Ερωτηση για ταξιδιωτικο πρακτορειο

dik-7

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
2.141
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε γνώμες εμπειρίες για ταξιδιωτικά γραφεία η ομάδες από social που έχετε χρησιμοποιήσει για ταξίδια.
Κυρίως για ιδιαίτερα ταξίδια που είναι δύσκολο να οργανώσεις μόνος σου.
H αλήθεια είναι ότι σε δύσκολους προορισμούς δεν έχω ταξιδέψει
Αλλά με λίγη εμπειρία και προσοχή νομίζω ότι μπορείς να οργανώσεις ταξίδι μόνος σου σχεδόν παντού
Και όλο και κάποιος έμπειρος συμφορουμιτης θα βρεθεί να σε βοηθήσει .
Και θα γλιτώσεις χρήμα βέβαια.
Αν παρόλα αυτά θες πληροφορίες πρέπει να αναφέρεις προορισμό
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε γνώμες εμπειρίες για ταξιδιωτικά γραφεία η ομάδες από social που έχετε χρησιμοποιήσει για ταξίδια.
Κυρίως για ιδιαίτερα ταξίδια που είναι δύσκολο να οργανώσεις μόνος σου.
"Δυσκολοι" προορισμοί υπάρχουν αρκετοί.
Αν μας πεις συγκεκριμένα για ποιούς ενδιαφέρεσαι ισως κάποιος που έχει ήδη πάει να σε πληροφορήσει
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.434
Likes
4.557
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε γνώμες εμπειρίες για ταξιδιωτικά γραφεία η ομάδες από social που έχετε χρησιμοποιήσει για ταξίδια.
Κυρίως για ιδιαίτερα ταξίδια που είναι δύσκολο να οργανώσεις μόνος σου.
Το εύκολο και το δύσκολο στην οργάνωση είναι διαφορετικό για τον καθένα. Υπάρχει κόσμος που δυσκολεύεται να κλείσει ένα αεροπορικό εισιτήριο η να κάνει μια απλή κράτηση σε ένα ξενοδοχείο. Σχετικα με τις εκδρομές με τα πρακτορεία συνήθως βλέπεις συνοπτικά τα μέρη και σε πολλά προγράμματα 2 και 3 πόλεις σε μια ημέρα από κανένα 2ωρο την καθεμία. Πριν κλείσεις Θα πρέπει να κοιτάξεις αναλυτικά το πρόγραμμα αν σε καλύπτει στα μέρη που θα επισκεφτεί, τα ξενοδοχεία πόσο κεντρικά είναι κ αξιολογήσεις, τις έξτρα χρεώσεις σε φόρους αεροδρομίου, εκδρομές που δεν περιλαμβάνονται στην τιμή κ ότι άλλο κρίνεις απαραίτητο. Μπορεί με το ίδιο πρακτορείο τη μία φορά να ενθουσιαστείς και την επόμενη να μείνεις δυσαρεστημένος - η. Από προσωπική εμπειρία ή απογοήτευση από 2-3 εκδρομές που έκανα στο παρελθόν με πρακτορεία με ((αναγκασαν)) να οργανώνω πλέον μόνος τα ταξίδια.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.831
Να σημειωσω εδω οτι οταν λεμε πρακτορειο δεν εννοουμε ντε και καλα γκρουπ.
Υπαρχουν κ πρακτορεια που για οποιον δυσκολευεται, δεν προλαβαινει, ή θελει μια εξασφαλιση στην αναποδια, του κλεινουν το αεροπορικο, τις διαμονες, τα τρανσφερ, τις βιζες κ ο,τι αλλο χρειαζεται, για ατομικο ταξιδι.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε γνώμες εμπειρίες για ταξιδιωτικά γραφεία η ομάδες από social που έχετε χρησιμοποιήσει για ταξίδια.
Κυρίως για ιδιαίτερα ταξίδια που είναι δύσκολο να οργανώσεις μόνος σου.
Επισης να πουμε οτι καποιες ομαδες απο social εχουν διαφορετικη φιλοσοφια απο τα παραδοσιακα ταξιδιωτικα πρακτορεια.
Εγω ακολουθω κανα 2-3 τυπους που εχουν γυρισει τον κοσμο και τωρα οργανωνουν ταξιδια για καποιους πιο «ψαγμενους» ας το πουμε προορισμους.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.831
Επισης να πουμε οτι καποιες ομαδες απο social εχουν διαφορετικη φιλοσοφια απο τα παραδοσιακα ταξιδιωτικα πρακτορεια.
Εγω ακολουθω κανα 2-3 τυπους που εχουν γυρισει τον κοσμο και τωρα οργανωνουν ταξιδια για καποιους πιο «ψαγμενους» ας το πουμε προορισμους.
Ναι αλλα πως το κανουν; Θελω να πω ο πρακτορας ο οφισιαλ δεν εχει καποια αδεια ασκησεως επαγγελματος; Γιατι εχει μια ευθυνη ο τομεας
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.875
Likes
9.886
Ναι αλλα πως το κανουν; Θελω να πω ο πρακτορας ο οφισιαλ δεν εχει καποια αδεια ασκησεως επαγγελματος; Γιατι εχει μια ευθυνη ο τομεας
Ο ενας που ειδα τωρα εχει κανει κανονικα εταιρεια με αδεια.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναι αλλα πως το κανουν; Θελω να πω ο πρακτορας ο οφισιαλ δεν εχει καποια αδεια ασκησεως επαγγελματος; Γιατι εχει μια ευθυνη ο τομεας
Ταξιδεύω τακτικά με δύο εναλλακτικά γραφεία από αυτά του είδους που αναφέρθηκε.Ειναι νόμιμα με άδεια από τον ΕΟΤ.
 
Last edited:

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Γενικά έχω οργανώσει μεγάλα ταξίδια αλλά Ευρώπη μόνο που θεωρώ αν το χάσεις λίγο το βρίσκεις. Δύσκολους προορισμούς εννοώ εκτός Ευρώπης όπως Μαρόκο Ιορδανία Αίγυπτο Ιρλανδία που έχει συγκεκριμένα σημεία που πρέπει να πας να φας να μείνεις κτλ
Θεωρώ τέτοια ταξίδια καλό είναι με γκρουπ για να μην έχεις και το άγχος.
Και κλίνω προς τα μικρά γκρουπ παρειατικα που κανονίζουν διάφοροι όπως ειπώθηκε.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Ταξιδεύω τακτικά με δύο εναλλακτικά γραφεία από αυτά του είδους που αναφέρθηκε.Ειναι νόμιμα με άδεια από τον ΕΟΤ.
Αν επιτρέπεται μπορείς να τα αναφέρεις ποια είναι?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.766
Likes
7.292
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γενικά έχω οργανώσει μεγάλα ταξίδια αλλά Ευρώπη μόνο που θεωρώ αν το χάσεις λίγο το βρίσκεις. Δύσκολους προορισμούς εννοώ εκτός Ευρώπης όπως Μαρόκο Ιορδανία Αίγυπτο Ιρλανδία που έχει συγκεκριμένα σημεία που πρέπει να πας να φας να μείνεις κτλ
Θεωρώ τέτοια ταξίδια καλό είναι με γκρουπ για να μην έχεις και το άγχος.
Και κλίνω προς τα μικρά γκρουπ παρειατικα που κανονίζουν διάφοροι όπως ειπώθηκε.
Και οι τέσσερις χώρες που αναφέρεις δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες.Ιρλανδια είναι Ευρώπη!Για τις τρεις άλλες προτείνω το Pyramis πολλά χρόνια αξιόπιστο για την ευρύτερη περιοχή.Ενα που κάνει Ιορδανία από τα παρειστικα ειναι οι world travelers.
 

teoxen

Member
Μηνύματα
69
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
μηλος
Ταξίδι-Όνειρο
μαλβιδες
Και οι τέσσερις χώρες που αναφέρεις δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες.Ιρλανδια είναι Ευρώπη!Για τις τρεις άλλες προτείνω το Pyramis πολλά χρόνια αξιόπιστο για την ευρύτερη περιοχή.Ενα που κάνει Ιορδανία από τα παρειστικα ειναι οι world travelers.
Την ιρλανδια την ανάφερα επειδή έχει συγκεκριμένα σημεία και αποστασει θέλει road trip.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom