Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.882
Likes
12.768
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για να κάνουμε το τραπέζι σε φίλο που έρχεται από την Τενερίφη, έχετε να προτείνετε vegan εστιατόρια από κέντρο μέχρι Κηφισιά;
Αγαπάει Ελλάδα, ελληνική ιστορία, ελληνικές γεύσεις, πήρε πρόσφατα Β2 στα ελληνικά, του αξίζει να τον φροντίσουμε.
Το έχω γράψει ξανά. Το Aleria στο Μεταξουργείο έχει vegan menu Home
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.828
Likes
9.579
Το έχω γράψει ξανά. Το Aleria στο Μεταξουργείο έχει vegan menu Home
Εγω αντιλαμβανομαι οτι θελουν εστιατορια αμιγως vegan -αλλωστε πλεον σχεδον παντου βρισκεις χορτοφαγικες επιλογες- γιατι μαλλον δεν θελουν οι αλλοι διπλα τους να τρωνε κρεατα…
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Εγω αντιλαμβανομαι οτι θελουν εστιατορια αμιγως vegan -αλλωστε πλεον σχεδον παντου βρισκεις χορτοφαγικες επιλογες- γιατι μαλλον δεν θελουν οι αλλοι διπλα τους να τρωνε κρεατα…
Ναι, αυτή είναι η πρόθεσή μου για τον φιλοξενούμενο, εμείς τρώμε κρέας. Ωστόσο, από μια ματιά που έριξα στο Home, έχει επιλογές ψαρικών και ένα πιάτο με κρέας μόνο. Ίσως είναι αποδεκτό τελικά.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.828
Likes
9.579
Ναι, αυτή είναι η πρόθεσή μου για τον φιλοξενούμενο, εμείς τρώμε κρέας. Ωστόσο, από μια ματιά που έριξα στο Home, έχει επιλογές ψαρικών και ένα πιάτο με κρέας μόνο. Ίσως είναι αποδεκτό τελικά.
Στο Aleria εννοεις; Α μια χαρα!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Στο Aleria εννοεις; Α μια χαρα!
Ναι, στο Aleria. Έγραψα τα menu που είδα, εκτός του vegan.
Ένας άλλος λόγος που ζήτησα vegan είναι γιατί νομίζω πως θα είναι πιο προσεγμένες οι γεύσεις, εφόσον περιορίζονται σε τέτοια πιάτα. Επειδή δεν το κατέχω το θέμα, όποιος έχει ιδία άποψη από τέτοια εστιατόρια, ας την καταθέσει please.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.882
Likes
12.768
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι, στο Aleria. Έγραψα τα menu που είδα, εκτός του vegan.
Ένας άλλος λόγος που ζήτησα vegan είναι γιατί νομίζω πως θα είναι πιο προσεγμένες οι γεύσεις, εφόσον περιορίζονται σε τέτοια πιάτα. Επειδή δεν το κατέχω το θέμα, όποιος έχει ιδία άποψη από τέτοια εστιατόρια, ας την καταθέσει please.
H @underwater είναι ο άνθρωπός σου.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.794
Likes
12.444
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από όσα vegan εστιατόρια έχω δοκιμάσει στην Αττική θεωρώ ότι η Γη που ανέφερε η @varioAthens είναι μακράν ο, τι πιο ιδιαίτερο, νόστιμο και ψαγμένο υπάρχει. Αλλά ναι, είναι Γλυφάδα.

Εξαιρετικά σχόλια πάντως έχει και το εστιατόριο Winner's Vegan στο κεντρικότατο Niki Athens Hotel. Είναι και αυτό ας πούμε "προσεγμένο", παρ' όλα αυτά εγώ έχω πάει μόνο μια φορά για lunch και έφαγα burger, οπότε δε μπορώ να εκφράσω επί της ουσίας ιδία άποψη για τα πιο ιδιαίτερα πιάτα του.

Σε περίπτωση πάλι που θα θέλατε να του προσφέρετε μια πιο "ταβερνίσια" εμπειρία (σουτζουκάκια, τυροκαυτερες, μεζέδες, διαφόρων ειδών "κρέατα" κλπ) μπορείτε να πάτε στο Τρεις Λαλούν στο Γκάζι. Έχει και πολύ όμορφη αυλή. Το φαγητό εκεί δεν είναι γκουρμέ και ακριβό, αλλά πιο απλό και "comfort". Έχω πάει πολλές φορές φίλους από το εξωτερικό και τους έχει ενθουσιάσει!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Από όσα vegan εστιατόρια έχω δοκιμάσει στην Αττική θεωρώ ότι η Γη που ανέφερε η @varioAthens είναι μακράν ο, τι πιο ιδιαίτερο, νόστιμο και ψαγμένο υπάρχει. Αλλά ναι, είναι Γλυφάδα.

Εξαιρετικά σχόλια πάντως έχει και το εστιατόριο Winner's Vegan στο κεντρικότατο Niki Athens Hotel. Είναι και αυτό ας πούμε "προσεγμένο", παρ' όλα αυτά εγώ έχω πάει μόνο μια φορά για lunch και έφαγα burger, οπότε δε μπορώ να εκφράσω επί της ουσίας ιδία άποψη για τα πιο ιδιαίτερα πιάτα του.

Σε περίπτωση πάλι που θα θέλατε να του προσφέρετε μια πιο "ταβερνίσια" εμπειρία (σουτζουκάκια, τυροκαυτερες, μεζέδες, διαφόρων ειδών "κρέατα" κλπ) μπορείτε να πάτε στο Τρεις Λαλούν στο Γκάζι. Έχει και πολύ όμορφη αυλή. Το φαγητό εκεί δεν είναι γκουρμέ και ακριβό, αλλά πιο απλό και "comfort". Έχω πάει πολλές φορές φίλους από το εξωτερικό και τους έχει ενθουσιάσει!
Ευχαριστώ πολύ.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Από όσα vegan εστιατόρια έχω δοκιμάσει στην Αττική θεωρώ ότι η Γη που ανέφερε η @varioAthens είναι μακράν ο, τι πιο ιδιαίτερο, νόστιμο και ψαγμένο υπάρχει. Αλλά ναι, είναι Γλυφάδα.

Εξαιρετικά σχόλια πάντως έχει και το εστιατόριο Winner's Vegan στο κεντρικότατο Niki Athens Hotel. Είναι και αυτό ας πούμε "προσεγμένο", παρ' όλα αυτά εγώ έχω πάει μόνο μια φορά για lunch και έφαγα burger, οπότε δε μπορώ να εκφράσω επί της ουσίας ιδία άποψη για τα πιο ιδιαίτερα πιάτα του.

Σε περίπτωση πάλι που θα θέλατε να του προσφέρετε μια πιο "ταβερνίσια" εμπειρία (σουτζουκάκια, τυροκαυτερες, μεζέδες, διαφόρων ειδών "κρέατα" κλπ) μπορείτε να πάτε στο Τρεις Λαλούν στο Γκάζι. Έχει και πολύ όμορφη αυλή. Το φαγητό εκεί δεν είναι γκουρμέ και ακριβό, αλλά πιο απλό και "comfort". Έχω πάει πολλές φορές φίλους από το εξωτερικό και τους έχει ενθουσιάσει!
Εν τέλει πήγαμε στο Winner's Vegan. Ήταν ευχάριστη έκπληξη και οι γεύσεις και η εξυπηρέτηση, οι τιμές προς την ακριβή πλευρά. Πήραμε μακαροτσίνι σαν καρμπονάρα με πλούσια σάλτσα, ινδονησιακό μπωλ πολύ ενδιαφέρον (με κάπως πικάντικο ρύζι, λεμόνι και ξηρούς καρπούς), μπωλ με kale, γλυκοπατάτα και ρεβύθια, τέσσερις μπύρες με άρωμα grapefruit κι ένα γλυκό σαν pavlova με curd λεμόνι, 82€. Μας κέρασαν σφηνάκια. Όλα καλά.

Παρά τις ελληνικές του γεύσεις, με προβλημάτισε το Τρεις Λαλούν, μήπως ο φίλος δεν ήθελε πρώτες ύλες που μιμούνται το κρέας. Είναι κλειστό άλλωστε Δευτέρα και Τρίτη που μας βόλευαν. Όταν όμως του το ανέφερα, έδειξε ενδιαφέρον. Θα το τιμήσουμε κάποια στιγμή κι αυτό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.794
Likes
12.444
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εν τέλει πήγαμε στο Winner's Vegan. Ήταν ευχάριστη έκπληξη και οι γεύσεις και η εξυπηρέτηση, οι τιμές προς την ακριβή πλευρά. Πήραμε μακαροτσίνι σαν καρμπονάρα με πλούσια σάλτσα, ινδονησιακό μπωλ πολύ ενδιαφέρον (με κάπως πικάντικο ρύζι, λεμόνι και ξηρούς καρπούς), μπωλ με kale, γλυκοπατάτα και ρεβύθια, τέσσερις μπύρες με άρωμα grapefruit κι ένα γλυκό σαν pavlova με curd λεμόνι, 82€. Μας κέρασαν σφηνάκια. Όλα καλά.

Παρά τις ελληνικές του γεύσεις, με προβλημάτισε το Τρεις Λαλούν, μήπως ο φίλος δεν ήθελε πρώτες ύλες που μιμούνται το κρέας. Είναι κλειστό άλλωστε Δευτέρα και Τρίτη που μας βόλευαν. Όταν όμως του το ανέφερα, έδειξε ενδιαφέρον. Θα το τιμήσουμε κάποια στιγμή κι αυτό.
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε!
Τα πιάτα φαίνονται πολύ δελεαστικά!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
590
Likes
1.112
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
172
Likes
390
Πηγαμε πριν μέρες στο φημισμένο για κρεατοφαγία μαγαζί στη Νέα Σμύρνη.

Μυρτια .
Αϊδινίου 55 .
Νέα Σμύρνη 171 22 .


Πήραμε :

1 ) Μια χωριάτικη σαλάτα ( πολυ νόστιμη) .
2 ) Μια μερίδα κολοκυθοκεφτεδες ( πολυ νοστιμοι)
3 ) Τζατζίκι ( πολυ νόστιμο)
4 ) Ένα γεμιστο μπιφτέκι ( μπόμπα, πολυ νόστιμο, σε μργαθος γίγας).
5 ) Ένα σουβλάκι χοιρινό ( ποσοτητα , αριστοτεχνικο ψήσιμο, πεντανοστιμο ) .
6 ) 1 Coca cola.

Στο τέλος είχε λουκουμάδες με μέλι και με μερεντα, κέρασμα.


Αυτα όλα λίγο πιο κάτω από τα 50 ευρώ.

Νομίζω πως έως τώρα είναι το καλυτερο μαγαζί με κρέας που εχουμε παει , για Αθήνα μιλάω παντα .

Αξίζει με τα χίλια, να παει καποιος για να φάει κρέας ( προσωπικη μου γνώμη ) 😎
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom