ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

arabickostas

Member
Μηνύματα
505
Likes
1.756
Αν δεν έχεις κάποια βίζα ή πράσινη κάρτα , προσωπικά συγχαίρω το αιμα σου που δε πάγωσε προσεγγίζοντας την αναχώρηση σου απο το Λ.Α. Αν ειναι ετσι βουρ στο πατσά τωρα που τους πήρες τον αέρα ;)
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Όταν το μάξιμουμ είναι 90 μέρες...
Ναι
Αν δεν έχεις κάποια βίζα ή πράσινη κάρτα , προσωπικά συγχαίρω το αιμα σου που δε πάγωσε προσεγγίζοντας την αναχώρηση σου απο το Λ.Α. Αν ειναι ετσι βουρ στο πατσά τωρα που τους πήρες τον αέρα ;)
χαχαχα ......δεν έχω ούτε βίζα ούτε πράσινη κάρτα ...μόνο την έστα....δεν έχει λήξει η έστα ..έκατσα παραπάνω το ξέρω απλά μου κάνει εντύπωση οτι είμαι καθαρός στο status....περίμενα άλλη αντιμετώπιση αλλά δεν είχα κανένα θέμα

Αυτό δεν είναι για το έστα ..είναι το I94
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Είναι και για ESTA. Εκεί σου γράφει πόσο καιρό έκατσες στην Αμερική. Απλά συμπληρώνεις τα κουτάκια.
Άμα θα σου γράψει ότι έμεινες έναν χρονό, πιθανώς να έχει πρόβλημα στον έλεγχο διαβατηρίων.
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Είναι και για ESTA. Εκεί σου γράφει πόσο καιρό έκατσες στην Αμερική. Απλά συμπληρώνεις τα κουτάκια.
Άμα θα σου γράψει ότι έμεινες έναν χρονό, πιθανώς να έχει πρόβλημα στον έλεγχο διαβατηρίων.
α δεν το ήξερα μπορώ να το τσεκάρω όμως τώρα
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Είναι και για ESTA. Εκεί σου γράφει πόσο καιρό έκατσες στην Αμερική. Απλά συμπληρώνεις τα κουτάκια.
Άμα θα σου γράψει ότι έμεινες έναν χρονό, πιθανώς να έχει πρόβλημα στον έλεγχο διαβατηρίων.
Απλά κάτι μάλλον δεν καταλαβαίνω εκει και δεν μπορώ να το κάνω
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
315
Likes
169
Δεν είχα κανένα πρόβλημα στο αεροδρόμιο του LA είδαν το διαβατήριο κανονικά όλα οκ...και τώρα που τσέκαρα την έστα μου ,μου λέει είμαι οκ θα έχω πρόβλημα;
Κοιτα εγω ξερω ατομο που εκατσε 4 μηνες και την γλειτωσε οταν εφυγε, ενοω την 10 ετη αποκλεισμο απο τις ΗΠΑ. Τωρα εσυ πρεπει να ησουν πολυ κολωφαρδος τι να σε πω ειναι και σε πιον αστυνομικο θα πεσεις! Το διαβατηριο σου το ειδες ; Μηπος σου βαλανε σφραγιδα; Για δες το καλα! Στην εξοδο απο τις ΗΠΑ δεν ασχολουντε καν παιδια! Πριν 6 μηνες γυρισε φιλος μου απο νεα υορκη οπου ητανε 5 χρονια παρανομα, κανενα προβλημα στο αεροδρομια ουτε που τους νιοαζει! Φυσικα ομως εφαγε 10 ετη σφραγιδα.
 
Last edited:

Lexuss

Member
Μηνύματα
315
Likes
169
Αν δεν έχεις κάποια βίζα ή πράσινη κάρτα , προσωπικά συγχαίρω το αιμα σου που δε πάγωσε προσεγγίζοντας την αναχώρηση σου απο το Λ.Α. Αν ειναι ετσι βουρ στο πατσά τωρα που τους πήρες τον αέρα ;)
Αχαχα σιγα ρε φιλε γιατι να παγωση το αιμα του επειδη φευγει;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.399
Likes
3.587
Δεν είχα κανένα πρόβλημα στο αεροδρόμιο του LA είδαν το διαβατήριο κανονικά όλα οκ...και τώρα που τσέκαρα την έστα μου ,μου λέει είμαι οκ θα έχω πρόβλημα;
Βέβαια φαίνεται ενεργή η esta αφού όταν εκανες την αίτηση δε είχες κάνει ακόμα την παραβίαση στον χρονο παραμονής. Όμως έχει αλλάξει η απάντηση σε μια από τις βασικές ερωτήσεις της αίτησης και κανονικά πρέπει να κάνεις καινούρια . Υπάρχει ερώτηση που λέει αν έχεις παραβιάσει ποτε τον χρόνο παραμονής σου στην Αμερική. Τώρα έχεις παραβιάσει και κανονικά πρέπει να ξανακάνεις αίτηση και να απαντήσεις "ναι". Για όλες τις βασικές ερωτησεις ισχύει αυτό, αν αλλάξει η απάντηση σε κάποια πρέπει να κάνεις νέα αίτηση (π.χ. αν νοσήσεις με κάποια από τις ασθένειες που λένε, ή καταδικαστείς για σοβαρό αδικημα κτλ). Αν βέβαια ξανακάνεις αποκλείεται να εγκριθεί η κανούρια esta. Aλλά και η παλιά σου που φαίνεται ενεργή ως το Σεπτέμβρη δε σου εξασφαλίζει πως θα σε αφήσουν να μπεις στην χώρα. Μπορεί να είσαι φακελωμένος και να μη το ξέρεις και μόλις φτάσεις στον έλεγχο να σε γυρίσουν πίσω. Δική σου η επιλογή αν θα πάρεις το ρίσκο. Πάντως δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο ούτε που ένα χρόνο ησουν εκεί και κανείς δεν ασχολήθηκε (είναι πολλοί οι παράνομοι μετανάστες) ούτε βέβαια που δε σου είπαν τίποτα όταν έφευγες.. Λογικό.. Αφου φεύγεις τι πρόβλημα ναχουν, να θέλουν να σε κρατήσουν κι αλλο δε νομίζω :p
To πρόβλημα για όσους ρισκάρουν να παραβιάσουν τον χρόνο παραμονής είναι πως δε μπορούν να ξαναμπουν στην χώρα έτσι και φύγουν. Γιαυτό και μένουν εκει παρανομα μέχρι να βρουν τρόπο να κάνουν χαρτιά, ή παίρνουν φοιτητικές βίζα κτλ. Αν φύγουν ξέρουν πως δύσκολα θα ξαναμπούν..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.337
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom