Ισπανία Καστίλλη vs Καταλονία

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει κάπου, αλλά δεν πειράζει.
Το πιο σοκαριστικό βίωμά μου είναι αντικειμενικά χλιαρό. Όταν κάποτε ρώτησα κάποιον γέρο μαγαζάτορα πού βρισκόταν το εστιατόριο 4 Gatos(ενώ, στην πραγματικότητα, λέγεται 4Gats, καθότι βρίσκεται στην Καταλονία), μου απάντησε πως το σωστό είναι 4Gats, γιατί βρίσκομαι στην Καταλονία και μου γύρισε την πλάτη χωρίς να μου δείξει την κατεύθυνση, ενοχλημένος από τη συμπεριφορά μου.
Από εκεί και πέρα, έχω πετύχει 3 φορές συγκέντρωση εθνικιστικής ομάδας, όπου τα συνθήματα ήταν πάνω-κάτω τα αναμενόμενα: ''Η Καταλονία ανήκει στους Καταλανους'' και πάει λέγοντας. Μία μόνο φορά που δοκίμασα να το συζητήσω με έναν από τους παρευρισκόμενους μου είπε ότι ''όποιος δεν είναι Καταλανος δεν καταλαβαίνει, ενώ όποιος είναι το νιώθει στην καρδιά του'' και άλλα τέτοια ωραία που παραπέμπουν στην ισπανόφωνη λογοτεχνία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.789
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως στη Μαδρίτη (και όχι μόνο) ουδείς αντιλαμβάνεται ότι στη χώρα υπάρχει κι ένα μέρος που λέγεται Καταλωνία, κι ότι εκεί κατοικούν Καταλανοί που ομιλούν Καταλανικά. Τοπικό τους πρόβλημα είναι η "διαμάχη" (που όμως είναι μόνο από τη μια πλευρά....)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Έχει καταντήσει ανιαρός ο δήθεν αγώνας των Καταλανών, στο τέλος θα έχουν διαιρεθεί και οι Βρυξελλες και αυτοί ακόμη θα λένε (και θα κάνουν) παπαριές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.237
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom