Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η ιστορία λέει οτι η Μήλος ισοπεδώθηκε γιατί υποστήριξε το δίκιο της.Η Νέμεσις και καθε είδους εκδικήσεις της ιστορίας ανάγονται στο μεταφυσικό πεδίο και ως βαθιά ορθολογιστής αρνούμαι να συζητώ με τέτοιου είδους επιχειρήματα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.170
Likes
25.497
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
[QUOTE
Απελπισμένη δίπλα η μεταφράστρια στην νοηματική.[/QUOTE]
Καταπληκτικό !!!!!!!!!!!!:D:D:D
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.170
Likes
25.497
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

GTS

Member
Μηνύματα
7.002
Likes
20.157
Η ιστορία λέει οτι η Μήλος ισοπεδώθηκε γιατί υποστήριξε το δίκιο της.Η Νέμεσις και καθε είδους εκδικήσεις της ιστορίας ανάγονται στο μεταφυσικό πεδίο και ως βαθιά ορθολογιστής αρνούμαι να συζητώ με τέτοιου είδους επιχειρήματα.
Ως βαθιά ορθολογιστής, θα πρέπει να διαβάσεις Θουκυδίδη τάχιστα, γιατί η (ανεπανάληπτη) κριτική ματιά του διεισδύει στο βαθύ πυρήνα της σημερινής διαπραγμάτευσης που επιχειρεί η ελληνική κυβέρνηση.

Η οποία διαπραγμάτευση δεν γίνεται με φουστανέλες, τσαρούχια και μπαντιέρα ρόσα, αλλά με ορθολογισμό, επιχειρήματα, χωρίς τσαμπουκά αλλά με αξιοπρέπεια, με τακτ και σεβασμό στην αντίπαλη άποψη που εκπροσωπούν κυρίως οι Γερμανοί (που κι αυτοί αξίζουν σεβασμού βεβαίως). Τώρα, τα ευφυολογήματα περί κωλοτούμπας και 70-30 του μνημονίου που αναπαράγουν κάποιοι αμετανόητοι, είναι λεκτικές βρούβες και μόνο.

Το ζητούμενο στο τέλος είναι, εάν εντός ευρώ, θα μπορέσει να εφαρμοστεί ένα οικονομικό και πολιτικό πρόγραμμα ανάκαμψης της ελληνικής κοινωνίας, με περιορισμό των προνομίων των λίγων, με λιτό βίο αλλά βαρουφάνκερ και ταυτόχρονα πραγματική ανάπτυξη, με προστασία των πιο αδύνατων και φτωχών στρωμάτων και μείωση της ανεργίας. Τώρα πώς θα ονομαστεί, αν θα το πει το πρόταγκον και το κουτσαβάκι κωλοτούμπα, αν θα υπάρχει μονόικα αντί για τρόικα, αυτά αφορούν το τουίτερ και την καφενειακή συζήτηση που όλοι βεβαίως κάνουμε. Σημασία θα έχει το περιεχόμενο και μόνο και εν τέλει η εφαρμογή του.

Και για ξαναγυρίσουμε στους Μηλίους, θα σου πω ότι δεν υπάρχει μονόδρομος στη ζωή, ούτε το δίλλημα είναι υποταγή ή σφαγή. Η υπομονή, η διπλωματία, η ευγένεια και η επιμονή είναι μεγάλες αρετές. Αρκεί η τελευταία να συνοδεύεται με σχέδιο.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Η Νέμεσις και καθε είδους εκδικήσεις της ιστορίας ανάγονται στο μεταφυσικό πεδίο και ως βαθιά ορθολογιστής αρνούμαι να συζητώ με τέτοιου είδους επιχειρήματα.
Αρνείσαι γιατί είσαι ξεροκέφαλος...:p

Η λέξη ''Νέμεσις'' χρησιμοποιήθηκε γιατί τότε η υπήρχε η πεποίθηση οτι ήταν το αναπόφευκτο αποτέλεσμα για όποιον διαπράττει ''ύβριν'', αυτές τις γνώσεις είχαν, αυτές τις πεποιθήσεις και στα πλαίσια αυτού αναφέρθηκε.
(είπαμε ήμουν θεωρητικιά...:D)

Αν προσωπικά πιστεύω σε μεταφυσικά και θείες δίκες το γνωρίζεις πολύ καλά!
Αυτό όμως που πιστεύω και ιστορικά έχει αποδειχθεί πολλάκις είναι οτι η αλάζονεία της εξουσίας σε βάθος χρόνου είναι καταστροφική γι αυτόν που την ασκεί, γιατί επιβάλλεται μέσω της ισχύος παραβλέποντας συνήθως πραγματιστικούς παράγοντες, γίνεται αδιάλλακτος και στο τέλος ιστορικά είναι συνήθως ο χαμένος, τώρα πόσους παίρνει μαζί του στο δρόμο προς την κατάρρευση είναι ένα άλλο θλιβερό θέμα, αλλά παραδείγματα υπάρχουν άπειρα που νομίζω οτι όλοι γνωρίζουμε.

υ.γ αν επιμένεις να μην καταλαβαίνεις τι θέλω να πω θα σε ποτίσω ρετσίνα από το χωριό μου...:bleh::bleh::bleh:
 

jousis

Member
Μηνύματα
544
Likes
1.283
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ο παραπάνω διάλογος που διαδραματίστηκε αιώνες πριν, αλλά σε επίπεδο διεθνών πολιτικών σχέσεων παραμένει πιο επίκαιρος από ποτέ, στηλιτεύει την αλαζονεία του ισχυρού απέναντι στο δίκαιο.
Ο Θουκυδίδης με αυτόν τον κυνικό όντως διάλογο επιβεβαιώνει πως μέσα σε μία συμμαχία αυτός που θα αποκτήσει ηγεμονικό ρόλο θα προβεί σε τυρρανικές τακτικές εκμεταλλευόμενος την εξουσία του.
Φανατική Τζημερικιά βλέπω... :D
https://el-gr.facebook.com/Thanos.Tzimeros.Page/posts/782539508505355
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba

GTS

Member
Μηνύματα
7.002
Likes
20.157
Εγώ ως ορθολογιστής πάντως θέλω να σας πληροφορήσω, απληροφόρητα όντα, ότι η Σικελική Εκστρατεία κατέληξε σε τραγωδία διότι λίγο πριν άγνωστοι βέβηλοι έκοψαν τις μύτες από τις ερμαϊκές στήλες προσβάλλοντας τους θεούς. Οπότε, μια λιτανεία πριν το σημερινό eurogroup νομίζω ότι επιβάλλεται. :D

Βοήθειά μας.

Υ.Γ. Για το ότι τελικά έδωσε πολιτικό όρκο ο Αλεξάκης που τον κατηγορούσατε, μούγκα ε.....έλειπα και ξεσαλώσατε :bleh:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
899.691
Μέλη
39.256
Νεότερο μέλος
ntan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom