Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

vasnorth

Member
Μηνύματα
601
Likes
1.850
Έχοντας επισκεφθεί πολλές φορές την Κωνσταντινούπολη δεν έτυχε ποτέ να ψάξω για κάποια παραλία για κολύμπι γιατί πάντα συνδύαζα το ταξίδι με το Μπόντρουμ, όπου εκεί υπάρχουν πολλές αξιόλογες επιλογές.
Γνωρίζει κάποιος παραλίες στην ευρύτερη περιοχή που να αξίζουν κάπως ή γενικά είναι άσκοπη η όλη προσπάθεια?
Επειδή αυτή τη φορά οι μέρες θα είναι πολλές σκεφτόμουν να το επιχειρήσουμε. Έψαξα στο διαδίκτυο και βρήκα κάποιες στην Πρίγκηπο, στα Φλοριά κοντά στο Ενυδρείο και σε κάποια άλλα μέρη αλλά οι κριτικές ήταν αμφιλεγόμενες.
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Γνωρίζει κάποιος παραλίες στην ευρύτερη περιοχή που να αξίζουν κάπως ή γενικά είναι άσκοπη η όλη προσπάθεια?
Δεν υπάρχουν παραλίες που να αξίζουν, όπως τουλάχιστον τις εννοούμε εμείς. Ακόμα και οι ίδιοι οι Τούρκοι προτιμάνε να πεταχτούν ανταλεια για τα μπάνια τους. Προσωπικά δεν θα κολυμπουσα στον Μαρμαρά πια, αν και πολλοί το κάνουν. Καθαρότερες είναι οι παραλίες της μαύρης θάλασσας και στο βόρειο τμήμα του Βοσπόρου, αλλά τα νερά είναι λίγο επικίνδυνα, χώρια που τα καλά σημεία είναι χάι μπιτσόμπαρα με ακριβή είσοδο..
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Όσοι βρεθείτε αυτές τις μέρες στην Πόλη προλαβαίνετε να επισκεφθείτε την ανακαινισμενη μονή της Χώρας για λίγο ακόμα δωρεάν.
Από 20 Αυγούστου η είσοδος για τους επισκέπτες θα είναι 20 ευρώ..
 

anthiez

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα πρόκειτε να ταξιδέψω στην Κωνσταντινούπολη το Πάσχα του 2025 και έχω το εξής πρόβλημα.... Καπνίζουμε και ψάχνουμε για ένα καλό και οικονομικό ξενοδοχείο που όμως να έχει κάπου εξωτερικό χώρο για να πιούμε το πρωί τον καφέ μας και να καπνίσουμε.
Ε.. δεν βρίσκω κάτι έχετε κάποιο υπόψη σας να μου προτείνετε?
Α.. και κάτι ακόμη τι παίζει με το τσιγάρο εκεί στους εξωτερικούς χώρους των μαγαζιών καπνίζουν ή όχι?
Επίσης για πείτε μας εσείς που πήγατε φέτος τι κόστος έχει γενικά το ταξίδι όσων αφορά την διαμονή εκεί π.χ για να φας σε ένα νορμάλ εστιατόριο πόσο κοστίζει γενικά, για να πιείς εναν καφέ, ενα ποτό...
βρίσκω πληροφορίες στο forum αλλά είναι όλες παλιές και φοβάμαι οτι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Έχω δίκιο για πείτε....
 
Last edited:

connosp

Member
Μηνύματα
446
Likes
998
Καλησπέρα πρόκειτε να ταξιδέψω στην Κωνσταντινούπολη το Πάσχα του 2025 και έχω το εξής πρόβλημα.... Καπνίζουμε και ψάχνουμε για ένα καλό και οικονομικό ξενοδοχείο που όμως να έχει κάπου εξωτερικό χώρο για να πιούμε το πρωί τον καφέ μας και να καπνίσουμε.
Ε.. δεν βρίσκω κάτι έχετε κάποιο υπόψη σας να μου προτείνετε?
Α.. και κάτι ακόμη τι παίζει με το τσιγάρο εκεί στους εξωτερικούς χώρους των μαγαζιών καπνίζουν ή όχι?
Μόλις γύρισα, δεν επιτρέπεται γενικά στα ξενοδοχεία το κάπνισμα, αν και ορισμένα δίνουν δυνατότητα. Καπνίζουν γενικά στην Πόλη, αλλά δεν βλέπεις στον δρόμο καπνιστές. έχει πάρα πολλά καταλύματα και σε καλές τιμές, αλλά να ξέρεις έχουν ανεβεί και οι τιμές αν και 1E -38TL.
 

anthiez

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Μόλις γύρισα, δεν επιτρέπεται γενικά στα ξενοδοχεία το κάπνισμα, αν και ορισμένα δίνουν δυνατότητα. Καπνίζουν γενικά στην Πόλη, αλλά δεν βλέπεις στον δρόμο καπνιστές. έχει πάρα πολλά καταλύματα και σε καλές τιμές, αλλά να ξέρεις έχουν ανεβεί και οι τιμές αν και 1E -38TL.
Ναι το ξέρω και δεν θέλω να καπνίζω στο δωμάτιο απλά να έχει ενα χωρο να κάτσουμε το πρωί για να πιούμε εναν καφέ. Σκέφτηκα μήπως κάποιος ξέρει ενα τέτοιο να προτείνει.
 

connosp

Member
Μηνύματα
446
Likes
998
Ναι το ξέρω και δεν θέλω να καπνίζω στο δωμάτιο απλά να έχει ενα χωρο να κάτσουμε το πρωί για να πιούμε εναν καφέ. Σκέφτηκα μήπως κάποιος ξέρει ενα τέτοιο να προτείνει.
Αν είστε νέοι θα σε πρότεινα Karakoy είναι η ανερχόμενη περιοχή γεμάτη μπαρ, εστιατόρια, καφέ, και τεράστιο εμπορικό κέντρο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.995
Likes
20.074
Καλησπέρα πρόκειτε να ταξιδέψω στην Κωνσταντινούπολη το Πάσχα του 2025 και έχω το εξής πρόβλημα.... Καπνίζουμε και ψάχνουμε για ένα καλό και οικονομικό ξενοδοχείο που όμως να έχει κάπου εξωτερικό χώρο για να πιούμε το πρωί τον καφέ μας και να καπνίσουμε.
Ε.. δεν βρίσκω κάτι έχετε κάποιο υπόψη σας να μου προτείνετε?
Α.. και κάτι ακόμη τι παίζει με το τσιγάρο εκεί στους εξωτερικούς χώρους των μαγαζιών καπνίζουν ή όχι?
Επίσης για πείτε μας εσείς που πήγατε φέτος τι κόστος έχει γενικά το ταξίδι όσων αφορά την διαμονή εκεί π.χ για να φας σε ένα νορμάλ εστιατόριο πόσο κοστίζει γενικά, για να πιείς εναν καφέ, ενα ποτό...
βρίσκω πληροφορίες στο forum αλλά είναι όλες παλιές και φοβάμαι οτι τα πράγματα έχουν αλλάξει. Έχω δίκιο για πείτε....
Σε πολλά καταλύματα υπάρχει είτε μπαλκόνι στην αίθουσα πρωϊνού σε όροφο, είτε το πρωϊνό σερβίρεται στο ισόγειο και έχουν έξω τραπεζάκια. Ευνόητο ότι αν έχεις μπλακόνι στο δωμάτιο καπνίζεις και εκεί. Στην Κων/πολη καπνίζουν μέχρι και οι γάτες, μην έχετε άγχος.
 

Fotis p

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Σε πολλά καταλύματα υπάρχει είτε μπαλκόνι στην αίθουσα πρωϊνού σε όροφο, είτε το πρωϊνό σερβίρεται στο ισόγειο και έχουν έξω τραπεζάκια. Ευνόητο ότι αν έχεις μπλακόνι στο δωμάτιο καπνίζεις και εκεί. Στην Κων/πολη καπνίζουν μέχρι και οι γάτες, μην έχετε άγχος.

Στα αξιοθέατα έχει σε όλα είσοδο; είδα σε κάποιο site κάτι τιμές 30 €. Αξίζει η κάρτα που είναι για όλα τα αξιοθέατα;
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Εξαρτάται τί θέλεις να επισκεφτείς. Η κάρτα κοστίζει 105 ευρώ και δεν περιλαμβάνει είσοδο ούτε στην Αγιασοφιά, ούτε στην κινστέρνα από τα κεντρικότερα αξιοθέατα.
 

Fotis p

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Εξαρτάται τί θέλεις να επισκεφτείς. Η κάρτα κοστίζει 105 ευρώ και δεν περιλαμβάνει είσοδο ούτε στην Αγιασοφιά, ούτε στην κινστέρνα από τα κεντρικότερα αξιοθέατα.
Κατάλαβα αυτοί λένε ότι και καλά τα περιλαμβάνει αυτά και την έχουν στα 145 ευρώ για 3 μέρες. Βασικά θα καθίσουμε 4 μέρες και ψάχνω να δω τι μπορώ να κάνω και τι προλαβαίνω οπότε αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Προσπαθώ να κάνω ένα προγραμματάκι.
 

japetus

Member
Μηνύματα
622
Likes
1.166
Κατάλαβα αυτοί λένε ότι και καλά τα περιλαμβάνει αυτά και την έχουν στα 145 ευρώ για 3 μέρες. Βασικά θα καθίσουμε 4 μέρες και ψάχνω να δω τι μπορώ να κάνω και τι προλαβαίνω οπότε αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος. Προσπαθώ να κάνω ένα προγραμματάκι.
Τότε μιλάς για άλλη κάρτα, κάποιου ιδιωτικού τουριστικού πρακτορείου που δεν ξέρω τί μπορεί να περιλαμβάνει, δεν είναι η επίσημη κρατική.
Γνώμη μου διαλέξτε ένα ή δύο μόνο από τα βασικά αξιοθέατα και απολαύστε τον υπόλοιπο χρόνο εξερευνώντας την πόλη με το πάσο σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.527
Μηνύματα
899.154
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom