Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

paefstra

Member
Μηνύματα
13.648
Likes
43.876
Oποτε πως προτεινετε καλυτερα να κανω το προγραμμα μου με βασει αυτα που θελω να δω?Και τι να αφησω ισως εξω?


ΥΓ
εννοειται οπως ειπα οτι δεν θα βγει 100 % .Απο οτι καταλαβα Πολη περα απο τα αξιοθεατα ειναι και το φαγητο της οπως και το παραδοσιακο μαγαζι με ναργιλε ή με θεα το Βοσπορο που θα κατσεις ή να χαθεις χωρις λογο σε ατελειωτες βολτες στους δρομους και στα σοκακια της,εχω πιασει το νοημα της.Δεν ειπα ποτε οτι θελω αγωνα δρομου να κανω ουτε οτι θα καθομαι 2 δευτερολεπτα στο καθε μνημειο και θα τρεχω πανικοβλητος στο αλλο.Απλα ενα εστω μικροπλανο να υπαρχει εστω με τα πολυ απαραιτητα must see κατα προτεραιοτητα και μετα οτι περισσοτερες εικονες μπορω να παρω απο την Πολη,μεχρι την επομενη επισκεψη μου και με οτι εκκρεμοτητες εχω αφησει .Νομιζω πιασατε ολοι το νοημα μου
Ο,τι εχεις βαλει για πρωι ειναι must και θα βγει με τρεξιμο. Επισης απογευμα στο ηλιοβασιλεμα Βοσπορο πρεπει να μπειτε ειτε σε πλοιαρακι ειτε να αραξετε στη γεφυρα για τσαι. Κατι Balat και Ασιατικες πλευρες ομως το απογευμα ειναι υπερβολη για 3 μερες. Νομιζω οτι το απογευμα πρεπει να χαρειτε την πολη.
Επισης ειναι δεδομενο οτι θα κολλησετε με την Ιστικλαλ και θα ξαναπατε παλι και παλι, δηλαδη αποκλειεται μια φορα την πρωτη μερα και τελος. Οποτε μπορεις να κοψεις απο το βαρυ απογευματινο προγραμμα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
20.071
Τα προγράμματα είναι πάντα ενδεικτικά. Γράψτε εσείς ένα πρόγραμμα όσο βαρύ κ να φαίνεται κ στη πράξη βλέπετε. Η Πόλη δεν είναι τόσο αξιοθέατα αλλά εξερεύνηση κ απόλαυση και στο λέω εγώ που έχω περπατήσει τα τείχη από βοσπορο μέχρι Κεράτιο δυο φορές. Μια φορά δε φτάνει ούτε για ζήτω άλλωστε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.896
Likes
52.011
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε πολλά καταλύματα υπάρχει είτε μπαλκόνι στην αίθουσα πρωϊνού σε όροφο, είτε το πρωϊνό σερβίρεται στο ισόγειο και έχουν έξω τραπεζάκια. Ευνόητο ότι αν έχεις μπλακόνι στο δωμάτιο καπνίζεις και εκεί. Στην Κων/πολη καπνίζουν μέχρι και οι γάτες, μην έχετε άγχος.
Screenshot_20240911_163715_Chrome.jpg

Κλασικο δειγμα γατας Κωνσταντινουπολεως.

Της συνομοταξιας μπαφιαμ-kedi- τεκες
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.577
Likes
4.148
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα,
25-28 Οκτωβρη εχω κλεισει για Κωνσταντινουπολη.Τα εισητηρια και το ξενοδοχειο τα ειχα κλεισει μηνες πριν λογω κατι που γιορταζε η Aegean τοτε και η τιμη μου βγηκε σχεδον τζαμπα .Δυστυχως εχω μονο 3 βραδια ,ξερω οτι ειναι πολυ λιγο για την Πολη αυτη ,αλλα λογω οτι δεν ηξερα τι θα πεχτει με τις αδειες ως τοτε συν οτι αν αλλαζα της ημερομηνιες μου βγαινει πλεον η 3πλασια τιμη πανω ,λεω απο το να μην παω καθολου και μεινω Αθηνα ας παω και οτι προλαβω. Η Πολη εκει ειναι ετσι κι αλλιως ειμαι σιγουρος οτι θα την επισκεφτω και αλλες φορες ακομα.

Ξερω δεν θα τα προλαβω ολα,σιγουρα θα αφησω καποια ,δεν εχω σκοπο να κανω αγωνα δρομου αγχωμενος ,αλλα εστω με εναν καλο προγραμματισμο πιστευω θα καταφερω να δω καποια βασικα πραματα που θελω και θα παρω μια καλη μυρωδια .Εχω βγαλει τουλαχιστον ενα πλανο να υπαρχει στο πισω μερος για ας μην το ακολουθησω εκει 100 %.




1ηΜερα

Φτανω 9 η ωρα το πρωι με την πτηση μου ,λιγο ελεγχοι ,λιγο το transfer στην πολη βαζω ας πουμε 11-12 να μαι ξενοδοχειο ,να αφησω βαλιτσες.Το check in ειναι στις 15.00.Η περιοχη που μενω ειναι ο Γαλατας ,οποτε σαν το πρωτο αξιοθεατο σιγουρα θα ειναι ο Πυργος του Γαλατα .Πρωτη επαφη ,ψαχνω καπου για καμμια sim , na κανω συναλλαγμα και ξεκιναω την βολτα μου κατηφοριζοντας την istiklal .Εκει μπορει να κανουμε σταση για κανα τσαι,γλυκο και αν μας περνει φτανουμε ως την Taksim.Εαν πεινασουμε μπορει να φαμε κιολας αλλιως παμε ξενοδοχειο θα χει παει ηδη μεσημερι για check in.Ξεκουραση λιγο και μετα ή φαγητο αν δεν εχουμε φαει πριν ή απογευματινη βολτα Karakoy ,eminonu και γιατι οχι αν πρλαβουμε και κρουαζιερα στον Βοσπορο.Εναλλακτικα βραδυνη βολτα στην Istiklal.


2ημερα
λεω να αφιερωσω ολοκληρη στην Sultanahmet και στα βασικα αξιοθεατα της πολης (Αγιας Σοφια,Μπλε Τζαμι,Τοπ Καπι,Grand Bazaar) και αν προλαβω και Βασιλικη Κιστερνα (που θελω παρα πολυ να την επισκεφτω).Θα ξερω απο πριν την μερα που θα παω σε αυτα γιατι θα εχω κλεισω εισητηρια λογω ουρας ηλεκτρονικα.
Δυστυχως το Grand Bazaar ειναι η μονη μερα που μπορω να παω καθως η τριτη μερα θα ναι Κυριακη και ειδα οτι ειναι κλειστα.
Μετα αν βρω χρονο ισως παω και απογευματακι προς βραδυ στην Ασιατικη πλευρα Kadikoy για βολτα και φαγητο(αυτο μπορει να γινει και αυριο)

3ημερα

Μενουν ολα τα υπολοιπα αξιοθεατα που θελω πολυ να παω
Dolmabache
Ortakoy
(οτι δεν εχω προλαβει απο Sultanahnet πχ spice bazaar ή κινστερνα)
και αν προλαβω συνοικιες Φενερ,Μπαλατ

Τα αξιοθεατα Αγια Σοφια ,Τοπ Καπι ισως τα βαλω και τριτη μερα να το σπασω και αφιερωσω δευτερη μερα πχ με αγορες
Ortakoy θα μπορουσα να παω και απογευμα προς βραδυ να δω και ηλιοβασιλεμα και φωτισμενη την γεφυρα.

Πως σας φαινεται?
Το grand bazar θα το εβγαζα εντελως. Δεν εχει τπτ να σου προσφερει. Ουτε σαν εικονα, ουτε σαν ευκαιριες αγορων. Ολη η ιστορια ειναι στο αιγιπτιακο (spice bazzar) που το εχεις με αστερισκο.
Επισης αν ειναι στο budget σου (60€/ατομο) κ θες ενα βραδυ να διασκεδασεις, τσεκαρε το Nomads στο Sofitel στην Ταξιμ. Καλο φαγητο και πολλη διασκεδαση. Σετ μενου κ απεριοριστο ποτο. Απαραιτητη κρατηση τουλαχιστον 2 βδομαδες πριν.
 
Last edited:

AlexFocus

Member
Μηνύματα
42
Likes
117
@nickostraveller νομιζω οτι το προγραμμα σου σε γενικες γραμμες ειναι καλο. Να εχεις υπ' οψιν σου οτι το Τοπ Καπι αν δεν θελεις να το ξεπεταξεις αλλα να το δεις καλα σου τρωει μια μερα χαλαρα και το εισιτηριο ειναι ακριβο. Εγω θα το εβγαζα γιατι οι μερες σου ειναι λιγες. Επισης Φενερ, Μπαλατ ειναι ωραιες γειτονιες με το Πατριαρχειο και τη Μεγαλη του Γενους Σχολη αλλα σε βγαζει λιγο απεξω απο Σουλταναχμετ. Αντι αυτων θα ελεγα να πας Τσιχανγκιρ και γενικα στα στενα που ειναι καθετα στην Ιστικλαλ οπου εχει πολυ ωραια μαγαζακια για καφε και ποτο. Επισης ναι να πας οπωσδηποτε Καντικιοϊ και φαγητο στο Ciya Sofrasi.
Καπαλι τσασρι (vs) Αιγυπτιακη αγορα: ψηφιζω το πρωτο για να περιηγηθεις στα αμετρητα στενα του και να γεμισεις απο εικονες. Νομιζω οτι αξιζει μια επισκεψη εστω και επι τροχαδην.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.525
Μηνύματα
899.033
Μέλη
39.244
Νεότερο μέλος
ifi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom