Γερμανία Η αρχόντισσα κι οι αλήτες (Φρανκφούρτη, Ντάρμσταντ, Χαϊδελβέργη, Μόναχο)

gkalla

Member
Μηνύματα
1.339
Likes
7.323
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Χαϊδελβέργη – Η αρχόντισσα

Σε 35 περίπου λεπτά φτάσαμε στον σιδηροδρομικό Σταθμό της Χαϊδελβέργης όπου μας «υποδέχτηκε» μια περιποιημένη μακέτα τρένων και κτισμάτων κατά το γερμανικό πρότυπο.

20240322_171744.jpg


Έξω από τον σταθμό πήραμε ένα λεωφορείο, βγάζοντας τα εισιτήρια στον οδηγό και σύντομα είμαστε στην παλιά πόλη, δίπλα στον ποταμό Neckar, την παλιά γέφυρα Alte Brücke ενώ απέναντι, ανάμεσα σε προσεγμένα σπίτια και πολυτελείς βίλες διακρινόταν ελαφρά ένα τμήμα του μονοπατιού των φιλοσόφων.

IMG_2446.jpg

IMG_2444.jpg


Οι πρώτες εικόνες ήταν εντυπωσιακές και μας προϊδέασαν γι’ αυτό που θα ακολουθούσε. Περάσαμε την πύλη της γέφυρας, προς το κέντρο της παλιά πόλης, και στα λίγα μέτρα που περπατήσαμε ως το κατάλυμα μας αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε για τα καλά τον χαρακτήρα της.

20240322_174636.jpg

20240322_174641.jpg

20240322_174624.jpg


Μετά από ένα γρήγορα check-in, παράτησα βιαστικά τις αποσκευές στο δωμάτιο κι έτρεξα πάλι έξω για να προλάβω να δω και να φωτογραφίσω την παλιά γέφυρα και τα πέριξ με το τελευταίο φως της ημέρα. Μέσα σε λίγη ώρα ο κόσμος στους δρόμους είχε πολλαπλασιαστεί χωρίς να είναι πολύ ενοχλητικός.

Διέσχισα την πύλη της γέφυρας με στόχο την απέναντι πλευρά της γέφυρας όπου βρίσκεται το άγαλμα της θεάς Αθηνάς.

IMG_2448.jpg

IMG_2454.jpg

IMG_2455.jpg


Η ώρα προσφερόταν για «ρομαντικές» φωτογραφίσεις του ποταμού…

IMG_2449.jpg

IMG_2451.jpg


ενώ αποκαλύπτονταν κι άλλες γοητευτικές εικόνες της πόλης, κυρίως προς την παλιά πλευρά της πόλης, με το κάστρο να δεσπόζει στις περισσότερες λήψεις.

IMG_2452.jpg

IMG_2450.jpg

IMG_2456.jpg


Κατά την επιστροφή βρήκα την ευκαιρία να φωτογραφίσω, χωρίς κόσμο, τον διάσημο μπαμπουίνο που κρατά τον καθρέπτη της αυτογνωσίας καθώς και τα δύο χάλκινα ποντικάκια της τύχης.

IMG_2458.jpg

20240323_105133.jpg


Συναντηθήκαμε πια όλοι μαζί και ξεκινήσαμε μια βραδινή βόλτα στα πιο κεντρικά σημεία της Χαϊδελβέργης. Μόλις βγήκαμε, είδαμε ένα σημάδι της «περίφημης» γερμανικής φιλοξενίας που μας προκάλεσε αλγεινή εντύπωση. Στο χαμηλό πρεβάζι του απέναντι μαγαζιού είχαν τοποθετηθεί καρφιά ώστε να μην μπορεί κανείς κουρασμένος τουρίστας να κάτσει.

IMG_2459.jpg


Το κατάλυμά μας ήταν σε ιδανική θέση, μισό λεπτό απόσταση από την κεντρική πλατεία (Marktplatz) η οποία ήταν αρκετά γεμάτη από κόσμο, κυρίως τουρίστες. Τα 2 βασικά κτίρια, το δημαρχείο (Stadt Heidelberg) και η εκκλησία του Αγίου Πνεύματος (Heiliggeistkirche) στέκονταν απέναντι το ένα στο άλλο οριοθετώντας τις δυο πλευρές της πλατείας ενώ φυσικά το βλέμμα τραβούσε το κάστρο (ένα μέρος του τουλάχιστον) που φαινόταν ακριβώς από πάνω.

IMG_2460.jpg

20240322_190119.jpg

20240322_190401.jpg


Σχεδόν αμέσως φτάσαμε στην διπλανή και πολύ «φωτογενή» πλατεία (Kornmarkt) η οποία σε αντίθεση με την πλατεία της αγοράς ήταν σχεδόν άδεια.

IMG_2461.jpg

IMG_2462.jpg


Γυρίσαμε προς τα πίσω και ξεκινήσαμε να κινούμαστε στον κεντρικότερο πεζόδρομο Hauptstraße αλλά και στα διάφορα στενά, κάθετα και παράλληλα, βλέποντας μερικά από τα πιο ωραία κτίρια της πόλης όπως το Hotel zum Ritter Heidelberg και την εκκλησία των Ιησουιτών Jesuitenkirche.

IMG_2463.jpg

20240322_192543.jpg

20240322_192525.jpg


Η κούραση όλης της ημέρας μας είχε καταβάλει κι έτσι γρήγορα εγκαταλείψαμε την βόλτα και «χωθήκαμε» μέσα σ’ ένα από τα πολλά μπαράκια της πόλης, ολίγον χεβιμεταλάδικο, για να ξεδιψάσουμε με δροσερές μπυρίτσες.

IMG_2467.jpg

IMG_2466.jpg


Ήταν η τελευταία μέρα που θα είχαμε ανοιξιάτικο καιρό (17-18 βαθμούς). Από την επόμενη μέρα αναμενόταν επιδείνωση, με πιθανές βροχές μετά τις 10 και γι’ αυτό μόλις ξύπνησα, σχετικά νωρίς, έτρεξα να προλάβω να δω όσα περισσότερα πράγματα μπορούσα.

Πράγματι ο ουρανός ήταν κιόλας βαρύς και η θερμοκρασία είχε πέσει σημαντικά οπότε αμέσως ξεκίνησα την βόλτα μου έχοντας σαν στόχο να δω κάποιες γειτονιές στο λιγότερο τουριστικό μέρος της πόλης. Το θετικό της υπόθεσης ήταν πως εκείνη την ώρα δεν είχε καθόλου κόσμο στους δρόμους κι έτσι μπορούσα να κινηθώ με άνεση και ταχύτητα.

Ξεκίνησα ακολουθώντας την έρημη Ob. Neckarstraße προς τα ανατολικά φωτογραφίζοντας όποιο κτίριο μου τραβούσε την προσοχή.

IMG_2469.jpg

IMG_2473.jpg

IMG_2474.jpg


Θαυμάζοντας και περπατώντας με το κεφάλι ψηλά συνεχώς (ευτυχώς δεν σκόνταψα πουθενά) έφτασα στην πλατεία Karlsplatz με το παράξενο όσο και όμορφο γλυπτό στο κέντρο της και το κτίριο της Ακαδημίας των Επιστημών στην απέναντι πλευρά της. Στο συγκεκριμένο σημείο έβλεπα πια καθαρά ολόκληρο το συγκρότημα του κάστρου που φαινόταν τόσο κοντά λες και μπορούσε να το φτάσεις με δυο δρασκελιές.

IMG_2476.jpg

IMG_2477.jpg


Συνέχισα ακόμη ανατολικότερα γεμίζοντας το μυαλό μου με εικόνες και ακολουθώντας τα trends του φόρουμ φωτογραφίζοντας πόρτες και παγκάκια ( :) ) εκτός φυσικά των κτιρίων και των δρόμων.

IMG_2479.jpg

IMG_2480.jpg

IMG_2483.jpg

IMG_2482.jpg


Γύρισα στο κατάλυμα και βρεθήκαμε πια όλοι μαζί ενώ έκανε την εμφάνισή στου και το ψιλόβροχο. Κάναμε για μια ακόμη φορά μια γρήγορη βόλτα στην παλιά γέφυρα απολαμβάνοντας την θέα παρά τον βαρύ ουρανό.

20240323_105318.jpg

20240323_105441.jpg


Σε λίγο πήραμε το δρόμο (ή μάλλον το τελεφερίκ) για το κάστρο. Φτάσαμε αμέσως πάνω στο λόφο ενώ ο καιρός, ξαφνικά, μας έκανε την χάρη και άνοιξε. Κινηθήκαμε διαμέσου του περιφερειακού πάρκου, βλέποντας τα διάφορα κτίσματα και κτίρια της περιοχής και τελικά μέσω της κεντρικής πύλης μπήκαμε στον εσωτερικό, αύλειο χώρο του κάστρου.

20240323_122141.jpg

20240323_122511.jpg

20240323_122851.jpg


Αρκετός κόσμος βρισκόταν ήδη εκεί κάνοντας τις βόλτες του ανάμεσα στα τμήματα του κάστρου.

20240323_123350.jpg

20240323_123854.jpg

20240323_124659.jpg


Πριν όμως επιχειρήσουμε να μπούμε σε οποιοδήποτε από αυτά «τρέξαμε» στο μπαλκόνι για να δούμε την θέα προς την πόλη και το Νέκαρ. Ο λίγος ήλιος που εμφανιζόταν ανάμεσα στα σύννεφα μας επέτρεψε να πάρουμε κάμποσες σχετικά καλές φωτογραφίες.

20240323_123741.jpg

20240323_124001.jpg

20240323_124211.jpg


Στραφήκαμε μετά στο εσωτερικό των κτιρίων. Δυστυχώς ένα από τα βασικά επισκέψιμα σημεία ήταν κλειστό για το κοινό λόγω κάποιας εκδήλωσης οπότε αρκεστήκαμε στα υπόλοιπα διαθέσιμα. Αρχικά μπήκαμε σ’ ένα υπόγειο για να δούμε το μεγαλύτερο βαρέλι μπίρας στο κόσμο (κατά δήλωσής τους πάντα). Μπαίνοντας στον χώρο είχε ένα κανονικό βαρέλι και δίπλα του ένα πολύ μεγαλύτερο του, όχι όμως τόσο μεγάλο όσο υποσχόταν η πινακίδα. Ευτυχώς συνέχισα λίγο πιο κάτω κι όντως αντίκρισα ένα πραγματικά τεράστιο βαρέλι. Μπύρα όμως, ούτε σταγόνα, δυστυχώς…

IMG_2507.jpg

IMG_2508.jpg


Σειρά είχε το ιστορικό μουσείο γερμανικών φαρμακείων που στεγάζεται στον ίδιο χώρο και συμπεριλαμβάνεται στην τιμή εισόδου του κάστρου. Είδαμε στημένα κλασικά φαρμακεία από τον 13ο έως και τον 20ο αιώνα, πολλές πρώτες ύλες για την κατασκευή φαρμάκων και ματζουνιών όπως και αρκετά γνωστά σκευάσματα όπως ήταν στην αρχική τους έκδοση. Ανάμεσα στις πρώτες ύλες και η Belladonna γνωστή σε όλους τους έλληνες από την ταινία του Βέγγου (Μπελαντόνα, μπελαντόνα, δεν την ξέρω. Αν ήταν μπελαμάνα, μάλιστα…)

20240323_125202.jpg

20240323_125556.jpg

20240323_125833.jpg


Βγήκαμε από το μικρό μουσείο κι ο καιρός είχε αλλάξει και πάλι. Έντονη βροχή κι αέρας μας ανάγκασαν να τρέξουμε όσο πιο γρήγορα μπορούσαμε προς το τελεφερίκ και να επστρέψουμε άρον – άρον στην πόλη. Φτάνοντας κάτω το είχε γυρίσει σε ψιλό χαλάζι που ευτυχώς όμως δεν κράτησε πολύ.

Χωριστήκαμε και πάλι. Η Ε. και η Ελ. Κετευθύνθηκαν προς τα καταστήματα και τα σουβενιράδικα κι εγώ αποφάσισα να κινηθώ σε άλλη μια περιοχή της παλιάς πόλης που δεν είχα προλάβει να δω. Έτσι ξεκίνησα, με ψιλόβροχο πια, περνώντας αρχικά από το κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου της πόλης ενώ σε λίγο έφτασα στην εκκλησία Peterskirche.

IMG_2511.jpg

IMG_2512.jpg


Απέναντι ακριβώς από την εκκλησία βρισκόταν η βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου, ένα μάλλον εντυπωσιακό κτίριο που εγώ ουδόλως το είδα καθώς ήταν σκεπασμένο από σκαλιωσιές.

IMG_2514.jpg


Έκανα μια μικρή εκτροπή προς τα πάνω, βλέποντας κάποια «ανώνυμα» κτίρια αλλά κι «επώνυμα» όπως το κτίριο της Ένωσης Ιστορίας της Χαϊδελβέργης.

IMG_2515.jpg

IMG_2516.jpg


Επέστρεψα στην αρχική μου διαδρομή και κινούμενος πιο κεντρικά πέρασα από την εκλλησία TeDrei - Junge Kirche Heidelberg αλλά και το «ζωηρό» κτίριο του μουσείου τέχνης και αρχαιολογίας (Kurpfälzisches Museum).

IMG_2518.jpg

IMG_2520.jpg


Φυσικά χρόνος δεν υπήρχε για καμιά επίσκεψη σε μουσεία ή άλλα αξιοθέατα οπότε συνέχισα με βήμα ταχύ τηντελευταία βόλτα μου. Πέρασα δίπλα από την πλατεία του πανεπιστημίου (Universitätsplatz) χωρίς να πάω προς την φυλακή των φοιτητών (Studentenkarzer) καθώς ήξερα πως ήταν κλειστή αυτή την περίοδο, λόγω εργασιών.

IMG_2523.jpg

IMG_2524.jpg


Κατέβηκα κι άλλο προς το ποτάμι περνώντας από γραφικά στενάκια κι από κάποια υπολείματα τειχών, «πέφτοντας» στο τέλος, τυχαία, σε μια εσωτερική αυλή που εκ των υστέρων διάβασα πως είναι η αυλή των παλιών σταύλων (Heidelberger Marstall). Τα κτίρια από την μια πλευρά παρέπεμπαν σε κάτι τέτοιο αλλά από την άλλη ήταν τελειώς σύγχρονα και μάλιστα υπήρχαν και κάποια υπαίθρια εκθέματα μοντέρνας τέχνης.

IMG_2525.jpg

IMG_2527.jpg


Ο χρόνος όμως πια πιέζε ασφυκτικά και παρόλο που δεν ήθελα καθόλου να σταματήσω να τριγυρνώ σ’ αυτή την κουκλίστικη πόλη επέστρεψα με βαριά καρδιά στο ξενοδοχείο. Στο εστιατόριο του φάγαμε το «ελαφρύ» μας γεύμα, έτσι για να αποχαιρετίσουμε παραδοσιακά την πόλη.

IMG_2528.jpg


Η αναχώρηση του τραίνου για το Μόναχο ήταν στις 17:13 αλλά για 2η φορά υπήρχε καθυστέρηση τουλάχιστον μισής ώρας. Στην 3ώρη διάρκεια του ταξιδιού προστέθηκε κι άλλη καθυστέρηση με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο Μόναχο μετά τις 21:00. Πάει κι παραδοσιακή ακρίβεια των γερμανών…
 

Attachments

ManEf23

Member
Μηνύματα
56
Likes
204
Πανέμορφες φωτογραφίες και εμπειρία μου φέρνουν στο Νου ωραίες αναμνήσεις. Και εγώ το 2015 όταν είχα πάει πρώτη φορά, μετά την Χαιδελβέργη είχα πάει Μόναχο.

Θυμάμαι είχα κλείσει λεωφορείο flixbus, το βραδινό έφευγε 2.30 ή 3.30 τα ξημερώματα, το είχα επιλέξει ώστε να γλυτώσω μια ημέρα διαμονή κάπου. Το λεωφορείο έφευγε μπροστά απο ένα McDonalds, είχα πάει εκεί με το παιδί που είχα γνωρίσει 3-4 ημέρες πριν που ηταν Ελληνικής καταγωγής, μου έκανε παρέα παρόλο που έμενε σε μια πολη κοντα στην Χαιδελβέργη. Και κατά τις 1 π.μ έρχεται ειδοποίηση στο κινητό μου email οτι το λεωφορείο θα καθυστερήσει 1.5 ώρα (δηλαδή σχεδον 4-5 θα ερχόταν). Θυμάμαι το παιδί μου είπε να μείνω όπου θέλω θα τα πλήρωνε αυτός αλλά έπρεπε να είμαι την επόμενη ημέρα στο Μόναχο. Ήρθε μαζί μου, πήραμε κάτι να πιούμε και πήγαμε στην παλιά πόλη στην Γέφυρα δίπλα σε κάτι πεζουλάκια. Ήταν ένα τοπιό μαγικό, γιατί ήταν νυχτα, φωτισμένη η γέφυρα και ολη πολη απο κατω, και είχε ομίχλή. Αυτός επειδή είχε πολύ χιούμορ, όποιο πλοιό περναγε απο αυτά των ποταμών τους φώναζε στα ελληνικά, και σε ενα ήταν Έλληνας. Μου εκανε παρέα μέχρι να φυγω :p

Αμα γυρνούσα τον χρόνο πίσω δεν θα γύριζα, εκεί θα καθόμουν. Πραγματικά.

Επισυνάπτω 2 φωτογραφίες για να καταλάβετε πόσο ομίχλη είχε εκεινη την ημέρα, την νύχτα ήταν ακόμα χειρότερα. Τις έβγαζα απο το κινητο και δεν είχα καλή ανάλυση για βραδινες :(

IMG_20151101_082845.jpg IMG_20151101_083559.jpg
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.339
Likes
7.323
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πανέμορφες φωτογραφίες μου φέρνουν στο Νου ωραίες αναμνήσεις. Και εγώ το 2015 όταν είχα πάει πρώτη φορά, μετά την Χαιδελβέργη είχα πάει Μόναχο.

Θυμάμαι είχα κλείσει λεωφορείο flixbus, το βραδινό έφευγε 2.30 ή 3.30 τα ξημερώματα, το είχα επιλέξει ώστε να γλυτώσω μια ημέρα διαμονή κάπου. Το λεωφορείο έφευγε μπροστά απο ένα McDonalds, είχα πάει εκεί με το παιδί που είχα γνωρίσει 3-4 ημέρες πριν που ηταν Ελληνικής καταγωγής, μου έκανε παρέα παρόλο που έμαινε σε μια πολύ κοντα στην Χαιδελβέργη. Και κατά τις 1 π.μ έρχεται ειδοποίηση στο κινητό μου email οτι το λεωφορείο θα καθυστερήσει 1.5 ώρα (δηλαδή σχεδον 4-5 θα ερχόταν). Θυμάμαι το παιδί μου είπε να μείνω όπου θέλω θα τα πλήρωνε αυτός αλλά έπρεπε να είμαι την επόμενη ημέρα στο Μόναχο. Ήρθε μαζί μου, πήραμε κάτι να πιούμε και πήγαμε στην παλιά πόλη στην Γέφυρα δίπλα σε κάτι πεζουλάκια. Ήταν ένα τοπιό μαγικό, γιατί ήταν νυχτα, φωτισμένη η γέφυρα και ολη πολη απο κατω, και είχε ομίχλή. Αυτός επειδή είχε πολύ χιούμορ, όποιο πλοιό περναγε απο αυτά των ποταμών τους φώναζε στα ελληνικά, και σε ενα ήταν Έλληνας. Μου εκανε παρέα μέχρι να φυγω :p

Αμα γυρνούσα τον χρόνο πίσω δεν θα γύριζα, εκεί θα καθόμουν. Πραγματικά.

Επισυνάπτω 2 φωτογραφίες για να καταλάβετε πόσο ομίχλη είχε εκεινη την ημέρα, την νύχτα ήταν ακόμα χειρότερα. Τις έβγαζα απο το κινητο και δεν είχα καλή ανάλυση για βραδινες :(

View attachment 467191 View attachment 467192
Τρομερές εικόνες, σχεδόν απόκοσμες…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.356
Μηνύματα
889.778
Μέλη
39.031
Νεότερο μέλος
Ζωή Μ

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom