Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το Administration fee έχει να κάνει με την κάρτα; Γιατί από 20 ευρώ που ήταν το σύνολο, τώρα μου το δίνει 44. Προσθέτει 12 ευρώ σε κάθε πτήση. Αν βγάλω την prepaid της Πειραιως, δεν θα έχω αυτή τη χρέωση; Και αν ναι, τι επιλογή θα έχω στον τύπο της κάρτας; Την mastercard prepaid?
Sorry ρε παιδιά για τις ερωτήσεις αλλά έχω ενθουσιαστεί με την προοπτική αυτή! Αν είναι έτσι, θα πάω αύριο να βγάλω prepaid στην Πειραιως :)
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το Administration fee έχει να κάνει με την κάρτα; Γιατί από 20 ευρώ που ήταν το σύνολο, τώρα μου το δίνει 44. Προσθέτει 12 ευρώ σε κάθε πτήση. Αν βγάλω την prepaid της Πειραιως, δεν θα έχω αυτή τη χρέωση; Και αν ναι, τι επιλογή θα έχω στον τύπο της κάρτας; Την mastercard prepaid?
Sorry ρε παιδιά για τις ερωτήσεις αλλά έχω ενθουσιαστεί με την προοπτική αυτή! Αν είναι έτσι, θα πάω αύριο να βγάλω prepaid στην Πειραιως :)
Ναι ακριβώς όπως το λες είναι (θα δεις, το λέει και στον αθροιστικό πίνακα που σου βγάζει στα δεξιά που αναλύει τις χρεώσεις). Ναι, αν βγάλεις της Πειραιώς ή όποιας άλλης τράπεζας έχει prepair mastercard βάζεις αυτή την επιλογή στον τύπο κάρτας χρέωσης και δε χρεώνεσαι τα 12 ευρώ.
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
thanks!
Βρήκα και τα υπόλοιπα threads του Θανάση που ήταν πολύ βοηθητικά :)
Μέσα σε λιγότερο από 2 μήνες θα κάνω 5 ταξίδια και είμαι πολύ χαρούμενη, αλλά τα 2 από αυτά είναι με Rynair και έχω πολύ άγχος.
Θα σας γράψω εντυπώσεις!
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
thanks!
Βρήκα και τα υπόλοιπα threads του Θανάση που ήταν πολύ βοηθητικά :)
Μέσα σε λιγότερο από 2 μήνες θα κάνω 5 ταξίδια και είμαι πολύ χαρούμενη, αλλά τα 2 από αυτά είναι με Rynair και έχω πολύ άγχος.
Θα σας γράψω εντυπώσεις!
Μπράβο σου, ωραίο ακούγεται, εύχομαι να περάσεις πολύ όμορφα. Που θα πας; Μην αγχώνεσαι για ryanair. Απλώς κλείσε ξενοδοχεία με δυνατότητα ακύρωσης μπας και γίνει καμιά στραβή (δεν είναι συχνό να γίνονται στραβές, απλώς το λέμε γιατί η εταιρεία δε συμμορφώνεται με τους ευρωπαϊκούς κανονισμούς για αποζημιώσεις κλπ οπότε δε θα βρεις το δίκιο σου όπως με παραδοσιακή εταιρεία). Και φυσικά έχε κατά νου τα περί διαστάσεων χειραποσκευής, το ότι η γυναικεία σου τσάντα θεωρείται και αυτή χειραποσκευή και το ότι πρέπει να κάνεις Online check in. Α και αν αργήσεις στο boarding δε σε περιμένουν :)
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πηγαίνω Πορτογαλία για ένα σεμινάριο και επιστρέφοντας Θεσσαλονίκη, κλείσαμε με Ryanair για Μπέργκαμο 3 μέρες. Βρήκαμε πολύ φτηνά εισιτήρια αλλά και σχετικά φτηνό b&b μου φαίνεται καλό. Μετά από λίγες μέρες Βαρκελώνη, πάλι για δουλειά και αργότερα Γκέτεμποργκ που πηγαίνω κάθε χρόνο. Λέμε να πάμε ένα 3μερο Λονδίνο από Γκετεμποργκ και να κλείσουμε επίσης με Ryanair.
Τώρα διαβάζω την πρώτη φορά με Ryanair του Borealis για να πάρω κουράγιο! :)
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χαχα μα γιατί τόσο άγχος; Αν αγχώνεσαι μη κλείσεις από Γκέτεμποργκ- Λονδίνο - Θεσσαλονίκη γιατί αν το γρουσουζέψουμε και κάτσει η στραβή θα μείνεις αμανάτι ψάχνοντας ακριβά εισιτήρια για να γυρίσεις πίσω. Και μετά θα ζητάς το λογαριασμό από το τραβελστοριες :p
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαχαχα!! 'Οχι δεν θα θα είναι Γκέτεμποργκ- Λονδίνο- Θεσσαλονίκη. Ενδιάμεσα στις μέρες που θα είμαι στη Σουηδία, λέμε να πάμε ένα 3μερο Γκετεμποργκ-Λονδίνο-Γκετεμποργκ.
Άγχος κυρίως για τη χειραποσκευή και τι θα πρωτοπάρω μαζί μου, αν αναγκαστώ να πληρώσω κάτι παραπάνω ξαφνικά στο αεροδρόμιο κλπ. Κάπου διαβασα μια κοπελιά εδώ στο Φόρουμ πως ενώ πέρασε τη βαλίτσα στο "πήγαινε" στο "έλα" τς το χρέωσαν χωρις να έχει κάτι παραπάνω μέσα. Επίσης, αφού είναι χειραποσκευη σημαίνει πως δεν μπορούμε να έχουμε κολώνιες και σαμπουάν μαζι μας;
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Πηγαίνω Πορτογαλία για ένα σεμινάριο και επιστρέφοντας Θεσσαλονίκη, κλείσαμε με Ryanair για Μπέργκαμο 3 μέρες. Βρήκαμε πολύ φτηνά εισιτήρια αλλά και σχετικά φτηνό b&b μου φαίνεται καλό. Μετά από λίγες μέρες Βαρκελώνη, πάλι για δουλειά και αργότερα Γκέτεμποργκ που πηγαίνω κάθε χρόνο. Λέμε να πάμε ένα 3μερο Λονδίνο από Γκετεμποργκ και να κλείσουμε επίσης με Ryanair.
Τώρα διαβάζω την πρώτη φορά με Ryanair του Borealis για να πάρω κουράγιο! :)

Με το καλό σου εύχομαι όλα σου τα ταξίδια!!! Πώς λένε το ξενοδοχείο στη Μπέργκαμο? Γιατί είμαι κι εγώ προς αναζήτηση..
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Επίσης, αφού είναι χειραποσκευη σημαίνει πως δεν μπορούμε να έχουμε κολώνιες και σαμπουάν μαζι μας;
Ακριβώς, έχεις όλους τους περιορισμούς στους οποίους υπόκεινται οι χειραποσκευές (αν πάρεις σαμπουάν πρέπει να είναι έως 100 ml, όχι αιχμηρά αντικείμενα κοκ)
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να είσαι καλά Βένια! Επίσης. Καλοτάξιδοι όλοι μας :)
Δεν είναι ξενοδοχείο αλλά bed&breakfast με 3 μόνο δωμάτια, μεγάλο κήπο και ευγενικούς ιδιοκτήτες (από τη μέχρι τώρα επικοινωνία μας). Λέγεται Ciliegio και για ένα δίκλινο με πρωινό η τιμή είναι 60 τη βραδιά. Εμείς θα μείνουμε 4 νύχτες και τα εισιτηρια που βρήκα είναι 10 ευρώ το άτομο!
Επίσης, ο ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου μπορεί να έρθει να σας παραλάβει από το αεροδρόμιο για 15 ευρώ. Τόσο στοιχίζει και το ταξί αλλά εκείνος είναι σίγουρο πως γνωρίζει τον δρόμο.
(Εχμ, τώρα μπορεί να πειράζει που τα γραφουμε εδώ αυτά γιατί είναι άλλο topic).
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ακριβώς, έχεις όλους τους περιορισμούς στους οποίους υπόκεινται οι χειραποσκευές (αν πάρεις σαμπουάν πρέπει να είναι έως 100 ml, όχι αιχμηρά αντικείμενα κοκ)
Ε εντάξει, αγοράζεις ένα σαμπουάν από εκεί. Αλλά την κολώνια μου ας πούμε που ειναι ως 100 ml μπορώ να την πάρω μαζί μου κι ας μην είναι σφραγισμένη;
 
Μηνύματα
1.619
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ε εντάξει, αγοράζεις ένα σαμπουάν από εκεί. Αλλά την κολώνια μου ας πούμε που ειναι ως 100 ml μπορώ να την πάρω μαζί μου κι ας μην είναι σφραγισμένη;
Ναι, απ'ότι ξέρω μπορείς, αρκεί να είναι σε συσκευασία ως 100ml (εννοώ αν μην είναι 120 ml μισογεμάτο) και θεωρητικά πρέπει να έχεις όλα τα υγρά μέσα σε πλαστικές σακούλες που μπορείς να πάρεις και στο αεροδρόμιο
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.541
Μηνύματα
900.411
Μέλη
39.277
Νεότερο μέλος
stefanoa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom