Ερώτηση για πτήσεις

barbarosa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δέν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα, για αυτο ρωτάω εδω.
Ήθελα να κλείσω πτήση με ανταπόκριση , αλλά για τον προορισμό που ήθελα δέν μου εμφάνιζε καμία πτήση το site της aegean ενώ έχει δρομολόγια κανονικά, το θέμα είναι οτι η πτήση ήταν με διαφορά 40 λεπτών δηλαδή απο το πρώτο μέρος προσγειώνετε αθήνα στις 12:10, ενώ η επόμενη πτήση είναι στις 12:50. Άν τα κλείσω ξεχωριστά, χωρίς να έχει την ένδειξή της ανταπόκρισης θα έχω κάποιο πρόβλημα? σε περίπτωση καθυστέρησης της πρώτης πτήσης (έστω και μικρή καθυστέρηση = χάνω την επόμενη πτήση) δικαιούμε κάτι ?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το πρόβλημα που θά'χεις είναι τα 40 λεπτά - είναι πολύ λίγα. Καλό είναι οι ανταποκρίσεις (ειδικά αν αλλάζεις εταιρία & έχεις παραλαβή αποσκευών) να έχουν διαφορά τουλάχιστον μιάμισυ με 2 ώρες. Για πιό σίγουρα πάρε ένα τηλ. την aegean και ρώτα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Ναι θα έχεις πρόβλημα... άν είναι 2 διαφορετικά εισιτήρια και χάσεις την ανταπόκριση ασφαλώς και δεν δικαιούσαι τίποτε... ο babaduma στα είπε άριστα... αν έχεις ανταπόκριση με 2 διαφορετικά εισιτήρια υπολόγιζε για καλό και κακό 2 ώρες...
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
ναι δυστυχώς για να προλάβεις με μόνο 40 λεπτα διαφορά , πρέπει να πας εσύ νωρίτερα από το αεροπλάνο!!! Και αν τα έχεις κλείσει με άλλη εταιρία , δε θα σε αποζημιώσουν με τίποτα!!! εγώ μια φορά είχα κλείσει ισπανία μέσω μιλάνου με διαφορετικές εταιρίες και ακυρώθηκε η πτήση 10 μέρες νωρίτερα με αποτέλεσμα να πρεπει να βρω μονη μου άλλο εισιτήριο.Φυσικά δε βρήκα γιατι τελευταία στιγμή ειχαν φτάσει στα υψη οι τιμές. Το μόνο που έκαναν ήταν να μου επιστρέψουν τα 50 ευρώ που έιχα πρωτοδόσει!
 

barbarosa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Με aegean είναι και τα δύο, απο aegean μου είπαν οτι ίσως προλαβενω, το θέμα είναι οτι έστω και 10 λεπτά να καθυστερήσει η πρώτη το χάνω (20 λεπτά πριν κλείνουν οι πύλες συνήθος) μου είπαν βέβαια απο aegean οτι θα με αποζημοιώσουν αν το χάσω. γιά να δούμε :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.794
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με aegean είναι και τα δύο, απο aegean μου είπαν οτι ίσως προλαβενω, το θέμα είναι οτι έστω και 10 λεπτά να καθυστερήσει η πρώτη το χάνω (20 λεπτά πριν κλείνουν οι πύλες συνήθος) μου είπαν βέβαια απο aegean οτι θα με αποζημοιώσουν αν το χάσω. γιά να δούμε :)
Αν στο πούνε και γραπτώς αυτό (και δε στο λέει ο υπάλληλος από μόνος του), κλείστο...
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Γεια σας και από μένα και χρόνια πολλά! Ελπίζω η ερώτηση μου να κολλάει στο θέμα..Πετάω από Θεσσαλονίκη για Λονδίνο μέσω Αθηνών με aegean..(1 εισητήριο έβγαλα) 1)Οι βαλίτσες θα πάνε κατευθείαν στο Λονδίνο από τη Θεσσαλονίκη? 2)Πετάμε από Θεσσαλονίκη 6.45 και 7.30 φτάνουμε Αθήνα..Μετά η πτήση για Λονδίνο είναι στις 9.10..Είναι αρκετός χρόνος?Αγχώθηκα λίγο με τα παραπάνω..:(
 

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.794
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας και από μένα και χρόνια πολλά! Ελπίζω η ερώτηση μου να κολλάει στο θέμα..Πετάω από Θεσσαλονίκη για Λονδίνο μέσω Αθηνών με aegean..(1 εισητήριο έβγαλα) 1)Οι βαλίτσες θα πάνε κατευθείαν στο Λονδίνο από τη Θεσσαλονίκη? 2)Πετάμε από Θεσσαλονίκη 6.45 και 7.30 φτάνουμε Αθήνα..Μετά η πτήση για Λονδίνο είναι στις 9.10..Είναι αρκετός χρόνος?Αγχώθηκα λίγο με τα παραπάνω..:(
Δεν έχουν σχέση τα παραπάνω με την περίπτωσή σου. Εσύ πας κανονικά με ανταπόκριση και δε χρειάζεται να ανησυχείς... Οι βαλίτσες σου πάνε απευθείας, και ο χρόνος είναι υπεραρκετός (θα βαρεθείς να περιμένεις...). Ακόμα κι αν αργήσει η πτήση από Θεσσαλονίκη για Αθήνα, έχει υποχρέωση η Aegean να σε στείλει στον προορισμό σου το συντομότερο δυνατόν με άλλη πτήση (δική της ή άλλης εταιρίας).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Αν έβγαλες ένα εισιτήριο δεν έχεις κανένα πρόβλημα... ξεαγχώσου... το πρόβλημα είπαμε είναι αν έχεις βάλει δύο διαφορετικά εισιτήρια...
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Οκ! Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
618
shadow δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα αφού είναι ένα το εισιτήριο.
Σε παρόμοια περίπτωση με aegean είχα ανταπόκριση στη Θεσσαλονίκη και είχαμε καθυστέρηση 10 λεπτών.
Το αεροπλάνο μας περίμενε και το πουλμανάκι μας πήγε από το ένα αεροπλάνο στο άλλο χωρίς λοιπές διαδικασίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.307
Μέλη
39.275
Νεότερο μέλος
loukiasofroniou60

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom