Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

johnmat

Member
Μηνύματα
77
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πάντως όλο κ πιο συχνά ακούω ακυρώσεις πτήσεων από την αγαπημένη μας εταιρεία...
Είχαμε κλείσει για Δεκέμβριο Αθηνα-Βιεννη κ επιστροφή από Μπρατισλάβα κ ακυρώθηκε η πτήση από Μπρατισλάβα...
Φυσικά μας άλλαξαν τα εισιτήρια της επιστροφής (θα γυρίσουμε από Βιεννη) κ θα πληρώσουν τα έξοδα μετάβασης μας από Μπρατισλάβα για Βιέννη την ημέρα της επιστροφής...
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Έχει κάνει κάποιος ακύρωση εισιτηρίων που έχει βγάλει με χρήση εκπτωτικού κουπονιού (από bonus/visa κλπ); Στην επιστροφή των χρημάτων η αξία που παίρνεις πίσω είναι η τελική (πχ 200-τέλος ακύρωσης-23€) ή η τιμή μετά το κουπόνι (πχ 150€ - όλα τα υπόλοιπα);
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Έχει κάνει κάποιος ακύρωση εισιτηρίων που έχει βγάλει με χρήση εκπτωτικού κουπονιού (από bonus/visa κλπ); Στην επιστροφή των χρημάτων η αξία που παίρνεις πίσω είναι η τελική (πχ 200-τέλος ακύρωσης-23€) ή η τιμή μετά το κουπόνι (πχ 150€ - όλα τα υπόλοιπα);
Δεν λες ουτε τι κατηγορια εισιτηριου εκλεισες ουτε τι κουπονι ηταν, δηλαδη αν ηταν απο εξαργυρωση bonus.
Οι οροι του κουπονιου αναγραφονται και ειναι αρκετα δυσμενεις. Σε ακυρωση αγορας στο ΙΚΕΑ απο δικο τους λαθος γιναμε μπιλιες για να παρω ολη την επιστροφη αφου ηταν δικη τους λαθος χρεωση. Οι οροι λενε οτι σε ακυρωση αγορας το κουπονι προσμετραται και χανεις.
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Δεν λες ουτε τι κατηγορια εισιτηριου εκλεισες ουτε τι κουπονι ηταν, δηλαδη αν ηταν απο εξαργυρωση bonus.
Φαντάζομαι όλα τα κουπόνια τα ίδια είναι; Από aegean visa 1+1 παίρνεις την αρχική αξία το ξέρω μου έχει τύχει, από εξαργύρωση bonus που βάζεις κουπόνι 30-60€ να γίνεται το ίδιο;
Κατηγορία λέμε πάντα για flex που μπορεί να ακυρωθεί με έξτρα κόστος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Φαντάζομαι όλα τα κουπόνια τα ίδια είναι; Από aegean visa 1+1 παίρνεις την αρχική αξία το ξέρω μου έχει τύχει, από εξαργύρωση bonus που βάζεις κουπόνι 30-60€ να γίνεται το ίδιο;
Κατηγορία λέμε πάντα για flex που μπορεί να ακυρωθεί με έξτρα κόστος.
Γιατι δεν ρωτας την Aegean? Θα σου απαντησουν γρηγοροτερα απο το να περιμενεις εδω.
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Γιατι δεν ρωτας την Aegean? Θα σου απαντησουν γρηγοροτερα απο το να περιμενεις εδω.
βασικά έλεγα θα έχει αναμονή αλλά ουδείς αν και τέτοια ώρα οπότε πήρα και ρώτησα για μια κράτηση που έχω με το 25αρι εκπτωτικό της Platinum τι θα πάρω πάρω πίσω στην ακύρωση και όντως παίρνω την αρχική αξία 125€ πλην τα υπόλοιπα και όχι τη τελική (125-25€ κουπόνι, πλήρωσα 100€)
 

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Εχω πτηση για τον Δεκεμβριο που ακυρωθηκε και μου προτεινουν εναλλακτικη την επομενη ημερα. Η αληθεια ειναι πως μας αρεσει και περισσοτερο η αλλαγη αυτη (εκεινη την ημερα θελαμε εξαρχης αλλα δεν ειχε πτηση) αλλα ειπα να μην το επιβεβαιωσω ακομα ωστε να εχω την επιλογη της δωρεαν ακυρωσης ή δωρεαν αλλαγης (καθως το εισιτηριο αγοραστηκε σε προσφορα) αν κατι παει στραβα.
Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος χρονικος περιορισμος μεχρι ποτε πρεπει να επιβεβαιωσουμε την εναλλακτικη επιλογη, ωστε να μην το ακυρωσει τελειως; Φανταζομαι σιγουρα θα χασω το δικαιωμα εναλλακτικης επιλογης αν τυχον γεμισει η πτηση, αλλα παιζει και νωριτερα;
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
908
Εχω πτηση για τον Δεκεμβριο που ακυρωθηκε και μου προτεινουν εναλλακτικη την επομενη ημερα. Η αληθεια ειναι πως μας αρεσει και περισσοτερο η αλλαγη αυτη (εκεινη την ημερα θελαμε εξαρχης αλλα δεν ειχε πτηση) αλλα ειπα να μην το επιβεβαιωσω ακομα ωστε να εχω την επιλογη της δωρεαν ακυρωσης ή δωρεαν αλλαγης (καθως το εισιτηριο αγοραστηκε σε προσφορα) αν κατι παει στραβα.
Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος χρονικος περιορισμος μεχρι ποτε πρεπει να επιβεβαιωσουμε την εναλλακτικη επιλογη, ωστε να μην το ακυρωσει τελειως; Φανταζομαι σιγουρα θα χασω το δικαιωμα εναλλακτικης επιλογης αν τυχον γεμισει η πτηση, αλλα παιζει και νωριτερα;
Επειδή μου έχει συμβεί και πέρσι δεύτερη φορά όπως με συμβούλεψαν και εδώ στο φόρουμ δεν έχεις συγκεκριμένο περιθώριο. Μέχρι και τη πτήση ισχύει η νέα πτήση που σε έχουν βάλει δε τη χάνεις οπότε αν ακυρώσεις παίρνεις πίσω τα λεφτά. Εγώ πέρσι το αποδέχτηκα το τελευταίο δεκαήμερο γιατί με πιάσε ένα άγχος αλλά φαντάζομαι και δύο μέρες πριν κομπλέ θα είσαι.
 

nick07

Member
Μηνύματα
352
Likes
641
Επειδή μου έχει συμβεί και πέρσι δεύτερη φορά όπως με συμβούλεψαν και εδώ στο φόρουμ δεν έχεις συγκεκριμένο περιθώριο. Μέχρι και τη πτήση ισχύει η νέα πτήση που σε έχουν βάλει δε τη χάνεις οπότε αν ακυρώσεις παίρνεις πίσω τα λεφτά. Εγώ πέρσι το αποδέχτηκα το τελευταίο δεκαήμερο γιατί με πιάσε ένα άγχος αλλά φαντάζομαι και δύο μέρες πριν κομπλέ θα είσαι.
Ευχαριστω. Μου εχει ξανασυμβει και παντα ετσι το εκανα απλα μου εκανε εντυπωση αυτη τη φορα γιατι στις πτησεις μου φαινεται ακομα η ακυρωμενη πτηση. Πρεπει να μπω στη διαχειριση κρατησης για να δω την εναλλακτικη που μου προτεινουν. Τις αλλες φορες παντα μου εβγαζε την εναλλακτικη πτηση στις πτησεις μου με μια σημειωση πως αλλαξε και να επιβεβαιωσω αν ειμαι οκ με αυτη την εναλλακτικη.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
282
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Για να αλλάξω όνομα σε εισιτήριο, καλώ στο τηλεφωνικό κέντρο και χρεώνομαι με 23 ευρώ ανά σκέλος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom