Κόστος ζωής - Στεγαστικό στην Αθήνα

MVSylvia

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.824
Ότι είναι πάμφθηνη η Αθήνα (το κόστος ζωής πάντοτε το συγκρίνουμε με το μεσο εισόδημα) ομολογώ δεν το έχω ξανά ακούσει, ιδιαιτέρως ότι έχει και φθηνά ενοίκια, εγώ μόνο κόσμο να ταλαιπωρείται γνωρίζω κ βρίσκει κατι χρεπια με ξύλινα κουφωματα με 600€ σε μέτριες τοποθεσίες. Αν υπήρξε κάπου μια εξαίρεση, δεν σημαίνει ότι η πόλη έχει φθηνά ενοίκια ή ότι αυτό είναι το σύνηθες.
Φθηνά έχει μόνο ΜΜΜ που είναι όπως έχουμε ξαναπεί άθλια εκτός αν είσαι δίπλα στο μετρό κ ο προορισμός σου επίσης δίπλα στο μετρό.
 
Μηνύματα
67
Likes
211
Ότι είναι πάμφθηνη η Αθήνα (το κόστος ζωής πάντοτε το συγκρίνουμε με το μεσο εισόδημα) ομολογώ δεν το έχω ξανά ακούσει, ιδιαιτέρως ότι έχει και φθηνά ενοίκια, εγώ μόνο κόσμο να ταλαιπωρείται γνωρίζω κ βρίσκει κατι χρεπια με ξύλινα κουφωματα με 600€ σε μέτριες τοποθεσίες. Αν υπήρξε κάπου μια εξαίρεση, δεν σημαίνει ότι η πόλη έχει φθηνά ενοίκια ή ότι αυτό είναι το σύνηθες.
Φθηνά έχει μόνο ΜΜΜ που είναι όπως έχουμε ξαναπεί άθλια εκτός αν είσαι δίπλα στο μετρό κ ο προορισμός σου επίσης δίπλα στο μετρό.
Ε μα κι εσύ, πες τους να μετακομίσουν στην Ερμού, υπάρχουν άπειρα σπίτια φτηνότερα και επιπλωμένα 😜
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ότι είναι πάμφθηνη η Αθήνα (το κόστος ζωής πάντοτε το συγκρίνουμε με το μεσο εισόδημα) ομολογώ δεν το έχω ξανά ακούσει, ιδιαιτέρως ότι έχει και φθηνά ενοίκια, εγώ μόνο κόσμο να ταλαιπωρείται γνωρίζω κ βρίσκει κατι χρεπια με ξύλινα κουφωματα με 600€ σε μέτριες τοποθεσίες. Αν υπήρξε κάπου μια εξαίρεση, δεν σημαίνει ότι η πόλη έχει φθηνά ενοίκια ή ότι αυτό είναι το σύνηθες.
Σε σχέση με κάτι ΜΑδρίτες, ΒΑρκελώνες, Άμστερνταμ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις ναι, το κέντρο της Αθήνας έχει πολύ φθηνά ενοίκια σε περιοχές τύπου Σύνταγμα/ΠΑγκράτι, πάντα λαμβάνοντας υπόψη το μέσο εισόδημα που λες.

Βρίσκεις μια χαρά διαμέρισμα στο Παγκράτι ή το Σύνταγμα με 700-800€. Με αυτά στη Μαδρίτη βρίσκεις μια μπανιέρα ή αν είσαι τυχερός μια ντουλάπα και οι μισθοί τους δεν είναι σημαντικά υψηλότεροι των δικών μας, είτε συγκρίνεις το μίνιμουμ μισθό είτε το μέσο εισόδημα. Για εξαίρεση δεν ξέρω, μπάινεις στο σπιτόγατο και βρίσκεις πολύ πράγμα, στο δε κύκλο μου φίλοι, συγγενείς και γείτονες στο τελευταίο επτάμηνο πήραν τα εξής:
-ολοκαίνουριο διαμέρισμα στο Δάσος Χαϊδαρίου για 800, πρέπει να είναι γύρω στα 80τμ με βεραντάρες και ωραία θέα
- η απέναντι πόρτα μας στο κτίριό μας μου πρότεινε το δικό τους για 620€, 55τμ στην Ερμού, επιπλωμένο μόλις ανακιανίστηκε
- ο πρώην της αδερφής μου έκλεισε κουκλίστικο επιπλωμένο στο Μοναστηράκι για 600€ (αυτό ναι, τα μισά μαύρα)
- η κολλητή μας πάνω στην Πλατεία Συντάγματος (ακριβώς πάνω από τη στάση του Χ95) για 180τμ με θέα Ακρόπολη από τη μία και Παναθηναϊκό Στάδιο από την άλλη πληρώνει 1500€.
- κοντά στον ΗΣΑΠ στο Ν.Ηράκλειο 700€ επιπλωμένο μοντέρνο 55τμ με 650€

Στη Μαδρίτη για τα αντίστοιχα σε αντίστοιχες γειτονιές θες τουλάχιστον τα διπλά. Πχ το αντίστοιχο της Πλατείας Συντάγματος δε θα το βρεις με κάτω από 3500€ ή κάτι μικρότερο και καμία σχέση με θέα Ακρόπολη https://www.idealista.com/inmueble/97372795/ , για κάτι αντίστοιχο με το δικό μας ή του απέναντι ή των από κάτω στο Σύνταγμα με 600-700€ δε βρίσκεις πάνω από 30τμ https://www.idealista.com/alquiler-viviendas/madrid/centro/?ordenado-por=precios-asc
Στη Βαρκελώνη μπορεί να είναι και χειρότερα ακόμη και τα χρέπια της είναι πολύ χειρότερα από της Αθήνας και μιλάω για μεσογειακές πόλεις χώρας με μόνο ελαφρώς ανώτερους μισθούς.

Φθηνά έχει μόνο ΜΜΜ που είναι όπως έχουμε ξαναπεί άθλια εκτός αν είσαι δίπλα στο μετρό κ ο προορισμός σου επίσης δίπλα στο μετρό.
Εγώ δεν τα βρίσκω άθλια, τουλάχιστον όχι τα σταθερής τροχιάς (τα λεωφορεία τα αποφεύγω όσο μπορώ εκτός από τα πολύ βολικά που πάνε στο αεροδρόμιο), ούτε το τραμ, ούτε τον ΗΣΑΠ και δε χρειάζεται να μένω δίπλα, για μένα 15 λεπτά περπάτημα είναι απολύτως αποδεκτός (έως επιθυμητός) χρόνος περπατήματος και είναι άπειρες οι γειτονιές που το προσφέρουν αυτό. Ένα ζευγάρι με μέτριους μισθούς 1.100€ μπορούν με το 1/3 του εισοδήματός τους να νοικιάσουν καλό διαμέρισμα στο κέντρο ευρωπαϊκής πρωτεύουσας που (για μένα πάντα) προσφέρει πολύ καλή ποιότητα ζωής, στην Ισπανία δεν το βρίσκεις εύκολα, για Γαλλίες και Ιταλίες ας απαντήσουν άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα.

ΘΑ ξεφύγουμε στο θέμα, ας κάνει κάποιος ένα θέμα με τα ενοίκια στην Ελλάδα και την Ευρώπη.

Ε μα κι εσύ, πες τους να μετακομίσουν στην Ερμού, υπάρχουν άπειρα σπίτια φτηνότερα και επιπλωμένα 😜
Όχι ρε συ, μην είναι κορόιδα, σε χρέπια των 600-700 με άθλια ξύλινα να μείνουν. Αφού το έχουν οι άνθρωποι.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.824
Η αληθεια ειναι οτι δεν εκατσα να το διαβασω ολο αυτο το κειμενο αναλυτικα κ να ανοιξω τα λινκ αλλα ειναι τουλαχιστον γελοιο να λεμε οτι τα 700-800€ θεωρουνται φτηνα ενοικια στην Αθηνα. Δεν σημαινει οτι επειδη στην ευρωπη ειναι ακομα πιο ακριβα οτι εδω ειναι φτηνα. Αυτος ο συλλογισμος δεν ξερω πως προκυπτει. Οτι ειναι ολα ακριβα ας πουμε δεν γινεται;
Παμφθηνη η Αθηνα κιολας. Παμφθηνη :haha:
Btw δεν μενουν ολοι ως ζευγαρια. Υπαρχει πολυς κοσμος που ειναι σολο κ νοικιαζει μονος.
Η Αθηνα ειναι ακριβη συγκριτικα με τους ελληνικους μισθους. Αλλες Ευρωπαικες χωρες ακομα πιο πολυ. Αυτο δεν κανει την Αθηνα φτηνη. Τοσο απλο. Σε ολη την Ευρωπη εξαλλου υπαρχει ρεκορ κοσμου που μενει ακομα με γονεις.
 
Μηνύματα
67
Likes
211
Σε σχέση με κάτι ΜΑδρίτες, ΒΑρκελώνες, Άμστερνταμ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις ναι, το κέντρο της Αθήνας έχει πολύ φθηνά ενοίκια σε περιοχές τύπου Σύνταγμα/ΠΑγκράτι, πάντα λαμβάνοντας υπόψη το μέσο εισόδημα που λες.

Βρίσκεις μια χαρά διαμέρισμα στο Παγκράτι ή το Σύνταγμα με 700-800€. Με αυτά στη Μαδρίτη βρίσκεις μια μπανιέρα ή αν είσαι τυχερός μια ντουλάπα και οι μισθοί τους δεν είναι σημαντικά υψηλότεροι των δικών μας, είτε συγκρίνεις το μίνιμουμ μισθό είτε το μέσο εισόδημα. Για εξαίρεση δεν ξέρω, μπάινεις στο σπιτόγατο και βρίσκεις πολύ πράγμα, στο δε κύκλο μου φίλοι, συγγενείς και γείτονες στο τελευταίο επτάμηνο πήραν τα εξής:
-ολοκαίνουριο διαμέρισμα στο Δάσος Χαϊδαρίου για 800, πρέπει να είναι γύρω στα 80τμ με βεραντάρες και ωραία θέα
- η απέναντι πόρτα μας στο κτίριό μας μου πρότεινε το δικό τους για 620€, 55τμ στην Ερμού, επιπλωμένο μόλις ανακιανίστηκε
- ο πρώην της αδερφής μου έκλεισε κουκλίστικο επιπλωμένο στο Μοναστηράκι για 600€ (αυτό ναι, τα μισά μαύρα)
- η κολλητή μας πάνω στην Πλατεία Συντάγματος (ακριβώς πάνω από τη στάση του Χ95) για 180τμ με θέα Ακρόπολη από τη μία και Παναθηναϊκό Στάδιο από την άλλη πληρώνει 1500€.
- κοντά στον ΗΣΑΠ στο Ν.Ηράκλειο 700€ επιπλωμένο μοντέρνο 55τμ με 650€

Στη Μαδρίτη για τα αντίστοιχα σε αντίστοιχες γειτονιές θες τουλάχιστον τα διπλά. Πχ το αντίστοιχο της Πλατείας Συντάγματος δε θα το βρεις με κάτω από 3500€ ή κάτι μικρότερο και καμία σχέση με θέα Ακρόπολη https://www.idealista.com/inmueble/97372795/ , για κάτι αντίστοιχο με το δικό μας ή του απέναντι ή των από κάτω στο Σύνταγμα με 600-700€ δε βρίσκεις πάνω από 30τμ https://www.idealista.com/alquiler-viviendas/madrid/centro/?ordenado-por=precios-asc
Στη Βαρκελώνη μπορεί να είναι και χειρότερα ακόμη και τα χρέπια της είναι πολύ χειρότερα από της Αθήνας και μιλάω για μεσογειακές πόλεις χώρας με μόνο ελαφρώς ανώτερους μισθούς.



Εγώ δεν τα βρίσκω άθλια, τουλάχιστον όχι τα σταθερής τροχιάς (τα λεωφορεία τα αποφεύγω όσο μπορώ εκτός από τα πολύ βολικά που πάνε στο αεροδρόμιο), ούτε το τραμ, ούτε τον ΗΣΑΠ και δε χρειάζεται να μένω δίπλα, για μένα 15 λεπτά περπάτημα είναι απολύτως αποδεκτός (έως επιθυμητός) χρόνος περπατήματος και είναι άπειρες οι γειτονιές που το προσφέρουν αυτό. Ένα ζευγάρι με μέτριους μισθούς 1.100€ μπορούν με το 1/3 του εισοδήματός τους να νοικιάσουν καλό διαμέρισμα στο κέντρο ευρωπαϊκής πρωτεύουσας που (για μένα πάντα) προσφέρει πολύ καλή ποιότητα ζωής, στην Ισπανία δεν το βρίσκεις εύκολα, για Γαλλίες και Ιταλίες ας απαντήσουν άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα.

ΘΑ ξεφύγουμε στο θέμα, ας κάνει κάποιος ένα θέμα με τα ενοίκια στην Ελλάδα και την Ευρώπη.


Όχι ρε συ, μην είναι κορόιδα, σε χρέπια των 600-700 με άθλια ξύλινα να μείνουν. Αφού το έχουν οι άνθρωποι.
Ωραία τα links στη Μαδρίτη. Στείλε μας λοιπόν τώρα και ένα link από τον σπιτόγατο για ενοικιαζόμενο διαμέρισμα στο Σύνταγμα στα 700 και στα 800 ευρώ όπως λες, μιας και όπως γράφεις βρίσκεις πολύ πράγμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η αληθεια ειναι οτι δεν εκατσα να το διαβασω ολο αυτο το κειμενο αναλυτικα κ να ανοιξω τα λινκ
Φάνηκε.
αλλα ειναι τουλαχιστον γελοιο να λεμε οτι τα 700-800€ θεωρουνται φτηνα ενοικια στην Αθηνα.
Τουλάχιστον!
.
Δεν σημαινει οτι επειδη στην ευρωπη ειναι ακομα πιο ακριβα οτι εδω ειναι φτηνα.
Σύγκριση κάναμε, την οποία μάλιστα ξεκίνησες εσύ. Εγώ έγραψα επί λέξει " Προσωπικα για ευρωπαικη πρωτευουσα και για την ποιοτητα ζωης που προσφερει εγω τη βρισκω και παμφθηνη" σύγκριση έκανα λοιπόν με τις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες και την τεκμηρίωσα, εσυ απλώς το βρίσκεις γελοίο.
Αυτος ο συλλογισμος δεν ξερω πως προκυπτει.
Από τη σύγκριση.
Οτι ειναι ολα ακριβα ας πουμε δεν γινεται;
Όχι, όταν κάνεις σύγκριση υπάρχει διαβάθμιση. Είναι βασική παράμετρος της έννοιας της σύγκρισης.
Btw δεν μενουν ολοι ως ζευγαρια.
Σε αυτό συμφωνούμε.
Υπαρχει πολυς κοσμος που ειναι σολο κ νοικιαζει μονος.
Ναι, συμβαίνει παντού, επιβεβαιώνω. :clap:
Η Αθηνα ειναι ακριβη συγκριτικα με τους ελληνικους μισθους. Αλλες Ευρωπαικες χωρες ακομα πιο πολυ. Αυτο δεν κανει την Αθηνα φτηνη.
Την κάνει φτηνότερη και συγκριτικά πάμφθηνη σε πολλές περιπτώσεις, ακόμη κι αν λαβεις υπόψη τους μισθούς. Το αν κάτι είναι ακριβό ή φτηνό καθορίζεται από τη σύγκριση με αντιστοιχα προϊόντα, αν όοοοοολα μας φαίνονται ακριβά μάλλον δεν έχουμε ρεαλιστική αντίληψη του τι ειναι φτηνό ή ακριβό. Ή μπορεί να είναι αδικη αυτή η κενωνία και να μας αδικούν όλους σε όλες τις χώρες τα ελωχίμ.

ΚΑλή σου ημέρα, δε θα επανέλθω στο θέμα ενοίκιο, εκτός κι αν ανοίξει σχετικό θέμα, από σεβασμό σε όσους προτιμούν να συνεχίσουν να είναι ον τόπικ.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.824
Νομίζω ότι μετά από αυτή την ανάλυση θα χάρηκε πολύς κόσμος κάτοικος Αθηνών γιατί θα διαπίστωσε ότι μπορεί να απολαύσει πάμφθηνη ζωή και να νιώσει τυχερός που μένει εδώ.
Btw, σε κάποιες χώρες της Ευρώπης δίνονται αυξήσεις λόγω πληθωρισμού. Εδώ αυτό δεν συμβαίνει. Επομένως οι τιμές στα βασικά αυξάνονται, το εισόδημα μένει το ίδιο. Αλλά η ζωή παραμένει τζάμπα στην Αθήνα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω ότι μετά από αυτή την ανάλυση θα χάρηκε πολύς κόσμος κάτοικος Αθηνών γιατί θα διαπίστωσε ότι μπορεί να απολαύσει πάμφθηνη ζωή και να νιώσει τυχερός που μένει εδώ.
Btw, σε κάποιες χώρες της Ευρώπης δίνονται αυξήσεις λόγω πληθωρισμού. Εδώ αυτό δεν συμβαίνει. Επομένως οι τιμές στα βασικά αυξάνονται, το εισόδημα μένει το ίδιο. Αλλά η ζωή παραμένει τζάμπα στην Αθήνα.
Τζάμπα δεν παραμένει η ζωή, είναι δική σου άποψη αυτή και καταγράφεται.

Τα ενοίκια στο κέντρο ναι, παραμένουν φθηνότερα από τις περισσότερες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, παρότι προφανώς έχουν ανέβει.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
685
Likes
2.824
Εννοείται ότι είναι δική μου άποψη και να αφού την έγραψα κ πάτησα υποβολή, λογικό δεν είναι να είναι καταγεγραμμένη?
Τελικά υπάρχει η δεν υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο από τα airbnb.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
@Yorgos
-'ολοκαίνουριο διαμέρισμα στο Δάσος Χαϊδαρίου για 800, πρέπει να είναι γύρω στα 80τμ με βεραντάρες και ωραία θέα"
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα στο Χαιδαρι!

Ολοι οι φιλοι μου στο καρακεντρο πανω απο την Ακαδημιας εχουμε παλια συμβολαια 10ετιας τα 3αρια στα 350 ευρω, μια μαλιστα εχει το 4αρι στα 350 ευρω
Ολα σπιτια που κλειστηκαν πριν 10-11 χρονια οταν οι μισθοι πεσανε στα 1100 ευρω λογω περικοπων. Αρα εχουμε εικονα πως ηταν τα ενοικια για 1100 ευρω μισθο πολυ ζωντανη.


Ε λοιπον επειδη τα ενοικια τα βρισκουμε ακριβα, λεμε στους ιδιοκτητες οτι δεν θελουμε αυξηση και δεν μας την κανουν (για την ωρα).

Εσεις που βρισκετε καλο το 550ρι, καλα κανετε που το πληρωνετε αγογγυστα. Εγω νομιζω οτι ταιριαζει και μια αυξησουλα γιατι ειναι λιγα τα 550.
-
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εννοείται ότι είναι δική μου άποψη και να αφού την έγραψα κ πάτησα υποβολή, λογικό δεν είναι να είναι καταγεγραμμένη?
Τελικά υπάρχει η δεν υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο από τα airbnb.
Ωραίο θέμα (άλλο τόπικ). Αφορμή για μένα η δήλωση του Δούκα ότι τα airbnb είναι περίπου 14.000 στο κέντρο ενώ οι άδειες κατοικίες είναι 20πλάσιες. Ναι, υπαρκτό το θέμα airbnb (για μένα χρειάζεται ποσόστωση), χωρίς να παραβλέπω τα πολλά θετικά (πχ το διαμέρισμα που νοικιάζω εγώ αν δεν υπήρχε το airbnb δε θα είχε γίνει ποτέ διαμέρισμα, θα είχε παραμείνει σάπια αποθήκη υφασμάτων), αλλά ακόμη μεγαλύτερο είναι τα ατελείωτα άδεια διαμερίσματα (έχουν παρθεί κάποια μέτρα πρόσφατα, όπως τα κίνητρα για επισκευή τους κι ενοικίασή τους , μένει να δούμε πόσο αποτελεσματικά θα είναι, διάβασα για στόχο να ανοίξουν στο κέντρο πάνω από 15.000) κι από την άλλη ξέρω κόσμο που δε νοικιάζει το (άδειο) του διαμέρισμα επειδή θεωρεί πως ο νόμος δεν τον προστατεύει επαρκώς (ή έγκαιρα) απέναντι σε κακοπληρωτές, ζημιές και λοιπές κακοτοπιές.
@Yorgos


Εσεις που βρισκετε καλο το 550ρι, καλα κανετε που το πληρωνετε αγογγυστα. Εγω νομιζω οτι ταιριαζει και μια αυξησουλα γιατι ειναι λιγα τα 550.
Αν σε παρηγορεί, από του χρόνου τον Ιούνιο έχουμε συμφωνήσει να είναι στα 700. Πάλι λογικό το βρίσκω μετά από 4 χρόνια χωρίς αυξήσεις.


Ας κάνει ένας μοντ ένα κόπο να στείλει όλα τα άσχετα αλλού. Ένα τόπικ με θέμα "ενοικια και airbnb στην Αθήνα" ή κάτι τέτοιο, όλα αυτά που γράφουμε εδώ και ώρα είναι παντελώς άσχετα με το θέμα.
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.779
Likes
17.735
Γιώργο μη χρησιμοποιείς την λέξη φθηνά ούτε φθηνότερα..θα λες λιγότερο ακριβά από άλλες πρωτεύουσες.. 420 επιπλωμένο 24 τμ Πειραιάς, 650 επιπλωμένο Καλλιθέα 48 τμ..
Καταλαβαίνουμε τι θες να πεις αλλά η λέξη φθηνά θα φύγει πλέον και από τα λεξικά..
Είμαι έτοιμος να "πυροβολήσω" αλλά δεν ξέρω ποιον ακριβώς..
Τους κυβερνώντες; Την παγκοσμιοποίηση; Τους ηλίθιους που χτυπάνε τα τύμπανα του πολέμου;; Όλους αυτούς;

Όσοι έχουν χωρια είναι τυχεροί..ιφ γιου νοου χουατ άι Μιν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom