Η βιομηχανία του τουρισμού (σκέψεις για το παρόν και το μέλλον)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Βραδινές ώρες που έχει λιγότερη κίνηση, ή είναι τόσο αργά/νωρίς που δεν έχει μετρό, το παίρνω κι εγώ. Αλλά εργάσιμες ώρες η κίνηση το κάνει πολύ πιο χρονοβόρο. Αρκετές φορές πάντως μου λένε επισκέπτες πως το προτιμούν για να έχουν μια πρώτη οπτική επαφή με την πόλη.
35 λεπτα απο Αμπελοκηπους και εχεις γλιτωσει ολη την κινηση του κεντρου.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.460
Likes
3.790
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Υπαρχει και το πολυ φθηνοτερο λεωφορειο που ειναι τακτικοτερο ανα 20 λεπτα. ΕΙναι επιλογη το μετρο και το διαλεγει οποιος βολευεται. Παντως πολλοι (κι εγω) εξυπηρετουμαστε με το λεωφορειο καλυτερα γιατι δεν εχει ορθοστασια σχεδον ποτε απο το κεντρο για αεροδρομιο.
Υπαρχει και το πολυ φθηνοτερο λεωφορειο που ειναι τακτικοτερο ανα 20 λεπτα. ΕΙναι επιλογη το μετρο και το διαλεγει οποιος βολευεται. Παντως πολλοι (κι εγω) εξυπηρετουμαστε με το λεωφορειο καλυτερα γιατι δεν εχει ορθοστασια σχεδον ποτε απο το κεντρο για αεροδρομιο.
Πολύ φθηνότερο δεν είναι. 5 ευρώ εχει το εισιτηριο. Και αν δεν μένεις κοντά στους οδικούς άξονες από τους οποίους περνάει, και παράλληλα έχεις κ βαλίτσες, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χρειαστεί να πάρεις και ταξί μέχρι κάποιο σημείο, η από ένα σημείο και μετά (ανάλογα αν πας η έρχεσαι προς/από αεροδρόμιο).
Παντως τις βραδινές ώρες είναι όντως πιο γρήγορη επιλογη
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.975
Likes
20.034
Με τα χάλια πάντως των μεταφορών στην Αθήνα προς και από αεροδρόμιο το αυτοκίνητο συν πάρκινγκ εχει γίνει απαραίτητη πολυτέλεια για εμένα κι ας έχει ακριβύνει παρά πολύ τα δυο τελευταία χρόνια. Καλομαθαμε αλλά δε βολεύει και καθόλου. Το σύστημα του μετρο γενικά στη πόλη είναι χάλια εξ ου και η απάλευτη κίνηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ φθηνότερο δεν είναι. 5 ευρώ εχει το εισιτηριο. Και αν δεν μένεις κοντά στους οδικούς άξονες από τους οποίους περνάει, και παράλληλα έχεις κ βαλίτσες, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χρειαστεί να πάρεις και ταξί μέχρι κάποιο σημείο, η από ένα σημείο και μετά (ανάλογα αν πας η έρχεσαι προς/από αεροδρόμιο).
Παντως τις βραδινές ώρες είναι όντως πιο γρήγορη επιλογη
6€ κάνει πια το λεωφορείο, αντί για 9€ που κοστίζει το μετρό.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Με τα χάλια πάντως των μεταφορών στην Αθήνα προς και από αεροδρόμιο το αυτοκίνητο συν πάρκινγκ εχει γίνει απαραίτητη πολυτέλεια για εμένα κι ας έχει ακριβύνει παρά πολύ τα δυο τελευταία χρόνια. Καλομαθαμε αλλά δε βολεύει και καθόλου. Το σύστημα του μετρο γενικά στη πόλη είναι χάλια εξ ου και η απάλευτη κίνηση.
Ακριβώς λόγω της αύξησης κόστους στο μακράς διαρκείας, γέμισε ο τόπος ιδιωτικά πάρκινγκ σε ακτίνα 2-3 χιλιομέτρων από το Ελ.Βελ. Αφήνεις εκεί το αυτοκίνητό σου και σε πηγαίνει υπάλληλός τους στο αεροδρόμιο. Μετά σε παραλαμβάνει πάλι υπάλληλος από το αεροδρόμιο και σε οδηγεί στο ιδιωτικό πάρκινγκ για να παραλάβεις το αυτοκίνητο, πλυμένο κιόλας. Είδα να χρησιμοποιούν φίλοι αυτή τη λύση και με ενημέρωσαν πως έριξαν το κόστος στο μισό σε σχέση με το μακράς του αεροδρομίου. Δεν μου αρέσει θεωρητικά, αλλά τα μακράς του αεροδρομίου δεν είναι και αυτά γεμάτα; Φαίνεται πως δεν επαρκούν οι θέσεις στάθμευσης.

Η ίδια κινούμαι με τον Προαστιακό (ακόμη χειρότερη συχνότητα δρομολογίων, ένα την ώρα) ή το λεωφορείο Χ93 που κάνει μεν ένα μισάωρο από το Δαχτυλίδι μέχρι το αεροδρόμιο, αλλά αν πριν το Δαχτυλίδι πέσει στην κίνηση του Κηφισού, καθυστερεί να εμφανιστεί, χάνεται η ψυχραιμία και πάει το ταξί (και το 35άρι) σύννεφο.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
25 μέρες στο μακράς διαρκείας κάτι λιγότερο απο 90 ευρώ δεν το λες και ακριβό.
Τα περιφερειακά ανεβοκατεβάζουν τις τιμές ανάλογα με τη ζήτηση.
Πάντα υπήρχαν δεν είναι καινούργια.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
25 μέρες στο μακράς διαρκείας κάτι λιγότερο απο 90 ευρώ δεν το λες και ακριβό.
Τα περιφερειακά ανεβοκατεβάζουν τις τιμές ανάλογα με τη ζήτηση.
Πάντα υπήρχαν δεν είναι καινούργια.
Τώρα τα έμαθα!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.737
Likes
7.025
Κατα καιρούς δοκιμάσαμε όλες τις λύσεις. Πλέον μόνο τα επίσημα στην Αθήνα.
Επίσης μπορείς να προσθέσεις και μια μέρα έκπτωση αν έχεις στάτους στην Αιγαίου.
Στη Θεσσαλονίκη ειναι το αντίθετο. Το επίσημο πάρκινγκ αισθητά πιο ακριβό άρα επιλέγουμε τα ιδιωτικά που εξυπηρετούν με μεταφορά απο και προς το αεροδρόμιο σε καλή τιμή. Εξαλου οι αποστάσεις ειναι Μικρές.
Ενας μήνας σχεδόν πέρυσι 40 ευρώ. Ίσως γιατί είμαστε πολύ συχνοί πελάτες.
Το πλύσιμο το χρεώνουν επιπλέον. 4ημερο 16 η 18 ευρώ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.774
Likes
17.686
7 μέρες + κάτι ώρες 35 ευρώ και μετά 2 ευρώ τη μέρα..δηλαδή 27 πχ μέρες 75 ευρώ..


Πάντως σε λεωφορεία και ειδικά τρόλεϊ που ανέβαινα τελευταία ούτε οι μισοί δεν πληρώνουν.. το έχετε παρατηρήσει φαντάζομαι.. εννοείται πληρώνουμε κανονικά ενισχύουμε τις δημόσιες μεταφορές...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom