Καζακστάν Καζακστάν 2 εβδομάδες

Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Καζακστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Κολομβία
- Μαμά έκλεισα ταξίδι
- Τέλεια παιδί μου! που;
- Καζακστάν
- Αχ βρε κόρη μου πότε επιτέλους θα σταματήσεις με αυτά τα ταξίδια, να πάει και η καρδιά μου στη θέση της.
---------------------------
- Μπαμπά έκλεισα ταξίδι.
- Πάλι;;; που;!
- Καζακστάν
- Δεν μου αρέσει αυτό το "σταν". Πού πας κι εσύ, μια κοπέλα σε μουσουλμανική χώρα.


Να 'μαι λοιπόν κι εγώ, που μόλις έκλεισα 2 εβδομάδες σε αυτόν τον αμφιλεγόμενο προορισμό για τον Απρίλη του 2020. Το ξέρω... είναι μακρυά, αλλά άμα το πολυσυζήταγα μάλλον δεν θα γινότανε πράξη.

Αν έχετε κάποια εμπειρία και tips, θα χαρώ να ενημερωθώ!

JustAnotherTraveller
 

georgi d

Member
Μηνύματα
136
Likes
286
Βλέπω δεν έχουμε θέμα για πληροφορίες και αφού υπάρχει αυτό το θέμα ας γράψουμε κάτι.
Το θέμα είναι ότι το Καζακστάν τώρα άλλαξε δεν είναι όπως παλιά. Τώρα όλοι έχουν φύγει από εκεί (Γερμανοί, Εβραίοι, Ρωσοι, Ταταροι και οι δικοί μας οι Πόντιοι) είναι τελείως διαφορετικά. Εσείς που έχετε πάει τώρα τελευταία γνωρίζετε καλύτερα πως είναι εκεί.
Εγώ προσωπικά δεν μεγάλωσα εκεί για αυτό δεν έχω την επιθυμία να πάω να την δω. Στην πρώην πρωτεύουσα την Αλμα-Ατα θα πήγαινα όμως μόνο για λίγες μέρες. Χθες που κοίταξα λίγο τις τιμές σε ξενοδοχεία είδα καλές τιμές. Θα κοιτάξουμε λίγο τις τιμές στα εστιατόρια για να καταλάβω εάν συμφέρει σε εμάς να πάμε να την δούμε. Μόνο στο Καζακστάν δεν αξίζει όμως μαζί με κάποιο άλλο διπλανό κράτος τότε μπορούμε. Είναι μεγάλες οι αποστάσεις και για αυτό θέλουμε παραπάνω χρόνο.
Σαν λαός είναι η ήταν πολύ αγαθός σε αντίθεση με εμάς τους άλλους λαούς. Τώρα που εμείς φύγαμε μπορεί λίγο να έχουν αλλάξει.
Η αδυναμία μου πάντα ήταν η Τασκενδη γιατί ήταν πιο ωραία και μυστήρια.
Προς το παρόν οικονομικά προς αυτά τα μέρη μπορούμε να πάμε με την wizair.
Που θα πάει κάποια στιγμή θα έχουμε πιο καλές επιλογές μέσω Καυκασου η και απευθείες πτήσεις.
Αυτά για την αρχή γιατί ο φίλος μας που γράφει κάτι τώρα για το Καζακστάν με πήγε 30 χρόνια πίσω.
 
Last edited:

georgi d

Member
Μηνύματα
136
Likes
286
Να συνδυασουμε Καζακστάν με Ρωσία κάπως πολύ δύσκολο ταξίδι θα γίνει.
Ας γράψουμε κάτι απλώς σαν πληροφορία.
Υπάρχει μια ακόμα πόλη στο νότιο Καζακστάν που έχει πτήσεις η Wizz air, είναι το Τουρκεσταν. Εδώ δίπλα έχουμε καθαρά την ελληνική πόλη Κενταου. Νομίζω σε απόσταση περίπου 30 χμ.
Σας γράφω κάτι που γνωρίζω καλά. Το Κενταου είναι πολύ μικρή πόλη όμως όμορφη. Δεν έχει τίποτα όμως ότι είχε πολλούς Έλληνες σε έκανε να την βλέπεις διαφορετικά.
Κεντάου - Βικιπαίδεια
Από εδώ μια φορά είχα ταξιδέψει προς Μόσχα με τρένο και ήταν το χειρότερο ταξίδι στην ζωή μου. Στο σταθμό μας είπαν ότι μόνο για sv κουπέ (για δύο άτομα) εισιτήρια έχουν. Το βαγόνι ήταν τέλειο από Τσεχίας (Τσεχοσλοβακια) όμως τι να το κάνω αφού δεν είχα με ποιον να μιλήσω μόνο με τον συγγενή μου. Τρις ημέρες στο τρένο δεν είναι εύκολο. Όταν έχεις καλή παρέα και βλέπεις κάποιον είναι διαφορετικά.
Είχε τότε το εισιτήριο μόνο 25 ρούβλια.

Εδώ ο σταθμός τρένων του Τουρκεσταν.

Screenshot_20241007-201928.png


Και εδώ ποιες αεροπορικές εταιρείες έχουν πτήσεις προς το αεροδρόμιο.

Screenshot_20241007-200411.png


Screenshot_20241007-200229.png


Στο μέλλον μπορεί να μας χρειαστεί μπορεί και όχι . αν δούμε ότι θα μας χρειαστεί θα γράψουμε κάτι και για το αεροδρόμιο.
Από εδώ με τρένο πάμε Σιμκεντ,Άλματα και για Ουζμπεκισταν (Τασκενδη).
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.979
Likes
15.693
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ το είχα συνδιάζει με Κιργισταν, πήγα σε 5 ώρες με μαρσρούτκα από Μπισκεκ. Είναι ενδιαφέρουσα χώρα, πρόσφατα κάποιο μέλος ξεκίνησε ιστορία για το Καζακστάν. Τότε είχα πετάξει με πηγασους μέσω Κωνσταντινούπολης αλλά τώρα μπορεί κανεις να πάει Μπισκέκ με Wizz από Αμπου Ντάμπι , και αν θέλει απευθείας Καζακστάν μπορεί να πετάξει στο Τουρκιστάν, το οποίο είναι κοντά στο Σιμκεντ και στην Τασκένδη. Πάντως Γερμανούς πέτυχα όταν πήγα Αλμάτι. Ωραίος λαός, λίγο τρέχεις αλλά ευγενείς και φιλότιμοι εν τω βάθει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.556
Μηνύματα
901.032
Μέλη
39.288
Νεότερο μέλος
notatourist

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom