Κίνα Κίνα - κινητό - ιντερνετ- VPN - SIM - χάρτες

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.710
Η e-sim αυτή είναι μόνο για δεδομένα βέβαια εκεί, σωστά; Άρα για τηλέφωνο (για να μπορείς εάν τύχει κάτι να σε καλέσουν ή να καλέσεις) υποθέτω θα πρέπει να ενεργοποιηθεί κάποια υπηρεσία από τον τηλεφωνικό μου πάροχο έτσι κι αλλιώς. Θα μιλήσω μαζί τους να ρωτήσω!
Μόνο δεδομένα.
Μην ανακατεύεις την κοσμοτε σε περιαγωγή. Θα σου κοστίσει και είναι κρίμα.
Aν έχεις iphone το face time και imessages δουλεύουν μια χαρά.
Εναλλακτικά βαιμπερ γουατσαππ, εναλλακτικά μπαίνεις και με την κοσμοτε σε περιαγωγή χωρίς κανένα πρόγραμμα η έξτρα και δεν απαντάς σε καμιά κλήση. Δεν θα χρεωθείς και θα ξέρεις ποιος σε κάλεσε.
Λειτουργεί όπως και με τις αναπάντητες που μας κάνουνε όταν δεν έχουμε μονάδες να πάρουν.
Καλείς πίσω με βαίμπερ αουτ αφού φορτώσεις μερικά εύρω.
Επίσης ότι μηνύματα sms παίρνεις στο κινητό σου στο ελληνικό νούμερο δεν χρεώνονται.
Διευκρίνισε μόνο αν υπάρχει κάποιο κόστος για εισαγωγή σε κινέζικο δίκτυο χωρίς να κάνεις χρήση, άπλα να μπεις. Σημείωσε τι θα σου πουν και κράτα ώρα της κλήσης ώστε αν χρεωθείς κάτι να αιτηθείς να στο επιστρέψουν.
Μέχρι τώρα δεν έχω χρεωθεί τίποτε πουθενά και ο ελληνικός αριθμός μου ήταν πάντα ενεργός οπουδήποτε πήγα, κάνε όμως μια νύξη.
 

Achil

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα, είμαστε στον προγραμματισμο και εμείς για ενα ταξιδι στην Κίνα. Σκεφτομαστε εκτός απο το Πεκίνο να κινηθούμε σε λιγοτερο τουριστικούς προορισμους (κατα τα ελληνικα τουριστικα πρακτορεία) οπως Pingyao , Fenghuang, , Zhangjiajie, Li River αφαιρώντας πιο γνωστούς όπως Ξιαν, Σαγκαη κ.α.

Συλλέγοντας πληροφορίες για την χώρα διαπιστωνει κανεις τις αρκετες δυσκολίες που θα συναντήσει καποιος φτάνοντας εκει.
Μια απο αυτές είναι και οι χάρτες πλοήγησης. Αναζητώντας γενικότερα στο διαδίκτυο διαβάζουμε οτι οι μόνοι έμπιστοι χάρτες για να πλοηγηθει κανείς στην κίνα είναι οι Apple maps για όσους έχουν iOS.
Καπου διαβασα οτι ίσως η εφαρμογη MAPS.ME λειτουργεί σωστα στην Κίνα.

Ακομα και με VPN (οποιο τυχει να λειτουργεί) οι χάρτες της Google φαίνονται να έχουν απόκλιση 500 μετρων. Παραθέτω και είκονα, οπού φαίνεται οτι η κάλυψη δορυφόρου απέχει πολύ απο την χαρτογράφηση των δρόμων.
Γνωρίζει κανείς ποιο απο τα 2 επιπεδα των Google maps (δορυφόρος, δρόμοι) είναι ακριβή για πλοήγηση στην χώρα?
Εχεις κανείς κάτοχος Android ταξιδέψει Κίνα όπου έχει λυσει αυτο το ζήτημα?

Υ.Γ (Ακόμα αν έχετε καμιά έξτρα πληροφορία για τους παραπάνω προορισμούς η και ακομα για καποιον αλλο προορισμο θα χαρώ να την μοιραστείτε.)

Σας ευχαριστω!
 

Attachments

tatooine

Member
Μηνύματα
1.603
Likes
5.710
Οι χάρτες της apple δουλεύουν καλά γιατί η εταιρεία έχει συμμορφωθεί με τις απαιτήσεις της κινεζική κυβέρνησης. Το γραφικό τους περιβάλλον όμως είναι εντελώς διαφορετικό από ότι έχουμε συνηθίσει στην εδώ έκδοση.

Αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι γίνετε στην Κίνα και γιατί δεν δουλεύουν οι χάρτες αν και είναι λίγο παλιό.
 

harilander

Member
Μηνύματα
561
Likes
469
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
πρίν 2 μήνες στο ταξίδι μου στην επαρχία Κουανγκσι χρησιμοποιώντας το google maps σε android δεν παρατήρησα αποκλίσεις στο σήμα του gps .(στον ποταμό Lijiang στην βόλτα με τα καραβάκια παρακολουθούσα συνέχεια την κίνηση μου και με μεγάλη μου έκπληξη είδα πολύ μεγάλη ακρίβεια)
Εκείνο που παρατήρησα στο google maps ήταν η έλλειψη πληροφοριών. Το mapsme μου φάνηκε πιο χρήσιμο.
Χρησιμοποίησα μια eSim της Nomad 10Gb και σε 10 ημέρες κατανάλωσα 4 gb περίπου
 

Achil

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Ευχαριστώ τους φίλους για τις απαντήσεις.

Θα ήθελα να κάνω ακόμα μια ερώτηση σχετικά με την επικοινωνία στην Κίνα.
Έξω απο το Πεκίνο κατα τις μετακινήσεις απο και προς τα αεροδρόμια-τρένα αλλα και σε μια επαρχιακή πόλη πώς γίνεται η επικοινωνία με τον κόσμο αφου δεν γνωρίζει αγγλικά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.347
Μηνύματα
889.562
Μέλη
39.024
Νεότερο μέλος
Filio Mav

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom