Γενικά Ικαρία ή Φολέγανδρος ;;; (για ζευγάρι)

giota_van

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!!!
Φέτος τον Ιούλιο λέμε με το αγόρι μου να πάμε διακοπές σε νησί του Αιγαίου.
Εγώ προτείνω Φολέγανδρο κι εκείνος Ικαρία. Δεν έχουμε πάει κανείς μας σε κανένα από τα δύο και οι απόψεις των φίλων μας διαφέρουν. Αν κάποιος έχει επισκεφτεί τα δύο αυτά νησιά ας μου δώσει τα φώτα του!!!! :lol:;)
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Καλημερα και καλωσόρισες! Πανω πανω δεξια υπάρχει η Αναζήτηση εκει μπορεις με λεξεις-κλειδια να βρεις οτι πληροφορια υπαρχει για τα μερη που θέλεις, υπάρχουν πολλα θέματα.
Ενδεικτικα:
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%F3%E9%DC-%E1%E9%E3%E1%DF%EF%F5/1668-%E9%EA%E1%F1%DF%E1.html
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...%F6%EF%EB%E5%E3%E1%ED%E4%F1%EF%F2-2011-a.html
 

giota_van

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σ' ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!!!
Τα έχω διαβάσει ήδη όλα απλά θα ήθελα την γνώμη κάποιου που έχει επισκεφτεί και τα δύο νησιά. Αλλά μάλλον για Φολέγανδρο το βλέπω!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
To 2007 πήγα Φολέγανδρο και πέρυσι Ικαρία. Ειναι από τα αγαπημενα μου νησιά και τα δύο, αλλά εντελώς διαφορετικά το ένα από το άλλο. Περιληπτικά, η Φολέγανδρος έχει την πιο ωραία χωρα, τρεις πλατείες όλη κι όλη. Τα τελευταία χρόνια γίνεται χαμός και οι τιμές έχουν πάρει λίγο την ανιούσα επικίνδυνα. Είναι μικρό νησάκι οπότε γυρίζεται εύκολα, οι παραλίες εκτός από το Κάτεργο γενικά δεν με τρέλαναν γιατί έχουν βράχια αλλά είναι τέλειες αν έχεις την δυνατότητα να πάς με σκάφος.
Η Ικαρία δεν είναι τόσο γραφική έχει όμως ωραία φύση, χωριά όπως οι Ράχες, διασκέδαση που βασίζεται κυρίως στα πανηγύρια, είναι αρκετά πιο οικονομική και πιο χύμα στυλ. Μπάνιο ευχαριστηθηκα περισσότερο στην Ικαρία. Α, και θέλει οπωσδήποτε μεταφορικό μεσο, αυτοκίνητο ή μηχανη.
Δεν ξέρω τι στυλ ψάχνετε, εαν μπορώ να βοηθήσω ρώτα με:)
 

giota_van

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ευχαριστώ πού παιδιά!!! Για 5 6 μερούλες λέμε. Πιο πολύ αναζητούμε ξεκούραση για να σας πω και την αλήθεια...
Εγώ κλίνω προς Φολέγανδρο γιατί δεν θέλω αποστάσεις. 'Ίσως πάρουμε και τη vespa μαζί μας για να πηγαίνουμε πιο εύκολα για φαγητό και λοιπά.
Πέρυσι είχαμε πάει Λέσβο και μας έφαγε το αυτοκίνητο!!!
 

giota_van

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Πάντως η αλήθεια είναι πως είναι πιο ακριβό και από Σαντορίνη στη διαμονή του!!! Έχω βρει 2 ξενοδοχεία στη Χώρα Hotel Castro - Folegandros και Άνθεια το πρώτο με 50? και το δεύτερο με 60-70?!!! Οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες!!! :)
επίσης αν ξέρει καπιοσ πόσο κοστίζει ο γύρος του νησιου;;;;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
2.106
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ευχαριστώ πού παιδιά!!! Για 5 6 μερούλες λέμε. Πιο πολύ αναζητούμε ξεκούραση για να σας πω και την αλήθεια...
Εγώ κλίνω προς Φολέγανδρο γιατί δεν θέλω αποστάσεις. 'Ίσως πάρουμε και τη vespa μαζί μας για να πηγαίνουμε πιο εύκολα για φαγητό και λοιπά.
Πέρυσι είχαμε πάει Λέσβο και μας έφαγε το αυτοκίνητο!!!
Εαν είναι να πάτε με vespa να πάτε Φολέγανδρο. Στην Ικαρία εμείς πήγαμε με μηχανή, αλλά την άλλη φορά θα πάω σίγουρα με αυτοκίνητο! Αποστάσεις δεν έχει καθόλου, όλο το οδικό δίκτυο είναι από το λιμάνι μέχρι την Ανω Μέρα καμια 25αριά χλμ(δεν θυμάμαι σίγουρα), βέβαια λόγω αερα είναι δυσκολα με μηχανάκι.
Στην Φολέγανδρο βέβαια είχαμε ένα 50αρι που το έπαιρνε ο αέρας και το σήκωνε και για να γυρίσουμε από κάτι παραλίες έπρεπε να κατέβουμε γιατί δεν τράβαγε στην ανηφόρα:lol:Πολύ γέλιο. Το γύρω του νησιού δεν τον είχαμε κάνει και δεν θυμάμαι πόσο έκανε, γενικά είχε όμως ακριβές υπηρεσίες. (Φαντάσου το μηχανάκι πριν τόσα χρόνια έκανε
20Ε/μέρα και το 125αρι τα διπλά). Μπορείτε να το συνδυάσετε και με μια μονοήμερη Σίκινο.
Στο Άνθεια είχα μείνει και ήταν πάρα πολύ ωραίο. Εαν το Κάστρο είναι μέσα στο Κάστρο θα σου έλεγα να το αποφύγετε, δεν μου άρεσε εκεί μέσα καθόλου.
Να πάτε οπωσδήποτε στο Κάτεργο, ωραία παραλία αν και με δύσκολη σχετικά πρόσβαση είναι το Αμπέλι.
Α, και να φάτε ματσάτα στην Ανω Μέρα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom