Ερωτηση για ταξιδιωτικο πρακτορειο

evaT

Member
Μηνύματα
1.675
Likes
14.167
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γενικά έχω οργανώσει μεγάλα ταξίδια αλλά Ευρώπη μόνο που θεωρώ αν το χάσεις λίγο το βρίσκεις. Δύσκολους προορισμούς εννοώ εκτός Ευρώπης όπως Μαρόκο Ιορδανία Αίγυπτο Ιρλανδία που έχει συγκεκριμένα σημεία που πρέπει να πας να φας να μείνεις κτλ
Θεωρώ τέτοια ταξίδια καλό είναι με γκρουπ για να μην έχεις και το άγχος.
Και κλίνω προς τα μικρά γκρουπ παρειατικα που κανονίζουν διάφοροι όπως ειπώθηκε.
Καμία από αυτές τις χώρες που γράφεις δεν είναι δύσκολες να πας μόνος. Υπάρχουν κ πολλές ιστορίες εδώ από μέλη που έχουν κάνει roadtrip κ άλλα.
Άλλο να προτιμάτε να πάτε με γκρουπ για να το οργανώνουν άλλοι. Δύσκολες πάντως δεν είναι.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.831
Καμία από αυτές τις χώρες που γράφεις δεν είναι δύσκολες να πας μόνος. Υπάρχουν κ πολλές ιστορίες εδώ από μέλη που έχουν κάνει roadtrip κ άλλα.
Άλλο να προτιμάτε να πάτε με γκρουπ για να το οργανώνουν άλλοι. Δύσκολες πάντως δεν είναι.
Δηλαδή η Αίγυπτος δεν είναι που μέχρι κ αυτοί που έχουν πάει παντού λένε τα χειρότερα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και πες ότι σου λέμε. Είμαστε ανώνυμοι χρήστες στο internet κρυμμένοι πίσω από ένα Avatar, που ξέρεις αν πρέπει ή όχι να μας ακούσεις; Μπορεί να είμαστε ο πράκτορας ο ίδιος ή ο μπατζανάκης του, μπορεί να είμαστε κροίσοι και να διαλέγουμε τις ακριβότερες δυνατές επιλογές, ή μπορεί να είμαστε βρωμιάρηδες και να μη μας νοιάζει αν αλλάζουν τα σεντόνια στα ξενοδοχεία ή όχι. Τι θα σου πει εσένα η απάντηση που θα πάρεις;

Και ναι, οι 4 χώρες γίνονται πανεύκολα ανεξάρτητα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.829
Γενικά έχω οργανώσει μεγάλα ταξίδια αλλά Ευρώπη μόνο που θεωρώ αν το χάσεις λίγο το βρίσκεις. Δύσκολους προορισμούς εννοώ εκτός Ευρώπης όπως Μαρόκο Ιορδανία Αίγυπτο Ιρλανδία που έχει συγκεκριμένα σημεία που πρέπει να πας να φας να μείνεις κτλ
Θεωρώ τέτοια ταξίδια καλό είναι με γκρουπ για να μην έχεις και το άγχος.
Και κλίνω προς τα μικρά γκρουπ παρειατικα που κανονίζουν διάφοροι όπως ειπώθηκε.
Η Ιρλανδία δεν είναι εκτός Ευρώπης.Γίνεται εύκολα να πας μόνος ή να κάνεις εκδρομές με ένα από τα πολλά ντόπια πρακτορεία που θα βρεις εκει.

Άλλο αν κάποιος προτιμά να πάει με γκρουπ.Δικαίωμα σου.Πάντως δύσκολος προορισμός δεν είναι.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Και πες ότι σου λέμε. Είμαστε ανώνυμοι χρήστες στο internet κρυμμένοι πίσω από ένα Avatar, που ξέρεις αν πρέπει ή όχι να μας ακούσεις; Μπορεί να είμαστε ο πράκτορας ο ίδιος ή ο μπατζανάκης του, μπορεί να είμαστε κροίσοι και να διαλέγουμε τις ακριβότερες δυνατές επιλογές, ή μπορεί να είμαστε βρωμιάρηδες και να μη μας νοιάζει αν αλλάζουν τα σεντόνια στα ξενοδοχεία ή όχι. Τι θα σου πει εσένα η απάντηση που θα πάρεις;

Και ναι, οι 4 χώρες γίνονται πανεύκολα ανεξάρτητα.
Αν το πάμε έτσι δεν θα πρέπει να μιλάμε και να ανταλλάζουμε απόψεις εδώ μέσα και να υπάρχουν τα φορουμ.
Ο καθένας θεωρώ ότι λέει την γνώμη του αυτό που πιστεύει και θεωρεί
σωστό σύμφωνα με εμπειρίες δικές του ή φίλων του. Και εννοείται ότι ακούμε από εδώ μέσα το φιλτράρουμε και το ψάχνουμε πάλι. Τώρα αν κάποιος που πιστεύω ότι είναι πολλοί θέλουν να κάνουν κακό λέγοντας αερολογίες ψέματα κτλ μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα 🧠 και έλλειψη παιδείας. Άξιος της μοίρας του...
 

cacao

Member
Μηνύματα
77
Likes
91
Μαρόκο Ιορδανία Αίγυπτο Ιρλανδία που έχει συγκεκριμένα σημεία που πρέπει να πας να φας να μείνεις κτλ
Θεωρώ τέτοια ταξίδια καλό είναι με γκρουπ για να μην έχεις και το άγχος.
Και κλίνω προς τα μικρά γκρουπ παρειατικα που κανονίζουν διάφοροι όπως ειπώθηκε.
Στην ίδια φάση είμαι ακριβώς για τους ίδιους προορισμούς τους 3 πρώτους δηλαδή! προφανεστατα τους θεωρώ ιδιαίτερους μιας και σαν solo female traveller αν και "ηλικιωμένη" (θα αναφερθώ σε αυτο μετά) όλοι λένε τα χειρότερα..το να σε ακολουθήσει κάποιος είναι το λιγότερο. ..
Η ιρλανδία είναι μαγικό νησί αλλά όντως θέλει αυτοκίνητο. Την πρώτη φορά που πήγα είχε πάρει η οικογένεια της φίλης μου αυτοκίνητο κ ένιωσα για πρώτη φορά στη ζωή μου στα 20 να ανατριχιαζω από την ομορφιά των πραγμάτων.
Κάποια άλλη φορά πήγα ημερήσια αλλά ακριβά...
Την επόμενη θα νοικιάσω αυτοκίνητο κ όποιον πάρει ο χάρος!
Όσον αφορά αυτά τα παρειστικα γκρουπ στο fb+ τουριστικά πρακτορεία αν μπορεί κάποιος ας μου τα στείλει σε ένα πριβέ καθώς 1 που είχα στο νου μου είναι για νέους μόνο.στα 45 μαλλον πρέπει να συνταξιοδοτηθώ από τα ταξιδια...!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Στην ίδια φάση είμαι ακριβώς για τους ίδιους προορισμούς τους 3 πρώτους δηλαδή! προφανεστατα τους θεωρώ ιδιαίτερους μιας και σαν solo female traveller αν και "ηλικιωμένη" (θα αναφερθώ σε αυτο μετά) όλοι λένε τα χειρότερα..το να σε ακολουθήσει κάποιος είναι το λιγότερο. ..
Η ιρλανδία είναι μαγικό νησί αλλά όντως θέλει αυτοκίνητο. Την πρώτη φορά που πήγα είχε πάρει η οικογένεια της φίλης μου αυτοκίνητο κ ένιωσα για πρώτη φορά στη ζωή μου στα 20 να ανατριχιαζω από την ομορφιά των πραγμάτων.
Κάποια άλλη φορά πήγα ημερήσια αλλά ακριβά...
Την επόμενη θα νοικιάσω αυτοκίνητο κ όποιον πάρει ο χάρος!
Όσον αφορά αυτά τα παρειστικα γκρουπ στο fb+ τουριστικά πρακτορεία αν μπορεί κάποιος ας μου τα στείλει σε ένα πριβέ καθώς 1 που είχα στο νου μου είναι για νέους μόνο.στα 45 μαλλον πρέπει να συνταξιοδοτηθώ από τα ταξιδια...!
Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα όταν βρω λίγο χρόνο αυτές τις μέρες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αν το πάμε έτσι δεν θα πρέπει να μιλάμε και να ανταλλάζουμε απόψεις εδώ μέσα και να υπάρχουν τα φορουμ.
Ο καθένας θεωρώ ότι λέει την γνώμη του αυτό που πιστεύει και θεωρεί
σωστό σύμφωνα με εμπειρίες δικές του ή φίλων του. Και εννοείται ότι ακούμε από εδώ μέσα το φιλτράρουμε και το ψάχνουμε πάλι. Τώρα αν κάποιος που πιστεύω ότι είναι πολλοί θέλουν να κάνουν κακό λέγοντας αερολογίες ψέματα κτλ μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα 🧠 και έλλειψη παιδείας. Άξιος της μοίρας του...
Μην το ψάχνεις τόσο πολυ ,ενα φόρουμ ειναι μπαξές που τα εχει όλα.
Από την άλλη όταν αναφέρεσαι σε ελλειψη παιδείας απο χθές πρόσεξα οτι στα ποστ μου που σου δίνουν πληροφοριες δεν έβαλες ούτε ενα like. Και αυτό αγαπητέ έλλειψη παιδείας είναι.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Μην το ψάχνεις τόσο πολυ ,ενα φόρουμ ειναι μπαξές που τα εχει όλα.
Από την άλλη όταν αναφέρεσαι σε ελλειψη παιδείας απο χθές πρόσεξα οτι στα ποστ μου που σου δίνουν πληροφοριες δεν έβαλες ούτε ενα like. Και αυτό αγαπητέ έλλειψη παιδείας είναι.
Το like είναι έλλειψη παιδείας? Μήπως να βάζω και φατσουλες?
Τι να σας πω... Ας λήξει το θέμα εδώ είναι κρίμα να χαλάμε το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ παντός για το χρόνο σου και της πληροφορίες σου!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το like είναι έλλειψη παιδείας? Μήπως να βάζω και φατσουλες?
Τι να σας πω... Ας λήξει το θέμα εδώ είναι κρίμα να χαλάμε το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ παντός για το χρόνο σου και της πληροφορίες σου!
Βεβαίως και να λήξει αφού πρώτα σε ενημερώσω ότι στη διαδικτυακή γλώσσα και στο φόρουμ συνηθίζουμε αντί να γράφουμε σε ποστ ευχαριστώ να πατάμε like.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
72
Likes
173
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ο ενας που ειδα τωρα εχει κανει κανονικα εταιρεια με αδεια.
Ταξιδεύω τακτικά με δύο εναλλακτικά γραφεία από αυτά του είδους που αναφέρθηκε.Ειναι νόμιμα με άδεια από τον ΕΟΤ.
Αν έχετε την ευγενή καλοσύνη καλές μου κυρίες ελεηστε το φτωχό (εμένα) με ένα pm με τις σχετικές πληροφορίες. Ευχαριστώ!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αν έχετε την ευγενή καλοσύνη καλές μου κυρίες ελεηστε το φτωχό (εμένα) με ένα pm με τις σχετικές πληροφορίες. Ευχαριστώ!
Καλημέρα . Δεν χρεάζεται π.μ. νόμιμα γραφεία ειναι ,δεν ειναι κρατικό μυστικό!
Εχω κάνει πέντε ταξίδια με το Altervan που εχει εδρα στη Θεσσαλονικη.Εχει γραφείο που μπορεις να επισκεφθείς και να μιλήσεις μαζι τους για τυχον απορίες σχετικα με τον εναλλακτικο τρόπο ταξιδιου.
Αν και το σαιτ του ειναι πολυ κατατοπιστικό σχετικα με τον πρωτότυπο τρόπο που κάνει οντως "παρειστικα" ταξιδια ,ιδανικά για μοναχικους ταξιδιωτες αλλά και με την παρέα σου.
Λειτουργει με επιτυχία απο το 2019 και πλέον βγαζει τακτικά ενδιαφέροντες μακρινούς προορισμούς. Κάνω "κουμπαρά" για να κλείσω το εκτο ταξιδι στη Σοκότρα αυτη τη φορά, είναι ακριβούτσικο το άτιμο.
Το δεύτερο ειναι στο Ηράκλειο το Travelsif . Εχω ταξιδεψει δυο φορές μαζι τους και εμεινα πολυ ευχαριστημένη.
Υπάρχει και το World travelers .Φιλοι που ταξιδεψαν εμειναν πολυ ικανοποιημένοι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.200
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom