Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

panpan

Member
Μηνύματα
6.911
Likes
27.164
Οπότε γενικά σε όλη τη χώρα προβλέπω πιο σύντομα άνετα να προσεγγίσουν τον αριθμό 50 εκατομμύρια αφίξεων απο το εξωτερικό που σας έγραφα στη πρώτη σελίδα νομίζω.Απίστευτος αριθμός για μια μικρή σε έκταση χώρα.
Η Ισπανία υποφέρει από τον υπερτουρισμό
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.265
Likes
42.011
ελπίζω να μην υποβαθμίσουμε την ποιότητα ζωής {υγεία και εκπαίδευση} αλλά αντίθετα να αποτελέσει ευκαιρία για γρήγορη βελτίωση των υποδομών μας σε όλη τη χώρα .
Οχι ρε παιδια, γιατι να υποβαθμιστει η υγεια? η πιτσα ηδη ηρθε κι ειναι μικρη, μεγαλη η βαρια. Καλοφαγωτη, ολοι θα ζησουμε ζωη μαγικη.

img_1_1708468061845.jpg
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.487
Likes
14.507

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.622
Likes
9.979
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μακαρι να ερθουν μερικα απιθανοεκατομμυρια τουριστες ακομη να μας φερουν απιθανοεκατομμυρια ευρω.
Σημερα στο μετρο με 43 βαθμους απολαμβανουν το Greek Summer με 2 συρμους την ωρα.
View attachment 465933
Και να πούμε και ένα μεγάλο μπράβο σε αυτόν που έχει σκεφτεί να ονομάσει τον τερματικό σταθμό στα αγγλικά σαν Dimotiko Theater.

Μισά δρομολόγια στα ελληνικά, μισά σε ένα μιξ Αγγλοελληνικών, ρολόι που δεν δουλεύει. Τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά..

IMG_6377.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.265
Likes
42.011
Και να πούμε και ένα μεγάλο μπράβο σε αυτόν που έχει σκεφτεί να ονομάσει τον τερματικό σταθμό στα αγγλικά σαν Dimotiko Theater.

Μισά δρομολόγια στα ελληνικά, μισά σε ένα μιξ Αγγλοελληνικών, ρολόι που δεν δουλεύει. Τέτοια τάξη, τέτοια αλφαδιά..

View attachment 465936
Καλα εγω ειμαι και πιο ιδιοτροπη: τοσοι ανεργοι ορθοφωνημενοι ηθοποιοι δουλευουν γκαρσονια. Χαθηκε να βρουν εναν να λεει ορθοφωνημενα τις στασεις? Επρεπε να βαλουν υπαλληλο με καλη φωνη μονο?
Εχω ευαισθησια και πιανω το "μπ" , το "ντ" και το "γκ" οταν δεν ειναι απο ορθοφωνημενο ηθοποιο αλλα απο βυσμα στην υπηρεσια, τι να κανω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.351
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και να πούμε και ένα μεγάλο μπράβο σε αυτόν που έχει σκεφτεί να ονομάσει τον τερματικό σταθμό στα αγγλικά σαν Dimotiko Theater.
Πως θα επρεπε να λεγεται; Το μονο λαθος συμφωνα με το προτυπο ελοτ ειναι οτι δεν το ειπαν theatro. Προφανως κρατησαν το theater (ορθως κατ εμε) για να καταλαβαινει ο ξενος τι ειναι αυτο. Το dimotiko ορθως το εγραψαν.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.622
Likes
9.979
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πως θα επρεπε να λεγεται; Το μονο λαθος συμφωνα με το προτυπο ελοτ ειναι οτι δεν το ειπαν theatro. Προφανως κρατησαν το theater (ορθως κατ εμε) για να καταλαβαινει ο ξενος τι ειναι αυτο. Το dimotiko ορθως το εγραψαν.
Έτυχε σήμερα και ήμουν στο Πειραιά και πέρασα από την στάση του μετρό. Dimotiko Theatro έγραφε στα Αγγλικά. Αυτό είναι πιο σωστό. Ή σε Greeklish ή σε ακριβή μετάφραση, όχι μισό Greeklish μισό Αγγλικά.

Με την ίδια λογική και τη στάση Μέγαρο Μουσικής δε θα έπρεπε να την έγραφαν Megaro Mousikis, αλλά Megaro Music Hall ή Megaro Music.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.351
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έτυχε σήμερα και ήμουν στο Πειραιά και πέρασα από την στάση του μετρό. Dimotiko Theatro έγραφε στα Αγγλικά. Αυτό είναι πιο σωστό. Ή σε Greeklish ή σε ακριβή μετάφραση, όχι μισό Greeklish μισό Αγγλικά.
Σωστα. Ειπα κι εγω οτι ειναι λαθος, απλα η αποσταση θιατερ-θεατρο ειναι μικρη. Πολιτικως ορθο και πιο πιασαρικο θα ηταν βεβαια να λεγεται απλα Olympiakos.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.135
Likes
1.989
Μακαρι να ερθουν μερικα απιθανοεκατομμυρια τουριστες ακομη να μας φερουν απιθανοεκατομμυρια ευρω.
Σημερα στο μετρο με 43 βαθμους απολαμβανουν το Greek Summer με 2 συρμους την ωρα.
View attachment 465933
Καλα που επεκταθηκε το μετρο ως τον Πειραια για να πηγαινουν τα τουριστακια τα ζουμπουρλουδικα απευθειας στα νησακια!αμ που να ξεραν οτι θα πρεπει να περιμενουν ποση ωρα να ρθει το μετρο-προαστιακος και αλλες ποσες ωρες εμεις για να παρουμε το συρμο να παμε οπουδηποτε...τη Δευτερα ειχε μια ωραιοτατη αναμονη 24λεπτων(ναι 24)απο Ευαγγελισμο για Δημ.θεατρο διχως λογο κ αιτια...εχουμε να περασουμε φινα κ τουτο το καλοκαιρι!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.052
Likes
1.689
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Σημερα στο μετρο ...

Η πρώτη εντύπωση του ξένου τουρίστα στην Αθήνα! Τουλάχιστον ένα ρολόι και δυο φωτεινοί πίνακες λειτουργούν. Κάτι είναι κι αυτό.

Η εικόνα πριν τρεις μήνες.

Κίνα - Το Φλεβάρη μες τα κρύα / τσάρκα πήγε … Μαντζουρία!

Τα σκουπίδια βέβαια στις γραμμές ζουν και βασιλεύουν. Μια σακούλα χρειαζόταν, ένα ζευγάρι πλαστικά γάντια και 10 λεπτά δουλειά από έναν εργάτη. Δύο ευρώ κόστος! Το διεθνές ρεζιλίκι μας το αποτιμάμε σε δύο ευρώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.350
Μηνύματα
889.655
Μέλη
39.027
Νεότερο μέλος
GEORGIAD3

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom