ΗΠΑ Ερώτηση για Αμερική

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
alexanaparos said:
Διαβατηριο ανησυχω τοσο γιατι ξερω την τυχη μου(οσο χαζο και αν αυτο ακουγεται)Ειμαι τοσο γκαντεμο που ξερω απο τωρα οτι κατι θα παει στραβα.Μπορει να εχει ξυπνησει στραβα ο υπαλληλος η να εχει νευρα εκεινη τη μερα και να με στειλει σουμπιτως πισω!!!Ξερω'γω!!!!
Ετσι ένιωθα κ εγώ πριν πάω για δεύτερη φορά!κ πραγματικά όλα πήγαν στραβά!στην ελλάδα 2φορές σωματικο έλεγχο κ ΑΜερική για νΑ με αφ?ησουν πέρασα από συνεντευξη!μην πας με αυτό το άγχος ολα θα πάνε καλά κ οτι κ μα γίνει να ξέρεις πβς είναι σωστοί σε όλα απλά κάνουν αυτό που πρέπει δλδ ελεγχο!κ η πρώτη φορά είναι πιο εύκολη απο την δευτερη!
 

alexanaparos

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Εχεις δικιο!Δεν πρεπει να αγχωνομαι τοσο!!!!Απλα εχω να τους δω 17 χρονια και το θελω τοοοοοσο πολυ....Μιλαμε καθημερινα μεσω fb και τωρα που ηρθε η ωρα δεν θελω τιποτα να το χαλασει....Απο εδω και περα θα κρατησω πιο θετικη σταση και θα υιοθετησω το μοτιβο του φιλτατου Coelho που λεει πως οταν κατι το θες πολυ ολο το συμπαν συννομοτει για να το πετυχεις...Οποτε ειμαι σιγουρη πως θα πανε ολα καλα......Α και μια τελευταια ερωτηση σχετικα με το ΕΣΤΑ.Οπως ειπα παραπανω εγω δεν εχω πιστωτικη και σκοπευω να κανω την πληρωμη του ΕΣΤΑ με την πιστωτικη της αδερφης μου.Γινεται αυτο?Λετε να μην το δεχτουν???
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
alexanaparos said:
Εχεις δικιο!Δεν πρεπει να αγχωνομαι τοσο!!!!Απλα εχω να τους δω 17 χρονια και το θελω τοοοοοσο πολυ....Μιλαμε καθημερινα μεσω fb και τωρα που ηρθε η ωρα δεν θελω τιποτα να το χαλασει....Απο εδω και περα θα κρατησω πιο θετικη σταση και θα υιοθετησω το μοτιβο του φιλτατου Coelho που λεει πως οταν κατι το θες πολυ ολο το συμπαν συννομοτει για να το πετυχεις...Οποτε ειμαι σιγουρη πως θα πανε ολα καλα......Α και μια τελευταια ερωτηση σχετικα με το ΕΣΤΑ.Οπως ειπα παραπανω εγω δεν εχω πιστωτικη και σκοπευω να κανω την πληρωμη του ΕΣΤΑ με την πιστωτικη της αδερφης μου.Γινεται αυτο?Λετε να μην το δεχτουν???
Δεν υπάρχει πρόβλημα!πιστεύω πως το δεχονται κανονικά!όλα καλά θα πάνε να ξέρεις πως οτι κ να γίνει θα φτάσεις εκεί που θές αυτό να σκέφτεσαι!
 

alexanaparos

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Γεια σας και παλι παιδια!Ηθελα να σας ενημερωσω οτι μεχρι στιγμης ολα βαινουν καλως!Εβγαλα τα εισητηρια,εβγαλα και το ΕΣΤΑ και ειμαι ετοιμη να ταξιδεψω στις 4 Απριλιου...Τωρα θα ηθελα να μου λυσετε 2-3 αποριες για το τι πρεπει να κανω στο ταξιδι οσο αφορα το ΕΣΤΑ...Λοιπον στην κατασταση αιτησης που μου ηρθε και λεει οτι Η ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ,κατω κατω γραφει:Η DHS συνιστα να εκτυπωσετε αυτη την οθονη για τα αρχεια σας αλλα δεν θα καταστει απαραιτητο να παρουσιασετε ενα αντιγραφο της εγκρισης σας για να ταξιδεψετε.Επειδη με μπερδεψε λιγο για πειτε μου οταν παω να κανω check in ή να επιβιβαστω δεν πρεπει εκτος απο το διαβατηριο να δειξω και το ΕΣΤΑ ή την βιζα(οτι εχει ο καθενας)????Γιατι λεει οτι δεν χρειαζεται???Επισης και κατι αλλο εγω το ΕΣΤΑ το συμπλιρωσα στα Ελληνικα εφοσων μου δινοταν η επιλογη και τωρα η κατασταση αιτησης που χω ειναι γραμμενη στα Ελληνικα.Αν μου ζητηθει στο Μοναχο(που ειναι η σταση μου)ή στην εισοδο μου στις ΗΠΑ τι γινεται που ειναι στα Ελληνικα?Λετε να εχω καποιο προβλημα που δεν θα μπορουν να την διαβασουν?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα immigration authorities των ΗΠΑ δε θα σας ζητήσουν το αντίγραφο του ESTA (θα το έχουν από πριν στη βάση δεδομένων τους και θα το βρουν μόνοι τους), και οποιοσδήποτε άλλος έτσι κι αλλιώς δε νομιμοποιείται να το ζητήσει.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σας παιδια! ειμαι καινουρια εδω οποτε δειξτε κατανοηση, σας παρακαλω, αν αυτα που λεω εχουν ξαναγραφτει. λοιπον, εχω μια ερωτηση.. διαβασα οτι οι ελληνες πολιτες δεν χρειαζεται πια να βγαζουν visa για να ταξιδεψουν στην αμερικη. ειμαι 19 χρονων και σπουδαζω τουριστικα (2 χρονια σε ιεκ). το θεμα ειναι οτι, θελω να φυγω για αμερικα μονιμα για εργασια και οσες φορες εχω ρωτησει στο υπουργειο, μου λενε, παρε παλι μεθαυριο. επειδη λοιπον, βαρεθηκα να περνω καθε 2 μερες και να ακουω τα ιδια πραγματα, αν ξερετε, πειτε μου εσεις τι ισχυει και τι οχι. εφοσον εχει καταργηθει η visa ελληνων για αμερικη, πρεπει να με καλεσει καποιος εργοδοτης απο εκει για να μπορω να παω? δηλαδη, για παραδειγμα, αν παω διακοπες και βρω καποια δουλεια εκει, δεν εχω δικαιωμα να μεινω? πραγματικα εχω μπερδευτει και οι ελληνες γραφειοκρατες με μπερδεψαν ακομα περισσοτερο. αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Καλώς ήρθες!
Διάβασε το παρακάτω Link στο οποίο έχει απαντήσει με αρκετές λεπτομέρειες το μέλος diavatirio.com και αν τυχόν έχεις καμιά απορία, ρωτάς και θα απαντήσει όποιος γνωρίζει.
http://www.travelstories.gr/%E2%FC%F1%E5%E9%E1-%E1%EC%E5%F1%E9%EA%DE/36551-%EC%FC%ED%E9%EC%E7-%E4%E9%E1%EC%EF%ED%DE-%F3%F4%E7%ED-%E1%EC%E5%F1%E9%EA%DE.html
Και πάλι καλώς ήρθες!
 

alexanaparos

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Παιδια γεια σας και παλι.Εβλεπα τωρα στο STAR ενα εργο με τον Tom Hanks(THE TERMINAL)και μου γεννηθηκε αλλη μια απορια.Λοιπον στην αρχη του εργου δειχνει τον ελεγχο που γινεται στους ταξιδιωτες που ερχονται στις ΗΠΑ με ερωτησεις του τυπου:για δουλεια ή διασκεδαση κτλ...Σε μια φαση λεει ο υπαλληλος:να δω το εισητηριο επιστροφης?και ΜΠΟΥΜ!Σκαλωσα!!!Πρεπει να εχω μαζι μου εκτυπωμενο εισητηριο?Ρωταω γιατι εχω κλεισει τα εισητηρια ηλεκτρονικα και ναι μεν εχω το mail απο το πρακτορα μου με τα στοιχεια των εισητηριων αλλα ουσιαστικα δεν εχω εισητηρια εκτυπωμενα...Τα εισητηρια εκτυπωνονται στο check in αλλα μονο για την διαδρομη του παω...Δεν μου εκτυπωνουν και τα εισητηρια της επιστροφης...Αυτα εκτυπωνονται στο check in της επιστροφης...Ακουγεται λιγο χαζη η ερωτηση το ξερω αλλα μεχρι στιγμης οσες φορες εχω ταξιδεψει εντος και εκτος Ελλαδας ετσι εχει γινει,τα εισητηρια μου τα εκτυπωνουν στο check in πριν απο καθε πτηση....Για διαφωτηστε με σας παρακαλω....Και αν μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα την διαδικασια απο την στιγμη που προσγειωνεται το αεροπλανο στις ΗΠΑ,θα το εκτιμουσα...(π.χ πρωτα παιρνουμε βαλιτσες και μετα γινεται ο ελεγχος ή το αντιθετο?κτλ)...
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Παιδια γεια σας και παλι.Εβλεπα τωρα στο STAR ενα εργο με τον Tom Hanks(THE TERMINAL)και μου γεννηθηκε αλλη μια απορια.Λοιπον στην αρχη του εργου δειχνει τον ελεγχο που γινεται στους ταξιδιωτες που ερχονται στις ΗΠΑ με ερωτησεις του τυπου:για δουλεια ή διασκεδαση κτλ...Σε μια φαση λεει ο υπαλληλος:να δω το εισητηριο επιστροφης?και ΜΠΟΥΜ!Σκαλωσα!!!Πρεπει να εχω μαζι μου εκτυπωμενο εισητηριο?Ρωταω γιατι εχω κλεισει τα εισητηρια ηλεκτρονικα και ναι μεν εχω το mail απο το πρακτορα μου με τα στοιχεια των εισητηριων αλλα ουσιαστικα δεν εχω εισητηρια εκτυπωμενα...Τα εισητηρια εκτυπωνονται στο check in αλλα μονο για την διαδρομη του παω...Δεν μου εκτυπωνουν και τα εισητηρια της επιστροφης...Αυτα εκτυπωνονται στο check in της επιστροφης...Ακουγεται λιγο χαζη η ερωτηση το ξερω αλλα μεχρι στιγμης οσες φορες εχω ταξιδεψει εντος και εκτος Ελλαδας ετσι εχει γινει,τα εισητηρια μου τα εκτυπωνουν στο check in πριν απο καθε πτηση....Για διαφωτηστε με σας παρακαλω....Και αν μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα την διαδικασια απο την στιγμη που προσγειωνεται το αεροπλανο στις ΗΠΑ,θα το εκτιμουσα...(π.χ πρωτα παιρνουμε βαλιτσες και μετα γινεται ο ελεγχος ή το αντιθετο?κτλ)...
Για ταξίδι στις ΗΠΑ με το visa waiver αεροπορικώς, το εισιτήριο επιστροφής είναι απολύτως απαραίτητη προυπόθεση για να σου επιτραπεί η είσοδος. Συνήθως η αεροπορική εταιρία πριν επιβιβαστείς στο αεροπλάνο σε ρωτάει διάφορες ερωτήσεις, όπως σε ποια διεύθυνση θα μένεις στις ΗΠΑ και εξακριβώνει αν έχεις έγγυρο ESTA και εισιτήριο επιστροφής πριν καν μπεις στο αεροπλάνο. Σχετικά με τα εισιτήρια, τα εισιτήρια είναι σχεδόν πάντα ηλεκτρονικά και το έγγραφο με τα στοιχεία των πτήσεων και το "booking reference" αρκεί για να αποδείξεις τι εισιτήρια έχεις.

Σχετικά με τη διαδικασία αφού προσγειωθεί το αεροπλάνο - έχεις έτοιμη και συμπληρωμένη την φόρμα τελωνείου που σου μοιράστηκε στο αεροπλάνο, περνάς από τον έλεγχο διαβατηρίων που περιλαμβάνει συλλογή δακτυλικών αποτυπωμάτων και των δέκα δακτύλων και σύντομη συνέντευξη (και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε στέλνουν σε ένα δωμάτιο για πιο διεξοδικό έλεγχο), μετά παίρνεις τις αποσκευές σου και περνάς από το τελωνείο όπου δίνεις την συμπληρωμένη φόρμα του τελωνείου και ο υπάλληλος σου επιτρέπει να φύγεις από το αεροδρόμιο (ή σε στέλνει στον έλεγχο για να ψάξει τις αποσκευές σου).
 

alexanaparos

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις που μου εχεις δωσει μεχρι τωρα...Ξερεις μηπως τι γινεται σε περιπτωση που καποιος θελει να παρει φαρμακα μαζι του αλλα δεν θελει να περασουν απο τις ακτινοβολιες των μηχανηματων ελεγχου?Κανω ομοιοπαθητικη και τα φαρμακα της ομοιοπαθητικης ειναι παρα πολυ ευαισθητα και καταστρεφονται παρα πολυ ευκολα.Να φανταστεις δεν πρεπει να αποθηκευονται σε μερη που υπαρχουν ηλεκτρονικες συσκευες ή εντονες οσμες...Ακομα και οταν τα αγοραζω πρεπει να εχω το κινητο κλειστο.Τοσο ευαισθητα ειναι...Σημερα λοιπον πηγα στην γιατρο μου και μου ειπε να παρω 20 χαπια(ενα καθε μερα).Το θεμα ειναι οτι εγω πεταω πριν τελιωσουν οι 20 μερες οποτε τα 3-4 χαπακια που θα μου περισεψουν θα πρεπει να τα παρω μαζι μου αλλιως η θεραπεια θα μεινει ημιτελεις!Να περασουν απο τις ακτινες ουτε λογος!Οποτε τι γινεται?Μποω να τα δηλωσω καπως πριν ταξιδεψω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχεις την εντύπωση πως στη διαδρομή ως το φαρμακείο σου, τα φάρμακα δεν πέρασαν πολλές φορές από παρόμοιες σαρώσεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.532
Μηνύματα
899.349
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom