Η μάχη της κουζίνας! Ποια είναι η χώρα με την αγαπημένη σας κουζίνα;

Αγαπημένη κουζίνα


  • Total voters
    145

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.861
Likes
9.800
Που ειναι η ιαπωνικη?
Τα τελευταια χρονια επειδη δεν καταναλωνω πολλα γαλακτοκομικα, άλευρα και κρεατα, ούτε βαριά μαγειρεμενα φαγητα με πολλες σαλτσες, η ιαπωνικη κουζινα με εκφραζει απολυτως.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.765
Likes
7.264
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δύο χρόνια μετά ακόμα απορώ με τις 14 ψήφους στη Γαλλία.Η αγαπημένη μου διατροφή είναι η μεσογειακή οπότε εύκολα θα διάλεγα Ελλάδα.Μου αρέσουν πολύ οι υδατάνθρακες ,εύκολα θα διάλεγα Ιταλία.
Αλλα ψήφισα αντικειμενικά Γαλλία. Αναρωτιέμαι αν οι 64 ψήφοι στην Ελλάδα αναγκαστικά πήγαιναν στις άλλες τρεις χώρες πως θα ήταν το αποτέλεσμα.
Ποιος δεν θέλει τις γεύσεις που μεγάλωσε και επιπλέον ανήκουν σε καλή κουζίνα ; Πάμε άλλη μια ψηφοφορία χωρίς Ελλάδα μέσα;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.795
Likes
7.179
Που ειναι η ιαπωνικη?
Τα τελευταια χρονια επειδη δεν καταναλωνω πολλα γαλακτοκομικα, άλευρα και κρεατα, ούτε βαριά μαγειρεμενα φαγητα με πολλες σαλτσες, η ιαπωνικη κουζινα με εκφραζει απολυτως.
Μετά από ένα μήνα στην Ασία (δοκιμάζοντας τον άμπακο και τον αγλέορα) η επιθυμία για τις γνώριμες μεσογειακές γεύσεις μεγάλωσε σε υπέρτατο βαθμό, επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά πως η κουζίνα μας είναι μια από τις καλύτερες.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.861
Likes
9.800
Μετά από ένα μήνα στην Ασία (δοκιμάζοντας τον άμπακο και τον αγλέορα) η επιθυμία για τις γνώριμες μεσογειακές γεύσεις μεγάλωσε σε υπέρτατο βαθμό, επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά πως η κουζίνα μας είναι μια από τις καλύτερες.
Νομιζω οτι πρωτιστως μας λειπει και αξιολογουμε ως καλυτερη την κουζινα με την οποια μεγαλωσαμε. Και οι μεξικανοι, ας πουμε, την δικη τους θεωρουν καλυτερη και ουτω καθεξης.
Ωστοσο σιγουρα η ελληνικη (η καλη ελληνικη) εχει καταπληκτικες πρωτες υλες και ωραια πιατα.

Και για να συμπληρωσω με την γνωμη μου το war που εχει ξεσπασει περι ιταλικης και γαλλικης (και λοιπων κουζινών):
θεωρω οτι οταν μιλαμε για γαλλικη κουζινα μιλαμε για haute cuisine και patisserie… δεν μπορει να συγκριθει με τις υπολοιπες που τις αγαπαμε μεν αλλα στην βαση τους ειναι comfort food που οι νεοτεροι σεφ κανουν πιο ευφανταστους συνδυασμους και βγαζουν πιο δημιουργικα πιατα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.627
Likes
9.120
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν ξέρω για haute cuisine, πάντως τα κλασσικά γαλλικά πιάτα είναι πολύ απλά και με λίγα υλικά. Αν έχεις ένα μπατζετ πχ 50ε/άτομο το βλέπω χλωμό να φας κάτι πολύπλοκο στη Γαλλία. Στη ζαχαροπλαστικη αλλάζει το πράγμα, ακόμα και οι λαϊκοί φούρνοι ετοιμάζουν γλυκά υπερπαραγωγες.
 

annoula

Member
Μηνύματα
366
Likes
861
Δύο χρόνια μετά ακόμα απορώ με τις 14 ψήφους στη Γαλλία.Η αγαπημένη μου διατροφή είναι η μεσογειακή οπότε εύκολα θα διάλεγα Ελλάδα.Μου αρέσουν πολύ οι υδατάνθρακες ,εύκολα θα διάλεγα Ιταλία.
Αλλα ψήφισα αντικειμενικά Γαλλία. Αναρωτιέμαι αν οι 64 ψήφοι στην Ελλάδα αναγκαστικά πήγαιναν στις άλλες τρεις χώρες πως θα ήταν το αποτέλεσμα.
Ποιος δεν θέλει τις γεύσεις που μεγάλωσε και επιπλέον ανήκουν σε καλή κουζίνα ; Πάμε άλλη μια ψηφοφορία χωρίς Ελλάδα μέσα;
Σωστό! Εξάλλου στις ψηφους στην Ελλάδα μπαινει κ ο παραγοντας οτι μ αυτες τις γευσεις μεγαλωσαμε οποτε και μονο λογω συνηθειας ειναι λογικο να τις προτιμαμε εναντι αλλων. Εγω π.χ. ελαχιστα φαγητα θα προτιμουσα (μπορεί κ κανενα) αντι για μουσακα ή γεμιστα με φετα ή ενα χανιωτικο μπουρεκι, με αυτα ομως μεγαλωσα.Μας ελεγε η Κινεζα ξεναγος οτι στους Κινεζους που ερχονται στην Ελλαδα το ελληνικο φαγητο φαινεται βαρυ. Το δοκιμαζουν αλλα καταληγουν στα κινεζικα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.520
Μηνύματα
898.812
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom