρχει και στρατός που μένει μόνιμα αλλά δεν υπάρχει πρόσβαση σε αυτές τις περιοχές.

Από Αγία Νάπα είναι ωραίες οι σπηλαίες που έχουν σχηματιστεί στους βράχους από τα κύματα της θάλασσας. Εχει καλή θάλασσα και έντονη νυχτερινή ζωή. Δεν ξέρω για Οκτώβριο τι παίζει όμως.

Η Πάφος σαν πόλη δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον σίγουρα από αρχαιολογικής πλευράς. Η αρχαία πόλη, οι τάφοι των βασιλιάδων, το κάστρο και ένας λόφος που είναι σκαμμένος από παλιότερες εξορύξεις για να χτιστεί η αρχαία πόλη και έχουν σχηματιστεί σπηλιές. Εκτός πόλης υπάρχουν πάλι κάποια σημεία ενδιαφέροντος αλλά δεν τα γύρισα γιατί κινούμουν με λεωφορεία


Βαρώσια

IMG_20240304_155101-01.jpeg


Υπάρχει και λεωφορειάκι που σε πάει από κατεχόμενη Λευκωσία στην κατεχόμενη Αμμόχωστο και άρα και στα Βαρώσια και πήγα με αυτό προσωπικά αλλά είναι περιπέτεια για λίγους
 
Last edited:

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Η νεκρή ζώνη η αλλιώς πράσινη γραμμή είναι ένα κομμάτι γης που ανήκει στον ΟΗΕ και χωρίζει την ελεύθερη Κύπρο από την κατεχόμενη.

Περνάς με το αυτοκίνητο στα κατεχόμενα πρώτα. Αν είσαι στην Λευκωσία αυτό γίνεται από το φράγμα του Αγίου Δομετίου. Πληρώνεις ένα μικρό αντίτιμο σαν διόδια στο οδόφραγμα. Πας μέχρι τα Βαρώσια και αφήνεις το αυτοκίνητο από έξω στην είσοδο της πόλης και κάνεις βόλτα με τα πόδια η με πατίνι η ποδήλατο που νοικιάζουν εκεί. Προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ που περπάτησα την περιοχή με τα πόδια γιατί έτσι την περιεργάστηκα καλύτερα. Σε αφήνουν να περπάτησεις βέβαια σε ένα κομμάτι της πόλης και όχι σε όλους τους δρόμους και δεν σε αφήνουν να μπεις μέσα στα κτίρια. Δεν υπάρχει παντού αστυνομία να ελέγχει αλλά έκρινα πως δεν άξιζε το ρίσκο :) Γύρω στα 7 χιλιόμετρα η συνολική διαδρομή που μπορείς να κάνεις. Υπάρχουν και κατοικίες αξιωματικών του στρατού μέσα σε αυτήν. Παραθεριστικές νομίζω και γενικά υπάρχει και στρατός που μένει μόνιμα αλλά δεν υπάρχει πρόσβαση σε αυτές τις περιοχές.

Από Αγία Νάπα είναι ωραίες οι σπηλαίες που έχουν σχηματιστεί στους βράχους από τα κύματα της θάλασσας. Εχει καλή θάλασσα και έντονη νυχτερινή ζωή. Δεν ξέρω για Οκτώβριο τι παίζει όμως
Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλη πρόκληση να περπατάς στους δρόμους και να μην μπορείς να μπεις μέσα.
Πάλι καλά που μου τα είπες γιατί νομίζω σίγουρα θα χρειαστεί μια μερα για όλα αυτά. Είναι κάτι μοναδικό. Μου φαίνεται παντός τα βαρωσια έχουν λίγο ζωή κάτι μαγαζάκια βλέπω κτλ..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.462
Likes
2.404
Τον Μάρτιο που πήγα δεν λειτουργούσε κανένα μαγαζί μέσα στα Βαρώσια. Υπήρχαν 2 beachbar αν θυμάμαι καλά που φαινόταν ότι θα λειτουργούσαν αργότερα κάποια στιγμή αλλά μάλλον για σεζόν. Υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει τίποτα ανοικτό τον Οκτώβριο. Ήταν περίεργο επίσης που περπατούσα στην αμμουδιά κοντά στο μπιτσόμπαρο το κλειστό δίπλα σε άλλους και κάποια στιγμή άρχισαν να μου σφυρίζουν από μακριά αστυνομικοί γιατί απομακρύνθηκα για λίγα μέτρα.

Ήταν εκδρομή που την άφησα για το τέλος της διαμονής μου στην Κύπρο γιατί φοβόμουν να πάω μόνος αλλά από ότι έχω ακούσει από πολλά άτομα και αντιλήφθηκα και εγώ δεν υπάρχει κίνδυνος. Δεν έχει εγκληματικότητα ιδιαίτερη στα κατεχόμενα και ούτε υπάρχει θέμα αν καταλάβουν ότι είσαι από Ελλάδα. Τον πρώτο καιρό που άνοιξε η περιοχή για τον κόσμο το 2021 έβλεπες και αντικείμενα και έπιπλα μέσα στα κτίρια από ότι μου είπε φίλος που πήγε. Μετά όμως τα απομάκρυναν. Μόνο οι επιγραφές από τις επιχειρήσεις μείνανε. Στα κτίρια δεν αφήνουν να μπεις λόγω της επικινδυνότητας τους από ότι έχω διαβάσει. Είναι κτίρια παρατημένα εδώ και 50 χρόνια

IMG_20240304_135904-01.jpeg
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
3.800
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πιστεύεται ότι 6 μέρες γεμάτες για κυπρο είναι πολλές οι λίγες για διακοπές οκτωβριο? Λέω να μείνω παφο 2 μέρες περίπου να γυρίσω παφο blue lagoon κόλπος κοραλλιών και της υπόλοιπες μέρες να μείνω Λάρνακα.
Παραλιες και τοπία ποιο πολύ για φωτογραφικό υλικό μήν νομίζετε ότι κάθομαι και αράζω. Αυτό που θα μου φάει χρόνο είναι μόνο οι καταδύσεις που εχω σκοπό σε μερικά σημεία.
Έχω βρεθεί στην Πάφο παλιότερα για ένα τετραήμερο (στις ωραίες εποχές της Ryanair (20 ευρώ allez-retour)) και πραγματικά ένιωσα ότι απλά πήρα μία γεύση. Εάν πηγαίνεις για πρώτη φορά, η περιοχή έχει πάρα πολύ "ζουμί" και προσωπικά εάν είχα 6 ημέρες στη διάθεσή μου, θα κοίταζα να τις αφιερώσω όλες εκεί. Ή αντίστοιχα στην περιοχή της Λάρνακας (δεν έχω πάει όμως προς τα εκεί για να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες). Πολλά τα ενδιαφέροντα μέρη στην περιοχή όπως Κόλπος Κοραλλίων, Blue Lagoon, απίστευτη (με παρθένα τοπία) και η χερσόνησος του Ακάμα, χώρια που και η ίδια η πόλη η Πάφος έχει τεράστιο αρχαιολογικό - και φωτογραφικό- ενδιαφέρον. Αν και δεν πήγαμε, μας είπαν ότι και τα ορεινά χωριά έξω από την Πάφο έχουν ομορφιές. Η εποχή που πηγαίνεις είναι εξαιρετική- λιγότερη ζέστη και λιγότερος κόσμος. Επικεντρώσου λοιπόν σε μία από τις 2 περιοχές κατά τη γνώμη μου. Εάν σου φαίνεται τόσο πολύ χαλαρό το να μείνεις 6 ημέρες εκεί, το πολύ-πολύ κάνε μια ημερήσια προς Λεμεσό.
Edit: Και επειδή καταλαβαίνω ότι σε έχε "ψιλοψήσει" και η ghost city των Βαρωσίων (Και εγώ δεν σου κρύβω θα ήθελα να πάω κάποια στιγμή), πιστεύω πως ένα 6ημερο Λάρνακα-Αγία Νάπα- Αμμόχωστος (ευρύτερα) αξίζει τον κόπο ομοίως. Απλά σε αυτή την περίπτωση, μην βάλεις στην εξίσωση και την Πάφο
 
Last edited:

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Εκ το πραγμάτων δεν μπορείς να τα γυρίσει όλα. Αρα πας να δεις τα βασικά, και κάτι ιδιαίτερο που δεν το ξαναβλεπεις. Σιγουρα θα υπάρχουν πολύ ωραία πράγματα παντού.
Γενικά θα κάνουνε αρκετό road trip και θα βλέπουμε γύρο γύρο λίγο από όλα,οπότε από την μεριά της παφου νομίζω πάνω απο 2 μέρες γεμάτες δεν νομιζω οτι χρειάζεται. Παφο, blue lagoon, και κόλπο των κοραλλιών από σημεία ενδιαφέροντος που έχω βρει μετά πας κατευθείαν λεμεσο και λεύκαρα για μια μικρή περατζαδα δεν νομίζω ότι θέλει κάτι άλλο. Και μια μερα Λευκωσία Βαρώσια και της υπόλοιπες αγ Ναπα Λάρνακα. Κάπως έτσι το σκέφτομαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom