Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.925
Likes
12.857
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φοινικούντα νομίζω και αυτή, ας μας πει και η κατερίνα που είπε τα ίδια λίγο πιο πάνω
Ναι κι εγώ έτσι την λέω: Η παραλία δίπλα στην Φοινικούντα (σημειωτέον πας με τα πόδια από το χωριό).

edit Στο google maps την έχουν ως παραλία Μαυροβουνίου Παραλία Μαυροβούνι · Methoni 240 06, Grèce
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.202
Likes
4.137
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Η Φοινικούντα έχει έξω από το χωριό ίσως τη καλύτερη παραλία στη Μεσσηνία και η Κορώνη είναι ωραίο χωριό με καταπληκτικό κάστρο (το αγαπημένο μου σε όλη τη Πελοπόννησο).
Θα συμφωνήσω ότι η Κορώνη είναι ωραίο χωριό με αρκετή γραφικότητα και το κάστρο της είναι καταπληκτικό με φοβερή θέα προς τη θάλασσα και ωραία κτίσματα και εκκλησίες εντός του τείχους.
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
106
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα. Είμαστε ζευγάρι με ένα μωρό 10 μηνών τότε, από Θεσσαλονίκη. Αρχές Ιούλη θα κατέβουμε οδικώς 😳 Ηλεία για έναν γάμο! Οπότε αφού θα φτάσουμε μέχρι εκεί είπαμε να το συνδυάσουμε και με διακοπές! Σκεφτόμαστε σα βάση τη Φοινικούντα, συγκεκριμένα την παραλία Μαυροβούνι και από εκεί να κάνουμε εκδρομές σε Πύλο, Μεθώνη, Κορώνη! Απ' όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι ενδείκνυται η Φοινικούντα γι αυτο που θέλουμε. Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάλυμα πάνω στην παραλία; Επίσης πέρα από το Μαυροβούνι, την βοιδοκοιλια και την παραλία ντιβάρι, υπάρχει άλλη παραλία που να αξίζει για επίσκεψη προς Κορώνη είτε προς Μεθώνη; Τα άλλα δύο πόδια δε μας ενδιαφέρουν καθώς έχουμε ζήσει στη Μάνη και τα έχουμε γυρίσει!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
321
Likes
780
Ζευγάρι που 12-14 Ιουλίου θα κατέβει για ΠΣΚ από Αθήνα προς Κορώνη.

Μάλλον θα μείνουμε στο καμπινγκ στη Φοινικούντα, φτάνοντας Παρασκευή βραδάκι εκεί.

Τι να μην χάσουμε Σάββατο και Κυριακή; Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες της περιοχής;
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.010
Likes
20.207
Η μεγάλη παραλία της Φοινικούντας μακράν, Πύλος ωραία για απόγευμα-βράδυ και φοβερό το κάστρο της Κορώνης
 

gt13

Member
Μηνύματα
48
Likes
139
Recap Πελοποννησιακής επίσκεψης.

Μεθώνη και πέριξ:

Είχα πραγματικά ξεχάσει πώς είναι η αίσθηση να βρίσκεσαι σε έναν τόπο που είναι αυτό που είναι και παρότι έχει μια (περιορισμένη) επισκεψιμότητα, δεν έχει φτιαχτεί τίποτα το εμπορικό/μαρκετινίστικο/τουριστικό προϊόν/branding/like/share/upload/review/googlemaps/tripadvisor (πρέπει να βρεθεί μια ορολογία για όλο αυτό το πράγμα).
Για αυτό έγραψα πιο πάνω πόσο άνθρωπος ένιωσα σε αυτή την τοποθεσία, είχα ξεχάσει πώς είναι να πηγαίνεις κάπου που τίποτα δεν είναι στημένο για κατανάλωση. Υποδομές υπάρχουν φυσικά, αλλά είναι αφομοιωμένες από το περιβάλλον.

Στη συνέχεια επισκέφτηκα τη Λακωνική Μάνη που αν και πανέμορφο μέρος χωρίς αμφιβολία, το ένιωσα άψυχο και προϊόν και αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις ενώ δύο χρόνια πριν δεν το είχα εκλάβει έτσι. Παρότι οι εικόνες που δίνει η περιοχή είναι μοναδικές και δεν υπάρχει αλλού στην Ελλάδα κάτι τέτοιο, αν με ρωτούσε κάποιος τώρα τι θυμάμαι πρώτο από τις καλοκαιρινές διακοπές είναι το κομμάτι της Μεσσηνίας. Και αυτό γιατί ένιωσα ότι δεν καταναλώνω αλλά ότι ζω κάτι πραγματικά. Στη Λακωνία δηλαδή απλώς 'πήγα', στη Μεσσηνία 'έζησα', συγγνώμη για το cringe των εκφράσεων αλλά αυτό αποκόμισα.

P.S. Μετά από επίσης άπειρο καιρό, ένιωσα επίσης να τρώω 'αληθινό' φαγητό, στην Κατσαρόλα στη Μεθώνη.

Μερικά τιπς από όσα είδα:

1. Ποδηλασία/birdwatching στη λιμνοθάλασσα της Γιάλοβας έως τη Βοϊδοκοιλιά (η ίδια η Γιάλοβα χάλι μαύρο). Υπέροχη εμπειριά, υπάρχουν διάφορες διαδρομές, αυτή που είναι μόνο για πεζοπόρους/ποδηλάτες είναι πιο ωραία για το πήγαινε και μία άλλη χωματόδρομου είναι η πιο ωραία για την επιστροφή.

2. Κάστρο Μεθώνης (δυστυχώς αφώτιστο γιατί έχει χαλάσει κάποιος μηχανισμός...και μένει αυτό το αριστούργημα αφώτιστο το βράδυ. Χρειάζεται αρκετή ώρα να το γυρίσεις και να το ευχαριστηθείς, ελάχιστος κόσμος, απίστευτη θέα.

3. Ησυχία. Τόση ησυχία. Το ένα βράδυ βόλτα δίπλα στο κάστρο, με πέντε άτομα να έχουν στήσει θερινό σινεμά στα χαλάσματα του κάστρου, δίπλα στην παραλία με μουσική μιας πολύ ταλαντούχας κοπέλας που έπαιζε ζωντανά σε ένα μαγαζάκι στην πλατεία και το άλλο βράδυ με φεγγάρι, βόλτα στα πιο άνωθεν σημεία της πόλης, ζεστό και διάφανο νερό στη θάλασσα και ζωντανό σαξόφωνο από το μπιτς μπαρ με κοινό ελάχιστο κόσμο, από τον ιδρυτή του ωδείου Πύλου (ονομάζεται Γιάννης Σταθόπουλος, αν υπάρχει μία περίπτωση να διαβάζει αυτό το ποστ τον ευχαριστώ για εκείνο το βράδυ). Δυστυχώς δυσκολεύομαι να το μεταφέρω με περιγραφές αλλά ήταν κάποιες στιγμές εξαιρετικά απλές αλλά τόσο σπάνιες, πολύ αληθινές. Ένιωσα ότι γύρισα δυο δεκαετίες πριν. Δεν θέλω να γίνομαι από αυτούς που αναπολούν το παλιό και δεν προσαρμόζονται στο νέο, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει κάποια πράγματα να σχολιάζονται. Έχει καταντήσει αηδία πια ο τρόπος που ζούμε εμπειρίες.

Δεν πήγα Φοινικούντα/Πύλο/Κορώνη. Η Φοινικούντα κάτι σαν Γιάλοβα τη φαντάζομαι, η Πύλος δεν μου έβγαλε κάτι το ενδιαφέρον, Κορώνη δεν πρόλαβα.
Συγκλονιστικό μήνυμα... Τό είχα διαβάσει εδώ κ καιρό. Κ είχε μείνει στην σκέψη μου...

Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε εδώ κ 3 μέρες στην Μεθώνη. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως την περιέγραψε η Σίλβια. Πανεμορφη, με χαρακτήρα κ κυρίως ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ. Τουρισμός 30 χρόνια πίσω.. Με λιγους τουρίστες κ ενα μέρος με χώρο να αναπνεύσεις. Με καφενεία με παππούδες, με μικρά παραδοσιακά "παλιακα" μαγαζάκια της επαρχίας,, με παραδοσιακά σπίτια τού ενός ορόφου, περιποιημένα κ κουκλιστικα στη συντριπτική τούς πλειοψηφία. Μακάρι να μπορούσαμε να μείνουμε παραπάνω σέ αυτό το υπέροχο ιστορικό χωριό με τούς ωραίους ανθρώπους...

Σίλβια σέ ευχαριστώ πολύ
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
321
Likes
780
Φεύγουμε σήμερα απογευματάκι τελικά για Κορώνη από Αθήνα.

Σήμερα θα φτάσουμε βράδυ Κορώνη, οπότε βόλτα και φαγητό εκεί (ίσως και κανένα βραδινό μπανάκι)!

Αύριο λέμε για βόλτα προς Μεθώνη, Φοινικούντα... Να φτάσουμε και Πύλο; Να προσπαθήσουμε να φτάσουμε Βοιδοκοιλιά ή Αμμοθίνες;

Θα έχουμε επίσης και όλη την Κυριακή ελεύθερη καθώς θα φύγουμε βράδυ από την περιοχή.

Πώς θα διαμορφώνατε τις δύο μέρες προκειμένου να δείτε όσα περισσότερα μπορείτε;
 

gt13

Member
Μηνύματα
48
Likes
139
Φεύγουμε σήμερα απογευματάκι τελικά για Κορώνη από Αθήνα.

Σήμερα θα φτάσουμε βράδυ Κορώνη, οπότε βόλτα και φαγητό εκεί (ίσως και κανένα βραδινό μπανάκι)!

Αύριο λέμε για βόλτα προς Μεθώνη, Φοινικούντα... Να φτάσουμε και Πύλο; Να προσπαθήσουμε να φτάσουμε Βοιδοκοιλιά ή Αμμοθίνες;

Θα έχουμε επίσης και όλη την Κυριακή ελεύθερη καθώς θα φύγουμε βράδυ από την περιοχή.

Πώς θα διαμορφώνατε τις δύο μέρες προκειμένου να δείτε όσα περισσότερα μπορείτε;
Θα πρότεινα σίγουρα κάστρο Κορώνης με το εκπληκτικό μοναστήρι, το κάστρο Μεθώνης που δεν υπάρχει η ομορφιά τού κ η θέση τού κ λίγο μετά την Πύλο οπωσδήποτε τήν agora στο ξενοδοχείο W τού Costa Navarino. Ωραία βόλτα κ όμορφο μέρος για ηλιοβασίλεμα, ποτάκι, διαφορά φαγητά κτλ αν κ ακριβουτσικο
 

ribo7

Member
Μηνύματα
190
Likes
180
Παιδιά συμβουλές γιατί το ChatGPT δυσκολεύεται
😅.

Έχουμε κλείσει με κολλητό 5 μέρες Καλαμάτα (17-22 Αυγ.). Για φαγητό/ποτό στη πόλη έχω διαβάσει τα άλλα νήματα και έχω κρατήσει τις σημειώσεις μου. Αλλά θέλω συμβουλές για να βγει ένα καλό πλάνο για εξορμήσεις τριγύρω, λαμβάνοντας υπόψιν τα εξής:

- Το πρόγραμμα συνήθως είναι ως εξής: Πρωϊνό/brunch στη πόλη και μέχρι τις 11 αναχώρηση για παραλία. Άραγμα σε παραλία με μπάνιο, βιβλίο, ύπνο, καμιά μπύρα. Κατά τις 18.00 για φαγητό σχετικά κοντά στην παραλία. Επιστροφή Καλαμάτα και βραδινή έξοδο εκεί.
- Από παραλίες ψάχνουμε να έχουν νέο κόσμο (οικογένειες με παιδιά εκτός προτιμήσεων), να έχει κάποιο beachομπαρο με μουσική (όχι κάτι έξαλλο) και λογικές τιμές στις ξαπλώστρες. Οι παραλίες που έχουν αναφερθεί (Στούπα, Καλογριά, Μικρή Μαντινεία) καλύπτουν τα κριτήρια?
- Από την καθεμία από αυτές τις παραλίες, ποιο χωριο συνδιάζεται για φαγητό? Π.χ., μπάνιο Ν. Οίτυλο με Αρεόπολη. Από Στούπα? Ή από παραλία Αλύπα (αν πάμε σε κάποια πιο ήσυχη)?
- Τη μία μέρα (19 Αυγ.) , 19.00 θα πάμε στο Costa Navarino Agora που έχει ένα Full moon party με ωραίο dj set. Μια καλή πρόταση για να βγει η μέρα? Να πάμε σε κάποια παραλία κοντα στη Καλαμάτα εκείνη τη μέρα? Και το απόγευμα να ξεκινησουμε για Costa Navarino? Τι αλλο μπορουμε να κάνουμε εκεί κοντά στη δυτική πλευρά?
- Κάποιο πανηγύρι κοντά στη Καλαμάτα εκείνες τις μέρες?


Ευχαριστώ :)
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.202
Likes
4.137
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Παιδιά συμβουλές γιατί το ChatGPT δυσκολεύεται
😅.

Έχουμε κλείσει με κολλητό 5 μέρες Καλαμάτα (17-22 Αυγ.). Για φαγητό/ποτό στη πόλη έχω διαβάσει τα άλλα νήματα και έχω κρατήσει τις σημειώσεις μου. Αλλά θέλω συμβουλές για να βγει ένα καλό πλάνο για εξορμήσεις τριγύρω, λαμβάνοντας υπόψιν τα εξής:

- Το πρόγραμμα συνήθως είναι ως εξής: Πρωϊνό/brunch στη πόλη και μέχρι τις 11 αναχώρηση για παραλία. Άραγμα σε παραλία με μπάνιο, βιβλίο, ύπνο, καμιά μπύρα. Κατά τις 18.00 για φαγητό σχετικά κοντά στην παραλία. Επιστροφή Καλαμάτα και βραδινή έξοδο εκεί.
- Από παραλίες ψάχνουμε να έχουν νέο κόσμο (οικογένειες με παιδιά εκτός προτιμήσεων), να έχει κάποιο beachομπαρο με μουσική (όχι κάτι έξαλλο) και λογικές τιμές στις ξαπλώστρες. Οι παραλίες που έχουν αναφερθεί (Στούπα, Καλογριά, Μικρή Μαντινεία) καλύπτουν τα κριτήρια?
- Από την καθεμία από αυτές τις παραλίες, ποιο χωριο συνδιάζεται για φαγητό? Π.χ., μπάνιο Ν. Οίτυλο με Αρεόπολη. Από Στούπα? Ή από παραλία Αλύπα (αν πάμε σε κάποια πιο ήσυχη)?
- Τη μία μέρα (19 Αυγ.) , 19.00 θα πάμε στο Costa Navarino Agora που έχει ένα Full moon party με ωραίο dj set. Μια καλή πρόταση για να βγει η μέρα? Να πάμε σε κάποια παραλία κοντα στη Καλαμάτα εκείνη τη μέρα? Και το απόγευμα να ξεκινησουμε για Costa Navarino? Τι αλλο μπορουμε να κάνουμε εκεί κοντά στη δυτική πλευρά?
- Κάποιο πανηγύρι κοντά στη Καλαμάτα εκείνες τις μέρες?


Ευχαριστώ :)
Τσέκαρες την τιμή εισόδου για το Costa Navarino; Πρόπερσι μας είπαν ότι αύξησαν πολύ την τιμή για ημερήσια είσοδο στο θέρετρο γιατί δεν ήθελαν επισκέπτες...
Εάν θα πληρώσετε για να μπείτε για το πάρτυ τουλαχιστον αφιερώστε ολόκληρη την ημέρα σας εκεί γιατί έχει και ωραία θάλασσα και εντυπωσιακές εγκαταστάσεις για ποτό και φαγητό.
Εάν ο στόχος σας δεν είναι μόνο οι παραλίες, τότε υπάρχουν πολλές ωραίες ημερήσιες εκδρομές με αφετηρία την Καλαμάτα.
Δεν το νήμα για Μεσσηνία όπου θα δεις πολλές προτάσεις.
 

Maria x.

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Καλημέρα σας !Την Τετάρτη ταξιδεύουμε από Πάτρα για Κορώνη, όπου θα μείνουμε για 6 ημέρες. Έχουμε 2 παιδιά 6 και 2.5 χρονών.Απο Πάτρα προς Κορώνη που μας προτείνετε να κάνουμε κάποιες στάσεις για φαγητό ή καφέ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.045
Μέλη
39.268
Νεότερο μέλος
AnitaDag

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom