Καλώς ήρθατε.

doroula

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα παιδια!Χαιρομαι πολυ που μπηκα και 'γω στην παρεα σας!
Καλα να περνατε σε οποιο προορισμο κι αν πατε!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλωσορίζω τα καινούργια μέλη της παρέας!καλά ταξίδια να έχετε,καλή συνέχεια!
 

Xorxena

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα και απο εμένα καινούργια στην παρέα, χώρις ιδιαίτερα ταξίδια στο ενεργητικό μου αλλά με ονειρα να κάνω πολλά!!:)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.270
Likes
6.458
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
καλησπέρα και απο εμένα καινούργια στην παρέα, χώρις ιδιαίτερα ταξίδια στο ενεργητικό μου αλλά με ονειρα να κάνω πολλά!!:)
Χωρίς όνειρα δεν θα κάναμε ποτέ κανένα ταξίδι...:)
Καλώς μας ήρθες.
 

KRIKA

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Γεια σας!Είμαι η Χριστίνα και χαίρομαι πολύ που μπήκα στην πιο ταξιδιάρικη παρέα...
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Xorxena καί KRIKA καλώς ήρθατε!εύχομαι πολλά και καλά ταξίδια και νάχουμε διάθεση να μοιραζόμαστε εντυπώσεις και πληροφορίες!
 

miki

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία-Ριβιέρα-Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου δεν έχω πάει ως τώρα
πόσο σας αρέσουν τα ταξίδια;

Γειά σας ταξιδιώτες!!!

Λίγα λόγια για μένα μιά και είμαι νέα στο forum:
Ως μαθήτρια,είχα διαβάσει ένα άρθρο σε ένα περιοδικό,για κάποιους που επέλεξαν να μείνουν σε ένα μικρό δυάρι προκειμένου να διαθέσουν όλο τους το εισόδημα σε ταξίδια...το άρθρο αυτό με είχε εντυπωσιάσει θυμάμαι...στην τόσο υλιστική εποχή μας πραγματικά είναι δύσκολο να κάνει κανείς μία τέτοια επιλογή...Γνωρίζω ανθρώπους που δεν έχουν πάει στην κυριολεξία πουθενά(όχι μόνο εκτός αλλά και ενός Ελλάδας)προκειμένου να αγοράσουν ένα ακόμα καινούριο αυτοκίνητο ή ακίνητο...Το ιδανικό θα ήταν για όλους μας τα τα έχουμε όλα ταυτόχρονα!!!Γνωρίζουμε όμως ότι κάτι τέτοιο μάλλον είναι ανέφικτο...
Από την άλλη σε ένα από τα ταξίδια μου στην Ινδία συνειδητοποίησα αντικρύζοντας όλη αυτή την ανέχεια ότι εμείς,οι κάτοικοι αυτής της πολύπαθης οικονομικά χώρας δεν τα έχουμε όλα...έχουμε κυριολεκτικά πνιγεί από δεκάδες περιττά καταναλωτικά προιόντα και συνεχώς αισθανόμαστε φτωχοί...ουραγοί του δυτικού-καταναλωτικού-ονείρου...και κατά συνέπεια ολίγον(?)δυστυχείς που δεν θα αποκτήσουμε ποτέ το τελευταίο μοντέλο ferrari ή Porsche...
Τότε συνειδητοποίησα τον πλούτο αυτών των συμπολιτών μας που έκαναν την επιλογή να μείνουν σε ένα δυάρι προτιμώντας να γεμίσουν το νου τους με ωραίες εικόνες και αναμνήσεις γυρίζοντας τον κόσμο...
Φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι απόλυτα εφικτό στους περισσότερους από εμάς...διότι δεν είμαστε και μόνοι μας ώστε να μπορούμε να λαμβάνουμε τέτοιες αποφάσεις!!!Όμως το να προσπαθεί κανείς, με κάθε ευκαιρία, να κοσμεί τις σκέψεις του με εικόνες από όλο τον κόσμο,να γνωρίζει πολιτισμούς και κοινωνίες διαφορετικές και αντιφατικές ως προς την οικεία μας αποτελεί επένδυση ζωής,επένδυση ψυχής...
Έκτοτε συνειδητά πλέον δεν αφήνω τον χρόνο να περνά χωρίς να φλερτάρω με την ιδέα οποιουδήποτε ταξιδιού...Και όταν κάτι το θές πολύ συνομωτεί όλο το σύμπαν για να το πετύχεις!!!
Για μένα το μέχρι τώρα ταξίδι που θα το επαναλάμβανα πολλάκις είναι στην Ινδία!!!Πού δεν θα ξαναπήγαινα? Στην Κίνα...(πλην Χονγκ-Κονγκ που το βρήκα ενδιαφέρον και ανθρώπινο)...Πού δεν θα πατήσω ποτέ το πόδι μου;Στην Σαουδική Αραβία...

Κλείνοντας θα ήθελα να ρωτήσω...Μήπως γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάποιος φορέας που διοργανώνει ταξίδια καθαρά πολιτιστικού περιεχομένου?

πολλά και καλά ταξίδια!!!!

miki:D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.589
Likes
8.104
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..μαλλον παει κανενα 3μηνο που εχω να καλοσωρισω τα νεα μελη...λοιπον καλως ηλθατε και καλω να ελθουν οι επομενοι !!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.544
Μηνύματα
899.764
Μέλη
39.259
Νεότερο μέλος
diona

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom